Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Spínání mikropájky
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
p4ul



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: čt březen 20 2008, 20:51    Předmět: Citovat

Našel jsem nějaké spínání triakem...


triakSpinaniVnule.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  triakSpinaniVnule.png
 Velikost:  13.69 kB
 Staženo:  141 krát


triakSpinaniVnule2.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  triakSpinaniVnule2.png
 Velikost:  14.71 kB
 Staženo:  116 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: čt březen 20 2008, 20:57    Předmět: Citovat

to p4ul: a co myslis ze je pouzite v te mikropajecce? U217B Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: čt březen 20 2008, 22:25    Předmět: Citovat

Nedávno jsem dělal mikropájku s perem N-SL-20/30I-NEW (je to to samý jako SL-NI a SL 11/PKT akorát jsou asi o 1-2 cm kratší hroty a možná je tam ještě něco navíc, navíc SL 11/PKT je údajně od jinýho výrobce než SOLOMON), jako zesilovač pro termočlánek jsem použil TL061 a v rozsahu teplot 10-400°C to má přesnost +- 2°C. Zdroj mám spínaný s nastavitelným napětím (většinou místo 24V používám 16V - to pro běžnou práci dostačuje) a spínám to MOSFETem (původně jsem tam měl darlington, ale ten protápěl asi 2W, tak šel pryč). Zobrazení teploty mám na LCD panelovém měřáku z GM, regulace teploty potenciometrem od 90°C do 400°C (při výkonu 20W to dá maximálně 420°C, při plných 48W jsem se přes 450°C neodvážil radši překročit).
Aby to moc nekmitalo, tak komparátor který srovnává výstup z TL061 s napětím na potenciometru má malou hysterezi(výsledná teplota potom kolísá +-10°C).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
p4ul



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: čt březen 20 2008, 22:33    Předmět: Citovat

Začíná se mi to líbit a snažím se porozumět jak to celé funguje.

Takže mikropájka 48W 24V (2A), má topné tělísko 12 Ohm, do kterého jde 50Hz 24V. Triak buď sepné a propouští tohle střídavé napětí nebo ho blokuje v závislosti na napětí na jeho řídící bráně. Spínání v nule znamená, že triak změní stav při nulovém napětí, tím pádem neořeže sinusovku a nevznikne tak rušení.

Pokud jsem to tedy pochopil dobře, spínání regulace nemůže být rychlejší než 2x50Hz. Když se nastaví teplota, triak se otevře, topné tělísko se zahřívá, a na teplotním čidlu se zvětšuje napětí. Až se zvýší nad určitou úroveň, vypne se triak a mikropájka chladne. Sníží se napětí na teplotním čidlu a opět se sepne triak.

Asi by bylo dobré použít pro řešení s mikrokontrolerem nějaký obvod, který synchronizuje s nulou. Použité U217B, TDA1024 v GME a v GESu nemají. Neznáte někdo nějaký běžnější obvod?

Víte někdo jaké teplotní čidlo se v perech SOLOMON používá, a jaké napětí (proud) odpovídá 1°C?

to msar: proč používáš triak a ještě k tomu optotriak? Spínání v nule asi neřešíš, že. Pokud jsem vše pochopil správně, tak PWM vůbec nemusíš používat. Stačí jen snímat napětí a podle hodnoty buď sepnout nebo rozepnout optotriak. Při použití obvodu, který je určený pro spínání triaku v nule, by se asi PWM využilo tak, že by se s ním nastavovalo napětí (dolní propust) na tomto obvodu. Pokud se rychlost spínání řídí napětím.

Snad jsem se nikde nesekl. Zatím se do toho dostávám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: čt březen 20 2008, 22:43    Předmět: Citovat

Ale maji...primy ekvivalent U217B je T2117, ktery je bezne k sehnani v GME. Pokud si to pamatuji, tak termoclanek v peru ma 1mV/1°C(ale tim si nejsem jisty). Ten spinac v nule se pouziva take kvuli nulovym ztratam pri spinani/mensi namahani spinace.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
p4ul



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: čt březen 20 2008, 22:44    Předmět: Citovat

AmarokCZ: jaký mosfet používáš. Pokud nemáš spínání v nule, jak řešíš odrušení (jestli vůbec). A jak jsi prosím měřil teplotu na hrotu (píšeš, že ti teplota kolísá)? Mohl by ses podělit o schéma, jak to máš řešeno (samozřejmě jen pokud chceš/můžeš).

Ještě mě napadlo, dá se vypočítat za jak dlouho se topné tělísko ohřeje na požadovanou teplotu?

Doma mám staré trafo 25V/1,5A (původně na 220V, teď při 230V bude místo 25V trochu víc). Myslíte, že to bude stačit? Vadilo by peru, kdyby místo 24V dostalo trochu víc?


Naposledy upravil p4ul dne čt březen 20 2008, 22:48, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: čt březen 20 2008, 22:45    Předmět: Citovat

PWM se používat nemusí hlavně kvůli tomu, že to celé má docela velkou tepelnou setrvečnost. Místo U217B stačí použít optotriak se spínáním v nule ( http://www.gme.cz/cz/index.php?page=product&detail=523-095 ).
Solomon používá teplotní článek typu K pro který platí 0.0413mV/°C (pouze pro kladné teploty)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: čt březen 20 2008, 22:50    Předmět: Citovat

p4ul napsal(a):
AmarokCZ: jaký mosfet používáš. Pokud nemáš spínání v nule, jak řešíš odrušení (jestli vůbec). A jak jsi prosím měřil teplotu na hrotu (píšeš, že ti teplota kolísá)?

Ještě mě napadlo, dá se vypočítat za jak dlouho se topné tělísko ohřeje na požadovanou teplotu?

Doma mám staré trafo 25V/1,5A (původně na 220V, teď při 230V bude místo 25V trochu víc). Myslíte, že to bude stačit? Vadilo by peru, kdyby místo 24V dostalo trochu víc?


Mosfet mám IRFZ24N, spínání v nule neřeším, protože nespínám střídavé napětí ale stejnosměrné napětí které je navíc odebíráno ze spínaného zdroje. Pokud vím, tak rušení "žádné" nevzniká. Teplotu na hrotu měřím termočlánkem který je uvnitř pájky. Ta doba by se dala spočítat, ale já jsem se s tím kolísáním spokojil....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: čt březen 20 2008, 22:57    Předmět: Citovat

Uz vim, kde jsem vzal ten 1mV/1°C...to leze az ze zesilovace.

No vypocitat by to melo jit, pouzit na to vzorecky...nedalo by se to vypocitat pres Jouleuv zakon? t=Q/(R*I*I).

To kolisani teploty bych nehrotil...co to je +-par stupnu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
p4ul



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: čt březen 20 2008, 22:59    Předmět: Citovat

Skvělé, takže v podstatě stačí přes tranzistor spínat mikrokontrolerem optotriak MOC3041 a tím je spínání vyřešené.

Je velký rozdíl mezi krmením topného tělíska střídavým nebo stejnosměrným proudem?


Naposledy upravil p4ul dne čt březen 20 2008, 23:01, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: čt březen 20 2008, 22:59    Předmět: Citovat

stepa napsal(a):
No vypocitat by to melo jit, pouzit na to vzorecky...nedalo by se to vypocitat pres Jouleuv zakon? t=Q/(R*I*I).


To je sice pěkný, ale musíš vzít v úvahu to, že se to těleso ochlazuje a ochlazuje se celkem nerovnoměrně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: čt březen 20 2008, 23:00    Předmět: Citovat

p4ul napsal(a):
Skvělé, takže v podstatě stačí přes tranzistor spínat optotriak MOC3041 a tím je spínání vyřešené.

Je velký rozdíl mezi krmením topného tělíska střídavým nebo stejnosměrným proudem?


Rozdíl není žádný kromě toho, že u střídavého napětí je téměř nutnost použít spínání v nule...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: čt březen 20 2008, 23:02    Předmět: Citovat

To mi je jasny...proto tam je otaznik. Fyziku nesnasim.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: čt březen 20 2008, 23:03    Předmět: Citovat

stepa napsal(a):
To mi je jasny...proto tam je otaznik. Fyziku nesnasim.


Podle mě pro účely pájení 10°C nehraje roli....takže bych to neřešil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: čt březen 20 2008, 23:04    Předmět: Citovat

Tak tak...psal jsem to uz vyse, kolisani bych neresil.

Dalsi pokus...ztraty do prostredi by se daly spocitat takhle:
Qz=ro*V*c*(T2-T1)

ro...hustota vzduchu
V...objem vzduchu
c...merne teplo vzduchu
T2...teplota hrotu
T1...teplota vzduchu

a celkova doba:
t=(Q+Qz)/(R*I*I)

Ale otazkou je, jak dotoho zapocitat tu nehomogenitu prostredi(a jak daleko to bude ohrivat vzduch), jak pises. Ale timhle uz opravdu koncim.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 2 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund