Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Oběžné kolečko ventilátoru k Severin PC ?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 9006
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: po září 05 2022, 10:25    Předmět: Citovat

Z kousku hliníkové kulatiny bych udělal unašeč, na kterej bych ten plast našrouboval, místo tam na to je.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
zachranar



Založen: Jan 19, 2019
Příspěvky: 157

PříspěvekZaslal: po září 05 2022, 11:08    Předmět: Citovat

On to není obyčejný popkornovač. Dá se úspěšně používat s nástavcem jako pražička kávy. Já kávu pro svoji potřebu pravidelně léta pražím a je super. Na 1 kg kávy (100% Arabica Santos) uspořím 300 Kč a ta je mnohem lepší než kupovaná směs za 500Kč/kg.
Mám už druhý popkornovač a toto je ten první (koupený v r. 2013), který jsem si držel na díly. Teď mi vysadil ten druhý (koupený v r. 2017), který jsem v závěru ještě zachránil. Musí se pravidelně cca za 2 roky dobře vyčistit. Z kávy je bordel a výpary. Proto jsem chtěl mít ještě jeden v rezervě. Takže oběžné kolečko z jiného materiálu nepřipadá v úvahu. Zkoušel jsem to lepit, celkem úspěšně vycentroval, ale žádné lepidlo nevydrželo. Jakmile se osička motorku začne protáčet, tepelná ochrana (bimetal) to vypne, protože vzduch nedostatečně proudí.
Myslel jsem, že možná někdo z kutilů či profíků toto kolečko někde vidělo, nebo ví kde se dá sehnat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nakadah



Založen: Oct 06, 2013
Příspěvky: 1320
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po září 05 2022, 11:15    Předmět: Citovat

Ideální na výpalek z nerezového plechu. Lopatky vyhnout po vypálení ven, jen stred by se tam musel nějak dodelat, dovarit, doletovat. A nebo z obyc plechu, pozink by se pájel dobře. Mít to původní kolečko, klidně ti to vypálím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32084
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po září 05 2022, 11:36    Předmět: Citovat

zachranar napsal(a):
On to není obyčejný popkornovač. Dá se úspěšně používat s nástavcem jako pražička kávy.... Musí se pravidelně cca za 2 roky dobře vyčistit. Z kávy je bordel a výpary. Proto jsem chtěl mít ještě jeden v rezervě. Takže oběžné kolečko z jiného materiálu nepřipadá v úvahu...
Právě proto by bylo ideální kolečko z nerezu, z toho kovu omyješ veškerej syfl nalepenej z výparů technickým benzínem nebo jiným rozpouštědlem, případně tomu pomůžeš hozením do ultrazvukový lázně. Uvědom si, kolik stojí takový větrákový oběžný kolo pálený a případně i pájený z kovu - a kolik stojí odstříknutý z (relativně) lacinýho plastu - rozdíl v ceně je nebetyčnej. Právě proto to ti výrobci tak dělají - vydrží to právě 2 roky používání, než skončí záruka - a pak si zákazníku hezky kup novej! Takže pokud ti tady někdo nabízí učunit kolo z nerezu pomocí laserovýho výpalku, běž do toho, lopatky navaříš bodovým svárem zase u někoho jinýho nebo je opatrně připájíš mosazí/stříbrem a po dovyvážení budeš mít věc, která tě přežije, i když ji co dva roky budeš vyndávat a čistit ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dj_Paul



Založen: Sep 19, 2004
Příspěvky: 2423
Bydliště: Laškov

PříspěvekZaslal: po září 05 2022, 13:20    Předmět: Citovat

Můžu to vytisknout z PC-Blendu, Nylonu, CPE copolyesteru....
mám tu i ABS s kevlarem, Nylon s uhlíkovým vláknem
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32084
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po září 05 2022, 14:58    Předmět: Citovat

Pokud 3D-print, tak z něčeho teplotně hodně odolnýho. Ten nylon s carbon fíbrem by nemusel bejt marnej.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17949
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po září 05 2022, 15:18    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Jenomže ta tom kolečku není PA s číslem, ale PC neboli "polykarbonát", tzn. nějakej Makrolon a podobná srágora.

Reagoval jsem na to, co tazatel napsal, PA66 GF. Když to čtu znova, tak myslel ten černej dekl a né kolečko. No tak zpátky na stromy.
Pokud to je plnej Makrolon, tak ten je samozhášivej a snáší dlouhodobě taky 120°C. Měkne při 140 °C.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4223

PříspěvekZaslal: po září 05 2022, 15:30    Předmět: Citovat

Jasne, že sa to pretáča, keď je to na vyleštenej hriadeľke. Hriadeľku zdrsni a na ten plastový výstupok v strede kolečka nasuň kúsok kovovej trubičky. Zlep dokopy lepším epoxidom a na budúce to budeš opravovať už kvôli niečomu inému.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32084
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po září 05 2022, 22:57    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
EKKAR napsal(a):
Jenomže ta tom kolečku není PA s číslem, ale PC neboli "polykarbonát", tzn. nějakej Makrolon a podobná srágora.

Reagoval jsem na to, co tazatel napsal, PA66 GF. ...
A taky jsi napsal, že když za GF není číslo, tak je to bez skla. Není, je to s příměsí plniva do 5% hmotnostních, vyšší % už se označuje číslem za písmenem označujícím druh plniva.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
zachranar



Založen: Jan 19, 2019
Příspěvky: 157

PříspěvekZaslal: st září 07 2022, 10:44    Předmět: Citovat

samec napsal(a):
Jasne, že sa to pretáča, keď je to na vyleštenej hriadeľke. Hriadeľku zdrsni a na ten plastový výstupok v strede kolečka nasuň kúsok kovovej trubičky. Zlep dokopy lepším epoxidom a na budúce to budeš opravovať už kvôli niečomu inému.

Proč jsem toto neudělal? Nenapadlo mě to. Jsem pako!
Nejen že jsem hřídelku zdrsnil, ale trochu pilníkem ubral dvě plošky.
Zalepil - a drží.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34075
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st září 07 2022, 10:58    Předmět: Citovat

Po dvoch pouzitiach sa to rozpadne znovu. Pri troche "stastia" sa ti rozleti cele koleso na kusy, kedze je prasknute.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 632
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: pá září 09 2022, 10:16    Předmět: Citovat

Aby se oprava dala udělat doma na koleně, rozvinul bych variantu co píše Forbidden.
Tedy středový váleček z duralu nebo hliníku, dva šroubky M2 proti sobě na osu aby se to nerozvážilo a neprotáčelo. Z plechovky od piva (tvrdý hliník, či co, asi 0,2mm) bych nastříhnul tu 70mm vrtuli a přišrtouboval 4xM2 k válečku. Bude trochu honička plechovku narovnat ale váleček to přidrží ve figuře. Je úplně putna jak bude vrtule vypadat, musí to foukat, vo tom to je. Bude to takhle lehké a nerozváží se to. Kdyby tento plech nevyhovoval tak plech na vrtulku použít z něčeho měkčího, ta plechovka je dost tvrdá, blbě se vrtá a ohýbá. Na plast bych nesázel, kov je kov.
Podobným způsobem jsem nahradil vyhazovací vrtulku v kafemlejnku, jede už 10let.
Luboš
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zachranar



Založen: Jan 19, 2019
Příspěvky: 157

PříspěvekZaslal: so září 17 2022, 11:49    Předmět: Citovat

Už to funguje dobře - udělal jsem to takto. Uvidím jak dlouho. Pak to zkusím řešit jak píše "hajeklubos". Jen mi není jasné jak upevnit váleček k tomu plechu, aby se to neprotočilo. Zase jenom přilepit? Měkká pájka nepřichází v úvahu.
BTW:
Na obrázku je vidět jak pražím kávu. Kupuji levně zelenou kávu cca 20 kg na rok. Zapnu a do popkornovače nasypu 2 odměrky k popkornovači, a dám nástavec. Ten je koupený u Vietnamců jako kancelářská potřeba na tužky a nahoře mám zátěž, aby mi to drželo a neupadlo. Někdo tam dává vhodnou plechovku s dírami. Musí se dole odstřihnout a napasovat na popkornovač, aby zrnka nelítaly ven. Proto Severin PC, kam to jde dobře napasovat. Pražení je docela věda, musí se sledovat čas, teplota okolí, zápach, sluchem praskání a zrakem tmavnutí zrnek. První pukání (silnější) je slyšet po cca 4 min podle teploty v okolí. Zrnka se v popkornovači převalují, otáčí a odletují z nich slupky. Po cca 8 min začíná druhé pukání (zvukově slabší - takové šustění). Začíná to víc kouřit a teď je to kritické, aby se to nepřepálilo. Pak to vysypu do hrnce a obyčejným fénem venku vyfukuju slupky a vybírám "lišku" To jsou nezralá zrnka co jsou žlutá. Svělejší pražení je tzv. holandské, tmavší je tzv. italské. Je z toho smrad a bordel ze slupek, který je nutné vysavačem vysávat. Na fotu je vidět dole káva a nahoře odletující slupky. Dílna pak 3 dni smrdí, třetí den už je to jen příjemná vůně kávy.



Podobné postupy zde na videu
https://www.youtube.com/watch?v=mp_ipg5AoMQ
https://www.youtube.com/watch?v=1fqann0A82o
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.31 sekund