Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

LCFmetr
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12375
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt květen 15 2008, 18:27    Předmět: Citovat

Nerealizuji, protože nemá smysl zlepšovat tuhle hloupost. Stejně to nedosáhne vlastností na vážné měření. Tím míním dodržení konstantní amplitudy a f. měřícího napětí, navíc možnost změny v několika krocích, a hlavně možnost měření ztrátových parametrů (Q, D).
Abych se přiznal (pro Andreu : abych pořádně zamachroval Very Happy ), tak podobný krám jsem realizoval tuším v roce 1988 jako doplněk k počítači Sinclair ZX Spectrum a vlastnoručně jsem k tomu napsal obslužný program v Basicu, rutina měření kmitočtu byla získána od někoho jiného. Vzhledem k měření kmitočtu jen do asi 20kHz jsem tam měl tuším 3 volitelné děličky 7490, pomocí relé přepínání rozsahů oscilátoru atd.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5700
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: čt květen 15 2008, 19:48    Předmět: Citovat

Chenzee napsal(a):
Ahoj, chtěl bych se zeptat, zda někdo stavěl tuto konstrukci nebo zda program napsaný pro PIC16F628 lze bez úpravy naprogramovat do PIC16F628A. Funguje to napůl a už nevím, co s tím. ... s autorem jsem byl ve spojení ale bez výsledku Cry . Díky

Těchto udělátek jsem vyráběl asi 30ks a všechny jely na první zapojení a ukazovaly jak měly. S největší pravděpodobností sis tam vyrobil závadu. Nemůžu ovšem potvrdit, že původní DPS je bez chyby, měl jsem svůj vlastní návrh. Překontroluj to podle schématu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt květen 15 2008, 21:42    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):
Sendyx napsal(a):
Kdyby někdo chtěl tyhle 3,14oviny vylepšit, hlavně z ranku nadšenců přes programování, tak mám tip, jak se ten krám dá vylepšit do cca 5x lepší podoby. Zatím to nikoho nenapadlo, všichni jen pajcujou jeden od druhého stejné blbosti a dělají k tomu své softy a větší displaye.

Machrovat umíš dobře, když máš tak geniální nápady, tak proč se o ně rovnou nepodělíš nebo je nerealizuješ?


Jak pravil pan Pécuchet panu Bouvardovi, "...nám vědcům stačí vědomí, že kdybychom CHTĚLI, tak bychom i mohli..." Wink

__________________________________________________________
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Chenzee



Založen: Jun 26, 2007
Příspěvky: 464
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: pá květen 16 2008, 5:21    Předmět: Citovat

Děkuji téměř všem za bezpředmětné připomínky. Mě to dělá to, že při měření f to ukazuje do 50MHz, pokud přepnu tl.S4 na měření do GHz, zak se to celé kousne, displej ukazuje poslední obrázek před zapnutím tlačítka a pokud přepnu na měření L/C, změní se kontrast displeje a vůbec se neukazuje druhý řádek (mělo by se tam údajně ukazovat "čekám na další". Pouze tam problikávají 3 tečky (body), ale jinak nic. Rozdíl mezi SCH a DPS jsem našel, ale to sch je tak prasácky nakreslené, že jsem tomu nevěnoval moc pozornosti. Takže soft by měl na 628s Ačkem chodit??? Díkec a už prosím pouze pomoc a ne vytahování, že toto je na nic a toto umím 5x líp. Stavím to pro radost a ne pro laboratorní měření. Dík Idea
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MaH
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá květen 16 2008, 7:13    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):
Já jsem si postavila LC metr, který měří na principu LC rezonančního obvodu. Verze s PICem a LM311 vyšla v Amáru a na netu je jich jako máku. Já jsem ale použila AVR a komparátor od MAXe a doplnila jsem to identifikací polovodičových součástek. Nevýhoda rezonančního principu měření je v proměnné frekvenci a že tím nejdou měřit elektrolyty. Některé kondíky mají frekvenčně závislé dielektrikum a u těch to pak ukazuje o +- pár desítek procent mimo nominální hodnotu. Já si ale nestěžuju, cívky mě stejně většinou zajímají na pár desítkách kHz a lepší LC měřák zatím nemám Smile


Co je to za dobu, kdy mladí vědečtí pracovníci nemají slušné vybavení ????? Shocked
Návrat nahoru
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: pá květen 16 2008, 9:08    Předmět: Citovat

MaH napsal(a):
Co je to za dobu, kdy mladí vědečtí pracovníci nemají slušné vybavení ????? Shocked

V práci mám LRC metr, ale domu si ho za 7 tisíc nekoupím, tak moc ho zase nepotřebuju a ten muj LC metr "na 3.14ču" měří dobře a měří i jednotky nH což ten v práci neumí.

A pro Sendyx: No vidím že šlo opravdu jen o machrování, nedočkali jsme se ani 1.05x lepšího návrhu Confused A machrovat tady s BASICem Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: pá květen 16 2008, 9:16    Předmět: Citovat

Chenzee napsal(a):
Děkuji téměř všem za bezpředmětné připomínky. Mě to dělá to, že při měření f to ukazuje do 50MHz, pokud přepnu tl.S4 na měření do GHz, zak se to celé kousne, displej ukazuje poslední obrázek před zapnutím tlačítka a pokud přepnu na měření L/C, změní se kontrast displeje a vůbec se neukazuje druhý řádek (mělo by se tam údajně ukazovat "čekám na další". Pouze tam problikávají 3 tečky (body), ale jinak nic. Rozdíl mezi SCH a DPS jsem našel, ale to sch je tak prasácky nakreslené, že jsem tomu nevěnoval moc pozornosti. Takže soft by měl na 628s Ačkem chodit??? Díkec a už prosím pouze pomoc a ne vytahování, že toto je na nic a toto umím 5x líp. Stavím to pro radost a ne pro laboratorní měření. Dík Idea


Zkus líp zablokovat napájení kolem procesoru a podívej se na děličku, jestli moc nekmitá a jestli to (podle mě blbý) navázání T4-IC4 nedělá nějakou paseku. Tohle zapojení chce celý dobře zkontrolovat osciloskopem.

Na děličku natvrdo zvrchu mezi piny 4 a 8 přidej kondík 100N.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá květen 16 2008, 9:33    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):
A machrovat tady s BASICem Rolling Eyes


co máš proti Basicu? svůj účel splní, ostatně nezáleží ani tak na jazyku jako na schopnosti vymyslet algoritmus Wink
V dobách osmibitů na basicu vyrostla celá generace, a využít omezení paměti a hardwaru znamenalo znamenitě protrénovat svoje schopnosti... viz AGC na Apollu Rolling Eyes

to měření na jednotkách nH je zajímavé, ale je to k něčemu? to je oblast indukce přívodů k součástkám... v nf to nehraje absolutně roli, v UHF kde na tom záleží zase takové měření má cenu, když se provádí příslušným kmitočtem...

MaH: to není moc fér! nejde ani tak o dobu jako spíš o místo a dobu, víš dobře že věda a školství je na samém ocasu finančních toků Twisted Evil
Ledaže by se pan Pačes víc a lépe prostituoval v handlu americká podpora vědě za podržení ve věci brdského kopce Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: pá květen 16 2008, 9:40    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
... a využít omezení paměti a hardwaru znamenalo znamenitě protrénovat svoje schopnosti... viz AGC na Apollu Rolling Eyes

Právě proto programuju jenom v assembleru. Třeba teď jsem si napsala DLL knihovnu na USB a je 7x kratší než z C++ a přitom poskytuje stejné funkce.
Jinak, také jsme začínala na BASICu, na SHARP PC1211, tam té paměti moc nebylo Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá květen 16 2008, 10:11    Předmět: Citovat

Ale to omezení pamětí dneska přece (téměř) nehraje roli, jako v časech kdy kilobajt byl šílený technologický opruz a hlavně balík k nezaplacení.
PC1211, to byla taková hračka pro popularizaci kalkulaček studentům, ne? myslel jsem opravdové počítače, jako třeba Didaktik gama Razz
které měly chytře vyřešený adaptabilní a rozšířenímocný hw.
Nic proti assembleristům, naopak některé obdivuju, protože assembler mi k srdci nepřirostl a neovládám ho, tak jako mě moc neberou jednočipy se svými redukovanými pouzdry kdy je každá nožička obrazek_cenzura pro pět věcí naráz Twisted Evil nemůžu si pomoct, ale líp se mi zamlouvala paralelní architektura v DIL40. Myslím že dilema není assembler nebo vyšší jazyk, ale "kdy assembler". Pro rychlé výkonné rutiny pro komunikaci s hw, proč ne, ale třeba komunikace s uživatelem... proč to odírat assemblerem.
Ve věcech jako je zmíněný problém s indikací měřáku, by asi byly užitečná samodiagnostika, zarážky a testovací rutiny, včetně pár strategicky zapojených kontrolních pinů. Takovou filozofii obsahovala před časem i obyčejná poctivá spotřební elektronika, dneska občas možná ještě taky, ale vinou servisní politiky se už k uživatelům prakticky nedostane... Dobrý příklad bylo staré IBM PC se svým selftestem a POST, kdy pár pípnutí vykecalo na PC všechno, aniž by fungoval displej, periférie a snad i RAM Wink
EDIT: Mirek Dušín zaplácl flastrem už i slušné české slovo d.ě.v.k.a. Mad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MaH
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá květen 16 2008, 10:18    Předmět: Citovat

OT:
Crifodo, chceš-li diskutovat o poměrech ve vědě a výzkumu, tak můžeme, ale raději bych o tom založil téma v nezařaditelné, jinak se původní dotaz absolutně rozplyne. Pracoval jsem jak ve školním výzkumu, tak v AV, tak teď ve velké US společnosti, kde RLC most za 70 tisíc patří mezi ty levnější přístroje ...

Andrea: assembler má několik výhod a značné množství nevýhod. Napsal jsem celou řadu programů v assembleru C i C++ a v assembleru teď už jen udržuju staré projekty. Ale to je taky OT, takže zapadá původní téma.
Návrat nahoru
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá květen 16 2008, 10:32    Předmět: Citovat

MaH napsal(a):
OT:
Crifodo, chceš-li diskutovat o poměrech ve vědě a výzkumu, tak můžeme, ale raději bych o tom založil téma v nezařaditelné, jinak se původní dotaz absolutně rozplyne.


OT: OK, založ (a pak tu pak může admin promáznout). Rád se dozvím o aktuálních poměrech v české vědě Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Chenzee



Založen: Jun 26, 2007
Příspěvky: 464
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: pá květen 16 2008, 11:10    Předmět: Citovat

Tak mi to začalo ukazovat ty MHz a GHz ale L a C to pořád nejde, takže to už vzdávám, vytáhnu z toho, co půjde a končím. Díky včem za diskusi a tímto to tu můžeme zavřít WC
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5700
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: pá květen 16 2008, 13:44    Předmět: Citovat

Chenzee napsal(a):
Tak mi to začalo ukazovat ty MHz a GHz ale L a C to pořád nejde, takže to už vzdávám, vytáhnu z toho, co půjde a končím. Díky včem za diskusi a tímto to tu můžeme zavřít WC

Pro takový případ se osvědčilo jedno řešení, nechej to alespoň týden uležet a pak se k tomu vrať. Ve většině případů pak najdeš chybu hned.
Pokud máš zájem, můžu ti poslat moji verzi DPS.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Chenzee



Založen: Jun 26, 2007
Příspěvky: 464
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: po květen 19 2008, 5:01    Předmět: Citovat

To jezevec: pokud bych mohl poprosit a máš to vyzkoušený, pošli mi to. To původní jsem rozebral a zkusím to postavit znovu. Díky těm testům a opravám už byla DPS dosti ve zuboženém stavu. Pokud k tomu máš i schéma, zašli mi to jako komplet. Díkec za pomoc. Chenzee
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 2 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund