Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zesilovač pro 15W repro
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
tandel



Založen: Jan 01, 2008
Příspěvky: 1488

PříspěvekZaslal: čt leden 24 2008, 20:48    Předmět: Citovat

Jednomu známýmu jsem pro účel tří TDA2009 (taková parodie na 5.1 zesilovač) dělal spínanej zdroj - http://amarok.php5.cz/SMPSU.htm - a nato , že je to spínaný, tak se dost osvědčilo

Pro zajímavost - kolik je asi účinnost tohoto konkrétního zdroje?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4511
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: čt leden 24 2008, 20:52    Předmět: Citovat

Neboli by lepsie schotkyho namiesto MUR1560 anapr MBR20100 ?? Inak zauujimave riesenie Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: čt leden 24 2008, 21:06    Předmět: Citovat

Schottky by byli určitě lepší, jen jsem si nebyl moc jistej, jestli by to přežily, tak jsem tam dal MUR1560 a taky jsem nakonec přidal ještě jeden sekundár a použil jen dvě diody (dvoucestné usměrnění místo můstku) a tím zvýšil účinnost, která je docela dobrá, MOSFETy ztrácejí tak 5W a každá dioda zhruba 5W + ještě drážecí odpor cca 3W, takže účinnost je přibližně 85-90% při plným výkonu (pokud to není teda nějaká blbost - je to braný podle toho jaký tepelný výkon to vyzáří, jiný ztráty tam nejsou, takže to je snad věrohodný).
Účiník nevím, ten jsem nezkoumal, ale asi nic extra....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19566
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt leden 24 2008, 21:23    Předmět: Citovat

Kluci, TRT tady se děsí z každé další informace (to se stává těm, kdo chtějí, aby jim to hrálo a dost a nemuseli předem moc vědět) a vy na něj se spínaným zdrojem.
TRT, zkusím ti to rozhodování ulehčit:
Doporučil bych ti k zesilovači s TDA2009, aby z něj lezlo do 8 ohmů těch maximálně 2x8W (to je na 15W reprák akorát, to přežije, i kdyby údaj o dovoleném výkonu kecal). Ten zesilovač mají na http://www.ges.cz/?ipp=12&lang=cz&cur=CZK&or=sort&page=index&of=1&gcat=XN2&inc=detail&gesid=GES07800012 .
Právě k tomu zesilovači se hodí zdroj 19V/2A, typ NZ19/25/2000 z www.enco.cz (objednací číslo 624.00000VMB1.0). Je hotový, splňuje všechny bezpečnostní požadavky (dokud se do něj nebudeš dobývat), takže ho můžeš zrovna tak nechat venku, jako ho osadit do bedny a ven nechat koukat jen síťovou šňůru.
No a k tomu budeš potřebovat nějaký ten konektor pro připojení i-poda a tandemový nebo dvojitý potenciometr pro řízení hlasitosti (vyhovují hodnoty 10k až 100k, logaritmický průběh).
Jo, a pokud bude zesík v jedné bedně, nezapomeň na třeba pérové svorky, na které vyvedeš signál pro druhou bednu.

Jestli v tom máš hokej, přečti si tady pár starších vláken o výkonech, impedancích a limitech daných napájecím napětím, ať ti to tu nemusíme vysvětlovat znovu. Je tam toho dost, aby bylo jasno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: čt leden 24 2008, 22:08    Předmět: Citovat

Nezapomeň na dostatečný chladič, třeba takový:
http://www.ges.cz/?ipp=120&lang=cz&cur=CZK&or=sort&page=index&of=1&gcat=XD_aG&inc=detail&gesid=GES06800528

Jinak odkaz co dal Hill je na hotový modul, pokud si to nutně chceš spájet dohromady, tak stavebnice je tady:
http://www.ges.cz/?ipp=12&lang=cz&cur=CZK&or=sort&page=index&of=1&gcat=XN223&inc=detail&gesid=GES07800011
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt leden 24 2008, 23:13    Předmět: Citovat

Ještě bych doplnil drobnou poznámku. Je dobré se podívat, jak je IO udělán, pokud je v datasheetu nějaké schema. A TDA2040 stejně jako TDA2009 mají kvazikomplementární konec. Je známo, že pokud se vyskytuje "tranzistorový zvuk", je to vesměs u kvazikomplů, komplementární konec je k tomu daleko méně náchylný. Pokud máte rád měkké basy, byla by dobrá volba konec s FETy, jako TDA7294(3).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TRT



Založen: Jan 24, 2008
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: pá leden 25 2008, 1:11    Předmět: Citovat

Kluci dekuju moc, presne posledni rada od HILLa, to jsem potreboval. Jak rikam, neco spajet dohromady mi problem nedela, alespo usetrim nejakou tu stovku. Myslim ze vim co jsem potreboval, takze pujdu nakupovat, nejak to spachtim dohromady a uvidim jak to bude fungovat. Takze mozna uz zitra (teda uz dneska) cekejte na me dalsi dotazy ohledne nefunkcniho zapojeni Smile Jeste jednou dekuji vsem zucastnenym a kdyby forum podporovalo Karma +, tak ji tam kazdej mate Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TRT



Založen: Jan 24, 2008
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: pá leden 25 2008, 16:00    Předmět: Citovat

Tak panove, dnes jsem byl nakupovat. Zesilovac za pul hodinky spajeny, zdroj jsem koupil podle parametru podobny co jste mi doporucovali. A svete div se, hraje to na prvni zapojeni. Naho nec jsem se i vykaslal na volume, rozsah hlasitosti co dava iPod je presne takovej kterej potrebuju. Takze jeste jednou diky vsem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund