Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Regulace teploty v bytě, vytápěno plynovým kotlem
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Sejny



Založen: Sep 29, 2005
Příspěvky: 239

PříspěvekZaslal: st leden 18 2006, 23:35    Předmět: Citovat

na intru sme měli na radiátorech hlavice které byly motoricky ovládané, byl v nich termistor na snímání teploty a nějaká elektronika/chodilo to po dvou drátech/ na vychovatelně jssou řídící jednotky od každé čtveřice na které se dá nastavovat každá místnost a čas....těch jednotek tam bylo několik/jedna obslouží 4 hlavice/ pospojované nějakou sběrnicí a propojené s PC kde se daly nastavovat všelijaké týdenní cykly a x dalších věcí....to zároveň řídilo plynovou kotelnu Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
majak



Založen: Oct 06, 2005
Příspěvky: 24

PříspěvekZaslal: ne únor 12 2006, 1:34    Předmět: Citovat

Kup si digitalni hlavice mam je doma a je to super http://www.vltava2000.cz/dufa/goodsdetail.asp?strGoodsID=HONHR20
_________________
Kdyz neco nejde silou, tak to pujde jeste vetsi silou....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jopein



Založen: Jul 07, 2005
Příspěvky: 413
Bydliště: Kostelec na Hané

PříspěvekZaslal: ne únor 12 2006, 7:05    Předmět: Citovat

Přesně takovou tam chci dát, slyšel jsem ještě o hlavicích, které mají v sobě topný odpor, ale nic takového jsem na netu nenašel.
Stačil by mi nějaký elektromagnet, který by se dal namontovat místo term.hlavice
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
badoch



Založen: Feb 23, 2005
Příspěvky: 592
Bydliště: SM

PříspěvekZaslal: ne únor 12 2006, 11:09    Předmět: Citovat

Elektricky ovládanou hlavici si uděláš sám za pár kaček, (elektromagnetický ventil je šíleně drahý a poruchový) ktomu spínačky levné spínací hodiny a máš regulaci jak víno.

Vtip regulovaných profesionálních hlavic je vtom, že vevnitř hlavice je vlnovec s nějakým plynem , který teplem zvětšuje svůj objem a tlačí na kolík, který mechanicky přivíerá hlavici. (prostě princip kapilárových termostatů)
No a oni ten "vlnovec" přihřejou elektrickým odporem, takže ho vlastně oblbnou, protože mu nasimulují větší teplotu než má místnost a hlavice se zavře. Tak jednoduše se řídí útlum.
Ten výkon byl tuším 5W, ale již to nevím, protože je to dávno co jsem chtěl něco podobného dělat a hledal jsem informace.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jopein



Založen: Jul 07, 2005
Příspěvky: 413
Bydliště: Kostelec na Hané

PříspěvekZaslal: ne únor 12 2006, 13:57    Předmět: Citovat

to badoch
Nemáš nějaký odkaz, návod ? Nechce se mi experimentovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lemur_divoky



Založen: Feb 16, 2007
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: pá únor 16 2007, 10:45    Předmět: termostat Citovat

Takovou sadu nabízí conrad. je tam centrální jednotka a několik rádiem ovládaných hlavic k radiátorům.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nagant



Založen: Nov 11, 2005
Příspěvky: 1064
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: po únor 19 2007, 10:04    Předmět: Citovat

Měl bych k tomuto tématu též jeden dotaz. V pronajatém bytě mám plynový kombinovaný závěsný kotel MORA 674. Regulace teploty je pokojovým termostatem REGO typ 972 09. Pokoje jsou zateplené, okna utěsněná, pokoje mají obdobný tepelný režim, v tom problém není. Ale překvapuje mne, že kotel tak často vypíná a zapíná, třeba v noci každé cca 2 minuty a po dvou minutách zase vypne.
Zajímalo by mne, zda to lze považovat za normální, v návodu ke kotli tuším je, že by měl termostat vypnout po dosažení teploty o 1°C vyšší než nastavené a zapnout po snížení teploty o 1°C pod nastavenou, to bych řekl, že musí trvat poměrně dlouho.

U popisu termostatů REGO jsem našel, že zapínají kotel jen na nezbytně nutnou dobu, šetří tak plyn a mají velkou citlivost a tak udržují tepelnou pohodu. Takže podle všeho vlastnost a ne chyba, ale radši se ptám.

Poznámka - noční teplotu nenastavuji přepnutím na režim "noc", ale ručním navolením otočením kolečka s teplotou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
badoch



Založen: Feb 23, 2005
Příspěvky: 592
Bydliště: SM

PříspěvekZaslal: po únor 19 2007, 12:44    Předmět: Citovat

Mám dojem, že to nedělá prostorový termostat, ale teplota otopné vody (řídí kotel). Něco podobného mi to někdy dělá taky, hlavně když termohlavice v jiných místnostech už zavřely radiátory. Příčina je velký výkon kotle a ten se "přehřívá" špatně navržena/nastavena topná soustava, špatné otáčky čerpadla......
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nagant



Založen: Nov 11, 2005
Příspěvky: 1064
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: po únor 19 2007, 13:05    Předmět: Citovat

Takže zabývat se spíš regulací teploty otopné vody knoflíkem kotlového termostatu a nalézt optimální polohu (než hledat příčinu v příliš novém termostatu pro starší kotel)?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
badoch



Založen: Feb 23, 2005
Příspěvky: 592
Bydliště: SM

PříspěvekZaslal: po únor 19 2007, 16:10    Předmět: Citovat

No pokud je to opravdu tím, tak ano, ale řešení není jednoduché, jestli vůbec nějaké rozumné je. Mám kotel Dakon s plynulou modulací výkonu, jenže ta není od 0, takže i při minimálním požadovaném výkonu kotle (porovnává teplotu spátečky) je skutečný výkon příliš velký a dochází k přehřívání otopné vody-následek je vypnutí kotle. Jenže čerpadlo jede pořád a voda, která se vrací se postupně ochlazuje až na hodnotu danou hysterezí (výrobce kotle) a kotel zapne, znovu velice rychle dohřeje tento malý rozdíl a vypíná a tak pořád dokola.

Jenže na toto chování nemá vliv ani nastavená teplota vody, ale správné nadimenzování radiátorů, výkonu kotle ...... jak jsem psal.
Takže si tak, jestli máš na radiátorech regulační hlavice tak je otevři naplno a sleduj co to udělá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nagant



Založen: Nov 11, 2005
Příspěvky: 1064
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: st únor 21 2007, 9:39    Předmět: Citovat

Ono právě termostatické hlavice jsem měl všude naplno.
Teď jsem začal laborovat s jejich nastavením v místnosti s tím prostorovým termostatem, jde o místnost, která je přirozeně mírně teplejší (vnitřní), menší, slouží jako ložnice. Druhá, vnější, která je jako obývák, tam chci mít o něco větší teplotu.Zdá se, že by to mohlo fungovat, možná to tak bylo myšlené, zdá se, že nastavení nějak s termostatickými hlavicemi počítalo, dokonce mi teď docela dlouho tekla i teplá užitková voda, ačkoli nebyl zapnut režim "komfort".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
badoch



Založen: Feb 23, 2005
Příspěvky: 592
Bydliště: SM

PříspěvekZaslal: st únor 21 2007, 11:22    Předmět: Citovat

Tomu nějak nerozumím Cry V místnosti kde je regulátor/termostat (na stěně) nesmí být žádná jiná regulace, tudíž už vůbec ne regulační hlavice Exclamation
dochází potom ke dvojí regulaci. Úplně zjednodušeně -místnost kde je hlavní regulátor by měla být nejstudenější, aby se v praxi nestávalo, že "referenční místnost s regulátorem se rychle ohřeje-následek vypnutí kotle a ostatní místnosti se za tuto dobu nestačily ohřát a teď už nemají čím, protože hlavní regulátor odstavil zdroj tepla-kotel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
badoch



Založen: Feb 23, 2005
Příspěvky: 592
Bydliště: SM

PříspěvekZaslal: st únor 21 2007, 11:28    Předmět: Citovat

Asi ti doporučím, přestěhovat termostat, nebo si koupit/udělat bezdrátový. Potom je ještě jedna možnost, kterou ale nedoporučuji. Ventily před radiátory, mají v sobě "škrťáky" nemá to nic společného s hlavicema. A nastavení těchto "škrťáků" je dáno projektem topné soustavy (rozhodíš tlaky-průtoky) radiátory začnou šumět /špatně topit a to klidně i sousedům. Navíc na to potřebuješ spejšl klíč.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nagant



Založen: Nov 11, 2005
Příspěvky: 1064
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: st únor 21 2007, 13:02    Předmět: Citovat

Vím, že by měl termostat být v nejchladnější místnosti. Nějaký bezdrátový přenos mne také napadl (že by na stěně místo bimetalového termostatu byl přijímač a vedle v místnosti vysílač). Je to sice poněkud krkolomné, ale pokud bych nechtěl tahat dráty do druhé místnosti...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Nagant



Založen: Nov 11, 2005
Příspěvky: 1064
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: po březen 12 2007, 14:06    Předmět: Citovat

A má smysl u takovéhoto kotle (Mora 674) prostorový termostat s PI regulací, nebo alespoň s nastavitelnou hysterezí?
Pokud by měl být bezdrátový, líbil by se mi Elbock BPT21 (evidence doby chodu kotle, nastavitelná hystereze), ale nevím, zda to není pro kotel zbytečný luxus, zda by nebyl plně dostačující BPT10.
Co byste doporučili? Eventuálně jiný typ jakéhokoliv výrobce...

Jedná se mi hlavně o úsporu plynu, samozřejmě s ohledem na životnost kotle.


Naposledy upravil Nagant dne pá duben 06 2007, 7:44, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund