Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Konzervátor autobaterie
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
pabloxx
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po listopad 05 2007, 7:36    Předmět: Citovat

Nebude tomu trafku vadit ked je urcene na povodnych 220V a bude trvalo pripojene na 230V? Na vystupe som nameral cca 33V.
Návrat nahoru
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32082
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po listopad 05 2007, 16:55    Předmět: Citovat

Nebude, vydrželo úplně běžně i přepětí až do 240V. Těch cca 33V na výstupu jsi naměřil proto, že je to trafo s malým sycením a tím pádem "MĚKKÉ" - při odběru proudu na něm rapidně padá napětí. Je navržené tak, aby se při trvalém připojení k síti a trvalé zátěži 2W na jeho sekundáru napětí snížilo na hodnotu 24V asi tak s tolerancí +-0,2V a tráfko se přitom pokud možno minimálně ohřívalo. Po několikáté tady opakuju, pro mne to byl nejoblíbenější transformátor do miniaturních zdrojů pro nejrůznější anténní nebo mezilehlé zesilovače, registrační měřiče - prostě vše s malým, ale stálým odběrem proudu do napětí 24V. Je totiž prakticky nezničitelný, jeho blbuvzdornost je pověstná.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Radix



Založen: Nov 14, 2006
Příspěvky: 2633

PříspěvekZaslal: po listopad 05 2007, 17:12    Předmět: Citovat

Někdy v roce 96 jsem viděl v HAVEXu Vrchlabí asi dvanáct železných palet vyhozeného elektromatriálu ze ZPA Trutnov. Jedna paleta byla plná navinutých koster těchto 2 W transformátorů, druhá plná EI jader.
Vše určené do šmelcu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
no_-_name



Založen: Dec 13, 2007
Příspěvky: 257
Bydliště: Mladá Boleslav

PříspěvekZaslal: pá prosinec 30 2011, 22:14    Předmět: Citovat

Tak jsem asi po vánocích zmaten a mozkové buňky jsou obalené cukrem, ale nechápu co se mi přihodilo... Postavil jsem regulovatelný zdroj podle belzy (vlastně obkreslený katalogový zapojení), že si udělám udržovací nabíječku na motorku (trafíčky TAH2 zrovna nedisponuju, před pár lety jsem je hlupácky daroval...), v motorce je baterka 18ah klasické "mokré" konstrukce... Tak jsem to pospojoval, akorát diody jsou 4007, na vstup připojil 17.5V ss (trafo dá 3A max), nastavil na výstupu 13.5V a voilá, stabilizátor se odebral do křemíkového nebe Cool Po odpojení bylo na výstupu téměř plný napětí...

Otázkou je, nemá li náhodou LM317 mít náhodou nějakou teplotní ochranu a nemá li dioda D1 náhodou zabránit jeho destrukci při zkratu? Je mi jasný že částečně vybitá baterka si chtěla vzít "co to dá" ale tímpádem by se stabilizátor přehřál a vypl. Nebo ne?


_________________
~Nestavte se mi na odpor! - Georg Simon Ohm ~
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5141
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: pá prosinec 30 2011, 22:40    Předmět: Citovat

Asi se nestihl ani přehřát Wink
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5031
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá prosinec 30 2011, 22:43    Předmět: Citovat

Ten zdroj je zapojen opravdu katalogově a je vybaven všemožnými ochranami(ty diody navíc), takže by odejít neměl.
Jenže je to dnešní LM317 a ne třeba stará poctivá MA7812. Měls ji na chladiči? I když to by stejně asi nemělo být podstatné. Ale možná je trafo příliš silné a ochrana v LM317 příliš pomalá.

Trafíčka jsi hlupácky nedaroval ale hlupácky vyměnil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34073
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá prosinec 30 2011, 22:45    Předmět: Citovat

LM317 by mala vydrzat aj skrat na vystupe.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5141
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: pá prosinec 30 2011, 22:46    Předmět: Citovat

Teď si zrovna nevybavuju, jaký je max. výstupní proud LM317ky, ale 3A to rozhodně nebudou. A zkrat =0V, ne 13,5.
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
no_-_name



Založen: Dec 13, 2007
Příspěvky: 257
Bydliště: Mladá Boleslav

PříspěvekZaslal: pá prosinec 30 2011, 22:50    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
Ten zdroj je zapojen opravdu katalogově a je vybaven všemožnými ochranami(ty diody navíc), takže by odejít neměl.
Jenže je to dnešní LM317 a ne třeba stará poctivá MA7812. Měls ji na chladiči? I když to by stejně asi nemělo být podstatné. Ale možná je trafo příliš silné a ochrana v LM317 příliš pomalá.

Trafíčka jsi hlupácky nedaroval ale hlupácky vyměnil.


Vidíš, chyba v terminologii Smile Úplně jsem na to zapomněl, svítí tu na mě digitronové hodiny...Ale onehdá jsem nevěděl že za pár let pro mě nebude prioritou zobrazování času ale čekání na příští motosezonu Smile

Na chladiči byla... Taky mě napadlo jestli to trafo nebude moc silné, pro příští pokus ho asi posilním nějakým KDčkem, ale než napětí na baterce vyleze nahoru, asi to bude pěkný topení Rolling Eyes

workhard: myslím že 1.5A
edit: KDčkem pochopitelně posílím to LM, nikoliv trafo Smile

_________________
~Nestavte se mi na odpor! - Georg Simon Ohm ~
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5031
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá prosinec 30 2011, 22:58    Předmět: Citovat

Jsem rád, žes trafíčka přetavil v hodiny s magickým svitem. Já už trafíčka taky využil.

Pomohl by sériový odpor třeba 1-2 Ohmy mezi zdroj a stabilizátor. Jinak má baterka v podstatě nulový odpor a trafo na 3A dá mnohem víc proudu než je zdrávo. Chybí tam nějaká impedance navíc. Samotná 317 na to asi nestačí. I když si pořád myslím, že by měla.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so prosinec 31 2011, 1:37    Předmět: Citovat

Takhle jsem si udělal udržovací nabíječ pro 12V gelový akumulátor, když jsem potřeboval zdroj 12V spolehlivě oddělený od sítě. Jedná se v principu o proudový zdroj s omezením výstupního napětí. Pokud má baterie menší napětí než asi 12,5 V nabíjí se proudem 200 mA, který se nastavuje trimrem 470 ohmů. Jakmile se napětí začne přibližovat 12,5V nabíjecí proud se velmi rychle zmenší k hodnotě samovybíjení. Zatížíme-li akumulátor odběrem, začne se dobíjet plným proudem 200 mA až do nabití, pak se proud opět téměř skokem zmenší. Nabíjení je indikováno LED spínanou kontaktem jazýčkového relé. Vinutí má citlivost 10 mA na sepnutí (asi 150 závitů drátem 0,3mm, je třeba vyzkoušet).

Zenerku je samozřejmě možno nahradit kvalitnějším zdrojem referenčního napětí a proudový rozsah změnit výměnou odporu 4,7 ohmu. Je to vlastní neumělá konstrukce ze šuplíkových zásob (stavět podle cizího návodu mě nebaví), a tak se omlouvám za případné nedokonalosti.

Jednoduché udržovací nabíječe s trafem 24V a žárovkou jistě fungují, ale hrozí nebezpečí přebíjení v případě, že samovybíjení je dlouhodobě menší než dobíjecí proud.

Edit: po zjištění, že mám v záznamech i pozdější verzi, schema upraveno.



accu_12V.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  accu_12V.png
 Velikost:  3.35 kB
 Staženo:  603 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6572
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: so prosinec 31 2011, 17:53    Předmět: Citovat

Používám asi 10 let zvonkové trafo 12V, můstek. Je tam i měřák MP 40, přepínání V/A. Jištěn primár i vývod AKU, konektor. Krabička plast (měli papírové dno).. Kupodivu to funguje akorát, př 14V to cpe do AKU (80Ah) asi 20 mA..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sqad



Založen: Sep 23, 2007
Příspěvky: 154

PříspěvekZaslal: so prosinec 31 2011, 21:36    Předmět: Citovat

Rád by som si niečo podobné postavil, najskôr s použitím znižujúceho meniča s IO napr. MC34063 na 13,8V a špičkovým prúdom 0.3 až 0.4A. Myslíte si že je tento variant vhodný ako udržujúci zdroj pre autobatériu?
_________________
Výsledok logického predpokladu je niekedy nezmysel... bacha na to! Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cafenet



Založen: Oct 14, 2004
Příspěvky: 428
Bydliště: RK

PříspěvekZaslal: so prosinec 31 2011, 22:17    Předmět: Citovat

řekl bych že to je vhodnější než používat linearní stabilizátory a konstrukce se vejde i do krabičky od sirek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32082
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne leden 01 2012, 14:06    Předmět: Citovat

Akorát záleží na tom, z čeho to chceš snižovat - přímo z usměrněného napětí sítě? Pak nevidím žádný důvod to bastlit celé, pokud se dá využít průmyslově vyráběná nějaká spínaná nabíječka na mobil - v těch je také nejčastěji používán obvod MC34063 nebo obdoba - stačí jen změnit zpětnovazební dělič určující výstupní napětí a zkontrolovat, jestli novému výstupnímu napětí odolá výstupní filtrační kondenzátor - případně ho nahradit kouskem na napětí 16 až 25V. Trafíčko a dioda v drtivé většině "náporu" 13,5V odolají. Výstupní proud sice poněkud poklesne proti původnímu určení nabíječky, ale to není u konzervačního dobíječe na závadu. Jediný rozdíl proti zvonkovému nebo signálkovému transformátoru je v tom, že mizerně odrušená nabíječka může produkovat rušení do sítě - a také to, že to není jednoduché zapojení s vysokou blbuvzdorností.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund