Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

VN sonda - návod na stavbu
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne prosinec 13 2009, 23:56    Předmět: Citovat

Fero, naposledy:

"Takze aj pri merani prudu sa vyhodnocuje napatie ziskane na odporovom delici."
1. kravina. Proud vyhodnocuje jako napětí na odporu - JEDNOM odporu a ne děliči. Ten druhý odpor v děliči by zbytečně zvyšoval úbytek. Teď nemluvím o Ayrtonově děliči, (který má své, úplně jiné opodstatnění), abyste to nezačal komplikovat zase něčím jiným, ale o principu.

"Na volty su napatove delice"
2. kravina/polopravda, v kontextu sond. Na "volty" jsou primárně předřadné odpory a "spodní" odpor děliče je tam jen v případě, že by se předřadný odpor dostal do nereálných, obtížně realizovatelných hodnot, popřípadě by mohla vzniknout chyba vlhkostí, elektrostatikou atd., popřípadě, chceme-li eliminovat proměnný vstupní odpor přístroje. Jinak jen zbytečně snižuje vstupní odpor a NENÍ tam z principu věci.

"Ale ak je odporova sonda urcena pre dany typ multimetru, tak sa neda jednoducho a priamo pouzit pre iny merak"
3. podivný "statement". Sbírám staré Teslácké měřáky a VN sondy k nim mám asi 4, vf sond asi 6. Ale VŽDYCKY, bez vyjímky, to jsou sondy určené ke konkrétnímu měřáku.

Ve zbytku textu máte vesměs pravdu, ale takovou divnou, ve světle těchto dvou tvrzení. Mícháte principy věcí s praktickými opatřeními v konkrétních případech a tato pak vydáváte za princip věci.

Chce se mi říci - do trenek, či zpátky na stromy a přemýšlet o principech věcí.


Naposledy upravil mtajovsky dne po prosinec 14 2009, 0:09, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12372
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po prosinec 14 2009, 0:05    Předmět: Citovat

BTW, kdo zažil jednoúčelové Radelkisy - tam byla celá vn sonda tvořena rukojetí, ve které byl jen zakončen stíněný kabel, a do rukojetě se šrouboval předřadník - tyčka se zalitými odpory. Jedna krátká tyčka byla prp 2kV, dlouhá tyč pro 20kV.

Jinak mám pcit, že podle nějakého doporučení, nebo norem, má být sonda dělána jako dělič, z jejího tělesa má vycházet GND vodič a veškeré spoje i měřák mají být ve vyšší bezp. kategorii - tuším III/1000V, tj. kryté banánky atd.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5033
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po prosinec 14 2009, 0:27    Předmět: Citovat

mtajovsky exaktně popsal, co nedokážu stejně obratně a přesně vyjádřit ( páč patřím ke 3/4 Smile ).

Lehce paradoxní je to, že v dobách Avometů a PU120 jsem závistivě pokukoval po digitálních měřácích (nebo i jen analogových se zesilovačem) , protože měly "obrovský" vstupní odpor třeba 10M i na rozsahu 0,1V, což můj PU120 neměl ani náhodou, neb tam měl jenom 2kOhmy.

Ale kupodivu, zatímco můj PU120, by měl hypoteticky na rozsahu 1000V vstupní odpor 20M, tak digitální měřák má pořád jenom 10M a bude ho mít i na rozsahu 20kV.
Zatímco PU120 by měl(hypoteticky) odpor už 400M. Pak by možná ani tolik ferovi nepohasínala obrazovka Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Maskot



Založen: Nov 19, 2004
Příspěvky: 1772
Bydliště: Wien

PříspěvekZaslal: po prosinec 14 2009, 7:02    Předmět: Citovat

Temer se vsim se da souhlasit,jen se z toho vytratilo to,ze jde o sondu k meraku za 200,00 K. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
fero7



Založen: Jan 20, 2007
Příspěvky: 2250

PříspěvekZaslal: po prosinec 14 2009, 8:30    Předmět: Citovat

Niektore postupy su teoreticky správne (iba niektoré). To som nikdy nepoprel. Ale je to ciste v teoretickej alebo laboratornej rovine, tak prečo to tu ťahať? To je tá správna rada pre homebastlira? Alebo pre ďalších čo si to prečítajú?
Prečo účelovo vynecháte to čo píšem ja? Veď všetky digitály majú iný princíp merania a majú spomímamé deliče? (Okrem pár špecialov s ktorými sa bežný bastlír ani nestretne.) Rovnako je na tom aj prevážna časť analógov. Veď digitálny merák, slabší alebo kvalitnejší používa 99,99% tu prítomných. Snáď okrem PavlaFF ktorý PU120 vyhrabal z múzea alebo SD (laskavo ho tam vráť).
Jeden opravuje plazmy s merákom za 200kč a druhý s PU120. To je podľa Vás normálne?
Už iba čakám kto tu rozprúdi horúcu debatu o Betamaxe.
To ešte nikto nepočul o ICL7106 a jemu podobných alebo odvodených IO?
Asi nie, lebo by ste museli priznať, že sú k ním potrebné deliče alebo dekády (že mtajovsky) a je tam aj spodná časť deliča.
Platí aj ohmov zákon. Napätie sa dá vypočítať aj meraním prúdu, ale iba teoretický. Kto v praxi takto meria? Vopred nevieš U ani Ri zdroja. Takže nevieš ako sa to prejaví pri meraní a aký vôbec bude výsledok. Ak vopred viem tieto údaje, tak načo merať?
Multimetre sú zvyčajne do 1000V. Nemôže sa tam priviesť napr. 25kV aj ak cez vysoký odpor. Odpor sám o sebe nespôsobí úbytok napätia. A čo sa stane napríklad pri prepínaní rozsahu? alebo pri priblíženín rukou? To nám možno napíše neskôr homebastlir. (Problem vyriešený. Merák odišiel. Mám nový.)
Pre úplnosť mu ešte môžete poradiť, že to VN môže merať emisiou kladne nabitých protónov za časovú jednotku, alebo metódou aritmetického priemeru (piati sa postupne chytia VN a napíšu svoj tip, z toho sa potom vypočíta priemer), alebo metóda merania VN podľa fázy mesiaca ktorú stačí vynásobiť vhodnou konštantou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Killroy
Moderátor


Založen: Dec 08, 2007
Příspěvky: 4214
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: po prosinec 14 2009, 8:44    Předmět: Citovat

fero7 napsal(a):
.. metódou aritmetického priemeru (piati sa postupne chytia VN a napíšu svoj tip, z toho sa potom vypočíta priemer), alebo metóda merania VN podľa fázy mesiaca ktorú stačí vynásobiť vhodnou konštantou.


Potlesk
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: po prosinec 14 2009, 8:58    Předmět: Citovat

Fero má pravdu, dyť je to přeci logické, když připojím na výstup měniče pro CCFL 100M odpor v sérii s uAmetrem, tak měnič shoří, ale když tam připojím dělič 99M+1M, tak měnič neshoří, protože děličem přece žádný proud neteče, dyť měří napětí. Ty fole, že mi to nedošlo dřív To dá nápad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6366
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: po prosinec 14 2009, 9:03    Předmět: Citovat

fero7, mám PU500 i s vn sondami, vyhodit do SD nebo můžu měřit? Teď mito připadá, že vyhodit, ale nejsem si jist - jsem asi mezi 3/4 a hlavně mě zmátlo to o protonech (kladných) a o měsíční fázi - ale na to druhé se přeptám manželky
Jo a jestli přepínáš rozsahy v průběhu měření (bez odpojení měřících svorek), tak jsi kanec.
Sendyx, dík za info
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
fero7



Založen: Jan 20, 2007
Příspěvky: 2250

PříspěvekZaslal: po prosinec 14 2009, 9:29    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):
fero7, mám PU500 i s vn sondami, vyhodit do SD nebo můžu měřit? Teď mito připadá, že vyhodit, ale nejsem si jist - jsem asi mezi 3/4 a hlavně mě zmátlo to o protonech (kladných) a o měsíční fázi - ale na to druhé se přeptám manželky
Jo a jestli přepínáš rozsahy v průběhu měření (bez odpojení měřících svorek, tak jsi kanec).
Sendyx, dík za info

Načo zavadzaš?
Ja takto nemerám, ja takéto pochybné postupy neprevádzkujem ani nepodporujem.
Ja mám tiež PU500 s 2 VN sondami (100M a 10000M). Sondy sú deliče. Merák tiež má odporové deliče ktoré vyhodnocuje OZ (operačný zosilňovač) a moje tvrdenia platia na 100%. Ak ho máš aj Ty, prečo si sa nepriznal skôr? Alebo ani netušíš čo máš? Zrejme netušíš, ináč by si tu nenapísal také ko...tiny (ak už si s tým začal).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: po prosinec 14 2009, 9:30    Předmět: Citovat

Teď tady koukám na jednu CCFL trubici, 570V/3,5mA, on ten fero má fakt ve všem pravdu i v tom shoření měniče pro CCFL. Jestli ten měnič dává jen 3,5mA, tak to ho těch 5,7uA od 100M odporu s uAmetrem v sérii musí okamžitě rozšlehat na sračky. Já se fakt stydim Embarassed asi půjdu vrátit diplom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6366
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: po prosinec 14 2009, 9:38    Předmět: Citovat

fero7 mimo jiné napsal(a):

Ja mám tiež PU500 s 2 VN sondami (100M a 10000M). Sondy sú deliče. Merák tiež má odporové deliče ktoré vyhodnocuje OZ (operačný zosilňovač) a moje tvrdenia platia na 100%. Ak ho máš aj Ty, prečo si sa nepriznal skôr? Alebo ani netušíš čo máš? Zrejme netušíš, ináč by si tu nenapísal také ko...tiny (ak už si s tým začal).
Nenapadlo mě to hlásit, jen jsem se ptal na SD, pokud PU120 do SD, tak mě napadlo jestli tam nepatří i PU500-jen dotaz...
Co jsem psal za ko...tiny, že rozlišíš jestli tuším nebo netuším co mám?
Jinak samozřejmě jsem s té horší třídy, takže moje tvrzení neplatí 100%, takže vlastně ani nevím, jestli za něma mám stát... Jo, půjdu se mrknout co to mám za měřák a za sondy. Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
fero7



Založen: Jan 20, 2007
Příspěvky: 2250

PříspěvekZaslal: po prosinec 14 2009, 10:00    Předmět: Citovat

Cust, ešte včera si nevedel "A když odstraníme R2, čili R2=nekonečno, měříme napětí, nebo proud ?
ups, to je zajímavé...
takhle jsem o tom za celou dobu existence vlákna nepřemýšlel... "
Tak láskavo začni premýšľať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: po prosinec 14 2009, 10:31    Předmět: Citovat

Teď mě napadla taková teoretická otázka, dá se vůbec napětí na CCFL trubici měřit ss voltmetrem?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6366
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: po prosinec 14 2009, 10:32    Předmět: Citovat

Very Happy , tak to mě v SZ pouč, přemýšlení bolí Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
fero7



Založen: Jan 20, 2007
Příspěvky: 2250

PříspěvekZaslal: po prosinec 14 2009, 10:35    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):
Very Happy , tak to mě v SZ pouč, přemýšlení bolí Very Happy

Je mi ľúto.
Kúp si acylpirin.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
Strana 9 z 10

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund