Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Odpájkovanie súčiastok a konektorov
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12371
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po září 22 2008, 10:29    Předmět: Citovat

"Drahoušku, dneska budou koláče, že hřeješ troubu?"
"Ne, nechce se mi ty smdéčka sundávat jednotlivě a chcu ty desky vyházet." Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
radekrd



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 642
Bydliště: Moravský Krumlov

PříspěvekZaslal: po září 22 2008, 18:18    Předmět: Citovat

Marie Fůrie napsal(a):
Já používám na hromadné očesávání plynový sporák a součástky vytahuju peanem. Jednou jsem zkusila i elektrickou troubu nastavenou na 190°C, strčit do ní desku na pár minut a pak z ní součástky sklepnout. Problém byl s hysterezí teploty v troubě, některá deska byla OK a na některé se upekly plastové díly. A samozřejmě pak trvalo měsíc než trouba vyčichla Smile


Tohle me taky napadlo, ale měsíc ani buchtička Cry , to jsem radsi neriskoval Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12371
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po září 22 2008, 18:27    Předmět: Citovat

Buchtička... no každý tomu nějak říká Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Darthy



Založen: Jan 15, 2008
Příspěvky: 187
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st leden 30 2019, 13:30    Předmět: Citovat

Obnovim tohle tema abych nemusel zakladat nove.

Zrovna jsem poridil horkovzdusnou pistoli a rozhodl se par starych notebooku rozebrat na dily. Na desce jsem si vsiml mnoha dual mosfetu a po chvili googleni i nekolik dalsich zajimavych soucastek. Proto se ptam:

Jakou teplotou a jak spravne soucastky dostat z desky (vsechny jsou povrchove pajene) bez toho aniz bych je poskodil?

Vim ze v datasheetu obvykle je psano kolik stupnu kontaktniho pajeni soucastka vydrzi a jak dlouho. Ale proc se ptam...
vcera jsem se pokusil odpajet jeden mosfet (vybral jsem testovaci obet), horkovzdusku jsem nastavil na 250C a slabsi proud vzduchu, na svaba nanesl pajeci pastu a po chvili trapeni - nic. Tak jsem postupne zvedal teplotu a proud vzduchu az jsem skoncil na 450C, mosfet roztaveny, deska okolo spalena, ale svab porad drzel. Je lepsi slabsi proud a vetsi teplota nebo naopak...?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: st leden 30 2019, 13:42    Předmět: Citovat

Musis to nahrivat zespodu a hodne dlouho. Pak kratce fouknes na mosfet a pinzetou ho sundas. Jak dlouho zalezi na vykonu tve pajecky. Prutok vzduchu dej na maximum, 450C je moc, dej tam nejakou normalni teplotu. V desce je spousta medi a ta teplo dost odvadi
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34067
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st leden 30 2019, 14:37    Předmět: Citovat

Pouzivam stupen 7 z 9 (nemam regulaciu teploty), vacsinou to trva tak 30-60 sekund. Neposkodi sa ani doska ani IO.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5031
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st leden 30 2019, 15:12    Předmět: Citovat

Darthy, po čase poznáš sám jak na to. Desky pájené bezolovem jsou k zlosti. Vždy se snažím zůstat ve fázi nezuhelnatělé desky, ale málokdy se to podaří. Tyhle desky jsou vícevrstvé a teplo se odvádí jinam než je součástka. Většinou ohřívám z opačné strany než je ten mosfet a tak deska dostane co proto. Někdy se vrstvy rozpuknou od sebe, čímž se přenos tepla přeruší. Je to masakr a doma se to nedá dělat. Kouř se usadí na nábytku a vydrží několik dní.
250 stupňů je dost málo. Teplota vzduchu se nerovná teplotě desky. Doma asi taky nepájíš páječkou nastavenou na 250.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Darthy



Založen: Jan 15, 2008
Příspěvky: 187
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st leden 30 2019, 16:53    Předmět: Citovat

Teď jsem to zkoušel, nastavit horkovzdušku i na 300°C, fukar na plno, zespod jsem to nahříval asi minutu, pak tak pul minuty z vrchu a kromě toho, že se pájecí pasta převařila a já si spálil prst o pinzetu tak pokus byl opět marný. Ještě jsem zkoušel měděný pásek na odsátí cínu - s běžnou páječkou, ale taky marný pokus, cín se vůbec na pásek nechytne.
Včera se mi povedlo ten obětní mosfet odpájet pomocí klasické 40W páječky, ale taky to nebyl úplně šetrný postup.

Tak nevím jestli je naprd horkovzduška, mé ruce a nebo tam není "běžný" cín.


Naposledy upravil Darthy dne st leden 30 2019, 16:55, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: st leden 30 2019, 16:54    Předmět: Citovat

Pistolovkou obírám desky s THT součástkama,takový,kde je málo integráčů a pistolovkou vyndávám odpory TR191 a citlivější věci(lasery,baterky,RTC a timekeepery…),zbytek horkovzdušná pistole.Někdy je problém s konektorama (připečou se,roztečou se,zkroutěj se).Dělám to před garáží u baráku,ale stejně smrděj součástky vyklepaný do hrnce.Dřív jsem používal starej vařič,ale smrdělo to jako svině na celou ulici a i venku to vydrželo 14 dní(ten smrad je ten hnědočernej výpek nebo taky bílej čoud z laminátu).Ten sajrajt zkondenzuje totiž úplně na všem,k čemu se dostane(jako stromy,listy,baráky,auta,ploty…) a vyprchává velice pomalu.To co je tim výpekem nebo kondenzem "obarvený" smrdí nablízko(z 10cm) i po několika letech.Jde to ale smejt pomocí IPA a starýho kartáčku na zuby.

Tím vařičem jde teda sundat úplně všechno,ale celá čtvrť vás bude nenávidět,hlavně ty,co měli venku prádlo.Smrdí to skoro jako pálení kabelů.
Nejlepší je asi pistole,po ní to smrdí kratší dobu a záleží taky na deskách.Zatímco některý jdou vysypat snadno na pár fouknutí,jiný desky musej dělat bublinkymezi vrstvama(některý i hulit prokovama),aby z nich vůbec něco vypadlo.Po vysypání takový desky je obvykle pár vrstev na karbon a už se to neháže do elektra,ale do nebezpečnýho.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Panda38



Založen: Nov 21, 2012
Příspěvky: 717
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot

PříspěvekZaslal: st leden 30 2019, 16:58    Předmět: Citovat

A pak je větší opruz (než odletování) ty součástky detekovat a roztřídit. Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: st leden 30 2019, 17:01    Předmět: Citovat

Pokial ti ide iba o vytahovanie suciastok a konektorov a na doske nezalezi, tak teplovzduska na kludne 400 stupnov z druhej strany, az kym to nepovoli, neposkodia sa ani plastove veci. Pokial na doske zalezi, tak jedine spodny ohrev, tak 150 stupnov, a zhora teplovzduskou opatrne, tak 300 stupnov - ziadny problem vymenit vykonovy mosfet na 6-vrstvej doske bez poskodenia cohokolvek Wink A samozrejme pokial je tam bezolovo, ktore ma vyssiu teplotu tavenia, tak najskor pridat oloveny cin a hlavne dost tavidla, ktore sa postara o rozvedenie tepla.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
warp



Založen: Sep 23, 2004
Příspěvky: 1115
Bydliště: Praha-Sobín

PříspěvekZaslal: st leden 30 2019, 19:53    Předmět: Citovat

Pokud jde jen o vyndavání součástek z vadných desek - ideální, nejen asi u mě, je horkovzušná pistole - doporučuju dělat venku - strašně a dlouho to smrdí. Pokud jde o opravy - výměnu součástky, tak řízený horkovzduch nebo součásku (klasický DIP/DIL i některé SMD) odříznout nožičky a pak jednotlivě odejímat pájkou či odsávačkou (dle PCB).
Teplota je ideálně cca 250 až 270°C pro "destruktivní" demontáž, dávat bacha než se to začne pálit/hořet - fakt smrad, určitě jedovatej. Cca 200-210°C je vhodné pro "reflow" (v troubě), součástky běžně neodpadávají a většina plastů to přežije.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Darthy



Založen: Jan 15, 2008
Příspěvky: 187
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st leden 30 2019, 20:06    Předmět: Citovat

Pomáhá mi hodně když to přepájím běžným cínem, pak jej oddělám měděným páskem a pak to jde snadněji dolů. Snad to některé součástky přežily.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund