Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Kam až dospěje "móda elektronek"?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4255
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: ne květen 16 2010, 6:47    Předmět: Citovat

jako začínající bastlíř jsem elektronky miloval. Byly všude dostupné, ze starých televizí a rádií, byly dost blbuvzdorné a pokud člověk neudělal nějaký echt kopanec v zapojení tak to vždycky nějak fungovalo. Na to byly tranzistory a integráče o dost citlivější . Když jsem slavnostně zakoupil MBA810 za 240kč ( v té době pro mladého kluka šílené peníze) a on přes všechny deklarované ochrany neustál zkrat na výstupu a ufujazděl preč . Na posrání Na posrání Na posrání javascript:emoticon('Na posrání')
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne květen 16 2010, 7:38    Předmět: Citovat

Dratak napsal(a):

Co myslíte, chytne se někdo takového nápadu? Na něčem se to začínající konstruktéři elektronkových přístrojů musí přece naučit, ne?

Můžeš to zkusit napsat výrobcům Wink asi se nechytnou, taková stavebnice by byla dost drahá, materiálově složitá (ladičáky a feritky už ti v téhle zemi asi nikdo nedodá), spektrum zájmu současných teenagerů je někde jinde a navíc je tu ten problém se síťovým napětím Rolling Eyes
Tady se de facto nejedná o začínající konstruktéry, spíš o úzkou skupinku nostalgiků, řekl bych.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12375
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne květen 16 2010, 8:59    Předmět: Citovat

ECL82 se kupodivu hodí jako náhrada jednoho typu elek (teď si nevzpomenu na US označení), které se používaly v 50-60. letech v zámořském audiu. Tuším do nějakého Sherwooda jsem je vybíral. Byla na ně před pár lety i dost silná poptávka ze zahraničí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: ne květen 16 2010, 10:40    Předmět: Citovat

Nebyly to tedy již zmíněné 6BM8? Což jsou přímo ECL82, jen americky značené. Taky že EHX používá právě toto americké značení. Nenapadá mě žádná jiná elektronka, která by se dala nahradit ECL82 přímo, bez úpravy zapojení.
Myslím že nějaká stavebnice s elektronkami by určitě cenu měla, i když třeba orientovaná jen na zesilovače. Ono nejde ani tak o nostalgii, zajímá se o ně celkem dost mladých a přitom neví o čem to je. Tak staví na prknech či na plastu, používají neskutečně dlouhé spoje, zbytečně velké kapacity mezi stupni, krmí to dvěma trafy spojenými sekundáry (transformace dolů/nahoru), v horším případě anodu přímo ze sítě, používají síťová trafa jako výstupáky..... Pak se diví že jim to bručí, kmitá a nehraje nic moc. A právě na nějaké takové stavebnici by se s tím mohli skutečně naučit dělat.

MBA810 za 240Kč? No fuj, to se mi protočily panenky Shocked . To muselo být někdy v 70.letech, ne? To nepamatuju, protože jsem ještě ležel v dupačkách v postýlce Laughing . Ale v 80.letech jsem kupoval MBA810DAS a stál už tuším do 30Kč.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne květen 16 2010, 11:24    Předmět: Citovat

Dratak napsal(a):
staví na prknech či na plastu, používají neskutečně dlouhé spoje, zbytečně velké kapacity mezi stupni, krmí to dvěma trafy spojenými sekundáry (transformace dolů/nahoru), v horším případě anodu přímo ze sítě, používají síťová trafa jako výstupáky..... Pak se diví že jim to bručí, kmitá a nehraje nic moc. A právě na nějaké takové stavebnici by se s tím mohli skutečně naučit dělat.

To je ale pořád mixáž různých věcí, nějaké výchovně osvětové záměry až charita vs. podnikatelský záměr. Ne vždycky to jde dohromady. Někdy se to řeší dotacema, což mě zrovna neuchvacuje, viz internet do škol...
Kdo si někdy zkusil něco s dobrým záměrem něco sám vyrábět nebo aspoň kooperovat subdodavatele a pak s tím obstát na trhu, zpravidla ho česká legislativa (a to co si můžou dovolit žlutý) dost vyléčilo.
I mladý nostalgik může být nostalgik Cool já jsem z hlediska kočárů a parní trakce taky mladý a přitom se na ně rád podívám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12375
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne květen 16 2010, 11:26    Předmět: Citovat

Ne, myslím to byly 7199 nebo něco podobného, které nemají přesný evropský ekvivalent. V některých zapojeních to vychází na náhradu ECF82, v některých to nevyhovuje. Bohužel se musí stejně hrábnout do obvodů kolem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: ne květen 16 2010, 11:49    Předmět: Citovat

To Sendyx: Aha, tak specialita, 7199, já myslel že šlo o nějakou přímou náhradu. Už jsem se na ni díval, vzhledově to vypadá jako ECF82, ale zapojení patice je jiné. Jdu se podívat na parametry, v čem je rozdíl.

To Crifodo: Jo akce Internet do škol, čili PROJEKT INDOŠ-tím jsem se taky zabýval. Ještě v roce 2002 jsme připojovali počítačové učebny s 20 PC jedním ISDN kanálem o rychlosti 64kBit/s. No to jim to tedy muselo dupat Twisted Evil . Vůbec se nedivím že si to řada škol ani nepořídila.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4497
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: ne květen 16 2010, 12:23    Předmět: Citovat

Dratak napsal(a):
....
MBA810 za 240Kč? No fuj, to se mi protočily panenky Shocked . To muselo být někdy v 70.letech, ne? To nepamatuju, protože jsem ještě ležel v dupačkách v postýlce Laughing . Ale v 80.letech jsem kupoval MBA810DAS a stál už tuším do 30Kč.

Byly i horší ceny, ale zase některé byly o dost lepší. Very Happy Pro neznalé, jsou to ceníky z roku 1964 a u těch polovodičů to byl tuším celý dostupný sortiment.



el.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  el.jpg
 Velikost:  81.76 kB
 Staženo:  157 krát


tr.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  tr.jpg
 Velikost:  79.37 kB
 Staženo:  147 krát


_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
BIPOLAR



Založen: Dec 07, 2007
Příspěvky: 1540
Bydliště: Litvínov

PříspěvekZaslal: ne květen 16 2010, 12:50    Předmět: Citovat

bu2520 : " Když jsem slavnostně zakoupil MBA810 za 240kč ( v té době pro mladého kluka šílené peníze).

Tyto IO žádné ochrané obvody neměly - teprve s označením S nebo DS či DAS a cena nebyla 240kčs, ale kolem 100 kčs (ale to neznamená že to bylo málo). To veliký šmejd, byl vůbec první Teslou vyrobený IO pro NF koncový stupeň MA0403 - někdy v roce 71 -72, kdy vždy záhadně odešli aniž by jsi věděl jak Shocked . Ty stáli také kolem 100 kčs.

_________________
Lepší je se zeptat a být hlupákem 5 minut, než se neptat a být hlupákem celý život.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: ne květen 16 2010, 12:53    Předmět: Citovat

Tedy, za tyhle ceny, to bych si pískal. To bych si nechal líbit! Bateriovky do Minora, Orientu a Rekreanta (1H35 se na Aukru prodává za 500Kč Evil or Very Mad ), EF86 do Soneta a RIAA preampu, ECL82 do Soneta, o ECCčkách, EL34, EL84 a EZ80, 81 ani nemluvě. Dnes stojí EZ81 víc než EL84 a každé 2 roky si řekne o výměnu. Taky hraju prakticky denně. Jediné co mi tam chybí je DC90 a DLL101.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BIPOLAR



Založen: Dec 07, 2007
Příspěvky: 1540
Bydliště: Litvínov

PříspěvekZaslal: ne květen 16 2010, 12:58    Předmět: Citovat

Ale Drataku - v r.1964 byl průměrný plat kolem 1100 kčs, tak si ti přepočítej Wink
_________________
Lepší je se zeptat a být hlupákem 5 minut, než se neptat a být hlupákem celý život.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: ne květen 16 2010, 13:24    Předmět: Citovat

No to samozřejmě potom bylo dost peněz. Kolik se bralo v 60.letech samozřejmě nevím. Ale myslel jsem samozřejmě kdyby tyhle ceny platily dnes-to by nebylo co řešit.
Viděl jsem ceník TTL IO řady MH ze 70.let a taky mě omývali. Klopné obvody D (MH7474) a JK (MH7472) stály taky kolem 200Kč, běžná hradla (7400, 7404, atd.) kolem 60-70Kč.
Ale MBA810 za 240Kč Shocked , to už si opravdu neumím představit. Právě v té již zmíněné Stanici mladých techniků jsme s ním stavěli zesilovače a dal se koupit už snad za 25Kč. To bylo v polovině 80.let.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne květen 16 2010, 13:37    Předmět: Citovat

Baby v nenáročných zaměstnáních taky braly 800,-/měsíc.
Nebo jinak, při 8 Kčs/h jsi na jeden 4W germaniový tranzistor vydělával celej den a pak ti odešel při křivým pohledu Twisted Evil
na druhou stranu se údajně prodávaly chalupy na Šumavě za 15.000
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Burajko



Založen: Aug 21, 2009
Příspěvky: 1811

PříspěvekZaslal: ne květen 16 2010, 13:38    Předmět: Citovat

Na zaciatku 60.rokov SN7472 okolo 100$.To bola supa,hlavne,ked zaratame dnesnu inflaciu dolara... Shocked
_________________
Už druhý krát strihám a furt je to krátke


Naposledy upravil Burajko dne ne květen 16 2010, 14:27, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32092
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne květen 16 2010, 14:10    Předmět: Citovat

Proto taky celý projekt Apollo stál tolik miliard USD, i když jeho "palubní počítač" měl menší výpočetní výkon než dnešní mobilní telefon - a vyrobený dnešní technologií by nezabíral o mnoho více prostoru. Ono už jsme to zde probírali - myslím vloni, že všech pět původně postavených letových exemplářů amerických raketoplánů Space Shuttle (Columbia, Discovery, Atlantis, Endeavour, Challenger) plus ten testovací (Enterprise) bylo osazeno na svou dobu velmi špičkovou výpočetní technikou - v každém orbiteru je 5 shodných počítačů, sloužících dílem pro letové úlohy, dílem pro vědecké experimenty - jenže ty počítače jsou i třicet let po prvním orbitálním letu STS-1 Columbie v dubnu 1981 stále osazené procesory Intel 386... Na tomto příkladu je krásně vidět tempo vývoje techniky.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 2 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund