Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Astabil 7555 s velkou nesymetrií střídy
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 5033
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: pá únor 10 2023, 18:46    Předmět: Citovat

Pokiaľ to má niekde nejakú zmenu napätia keď prejde určitá doba, tak stačí iba tranzistor, kondenzátor, a pár odporov...
_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3311

PříspěvekZaslal: pá únor 10 2023, 19:17    Předmět: Citovat

Celeron: to je z té knížky, cos chtěl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17909
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá únor 10 2023, 20:14    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):
umějí to i poměrně jednoúčelové věci typu USBasp (viz).


Jo, ten USBasp mám s redukcí asi týden a ještě jsem na něj neměl čas ho zkoumat.

Zkusil jsem nabastlit gener s CMOS 555 s hodnotama z toho "555 astable calculátoru", tak to z nějakýho důvodu s některejma švábama nekmitá i když v jiným testeru jako převodník teplota kmitočet makají bez problému.
Třeba GLC555 v DIL8 jdou 3 kusy z 10, co mám. A podle čítače v každý periodě je jinej čas. 7555 nejde ani jedna. Někde mám ještě pár CMOS Philipsů, tak snad je najdu. Asi jsou ty hodnoty součástek mimo toleranci spolehlivý funkce.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17909
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá únor 10 2023, 20:15    Předmět: Citovat

Cowley napsal(a):
Celeron: to je z té knížky, cos chtěl.

Aha, tak díky!

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2862

PříspěvekZaslal: pá únor 10 2023, 20:48    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):

Zkusil jsem nabastlit gener s CMOS 555 s hodnotama z toho "555 astable calculátoru", tak to z nějakýho důvodu s některejma švábama nekmitá i když v jiným testeru jako převodník teplota kmitočet makají bez problému.
Třeba GLC555 v DIL8 jdou 3 kusy z 10, co mám. A podle čítače v každý periodě je jinej čas. 7555 nejde ani jedna. Někde mám ještě pár CMOS Philipsů, tak snad je najdu. Asi jsou ty hodnoty součástek mimo toleranci spolehlivý funkce.


V příloze máš v datasheetu uvedené hodnoty (pouze z grafu - textově je neuvádějí) a z těch plyne, že hodnotami součástí mimo nejsi (pokud máš hodnoty z mého screenshotu toho kalkulátoru).

Máš zapojené všechny vývody, jak mají být? U CMOS neexistuje něco jako neošetřený vstup!

Při jakém napájecím napětí to zkoušíš?

Nejsou to PRCácké obvody (nebo prostě "nějakého" původu)? Nezažily nějaké šoky apod.?

Je ten 100 uF kondík kvalitní a s nízkým svodem? Dal bych tam spíš tantal, nebo šel s kapacitou dolů a s odpory nahoru.



7555_astable_graph.png
 Komentář:
 Velikost:  83.26 kB
 Zobrazeno:  17 krát

7555_astable_graph.png



_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17909
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so únor 11 2023, 10:39    Předmět: Citovat

Na 555 nemáš co mít nezapojenýho. Testuju to na upravený destičce převodníku teplota - kmitočet, kterých chodí stovky kusů.
Nyní mám místo horního odporu trimr 2M2, spodní odpor je 5K6 a kondík 10M/35V TE986. Vše je přemeřený na BM509. Podle kalkulátoru by to mělo dávat H=15 s, L=38 mS. Nedává, H je 8,4 s ale L sedí. Zkoušeno 2 ks 7555 Philips a 2 ks 7555 s velkým S, možná Signetic. Philipsy jsou nový.
Divný taky je, že to vůbec nechce makat s tantalovejma kapkama. Zkoušel jsem naformovaný a změřený 1M5/16V ESR 2,8R a 10M/16V ESR=0,85R od obojího 2 kusy a ani s jedním to nejde.
Navíc to na H lítá s každou periodou o až 0,5 s nahoru a dolů. Pokud se tam dá svitek 2M, tak se kmitočet, samozřejmě podstatně vyšší, ani nehne.
Napětí - chodí to od 2,5V ale do 4V to jede s periodou H asi o 1 s nižší, než na vyšším napětí.
Asi se na to vybodnu a udělám to s ATtiny. Jsou to v podstatě 2 čekací instrukce furt dokola. Akorát nevím, kolik ten procík žere. S 555 bych tam musel ještě nacpat inverzi, výstup 555 je přesně opačně než potřebuju na to oblbnutí tlačítka.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: so únor 11 2023, 11:34    Předmět: Citovat

Na cekaci smycky zapomen, pri behu programu je spotreba silena. Musis poslat attiny do power-down, zapnout watchdog na co nejdelsi cas (tusim ze je to kolem 8 sekund) a nastavit ho tak, aby pri probuzeni negeneroval reset, ale preruseni. V preruseni budes jen pocitat ty 8sekundove cykly a nasledne ho hned posles do power-down. Jednou za cas pak udelas ten vystupni pulz zkracenim preddelicky wdt. Ale i tak se dostanes jen na nejakych 10uA, coz je porad moc. Urcite lepsi nez 7555, ale stale budes muset kupovat baterie cca dvojnasobne casteji, nez kdybys pouzil vhodnejsi mcu s nizsi spotrebou, nebo ty moderni casovace urcene presne pro tyhle bateriove aplikace.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17909
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so únor 11 2023, 14:37    Předmět: Citovat

Tak jsem zjistil, že je to celý bezpředmětný. Ty tlačítka jsou slízávaný multiplexně, takže jsou na nějakým od země "postrčeným" potenciálu. Zkusil jsem dát za 555 trand jako otevřenej kolektor a stahovat jeden nebo druhej kontakt tlačítka na zem a nejde to. Zkusil jsem přes tlačítko nabastlit trand optočlenu. S ním to chodí ale 30mS blikance ledkou něco žerou.
Obávám se, že i s ATtiny či nějakejma supermoderníma časovačema zabřednu do stejnýho problému.
To by mě teda zajímalo, kde jsi Termite před těma pár rokama na netu našel tu úpravu přemosťováním tlačítka SET výstupem 555. Blbý je, že vlákno na Bastlírně nemůžu nalýzt.
Když hledám na netu Digital Scale Units 150 mm ZD250 tak ho najdu jen na stránkách českých prodejců. Vyplivne i kupu odkazů na naprosto stejný pravítka ale displej je přímo na snímači pravítka. Kdo to v PRCu vyrábí, nebo pod čím na netu hledat tu úpravu, netuším...

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: so únor 11 2023, 16:25    Předmět: Citovat

Ten zpusob spinani bych resil jako prvni. Pokud jsou tlacitka zapojene do matice, bude nejspis potreba udelat spinaci prvek tak, aby jim mohl tect proud obema smery (dat dva mosfety do serie). Pouzil bych nejake moderni typy s nizkym Vgs.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17909
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so únor 11 2023, 19:35    Předmět: Citovat

termit256 napsal(a):
Ten zpusob spinani bych resil jako prvni.

No vycházel jsem z Tvýho tvrzení před pár lety, že jsi tu fintu s přemosťováním tlačítka SET pomocí 555 někde viděl. Pochybuju, že bys to střelil jen tak z vody. Takže připojení do odměřování jsem považoval za prkotinu a výzkum dělat jen na vhodný střídě 555.
Jo a zjistil jsem další zajímavost. Odměřovámí mám dva typy. Jeden typ má tmavší podklad displeje a druhej světlejší. S tím tmavším pokud přepnu na imperiál, tak na displeji není vysvícená zlomková míra palců a stisk SET nic nedělá. Takže je pravděpodobný, že nebude ani prodlužovat dobu zapnutí displeje. Asi budu muset opravdu po zhasnutí zapínat růčo.
Jo a spotřeby. V zapnutým stavu 92uA, vypnutým 48uA, víc než píšou v manuálu. Je to napájený dvěma CR2032 paralelně, tedy cca 400 mAh. To je cca 300 dní ve vypnutým stavu a 150 dní v zapnutým. Takže opravdu, horší články při pár hodinách práce týdně půl roku, už se ani nedivím. To vypínání baterek mimo práci na mašině je nutný.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: so únor 11 2023, 19:45    Předmět: Citovat

Tezko rict, ja si opravdu nepamatuju kde jsem to videl. To co mam ja bere kolem 15uA a je jedno jestli je zaple nebo vyple. Jede na jeden CR2032. Pri vypnuti spotreba poklesne jen minimalne. Nema to nekde na tistaku vyvedeny komunikacni port? Jako mivaji nektere suplery, Mozna by se to dalo udrzet v chodu tim ze bys tam obcas neco poslal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2862

PříspěvekZaslal: so únor 11 2023, 22:51    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Zkusil jsem přes tlačítko nabastlit trand optočlenu. S ním to chodí ale 30mS blikance ledkou něco žerou.


Když zapojíš jeden CMOS Schmittův obvod jako oscilátor s periodou oněch 30 - 60 sec., tak s ním můžeš budit FET, který při vzestupné hraně sepne a vybije celou půlperiodu nabíjený kondík do LED optronu (ještě s nějakým menším sériovým odporem). Ten kondík se přitom nabíjí přes velký odpor a FET lze budit přes C, aby se otevřel pouze na nezbytně nutnou dobu.

Pokud bude třeba proud LED 20 mA po dobu 20 ms a pak 60 s nic, tak z toho mi vychází střední odebíraný proud 6,6 uA. Když použiješ optron s malým proudem, tak se dostaneš ještě níž.

Doufám, že k tomu nemusím kreslit schéma Wink

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 5033
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: so únor 11 2023, 23:47    Předmět: Citovat

Pri 555 môže ísť pin 7 cez optron, takže vybíjanie ho rozsvieti. Spotrebu to nijako neovplyvní. Pri výpočte R2 potom treba rátať aj s odporom optronu.
_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Mahoney



Založen: Oct 26, 2019
Příspěvky: 385

PříspěvekZaslal: ne únor 12 2023, 9:33    Předmět: Citovat

Jen tak pro zajímavost, když tě někdo podaruje vykouřenou elektronickou cigaretou na jedno použití a vykucháš ji, tak zadarmo získáš jednou použitý nabíjecí Li-Ion článek s kapacitou 400 - 500 mAh (který si budeš muset nabít, v té cigaretě skončí na třech voltech).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 5033
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: ne únor 12 2023, 10:37    Předmět: Citovat

A je určite nabíjací, keď je v jednorazovej veci? Nieje to iba lítium bez ion?
_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund