Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Náhrada za KF520 (BF245A)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1758
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: čt prosinec 15 2022, 17:52    Předmět: Citovat

Hádám že proudový zdroj pro potlačení brumu? Ale stejně bych uvítal víc informací, aspoň krátce. Když už se to thema načalo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
DukeNuke



Založen: Apr 02, 2018
Příspěvky: 949

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 10:14    Předmět: Citovat

Tak jsem to konečně našel v teorii zde: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=52526&start=0&postdays=0&postorder=asc
A k tomu - můžeš si to představit jako odporový dělič, kde TL431 je proměnný odpor v závislosti na výstupním napětí. Dejme tomu, že se napětí na výstupu zvýší, pak "odpor" TL431 se sníží, klesne napětí na gate, tranzistor se přivře, sníží se napětí na výstupu.
Při zapojení s odporem - TL431 se více otevře, zvětší se proud odporem, změní se poměry děliče, na odporu bude vyšší napětí.
Při zapojení se zdrojem proudu je napětí na "odporu" konstantní.
Tedy při obyčejném odporu ΔUg = ΔUtl - ΔUr.
Při proudovém zdroji ΔUg = ΔUtl. Tedy v tomto zapojení reaguje stabilizátor na změny citlivěji a rychleji. Tohle je ještě navíc umocněno použitím unipolárního tranzistoru, který onen "odporový dělič" nijak nezatěžuje, u bipoláru je nutno vzít ještě v úvahu zatížení děliče proudem do báze.
Snad jsem to popsal pochopitelně...
No a protože se to chová dynamicky velmi slušně, tak to samozřejmě potlačuje brum (jakékoli zvlnění na výstupu) daleko účiněji, než zapojení s obyčejným odporem.
Jde to samozřejmě i s bipolárem, jenže, kromě toho, že zatěžuje ten "dělič", tak výkonový bipolár má znatelně menší betu. Takže tak dobře nereaguje. Lze to řešit třeba tak, že se použije darlington, jenže to se zase zvětší šum.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2879

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 11:02    Předmět: Citovat

Celá teorie se dá popsat i jednodušším způsobem:

TL431 má coby napěťový zdroj nízký dynamický odpor a je zapojen jako spodní (výstupní) odpor uvažovaného děliče.

JFET má coby proudový zdroj vysoký dynamický odpor a je zapojen jako horní (vstupní) odpor uvažovaného děliče.

Z hlediska změn jsou zajímavé právě dynamické odpory. No a z popisu výše plyne, že uvažovaný dělič má pro změny vysoký dělící poměr.

Nicméně není to nic nového a referenční zdroje napětí v integrovaných stabilizátorech jsou pochopitelně taky napájené z proudových zdrojů.

Ale oceňuju, že ve zmiňované konstrukci nejde o black box a člověk si může "osahat" a nastavit parametry.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DukeNuke



Založen: Apr 02, 2018
Příspěvky: 949

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 11:45    Předmět: Citovat

Já integrované stabilizátory moc nemusím. je to tak 10 let, kdy jsem si dělal RC generátor pro měření kytarových předzesilovačů. Ve zdroji byl 7824. A zkreslení (měřeno historickým BM224) bylo kolem 1%. Což jsem byl přesvědčen, že by mělo být lepší. Po různém laborování jsem to píchl na laboratorní zdroj a dostal jsem se na 0,1%. Takže 7824 šla ven, udělal jsem zdroj z diskrétních součástek a bylo.
Samozřejmě mohlo to být jen tím kusem...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12371
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 12:10    Předmět: Citovat

Mno, ona ta věc s použitím polovodiče jako proudového zdroje má jednu vadu na kráse, že polovodiče mají i kapacity přechodů a je třeba s tím počítat. Jinak to sice potlačí brum, ale někde vysoko to může solidně chytat kdejaké smetí, hlavně při blbém layoutu.
_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1651
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 13:17    Předmět: Citovat

Tak jsem jen tak cvičně změřil zdroj s 7812, co tu mám.
I=0,5A, 12V, vstupní zvlnění cca 1V, výstupní zvlnění 0,5mV.
To už je na úrovni různých šumů a brumů, co se cestou naindukují v topologii, drátech a zemích.
Jediná cesta, jak se dobrat faktů je měření, ne dojmy ( jak je často vidět u "hifistů")
Změř ten tvůj bastl s fetem, pak s odporem a pak zkus nějaký kvalitní lineár integráč.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DukeNuke



Založen: Apr 02, 2018
Příspěvky: 949

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 14:08    Předmět: Citovat

To u mě není až taková sranda, protože tak dobrou výbavu doma nemám. Vždycky, když něco potřebuju, tak se musím domluvit se známým a zajet k němu. A taky on na mě musí mít čas.
Já tě nenutím, abys ten bastl používal. A taky vím ze zkušeností, že ať naměřím cokoli, zarytého nevěřícího nepřesvědčím nikdy.
Kdyby ty integrované staby za něco stály, tak by se používaly, už jen vzhledem k ceně. Ale jediné zapojení v předzesilovači, kde jsem je viděl, byla 7805 "podložená" dvěmi diodami na žhavící napětí elektronek.
Tož asi tak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 14:25    Předmět: Citovat

Kdyz potrebujes napeti s nizkym zvlnenim, pouzij moderni nizkosumove LDO a ne nejakou 50let starou vykopavku typu 7805. Dosahnes tak o nekolik radu lepsich parametru nez pouzitim prehistoricke 7805 o nejakem bastlu se dvema stejne starymi tranzistory nemluve.
https://www.google.com/search?q=high+psrr+LDO
https://www.google.com/search?q=ultra+low+noise+LDO&oq=ultra+low+noise+LDO
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5174
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 14:29    Předmět: Citovat

DukeNuke napsal(a):
Já integrované stabilizátory moc nemusím. je to tak 10 let, kdy jsem si dělal RC generátor pro měření kytarových předzesilovačů. Ve zdroji byl 7824. A zkreslení (měřeno historickým BM224) bylo kolem 1%. Což jsem byl přesvědčen, že by mělo být lepší. Po různém laborování jsem to píchl na laboratorní zdroj a dostal jsem se na 0,1%. Takže 7824 šla ven, udělal jsem zdroj z diskrétních součástek a bylo.
Samozřejmě mohlo to být jen tím kusem...

A co mu bylo, že tak zvýšil zkreslení? Wink Laughing Já jsem měnil pouze jeden stabec z této řady v nějakém BMxxx a považuju je za velmi dobré.

_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2879

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 14:39    Předmět: Citovat

Hmyze, ty kdybys jednou provždy opustil ten idiotský frikulínský pohrdavý a přehlíživý přístup bez špetky úcty k tomu, co vykonali předci a co je dodnes často velmi dobře použitelné, tak by z tebe možná byl docela dobrý elektronik...

Takhle ale vypadáš především trapně. Něco jako budovatelští soudruzi mládežníci za reálného bolševismu.

Škoda.

Možná je to jen věkem, kdo ví, někomu tahle nemoc ale vydrží celý život. Někoho vyléčí osobní účast ve velkém problému, jiný je odolný i tomu.

Howgh.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 14:41    Předmět: Citovat

fredis napsal(a):
A co mu bylo, že tak zvýšil zkreslení? Wink Laughing Já jsem měnil pouze jeden stabec z této řady v nějakém BMxxx a považuju je za velmi dobré.

Ten obvod je mizerny sam o sobe, kdyz navic borci vynechaji blokovaci kondiky nebo je mrsknou na opacny konec desky, muze fungovat i samotna 7805 jako oscilator Smile


Naposledy upravil termit256 dne út prosinec 20 2022, 14:48, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 14:46    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):
Hmyze, ty kdybys jednou provždy opustil ten idiotský frikulínský pohrdavý a přehlíživý přístup bez špetky úcty k tomu...

Ten obvod je 50 stara sracka a je proste mizerny, na tom zadna ucta k predkum ci co nic nezmeni. Fyzika je fyzika, si ho zmer a uvidis. Na spoustu veci staci, ale na spoustu zase ne a ze ty nejsi schopen pouzivat moderni obvody nebo se cokoliv noveho naucit je tvuj problem. Ja se jen snazim aby ostatnim neujel vlak stejne jako tobe a nezamrzli v minulem stoleti s obsolete soucastkami.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ondraN



Založen: Aug 16, 2022
Příspěvky: 426
Bydliště: Roztoky

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 14:49    Předmět: Citovat

7805 se vyrábí už spoustu let, vpodstatě bezezměny. Ty tvrdíš, že je mizerný. Tak uveď, proč je teda mizerný a přesto se stále dělá a používá. Na něco kydnout hnůj bez důkazů, to je politika a ne odborná diskuze.
A jako oscilátor, může bez blokování a správných kondenzátorů fungovat jakýkoli lineární zroj, a dokonce i spínaný.


Naposledy upravil ondraN dne út prosinec 20 2022, 14:51, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
DukeNuke



Založen: Apr 02, 2018
Příspěvky: 949

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 14:50    Předmět: Citovat

fredis napsal(a):
DukeNuke napsal(a):
Já integrované stabilizátory moc nemusím. je to tak 10 let, kdy jsem si dělal RC generátor pro měření kytarových předzesilovačů. Ve zdroji byl 7824. A zkreslení (měřeno historickým BM224) bylo kolem 1%. Což jsem byl přesvědčen, že by mělo být lepší. Po různém laborování jsem to píchl na laboratorní zdroj a dostal jsem se na 0,1%. Takže 7824 šla ven, udělal jsem zdroj z diskrétních součástek a bylo.
Samozřejmě mohlo to být jen tím kusem...

A co mu bylo, že tak zvýšil zkreslení? Wink Laughing Já jsem měnil pouze jeden stabec z této řady v nějakém BMxxx a považuju je za velmi dobré.
On ten BM224 měří zkreslení tím způsobem, že odfiltruje základní frekvenci. To, co tam zůstane, měří. Proto se jmenuje správně měřič zkreslení a pozadí. Co mu bylo, netuším.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 15:26    Předmět: Citovat

ondraN napsal(a):
7805 se vyrábí už spoustu let, vpodstatě bezezměny. Ty tvrdíš, že je mizerný. Tak uveď, proč je teda mizerný a přesto se stále dělá a používá. Na něco kydnout hnůj bez důkazů, to je politika a ne odborná diskuze.
A jako oscilátor, může bez blokování a správných kondenzátorů fungovat jakýkoli lineární zroj, a dokonce i spínaný.


Se na ty dukazy podivej do datasheetu prece Smile Typicky 7824 ma podle namatkou vybraneho DS sum 170uV a PSRR 66dB na 120Hz, ostatni parametry tykajici se tohohle vyrobci radeji ani neuvadi.
Napriklad LT3045 ma sum 0,8uV a PSRR na 120Hz 117dB, ostatni viz screenshot. Uz vidis ten drobny rozdil? To neni kydani hnoje, neucta k predkum ci podobne kraviny, to jsou fakta a ja se jich drzim.



11111.JPG
 Komentář:
 Velikost:  56.87 kB
 Zobrazeno:  33 krát

11111.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund