Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Nejsem tak bohatý abych kupoval levné žárovky.....
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Basic



Založen: Dec 23, 2006
Příspěvky: 506
Bydliště: Mohelnice

PříspěvekZaslal: čt říjen 16 2008, 11:23    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
Nehledě na to, že tradičně se žárovky prodávaly (v dobách obchodů a prodavačů) tak, že prodavač žárovku vyndal z krabičky a rozsvítil ve zkušební patici. Dokonce na to byly několikapaticové zkušební pultíky, pamětníci obchodů a prodavačů (předčínská, předhyper-super doba).


To ještě u nás funguje v pořádné elektře kde člověk s trochou štěstí sežene všechno. Dva takové obchody ještě fungují u nás dodnes, mám od nich žárovky a už 2 roky jedou v kuchyni bez problému. A pak se člověk diví že v Lidlu prodávají Eva a Vašek za 799,- Kč CD, by mě zajímalo kdo to koupí, to stejné u rákosníků za 99,- Kč a ještě tam dají potisk jiného alba, potom prázdné cédéčka taky v Lidlu 10ks za 29,- Kč. Taky tomu odpovídá kvalita, zlaté Verbatimy nebo Imation z CompARZu za 11,- Kč.

Kam ten svět spěje... Laughing Laughing Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt říjen 16 2008, 11:53    Předmět: Citovat

Basic napsal(a):
v Lidlu prodávají Eva a Vašek za 799,- Kč CD, by mě zajímalo kdo to koupí, Kam ten svět spěje... Laughing Laughing Laughing

jednou z příčin všeobecného průseru vidím v tom, že individua, co koupí Evu a Vaška (kdysi to bývali klienti autobusových nakupovacích zájezdů na nákupy ložního prádla a parních mopů a klienti kampeliček) mají zároveň volební právo. Spolu s 18letými nedoučenými frikulíny.
Podle toho to pak vypadá, když je jich dost (jako že je jich asi většina), nemůže to být jiné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
zdenoeddie



Založen: Oct 31, 2007
Příspěvky: 2494
Bydliště: uz len Presov :)

PříspěvekZaslal: čt říjen 16 2008, 12:47    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32085
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt říjen 16 2008, 13:21    Předmět: Citovat

Kdo někdy něco přefocoval z předloh nebo trochu fušoval do ateliérového focení ví, že TESLAFOT nebo NITRAPHOT byly speciální osvětlovací žárovky pro krátkodobé svícení - neměly životnost vyšší, než asi 100h. Důvodem bylo vysoké přežhavení vlákna - kvůli podání barev, normální žárovka má tzv. BAREVNOU TEPLOTU mnohem nižší, její spektrum je proto posunuté směrem k červenému konci - takže na barevném filmu se žárovkami osvětlené záběry jeví žluté až oranžové. U fotografických žárovek je vinou přežhavení tato teplota vyšší a barevné podání se blíží slunečnímu světlu. Vyšší žhavicí teplotě odpovídala i speciální konstrukce baňky a patice - tyto žárovky měly kroužek, za který se daly vzít a šroubovat, protože jejich baňka byla z velmi tenkého skla. Rozsvěcet se musely buď přes regulační trafo nebo aspoň přes předřadný odpor - já to řešil předřadnou 100W žárovkou, kterou jsem v okamžiku expozice vyřadil zkratováním pomocí tlačítka - Teslafotka se rozsvítila naplno, cvakla závěrka, já tlačítko pustil, tím se na Teslafotku dostalo menší napětí a mohl jsem v klidu měnit předlohy... Později jsem jich měl víc, tak jediné tlačítko nahradilo relátko a 100W žárovka pro každou Teslafotku zvlášť. Kde ty loňské sněhy jsou, už předlohy nefotím ani pro zábavu - kopírka nebo skener jsou jednodušší...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt říjen 16 2008, 13:29    Předmět: Citovat

Nitraphotky byly přežhavené hlavně pro podstatně větší měrný výkon Wink barevná teplota by se pro negativní proces už nějak dorovnala.
Pár starých fotografických žárovek 500 a 1000W jsem zachránil, je to krásné dílo vakuové techniky, některé dokonce mají uvnitř baňky šroubované (M2) keramické a niklové nosné trámečky, na kterých jsou paralelně našponovaná vlákna (kvůli definovanému ohnisku do optických soustav).
Krásné taky byly žárovky s vypínačem vestavěným přímo do patice, vypánaly se taháním za hedvábnou šňůrku s navlečenou dřevěnou kuličkou Rolling Eyes
Ale to byla předčínská doba.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kbulda



Založen: Oct 23, 2007
Příspěvky: 1531
Bydliště: u Mělníku

PříspěvekZaslal: čt říjen 16 2008, 21:58    Předmět: Citovat

To EKKAR
Mám dojem, že když jsem tuto žárovku ( Teslafot ) kupoval,
tak na obalu byla psaná životnost 20 hodin !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32085
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá říjen 17 2008, 19:18    Předmět: Citovat

Je to možné, já už si to moc nepamatuju, kupoval to tehdejší fotokroužek na základce - já je jen zapojoval a občas používal. Celé je to skoro 30 roků zpátky...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12371
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá říjen 17 2008, 19:44    Předmět: Citovat

Četl jsem v příručce 100h, ale nevím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
merlin00



Založen: Jul 11, 2008
Příspěvky: 95
Bydliště: BA, dakdy aj dalej

PříspěvekZaslal: po únor 09 2009, 22:17    Předmět: Citovat

zarovky se objevuji pravidelne i v jinych shopech maji skratovane, nebo podelane privody do patice, asi vplyvem pootoce pri tmeleni banky do patice doslo k pootoceni a priblizeni, az prekrizeni dratu v patici.
Prdel je, ze pri testu ve vyrobe, ty draty jsou potazeny "oxydem" cehosi z ceho je drat ( obv. ze zeleza) a skrat neni.
Pri transportu a otresy se seskrabe sajrajt z dratu a pak to nasroubujes a rana jako z dela a ty se divis.

Je to jasny pripad pro SOI odsere si to dovozce.

Vyrobce nikoli.

PS. jedna dobra rada pro vsechny..
Existuje spusob, jak ochranit temer vsechny typy zarovek a prodlouzit jim zivotnost, avsak chce to mensi upravicku.

Ve vyrazenych zdrojich ( neosizenych) je nabehovy NTC , ten vyletovat, zaradit do serie v objimce a zarovky startuji pomalu a nemaji takove hnusne peaky a vlakna se nepali..
Nevyhodou je, pokud chce prdnout zarovka, tak prdne, zejmena spatnym vakuem a blbym provedenim.

Pokud se ale ulakomime na drazsi zarovky tak tyto predradniky nabehu jsou vynikajici zejmena pro zarovky z kratkymi vlakny ( vsechny svickove E14 mignon) a jeste lepsi pro halogenove 220V napichovaci a polobajonetove do obrazek_cenzura svitidel od IKEA a pod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: so červenec 03 2010, 12:39    Předmět: Citovat

Mno já kupoval ted nějáké 200w žárovky narva (dnešní výroby) zkoumal sem provedení, a porovnával s tesla (kterejch ještě nekolik máme nových v krabičkách s různejma wattama, táta dělal v tesle) už mi jen stačilo to, že u těch tesláckých má vlákno 6 podpěrových držáků, a u té dnešní narvy je jich pouze 5, banka se nám samozřejmě kapánek zmenšila a síla skla odpovídá též dnešní době, u druhého kusu narva je již vidět mizerná kvalita lépe v okolí vlákna je banka nečím ze vnitř zaprskaná jak nějákým sklem, vlákno je na 1 pohled jakési volnější, neboli mírně vytahané, na 2 pohled však skleduji že vlákno nedrží správný tvar do půl oblouku a není správně napnuté, protože podpěrové držáky nejsou ve středovém ,,skleněném pestíku" zataveny rovně a nemají od sebe stejnou vzdálenost, následně si všímám že je wolframové vlákno z jednoho držáku vyvléknuto (uvolněno) tak jsem ho naklepal z5 do držáku - myslíte že může ohrožovat bezpečnost, mám ji jít vyreklamovat, stejně kdyby z těchto důvodů ihned odešla, měl bych tam cestu tak bych reklamoval nebo koupil jinou.

mám tu TESLAFOT 500w 120v mlíčná, patici má oddělenou porcelánovým kroužkem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
milan222



Založen: Jul 20, 2009
Příspěvky: 1460
Bydliště: trutnov

PříspěvekZaslal: út červenec 06 2010, 21:57    Předmět: Citovat

ja sem vymyslel genialni zpusob jak na chodbe omezit prdani zarovek. mame tam svetlo 2x60W kde je jen jedna sedesatka zarovka. vzal sem druhou sedesatku nasrouboval sem ji tam, u cokolady ve svetle sem od jedne zarovky odpojil modrej a od druhe hnedej drat a ty vzajemne spojil a ted sou vlastne ty zarovky v serii. na jednu pripada 30W prikonu a tak sviti napolovic (teoreticky do ni jde 120V) ve stkutecnosti do jedne 100 a do druhe 129V. no a postupne jak se u sickych zarovek zkratuji vlakna zacnou cim dal vic svitit, az prekroci polovicni odpor oproti normalnimu tak se zacnou namahat a jedna z nich prdne. ale to treba az za pet let.
_________________
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund