Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zesilovač V-MOS 60 DPS
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
elmouse



Založen: Sep 18, 2009
Příspěvky: 62
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út květen 11 2010, 11:06    Předmět: Citovat

Ještě pár slov k součástkám, třeba to někomu pomůže. Použil jsem (až na koncové tranzistory) víceméně všechny původně předepsané typy, jen místo KF470 mám BF472. Mám v zásobách i ty naše KF, ale neosadil jsem je, protože při měření zesílení se mi všechny motaly jenom kolem 30-40, zatímco BF od Philipse měly všechny přes 100, většina i přes 150, takže jsem jim dal přednost. Na vstup jsem vybral shodnou dvojici KC239F se zesílením 650. Místo KC639 jsem použil BC639, ale jen kvůli pořadí vývodů, mám i naše a při měření byly srovnatelné. Za provozu jsou tranzistory studené, jen budiče mají odhadem kolem 40 stupňů (a koncáky pochopitelně hřejí podle toho, jak se jim osolí, v klidu jsou jen lehce vlažné). Na vstupu mám tantal 10u/35V a zatím se jeví dobře, asi ho tam nechám. Paradoxně nejvíc problémů jsem měl se sháněním drátu na výstupní tlumivku, nakonec jsem se naštval a rozmotal jsem toroidní trafo ze spínaného zdroje a bylo vyřešeno....
Trimr R37 v obvodu tepelné pojistky má podle mě zbytečně vysokou hodnotu a nastavování je pak dost hrubé (ale jde to nastavit). Já ho po prvním nastavení změřil, měl s mými součástkami nastaveno 19 kOhm, takže jsem ho nahradil trimrem 47k a pak definitivně doladil.
Jak bude chvilka, dám dohromady další modul, ať to můžu konečně pořádně vyzkoušet poslechem. Ale i ten jeden kanál zní výborně, basy jsou nadupané, bez signálu jen úplně lehounký šum při uchu položeném na výškáč, brum žádný, jsem spokojen.
Můžu zesík doporučit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6366
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: út květen 11 2010, 21:29    Předmět: Citovat

správný hifista ví, že tantal do signálové cesty je horší než prokoplý basový reproduktor v reprobedně Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
elmouse



Založen: Sep 18, 2009
Příspěvky: 62
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st květen 12 2010, 8:42    Předmět: Citovat

Hmm, no dobře, dám na názor odborníka a vyhrabu někde MKT 4u7... ale v originále byl původně normální elyt. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Petr603



Založen: Apr 03, 2006
Příspěvky: 180

PříspěvekZaslal: po květen 17 2010, 22:28    Předmět: Citovat

Moje postrehy s rozjizdenim,zasadne na regulovatelnem zdroji Smile. Pomalu najizdim napeti a doladuju klidovy proud,takto no problem.Tepelnou pojistku je samozrejme pri tomto nastavovani zahodno vyradit, tj. nastavit na nejmensi citlivost.K soucastkam,techto zesiku uz mam za sebou asi 10ks.Vetsinou osazeno KC, ani BC nedelali problem (vyrobce neznamy).Jako budice jsem pouzival snad original philips BF472 (nakoupil jsem jich peknou zasobu,spis vykoupil vse co meli v jedne firme) ,beta vsech shodna 180, tak ze to snad trochu vypovida o jejich kvalite.Kdyby mel nekdo jeste znackove BF471 nabizim vymenu nejakych kousku,hodily by se jinde.
V posledni serii zesiku mam KF, uz nevim presne ale beta byla myslim kolem 80, funkce no problem.Jako konce KUN10 i KUN20, prvni moduly s IRF630. Nastavovani klidoveho proudu s viceotackovym trimrem je naprosto bez problemu,s klasickym uz je to horsi.
Na vstup jsem vzdy daval svitek,vetsinou WIMA 4u7.
O tantalech uz jsem taky cetl,ze se rovnaji zvysenemu zkresleni.. Co je na tom pravdy nevim.
Kdysi pred lety jsem stavel dle AR kompander k magnetofonu,tam byly v ceste signalu dle navodu vsude tantaly.. Kdyz se k tomu vyjadri nekdo znalejsi s nalezitym oduvodnenim info uvitam.
Jinak tenhle VMOS pouzivam uz jen na kino na centr a zadky,na predek jsem ziskal celkem po haluzi DPA380,ten je preci jenom trosku dale.Ale i tak je tento jednoduchy modul oproti vsemu co jsem mel predtim v kvalite nedostizne dale.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elmouse



Založen: Sep 18, 2009
Příspěvky: 62
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út květen 18 2010, 15:29    Předmět: Citovat

Tak druhý kanál už běží... Osadil jsem ho zkušebně tranzistory BUZ21, ale doporučit to nikomu fakt nemůžu. Nepodařilo se mi pořádně ustabilizovat klidový proud, asi by to vyžadovalo delší laborování s hodnotami součástek. Sice to nějak chodí, ale rozhodně je s tím o dost víc problémů, při zahřátí má proud pořád tendenci utíkat nahoru. Zkoušel jsem to dotáhnout změnami hodnot odporů v obvodu stabilizace, ale nakonec jsem to vzdal, proč se zbytečně trápit, když naměřený maximální výkon byl úplně stejný, jako předtím s BUZ72A, takže není žádná motivace, proč s tím ztrácet čas. Vyměnil jsem tranzistory a okamžitě to bylo v pořádku, všechno šlo nastavit jak po másle.
Po nasazení pomocného zdroje 7,5V mi oba kanály dávají do limitace shodně cca 70W sinus při +- 34V (první pokusy jsem dělal bez pomocného zdroje v kladné větvi).
Tak, zábava skončila, teď abych ke vší hrůze začal pomalu dávat dohromady kastli... Shocked
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BASTLECS



Založen: Oct 29, 2007
Příspěvky: 244

PříspěvekZaslal: st květen 19 2010, 5:36    Předmět: Citovat

Příjde mi to jak u blbejch na půdě. Proč tam pořád cpete ty buzny? KUN10 jsou přeci pořád k sehnání, a funguje to s nimi nejlíp.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elmouse



Založen: Sep 18, 2009
Příspěvky: 62
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st květen 19 2010, 7:17    Předmět: Citovat

Protože nás to baví Very Happy
Ale jo, já vím, máš pravdu, jenže ty BUZy se mi tu válí a chci je využít. A s BUZ72A je to fakt naprosto v pohodě, všechno šlape na první pokus. Takže to třeba pomůže někomu, kdo je doma taky má. KUN10 tady nebudou věčně.
BUZ21 si nechám do zdrojů a spínačů, s BUZ11 už mám třeba levitátor, do zesilovačů (aspoň v tomto jednoduchém zapojení) se tyto tranzistory s velkou strmostí evidentně moc nehodí.

EDIT: Jinak ještě jednou dík a velká pochvala za ty návrhy DPS, je to moc pěkná práce. A vidíš, taky by někdo mohl říkat, proč do toho pořád drbete, když s těma starýma plošňákama to taky chodilo.
Já zastávám názor, že je potřeba zkoušet a zkoušet.... třeba i ty slepé uličky Járy Cimrmana.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BASTLECS



Založen: Oct 29, 2007
Příspěvky: 244

PříspěvekZaslal: čt květen 20 2010, 6:04    Předmět: Citovat

No, mě k tomu nevedla snaha o nějaké novátorství, ale potřeba ušetřit místo. Původní topologii desky jsem se snažil zachovat. Původní deska má 160mm. Pokud bych chtěl postavit vícekanál, tak už by mi v krabici nezbylo místo na trafo a další věci, jako pomocný zdroj, ochrany, korekce atd.
Teď mám rozdělaný návrh další verze desky, tentokráte oboustrané. Horní stranu bych chtěl použít jako groundplate, a všechny konektory srovnat na přední okraj desky. Tam už ale půjde o změnu topologie, takže u toho už si nedovolím zveřejnění bez testů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elmouse



Založen: Sep 18, 2009
Příspěvky: 62
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne květen 23 2010, 15:05    Předmět: Citovat

Ano, to by mohlo být zajímavé. Jsem zvědavý na výsledky, doufám, že se tady nové desky po vyzkoušení zase časem objeví.
Jinak jsem se pídil po těch tantalech, byla to pro mě celkem překvapivá informace, že vnášejí do signálu zkreslení. Když jsem kdysi dávno studoval elektroniku, tak nám na ně profesoři málem pěli ódy a jediné mínus byla podle nich vysoká cena. Na slovanetu jsem ale narazil na nějaké komentáře P. Macury o tantalech:

Tantaly ale mají v audio pásmu prokazatelné, a dost velké harmonické zkreslení, je na toto téma řada seriózních prací. Otázka šumu je vůči tomu minoritní. Tantal je, překvapivě, co se zkreslení týče, horší než elektrolyt.

Když to říká taková kapacita, nemám další pochybnosti a slavnostně slibuju, že už tantaly v signálové cestě používat nebudu... Opravdu byly doporučované dříve jako ve všech směrech lepší, než standardní hliníkové elyty (svodový proud apod.), dnes je ale odborníci na audio doporučují jen do ss obvodů nebo pro signály s relativně vysokou úrovní, tedy nikoli jako vstupní a vazební kondenzátory. Pokud někdo narazíte na nějaké podrobnosti nebo nejlíp testy, pošlete pls odkaz, rád se poučím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
matus15



Založen: Dec 13, 2008
Příspěvky: 336
Bydliště: Prešov

PříspěvekZaslal: pá červen 11 2010, 19:28    Předmět: Citovat

Skúšal už niekto použiť KUN40?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elmouse



Založen: Sep 18, 2009
Příspěvky: 62
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so červen 12 2010, 7:48    Předmět: Citovat

Určitě to s nimi pojede. Mají sice v katalogu povolený max. proud ID=4,5A (KUN20 má 7A), ale i to bohatě stačí. Tento zesilovač zvládne bez problémů i některé typy BUZ a IRF, přečti si komentáře v celém vláknu. Já už teď vyzkoušel i originály KUN10, ale s BUZ72A mám naměřené i naposlouchané úplně stejné výsledky Very Happy
Jo a ještě je zajímavé porovnat výsledky měření různých typů. Zatímco naše KUN10 měly rozptyl UGS pro ID=100mA od 2.7 do 4.7V (měřeno 15 ks a měl jsem problém vybrat z nich dva stejné), mají BUZ72A od Siemense všechny UGS skoro stejné, na 25 kusech jsem naměřil rozptyl 3.4 - 3.6V a naprosto nebyl problém s výběrem....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12371
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so červen 12 2010, 21:28    Předmět: Citovat

elmouse napsal(a):
Hmm, no dobře, dám na názor odborníka a vyhrabu někde MKT 4u7... ale v originále byl původně normální elyt. Wink


Normální elyt vnese za jistých okolností THD řádově pod 0,05%, tantal umí i procenta Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Roxio



Založen: Nov 15, 2005
Příspěvky: 120
Bydliště: Šumperk

PříspěvekZaslal: so červen 12 2010, 23:15    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
elmouse napsal(a):
Hmm, no dobře, dám na názor odborníka a vyhrabu někde MKT 4u7... ale v originále byl původně normální elyt. Wink


Normální elyt vnese za jistých okolností THD řádově pod 0,05%, tantal umí i procenta Rolling Eyes


Tak tohle mě zajímá jak si jako přišel na tohle tvrzení o THD u kondenzátorů? Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
reeb



Založen: Dec 30, 2007
Příspěvky: 19

PříspěvekZaslal: pá červen 18 2010, 16:32    Předmět: Citovat

Elyt zkresluje, měření lze dohledat třeba na stránkách dselfa, tantal víc..tak nevím co řešíte..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xcrider



Založen: Nov 12, 2009
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: ne červen 27 2010, 13:11    Předmět: Citovat

Nuz konecne po dllhej dobe som tento zosilnovac aj vyskusal:) No utekal mi kludovy prud , po vymene R12 (2k2) za 10R je to uz v poriadku. Zvuk sa mi pozdava, aj ked nemam s cim porovnat kedze som mal len TDA , no na basoch je to rozhodne lepsi
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Další
Strana 10 z 13

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.24 sekund