Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Odsávání
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: po únor 11 2008, 13:26    Předmět: Citovat

to spejbl77: jsem silne udiven, podle mne doma neni treba vetrani. Zajimalo by me v jakych prostorach a jak casto pracujes. Nemas nejake dychaci potize? Ostatne kdyz ctu predchozi prispevek o pouzivani pajky nekde z pudy, tak se vlastne ani nedivim Smile Zkus si koupit za pade 10deka NOVE pajky, jestli budes mit stejne potize jako s tou starou pajkou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: po únor 11 2008, 13:37    Předmět: Citovat

Prekvapuje ma vývoj tejto debaty. Pájkujem vyslovene s trafopájkovačkou a používam popri trubučkovom cíne aj kolofóniu. No v žiadnom prípade mi to nedymí tak, aby som pri tom 2-3-hodiny bez problému presedel. V pomerne malej miestnosti. Alebo používate veľa pájky na jedno letovanie, alebo/a nemáte očistené pájacie plochy a tak cín prepalujete.
Mám odskúšanú optimálnu dľžku a priemer vodiča pre hrot. Tak sa zbytočne neprehrieva a kvalitne pájkuje. Pre bežné a večšie súčiastky mám 100W trafopájku s hrotom prierezu 2,5mm2 a pre malé a miniatúrne zase trafopájku 70W s medeným vodičom premeru 0,8 mm. Skúšal som odporovú pájkovačku na smd súčiastky, ale nevedel som jej prísť na chuť. A bežne pájkujem aj Fet-y s pištolovou trafopájkou bez újmy na ich činnosti.

_________________
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: po únor 11 2008, 13:40    Předmět: Citovat

to jandu: proto se ptam, zda neni napriklad astmatik...v tom pripade by se o dychacich potizich a nevolnosti mluvit dalo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: po únor 11 2008, 13:43    Předmět: Citovat

S tým súhlasím.
_________________
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Killroy
Moderátor


Založen: Dec 08, 2007
Příspěvky: 4215
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: po únor 11 2008, 14:32    Předmět: Citovat

Ani já žádné odsávání nepoužívám, ale snažím se v dílně trochu větrat a udržovat si tam dýchatelno. Trpím častými bolestmi hlavy, slzí mi oči a spouští se mi rýma. S těmito potížemi se potýkám již mnoho let a možná že jsou to následky nerozvážného mládí, kdy jsme jako elévové po škole nově přidělení do provozu celé dny pájeli v cínové lázni stovky kabelových ok za vydatné pomoci Eumetolu..

Killroy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: po únor 11 2008, 14:47    Předmět: Citovat

Eumetol poznám. V práci to spočiatku ženy používaly, ale práve pre jeho dymenie a smrad prešli časom na kolofoniu. V tej dielni sa vyrábali svorkovnicové rámy s prepojovacími vodičmi pre železnicu. Keď sa už naučili pájkovať so 100-150W odporovými pájkovačkami, už ani veľa kolofónie nepotrebovali. No ale ten Eumetol - fuj.
_________________
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
spejbl77
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po únor 18 2008, 19:02    Předmět: Citovat

no mám alergii , pájet sem se naučil před 10leti ,problemi sem ze začátku neměl až ted ,posledni dobou ..skusim si našetřit na cín
Návrat nahoru
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12375
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po únor 18 2008, 19:08    Předmět: Citovat

Kup si nějaký kvalitní cín, Sn62Pb37Cu1, Sn63Pb37, přinejhorším Sn60Pb40E a hlavně s obsahem tavidla MTL408 nebo 458, 468. Měli by to snad ještě mít v GESu. Vysoká účinnost a některé varianty i docela voní.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Spejbl



Založen: Aug 05, 2007
Příspěvky: 167
Bydliště: Jičín

PříspěvekZaslal: po listopad 30 2009, 13:42    Předmět: Citovat

Zdravim,nevim jestli toto vlákno bude ještě někdo číst,ale každopádně sem napíšu moje nové zkušenosti cose týče pájení a větrání.

úplně v začátcích (7let zpátky)jako naprostej zelenáč mi nedělalo problém,sedět v garáži bez větrání klidně 6 hodin,pájet zahalenej v dýmu od kalafuny(kam mi brácha ustavičně chodil radit ať si otevřu okno,jdu s tim ven,nebo aspon zadržim dech Smile ale postupem času sem seděl ve vlastní dílně,3 hodiny v kuse,každej druhý den pájel trafopájkou,starym cínem,kalafunou a zase s minimálním větráním.Po těch 3 hodinách sem byl rád,že sem ještě neusnul jak mi bylo ospalo.A pořád mě to nutilo smrkat a kapat si vizín.(to už sem dával bratrovi za pravdu:) a tak sem založil toto vlákno.

Ted po zkušenostech a vašich radách,mám místnůstku kde je teplo,větrám při každým pájení a jinak minimálně jednou denně,používám noví cín,mikropáječku.Kalafunu se snažim používat mnimálně.
A ono je skutečně líp i bez odsávání,jde to od ruky,i když občas přece jen mě únava při pájení přepadne.Proto se ted snažim přejít na bezolovnatý pájení,prostě vyhazuju nebo aspon přesunuju všechno s olovem,umývám nářadí,meju ruce.Možná se to zdá přehnaný,ale co kdyby a taky nejsem doma sám.

Děkuji všem co se zabývali tímto vláknem,pomohli jste mi posunout se zase dál,díky

Ps:na co acylpyrin,kromě bolení hlavy ? Smile

_________________
Já se vrátím
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12375
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po listopad 30 2009, 14:05    Předmět: Citovat

Dobrá pomůcka je hadice (od vysavače, nebo ke klimatice, husí krk..), zastrčená do krabice s ventilátorem, a vývod dočasně hodit za okno. Do sání doporučuji dát tenkou síťku, a občas ji vykartáčovat. Sací hubice se pohodí na stůl v blízkosti pájené desky.. jediné, co je nepříjemné, je úbytek tepla v místnosti (někdy) a prsty v průvanu Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PvvS



Založen: Nov 25, 2008
Příspěvky: 464
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po listopad 30 2009, 15:06    Předmět: Citovat

Zlaty voci, ja bych bez vetraku, nebo odsavani nedal ani ranu. Casy, kdy sem malem vykaslaval kalafunu v kostkach sou pryc. 1-2 vetraky z PC (pomalubezny , velky prumer), nejsou skoro slyset a mam pokoj. V praci je to povinny a pri pouzivani nekterych tavidel se bez nej neda zit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Spejbl



Založen: Aug 05, 2007
Příspěvky: 167
Bydliště: Jičín

PříspěvekZaslal: po listopad 30 2009, 16:46    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
Dobrá pomůcka je hadice (od vysavače, nebo ke klimatice, husí krk..), zastrčená do krabice s ventilátorem, a vývod dočasně hodit za okno. Do sání doporučuji dát tenkou síťku, a občas ji vykartáčovat. Sací hubice se pohodí na stůl v blízkosti pájené desky.. jediné, co je nepříjemné, je úbytek tepla v místnosti (někdy) a prsty v průvanu Smile



něco poobnýho sem zkuošel s vysavačem,msání měli bejt zavěšený nad stolem jako odpařovák,ale nic moc výsledek akorát hroznej hluk.

_________________
Já se vrátím
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Spejbl



Založen: Aug 05, 2007
Příspěvky: 167
Bydliště: Jičín

PříspěvekZaslal: po listopad 30 2009, 16:47    Předmět: Citovat

PvvS napsal(a):
Zlaty voci, ja bych bez vetraku, nebo odsavani nedal ani ranu. Casy, kdy sem malem vykaslaval kalafunu v kostkach sou pryc. 1-2 vetraky z PC (pomalubezny , velky prumer), nejsou skoro slyset a mam pokoj. V praci je to povinny a pri pouzivani nekterych tavidel se bez nej neda zit.


A ty větráky máš někam vyvedený?Nebo to prostě foukaj někam dál od tebe ?

_________________
Já se vrátím
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PvvS



Založen: Nov 25, 2008
Příspěvky: 464
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po listopad 30 2009, 16:54    Předmět: Citovat

Vzhledem k omezenymu misto to odfoukavaj smerem ode me. Aspon to necucham. Na odsavani nemaji vykon.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Skay



Založen: Feb 22, 2007
Příspěvky: 650
Bydliště: Tábor (jih)

PříspěvekZaslal: út prosinec 01 2009, 22:51    Předmět: Citovat

Dokonce jsou i případy kdy na vás váš vlastní zaměstnavatel s**e a musíte si pomoct sami. Taky jsem to před časem řešil. Nějaké filtry jsem zavrhnul už na začátku. Měli jsme k dispozici ventilační potrubí tak jsme to zavedli do něj. Bylo ale potřeba najít vhodný ventilátor. Větráčky z PC zdrojů mi přišli moc slabé, našel jsem tedy doma motor s turbínou z vysavače. Vyměnil ložiska ale i tak hluk z komutátoru byl značný a na celý den provozu to taky nebylo. Potom jsem na aukru našel pár odstředivých turbín každá o výkonu 25W nechal na ně udělat kryty, koupil několik těch hliníkových flexitrubek a supr... jak do výkonu tak do hlučnosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund