Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

měnič s velkým rozsahem vst. napětí
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Péťan2
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá únor 27 2009, 10:20    Předmět: Citovat

Neběží tu totiž o zvlnění nýbrž o schopnost pracovat s velmi malými úbytky napětí.To že má 95 procent jsem nepsal,jenom že to je možné
za učitých podmínek.

Nevím kde ses dočetla o 12V stab. s 2V dropoutem, z toho soudím
že taky nečteš jenom píšeš.
Návrat nahoru
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: pá únor 27 2009, 10:42    Předmět: Citovat

Péťan2 napsal(a):
Sleduju tuhle diskuzi a musim zareagovat.Zdá se mi totiž že lidi tady plácaj příspěvky bez toho aby četli a přemýšleli.

Tim myslis koho, at se bavime konkretne.
Péťan2 napsal(a):
Nicméně u linearních stabilizátorů může skutečně 95 procent ležet, ještě v lineárni oblasti.Je třeba si uvědomit že napětí z baterie už není třeba stabilizovat to už je hladké a bez zvlnění.

O tom se tady nehadam...je mozne, ze LDO linear MUZE mit V JEDNOM BODE CHARKY(kratkem intervalu) ucinnost AZ 95%. Ale pouze v JEDNOM URCITEM MISTE(kratkem intervalu), pokud vubec ma. Niki31 ale tvrdil, ze ma 95% v cely pracovni oblasti, coz je hovadina na N-tou, jeste to ke vsemu smazal. Navic argumentoval datasheetem, ktery je spinany stabl a ne linear!
Péťan2 napsal(a):
Stabilizátor tedy pracuje jenom jako omezení napětí.Pokud tedy nastavíme rozdíl mezi vstupem a výstupem na třeba 2V (u low-drop i méně) učinnost bude vysoká. Skusil jsem zapojit a proměřit klasický 7815cv.Pří napájení 17V a zátěži 0,5A
byla účinnost 89 až 91 procent,lišila se kus od kusu.Stabilizátor bez chladiče se vůbec nezahřál. Horší je to ovšem když začne napětí na vstupu stoupat,to už účinnost klesá.

No a jsme u toho Smile ...konkretni misto charky, jak das vic, jses v haji.

Stejne tak tomu je i u spinanych stablu, ucinnost UP TO. Ne v celym rozsahu pracovnich hodnot. Nekomu tady dela problem cist datasheety, vytrhne jednu vec a udava ji jako fakt(tim nemyslis tebe, zadnej kec si nenapsal).

_________________
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: pá únor 27 2009, 11:03    Předmět: Citovat

Péťan2 napsal(a):
Neběží tu totiž o zvlnění nýbrž o schopnost pracovat s velmi malými úbytky napětí.To že má 95 procent jsem nepsal,jenom že to je možné
za učitých podmínek.

Nevím kde ses dočetla o 12V stab. s 2V dropoutem, z toho soudím
že taky nečteš jenom píšeš.

No celou dobu tu jde o stabilizaci na 12V a třeba stabilizátor LM7812 má dropout 2V. Takže si o nějakých 95% může nechat leda zdát, bude rád za 86% a to pouze na tom jednom konci chaky, jak píše Šťépa.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Péťan2
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá únor 27 2009, 11:03    Předmět: Citovat

No konečně nekdo souhlasí.
Já jsem nikiho příspěvek pochopil trochu jinak.
Sice ho zmazal ale ja mam obash fora v počítači.
Netvrdil tam nic o celem rozsahu.Tvrdil že je to závislé od od vybíjecí
charakteristyky baterie.Pokud by baterie udržela dlouhodobě např.13,5V,
Pak by součet neúčinností boost+stab. v čase mohl vyjít lepší než u buck-boost.Protože měnič je v nečinnosti a stabilizátor je pravě v oné účinné oblasti.

Já nejsem jeho obhájce ale v tomhle sním souhlasím , toť vše.
Návrat nahoru
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: pá únor 27 2009, 11:27    Předmět: Citovat

Péťan2 napsal(a):
No konečně nekdo souhlasí.
Já jsem nikiho příspěvek pochopil trochu jinak.
Sice ho zmazal ale ja mam obash fora v počítači.
Netvrdil tam nic o celem rozsahu.Tvrdil že je to závislé od od vybíjecí
charakteristyky baterie.Pokud by baterie udržela dlouhodobě např.13,5V,
Pak by součet neúčinností boost+stab. v čase mohl vyjít lepší než u buck-boost.Protože měnič je v nečinnosti a stabilizátor je pravě v oné účinné oblasti.

Já nejsem jeho obhájce ale v tomhle sním souhlasím , toť vše.

A když teda umíš tak dobře číst, kde prosímtě píše anýz něco o baterii a o 13,5V Question Já vidím jen rozsah vstupního napětí 5-20V, ale asi jsem blbá a slepá. Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: pá únor 27 2009, 11:52    Předmět: Citovat

Péťan2 napsal(a):
Já jsem nikiho příspěvek pochopil trochu jinak.
Sice ho zmazal ale ja mam obash fora v počítači.

Tak to sem dej, at vim na cem jsem.

A nepochopil jsem, proc zminujes zrovna baterii s 13,5V...vysvetli mi proc.

_________________
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
kybler



Založen: Jan 14, 2009
Příspěvky: 456
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: pá únor 27 2009, 13:37    Předmět: Citovat

Teda tady to zase vypadá...
Osobně bych se vyprdnul na bucky, boosty, lineární stabce a podobný ...ehm a zkusil osvědčenou klasiku.
http://schmidt-walter.eit.h-da.de/smps_e/edw_smps_e.html
Vin_min=5V
Vin_max=25V
Vout=12V
Iout=1A
f=40kHz

Pak už jen dořešit výkonový buzení a součástky okolo, a je to. Buď tl494s konstantní frekvencí, nebo ne555 nastavená na dobu sepnutí 2us s proměnnos střídou. Co chcete víc?

_________________
Když všechno selže, přečti návod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6391
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: pá únor 27 2009, 13:53    Předmět: Citovat

kybler, řešení je tak nějak jistý od druhého příspěvku, ty jsi dal ve třetím možnost druhou, teď už je potřeba jen vysvětlit že třetí možnost LM7812 je ptákoviny - viz. podmínka max. účinnosti
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kybler



Založen: Jan 14, 2009
Příspěvky: 456
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: pá únor 27 2009, 14:07    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):
kybler, řešení je tak nějak jistý od druhého příspěvku, ty jsi dal ve třetím možnost druhou, teď už je potřeba jen vysvětlit že třetí možnost LM7812 je ptákoviny - viz. podmínka max. účinnosti

Někteří lidé (včetně mě, přiznávám se) jisté věci prostě nepochopí, dokud si je nevyzkouší pěkně na stole a nevšimnou si, jak to vlastně funguje. Divím se, že máte milí kolegové ještě nervy vysvětlovat, že 7812 nemůže být nikdy lepší než i průměrnej pulsák, protože "napětí, co přebývá" promění v teplo.

_________________
Když všechno selže, přečti návod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund