Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zdroj s L4970 0 - 35V / 10A
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
wojdam



Založen: Sep 22, 2005
Příspěvky: 34
Bydliště: Bohumin

PříspěvekZaslal: pá srpen 17 2007, 13:12    Předmět: Citovat

Tak jsem napsal primo na technickou podporu STMicroelectronics Smile snad mi taky neco rozumneho poradi ohledne toho kmitani. Kdyby vas jeste neco napadlo, byl bych vam vdecen Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6355
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: pá srpen 17 2007, 13:45    Předmět: Citovat

skusil bych dat za stabilizator 5V (mezi kondik 10uF a emitor tranzistoru) diodu (katoda na stabilizator) jinak me fakt nic nenapada...
jinak k tomu zatezovacimu odporu (neuvedomil jsem si, ze je tam ta LEDka)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
wojdam



Založen: Sep 22, 2005
Příspěvky: 34
Bydliště: Bohumin

PříspěvekZaslal: pá srpen 17 2007, 15:30    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):
skusil bych dat za stabilizator 5V (mezi kondik 10uF a emitor tranzistoru) diodu (katoda na stabilizator) jinak me fakt nic nenapada...
jinak k tomu zatezovacimu odporu (neuvedomil jsem si, ze je tam ta LEDka)

To jsem trosku nepochopil. Myslis jako pripojit diodu paralelne ke kondenzatoru? K cemu to?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: pá srpen 17 2007, 17:15    Předmět: Citovat

Ale hneď na začiatku - druhý riadok píše: 5,1 to 40 volt output voltage range.

Tak teraz buď múdry.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4248
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: pá srpen 17 2007, 18:11    Předmět: Citovat

s tímhle švábem jsem dělal několik stabilizátorů , co se týká nestability nad 30V no to je jasný , pokud je použitý trafo 30V ono sice po usměrnění má víc, ale on ten šváb potřebuje špičkově dost velký proud a jeho elektronika vyhodnotí nedostatečné napájecí napětí, a co se kmitání týká hned u napájecích noh zablokovat 100n keramikou
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6355
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: so srpen 18 2007, 7:17    Předmět: Citovat

tu diodu jsem myslel: katoda na vystupni nohu stabilizatoru 7905 a anodu na emitor tranzistoru plus zatezovaci odpor primo na vystupni svorku stabilizatoru a nulovu svorku stabilizatoru
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
wojdam



Založen: Sep 22, 2005
Příspěvky: 34
Bydliště: Bohumin

PříspěvekZaslal: po srpen 20 2007, 9:40    Předmět: Citovat

bu2520 napsal(a):
s tímhle švábem jsem dělal několik stabilizátorů , co se týká nestability nad 30V no to je jasný , pokud je použitý trafo 30V ono sice po usměrnění má víc, ale on ten šváb potřebuje špičkově dost velký proud a jeho elektronika vyhodnotí nedostatečné napájecí napětí, a co se kmitání týká hned u napájecích noh zablokovat 100n keramikou

Tak ja vyzkousim to blokovani 100nF. Mam blokovat primo pin 9 a GND, nebo 9 s -5V popripade oboje Smile ? A co blokovani pinu 7 se zemi, tj paralelne na Shotky diodu? V nekterych schematech jsem to videl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wojdam



Založen: Sep 22, 2005
Příspěvky: 34
Bydliště: Bohumin

PříspěvekZaslal: po srpen 20 2007, 9:41    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):
tu diodu jsem myslel: katoda na vystupni nohu stabilizatoru 7905 a anodu na emitor tranzistoru plus zatezovaci odpor primo na vystupni svorku stabilizatoru a nulovu svorku stabilizatoru

Aha tak uz je mi to jasny Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wojdam



Založen: Sep 22, 2005
Příspěvky: 34
Bydliště: Bohumin

PříspěvekZaslal: po srpen 20 2007, 14:33    Předmět: Citovat

Vcera jsem s tim trosku laboroval. Zkousel jsem v zoufalstvi zvetsovat hodnotu BOOST kondenzatoru, ktery se nabiji pouze na 7-8V, ne na 12V deklarovanych v datasheetu. Zjistil jsem zvlastni chovani. Dochazelo k tomu, ze pri pomalem otaceni potenciometru k zakmitavani L4970A nedochazelo a zdalo se byt vse v poradku. Pri prudkem pootoceni do nestabilniho regionu 4.5 - 8.5V dochazelo ke kmitani. Pri dostatecne pomalem otaceni nikoli. Pevne doufam, ze to vyresi blokovaci kondenzator v privodu napajeni k L4970A. Zitra napisu, jak jsem poridil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4248
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: po srpen 20 2007, 15:22    Předmět: Citovat

nechci ti kalit radost, ale spíše to odstraní tvrdší zdroj tak že pokud chceš napětí nad třicet voltů musíš použít trafo nad třicet voltů , trochu teorie , výstupní kondík se při otevření tranzistoru uvnitř regulátoru jeví jako zkrat a pokud nemáš zdroj tak pevný že při nabíjení toho kondíku spadne pod hranici napětí které reguluje dostane se do nestabilního stavu a začíná od začátku, soft startem až do nestabilního stavu. Můžeš zkusit zvětšit kapacitu filtračního kondenzátoru na vstupu a snížit na výstupu, ale při zatížení budeš tam kde jsi teď
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wojdam



Založen: Sep 22, 2005
Příspěvky: 34
Bydliště: Bohumin

PříspěvekZaslal: po srpen 20 2007, 16:16    Předmět: Citovat

S tou nestabilitou nad 30V je to jasne, nemam proste dost vysoke stridave napeti na sekundaru toroidu. Jinak je tam 30V/6.5A tak myslim, ze kdyz nastavim na vystupu 5V ( v kritickem regionu ) tak kdyz zatizim rezistorem 47ohmu tak mam proud do zateze 0.1A a to by nemel byt ani pro trafo ani pro svab zadny problem. Nebo se pletu? Nad 30V bych se dostal s trafem, ktery by melo vice nez 30V na sekundaru. Protoze v idealnim pripade dostanu na filtracnim kondenzatoru za mustkem: Umax = Ueff*odmocnina(2). Ve skutecnosti to bude o cosi mene, zalezi na pouzitych diodach a taky na zatezi Smile To co poses by byla pravda, kdybych se dostal pod hranici 11-12V ve spinacim rezimu. To by svab udelal reset a nabehnul by az by se zvetsilo napeti nad 12V.

I tak diky za radu. Zkusim zvetsit ten filtracni kondenzator.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wojdam



Založen: Sep 22, 2005
Příspěvky: 34
Bydliště: Bohumin

PříspěvekZaslal: út srpen 21 2007, 11:27    Předmět: Citovat

Tak ani blokovaci kondenzator 100nF v privodu napajeni L4970A nepomohl. Tak ted uz moc alternativ nezbyva. Trosku jsem laboroval taky s kondenzatorem, ktery je napojeny na potenciometr, viz. schema v datasheetu. Zjistil jsem, ze kdyz pomaloucku otacim potakem tak to napeti je stabilni i v kritickem regionu, kdyz ale otocim prudce, tak zacne kmitat. Setkali jste se s touhle vlastnosti nekdo?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wojdam



Založen: Sep 22, 2005
Příspěvky: 34
Bydliště: Bohumin

PříspěvekZaslal: út srpen 21 2007, 11:29    Předmět: Citovat

bu2520 napsal(a):
nechci ti kalit radost, ale spíše to odstraní tvrdší zdroj tak že pokud chceš napětí nad třicet voltů musíš použít trafo nad třicet voltů , trochu teorie , výstupní kondík se při otevření tranzistoru uvnitř regulátoru jeví jako zkrat a pokud nemáš zdroj tak pevný že při nabíjení toho kondíku spadne pod hranici napětí které reguluje dostane se do nestabilního stavu a začíná od začátku, soft startem až do nestabilního stavu. Můžeš zkusit zvětšit kapacitu filtračního kondenzátoru na vstupu a snížit na výstupu, ale při zatížení budeš tam kde jsi teď

Nic z toho co pises se nedeje. Napeti na hlavnich fitracnich kondenzatorech je stabilni at zdroj kmita ci nikoli. Jinak to co pises dava logiku Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4248
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: út srpen 21 2007, 12:17    Předmět: Citovat

dobrá tak postupně , nastává ten problém i tehdy pokud -5V odpojíš a připojíš to na GND , pokud ne může to dělat elktronická pojistka ve stabilizátoru proto že přes něj jde nabíjecí impuls výstupního kondíku, pokud problém přetrvává, máš správně nastavenou konstantu oscilátoru, podívej se jestli se nemění pila na 2 noze. Pak jestli je na 11pinu blokovací kapacita tak 22nF a zkusit poťák s nižší hodnotou, často taky pomůže dioda 1N4148 katoda na 11 a anoda na gnd
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wojdam



Založen: Sep 22, 2005
Příspěvky: 34
Bydliště: Bohumin

PříspěvekZaslal: út srpen 21 2007, 14:43    Předmět: Citovat

bu2520 napsal(a):
dobrá tak postupně , nastává ten problém i tehdy pokud -5V odpojíš a připojíš to na GND , pokud ne může to dělat elktronická pojistka ve stabilizátoru proto že přes něj jde nabíjecí impuls výstupního kondíku, pokud problém přetrvává, máš správně nastavenou konstantu oscilátoru, podívej se jestli se nemění pila na 2 noze. Pak jestli je na 11pinu blokovací kapacita tak 22nF a zkusit poťák s nižší hodnotou, často taky pomůže dioda 1N4148 katoda na 11 a anoda na gnd

Ahoj, tak jestli se mi meni pila na pinu 2 nevim, protoze osciloskop nevlastnim. Zatim jsem zkousel pouze zapojeni s pomocnym zdrojem -5V a tak reakci na pripojeni vseho na zem jsem nezkousel. Potrebuju regulovat od 0V, ale pro testovaci ucely to zkusim. Frekvenci oscilatoru mam dobre nastavenou, teda nastavenou podle datasheetu. Mezi pinem 7 a 11 je blokovaci kapacita stejna jako v datasheetu, na ni je napojeny potenciometr. Vyzkousim tvoje doporuceni a zitra opet napisu jak jsem uspel Smile Diky za trpelivost Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 2 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund