Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

laboratorni zdroj-konstrukce
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: po březen 31 2008, 20:48    Předmět: Citovat

to VIKES80: u potenciometru pro nastavovani napeti prohod krajni kontakty. K tomu LCD meraku se nema cenu opet vyjadrovat, precti si ty diskuze o tom nastaveni, jsou tam navody pro uplne amatery, takze to musis zvladnout.

to breta1: budes tady spamovat cely forum? Stoji ti to zato? Kolik ti za to dali?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3491

PříspěvekZaslal: út duben 01 2008, 8:12    Předmět: Citovat

stepa napsal(a):


to breta1: budes tady spamovat cely forum? Stoji ti to zato? Kolik ti za to dali?


Ale STEPO, kde se bere ta zloba, napálit se přece občas může každý, jde o to zasmát se tomu - ale přesto se omlouvám - viz též téma "nový IO pro zdroje"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
VIKES80



Založen: Feb 05, 2008
Příspěvky: 58

PříspěvekZaslal: út duben 01 2008, 15:41    Předmět: Citovat

stepa napsal(a):
to VIKES80: u potenciometru pro nastavovani napeti prohod krajni kontakty. K tomu LCD meraku se nema cenu opet vyjadrovat, precti si ty diskuze o tom nastaveni, jsou tam navody pro uplne amatery, takze to musis zvladnout.

to breta1: budes tady spamovat cely forum? Stoji ti to zato? Kolik ti za to dali?


pokud jsem to dobre pochopil,tak prohodit spojeny kontakt co vede na C od tranzistoru s kontaktem co vede pres kodan na IO?jinak k tem LCD,podivam se na forum
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: út duben 01 2008, 17:35    Předmět: Citovat

to breta1: ja jsem to jako vtip bral, dokud si to nezacal vrazet do ostatnich vlaken(to jsem celkem nepochopil, ani to neni vlakno o spinanych zdrojich). Proc s tim placat smysluplna vlakna, kde se neco resi? Uz jsem si myslel ze to budes davat do vsech vlaken se zdrojem Very Happy a o den ses seknul Wink asi si to nemohl vydrzet.

to VIKES80: nepochopil jsem tvoje nazvoslovi(co je kodan? pokud vim, tak mesto v Dansku). A ted me tak napadlo, ze si to popsal spatne, potenciometry REAGUJI na obe strany, ne jenom doleva, nebo doprava. Ktery pri otaceni doprava snizuje napeti/omezuje proud na vystupu?

Jestli napeti, tak: otoc potenciometry P1a+P1b a to tak, ze krajni kontakt potenciometru, co jde na R3/R5 prohodis s druhym krajnim kontaktem, co vede na zem. NEBO jezdec potenciometru odpojit od zeme a zapojit ho na opacnou stranu(bude zapojen na R3/R5)-tohle je jednodussi, protoze prepojis jenom jeden kontakt. Tim otocis regulaci odporu potenciometru.

Jestli proud, tak: pripoj jezdce POT2 na stranu k trimru R8, nebo ho otoc uplne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12545

PříspěvekZaslal: út duben 01 2008, 18:31    Předmět: Citovat

Ono se stačí podívat na ten PCB a hned člověk vidí, které potenciometry pracují proti "přírodě". Jsou to potenciometry proudu a zřejmě jsou pájeny přímo do PCB. Nejde mně do hlavy, jak to někdo mohl pustit dál. Jedině skalpelem "opravit" autorův návrh. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
VIKES80



Založen: Feb 05, 2008
Příspěvky: 58

PříspěvekZaslal: út duben 01 2008, 18:49    Předmět: Citovat

masar napsal(a):
Ono se stačí podívat na ten PCB a hned člověk vidí, které potenciometry pracují proti "přírodě". Jsou to potenciometry proudu a zřejmě jsou pájeny přímo do PCB. Nejde mně do hlavy, jak to někdo mohl pustit dál. Jedině skalpelem "opravit" autorův návrh. Wink

Confused
asi to stale nechapu(zacatecnik), Confused mam tedy otocit na potenciometru(10K) pravy kontakt s levim,a stredni ponechat jak jsou?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12545

PříspěvekZaslal: út duben 01 2008, 19:03    Předmět: Citovat

Ano, přesně tak, ale udělej to s oběma potenciometry, tedy i s jemným.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32088
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út duben 01 2008, 19:10    Předmět: Citovat

Kdyby tam bylo dost místa, jednoduše bych ty špatně otočené potenciometry zapájel z druhé strany desky a měl bych pokoj.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
VIKES80



Založen: Feb 05, 2008
Příspěvky: 58

PříspěvekZaslal: út duben 01 2008, 19:12    Předmět: Citovat

masar napsal(a):
Ano, přesně tak, ale udělej to s oběma potenciometry, tedy i s jemným.
Wink


Very Happy ok,zkusim to otocit,jeste ze jsem je umistil na vodice....ale resim tu ten bocnik pro LCD panely,voltmetr je asi jednoduchy,tam staci vypajet odpor na rozsah 200V a nahradit dle navodu,to same na ampermetru,ale resim ten bocnik,potrebuji ho na rozsah 0-5A.projizdim tu forum,ale nic kloudneho nenachazim,jakou spravnou hodnoutou odporu to udelat,aby meril jak ma? Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12545

PříspěvekZaslal: út duben 01 2008, 19:34    Předmět: Citovat

citace:
Kdyby tam bylo dost místa, jednoduše bych ty špatně otočené potenciometry zapájel z druhé strany desky a měl bych pokoj.

Pokud ještě nemá vyvrtaný přední panel, pak to lze tak udělat. Wink

Pokud jde o ten bočník, asi budeš muset použít rozsah 200mV a 5000mA zobrazovat jako 5,00A. K tomu tedy potřebuješ bočník, na kterém při proudu 5A vznikne úbytek 50mV. Jenže malé proudy (jednotky mA) pak nebude na dispeji vidět. Proto se to někdy řeší přepínáním rozsahů. Jinak použiješ bočník, který bude mít podle Ohmova zákona odpor 0,05V/5A = 0,01Ohmu. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
VIKES80



Založen: Feb 05, 2008
Příspěvky: 58

PříspěvekZaslal: st duben 02 2008, 19:46    Předmět: Citovat

masar napsal(a):
citace:
Kdyby tam bylo dost místa, jednoduše bych ty špatně otočené potenciometry zapájel z druhé strany desky a měl bych pokoj.

Pokud ještě nemá vyvrtaný přední panel, pak to lze tak udělat. Wink

Pokud jde o ten bočník, asi budeš muset použít rozsah 200mV a 5000mA zobrazovat jako 5,00A. K tomu tedy potřebuješ bočník, na kterém při proudu 5A vznikne úbytek 50mV. Jenže malé proudy (jednotky mA) pak nebude na dispeji vidět. Proto se to někdy řeší přepínáním rozsahů. Jinak použiješ bočník, který bude mít podle Ohmova zákona odpor 0,05V/5A = 0,01Ohmu. Wink


tak potenciometry na proud jsem na vodicich otocil,uz jde regulace opacne,tedy z leva doprava...jeste jsem si vsiml jedne veci,ktera se tyka Led na zdroji pro zatez.led mi sviti pri pripojeni zateze,myslel jsem,ze se ma rozsvitit az pri maximalni zatezi cca 5A? Confused Co se tyce toho bocniku,tedy staci zakoupit patricny odpor 0,01Ohmu,a ten pripojim na LCD voltmetr"ampermetr" mezi vyvody I - I.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12545

PříspěvekZaslal: čt duben 03 2008, 10:00    Předmět: Citovat

LED má svítit tehdy, když výstupní proud překročí hodnotu nastavenou potenciometrem P2a,b, která má být od 0A do 5A. Pokud ti LED svítí při jakémkoliv nastavení P2 a nepřekračuješ hodnotu 5A, pak zdroj zřejmě kmitá. Ověř to osciloskopem. Wink

Odpor 0,01Ohmu těžko někde koupíš. Asi si ho budeš muset vyrobit z nějakého odporového materiálu, nejlépe z konstantanu. Měl by mít takové provedení, aby bez velkého ohřátí vyzářil 2,5W. Měla by stačit velikost jako 10-15W odporové tělísko. Co se týká připojení měřidla, nemám od něj datasheet a nevím, co jsou svorky I-I, ale vím, že jeho základní rozsah je 199,9mV a ten bych pro tento účel použil, tedy ano - bočník paralelně ke vstupním svorkám měřidla 199,9mV. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
VIKES80



Založen: Feb 05, 2008
Příspěvky: 58

PříspěvekZaslal: čt duben 03 2008, 15:14    Předmět: Citovat

masar napsal(a):
LED má svítit tehdy, když výstupní proud překročí hodnotu nastavenou potenciometrem P2a,b, která má být od 0A do 5A. Pokud ti LED svítí při jakémkoliv nastavení P2 a nepřekračuješ hodnotu 5A, pak zdroj zřejmě kmitá. Ověř to osciloskopem. Wink

Odpor 0,01Ohmu těžko někde koupíš. Asi si ho budeš muset vyrobit z nějakého odporového materiálu, nejlépe z konstantanu. Měl by mít takové provedení, aby bez velkého ohřátí vyzářil 2,5W. Měla by stačit velikost jako 10-15W odporové tělísko. Co se týká připojení měřidla, nemám od něj datasheet a nevím, co jsou svorky I-I, ale vím, že jeho základní rozsah je 199,9mV a ten bych pro tento účel použil, tedy ano - bočník paralelně ke vstupním svorkám měřidla 199,9mV. Wink

led mi sviti kdys mam potenciometry na minimum,kdys nastavim nejake napeti a malinko hnu s proudem,tak zhasne,pak sviti az kdys pripojim nejakou zatez,treba zarovku,a osciloskop jeste nemam,ale bude...ty svorky jsem myslel co jsou vyobrazeny na tistaku mezi rezistorem O,22Ohmu 7W,na ten by to mereni asi nefungovalo?nekde jsem se tady docetl,ze to vyrabi z dratu vypletu kola,bylo by to mozne?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12545

PříspěvekZaslal: čt duben 03 2008, 15:43    Předmět: Citovat

Ten snímací rezistor 0,22Ohm lze použít, ale měřidlo nebude měřit proud, který dodává obvod IO1, bude tedy ukazovat o cca 20mA méně. Pokud ti to nevadí, připoj paralelně k R2 dělič napětí tak, aby při proudu 5A bylo na jeho výstupu 50mV. Wink

Teď jsem si vzpomněl, že jsem tady minule uvedl údaj uveřejněný v popisu konstruktéra (100-200mA!) - je to samozřejmě špatně - 0,75/36 = 20,8mA. Je to moje chyba, měl jsem si to přepočítat. On celý ten návod obsahuje podezřele mnoho chyb.

A ještě k té indikaci LED - pokud ta žárovka, kterou jsi připojil ke zdroji, má jmenovitý proud nižší než 5A, měla by LED při dosažení tohoto proudu (pomocí P2) opět zhasnout, jinak se jedná o závadu, pravděpodobně kmitání. Wink


Naposledy upravil masar dne čt duben 03 2008, 16:00, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
VIKES80



Založen: Feb 05, 2008
Příspěvky: 58

PříspěvekZaslal: čt duben 03 2008, 15:56    Předmět: Citovat

masar napsal(a):
Ten snímací rezistor 0,22Ohm lze použít, ale měřidlo nebude měřit proud, který dodává obvod IO1, bude tedy ukazovat o cca 20mA méně. Pokud ti to nevadí, připoj paralelně k R2 dělič napětí tak, aby při proudu 5A bylo na jeho výstupu 50mV. Wink

no nejak to snad zvladnu,jeste k te Led,to asi neni v poradku,kdys se takto chova,da se s tim neco delat,kdys nema osciloskop?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 2 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.25 sekund