Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

O starých televizích
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 17, 18, 19  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Historie a vzpomínky na doby dávno minulé
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
helios



Založen: Aug 08, 2007
Příspěvky: 2914
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

PříspěvekZaslal: čt březen 12 2020, 23:20    Předmět: Citovat

Honza-kokúň

Trochu ťa poopravím. V TV Rekord boli súčiastky so železnými páskovými vývodmi a boli bodovo ZVÁRANÉ. Ako školák som sa snažil jeden rozobrať, a po spálení niekoľkých smyčiek na trafopájke, pričom ani jeden spoj nepovolil, som tie spoje proste štípačkami poodcvakával. Inak to nešlo. Ešte si spomínam, že na každom spoji bola vrstva takého tvrdého, fialového laku. Niekde ešte zopár tých zelených odporov s plochými vývodmi možno nájdem.

_________________
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8843
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: čt březen 12 2020, 23:36    Předmět: Citovat

Dík za info.
Však jsem psal, že jsem tvp Rekord viděl, ale pouze zvenčí (měl ho doma můj pražský strýc, kde jsem se na něj u nich koukal).
Že o svařovaných spojích vím taky, ale že jsem o nich pouze četl. Neuvědomuji si ale, že se tam psalo o bodovaných spojích - měl jsem zato, že měly být pájeny natvrdo. Ale asi jsem se tedy mýlil, četl jsem to už dávno. To aby potom nosil servisák ssebou bodovačku. Ale bylo by to dtto, jako by musel nosit nějakou plyn. pájecí soupravu a ještě by musel hledět aby něco vedle nepřipálil.
A že to bylo právě v tom Rekordu, je pro mě novou informací.

EDIT:
A vzpomínám si na ruské, zelené rezistory, s páskovými vývody (měly takové zvláštní čepičky) - ale že byly ty vývody železné, to už nwm. Ale tuším byly pocínované taky (tak jako jsou i dnes běžně vývodové součástky), ale nebylo to galvanické cínování (tenká vrstva jako dnes), ale "tlustě" pocínované v cín. lázni.
Podobně vypadaly první naše subminiaturní rezistory (tmavěcihlové barvy - předchůdci pozdějších TR112) - taky měly páskové vývody (se stejnými čepičkami), ale ty už byly tuším měděné. Možná ještě někde nějaký najdu a prověřím magnetem.
Byly samozřejmě o hodně menší a o dvou velikostech (kratší a delší), než ty ruské o určitě větší watáži Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali


Naposledy upravil kokun dne pá březen 13 2020, 0:11, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6110
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: čt březen 12 2020, 23:44    Předmět: Citovat

Bylo to normálně vařené autogenem Smile

Tyhle televize jsem kupoval v bazaru, když mi bylo 16, v r. 71 a pak jsem se je snažil opravit.

Hrůza, český televize jsem měl zmáknutý, od r. 1967 jsem je opravoval za peníze (20Kčs + materíál) před tím za čokoládu (Orion, 10Kčs).

Na 4001 jsem byl odkojen Laughing

Lepší televizi jsme měli až někdy v r. 65.
Byla kapitalistická, byla jetá a měla ve vertikálu PCL85 Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17946
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá březen 13 2020, 0:18    Předmět: Citovat

helios napsal(a):
V TV Rekord boli súčiastky so železnými páskovými vývodmi a boli bodovo ZVÁRANÉ.

Jo to pamatuju, v celým Rekordu byly PbSn pájený pouze filtrační elyty a germaniový diody. Jestli mě paměť neklame, tak to byly skleněný válečky cca 4 x 10 mm ze kterých čuměly v ose kovový štefty na na nich byly na kolmo připájený páskový vývody. Neměl Rekord náhodou plechovej kornout obrazovky?

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
helios



Založen: Aug 08, 2007
Příspěvky: 2914
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

PříspěvekZaslal: pá březen 13 2020, 0:41    Předmět: Citovat

No to si teda už nepamätám, či tam bol plechový kornút, predsa je to už nejakých 50rokov... Akurát si ešte spomínam, že (svitkové) keramické kondy boli v bielej keramike valcového tvaru a na koncoch boli veľké železné čapice. Smile
Ešte viem, že ako malý som nie vždy vedel prepnúť kanál, lebo ten karuselový prepínač šiel hodne ztuha.

_________________
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9685
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: pá březen 13 2020, 6:40    Předmět: Citovat

Kokune, a proč se furt hrabeš v historii diskuze s cílem zesměšnit někoho (tedy mě) ?
koho myslíš že to na fóru zajímá ? já do Tebe nerejpu, nech mě na pokoji ano ?!
dostal jsi už varování, SZ nečteš...

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)


Naposledy upravil konosuke dne pá březen 13 2020, 7:15, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lumca



Založen: May 05, 2012
Příspěvky: 542

PříspěvekZaslal: pá březen 13 2020, 7:14    Předmět: Citovat

xsc napsal(a):
konosuke napsal(a):
ale, ani AD1965 nebyly ve vyspělé záp.Evropě běžné BTV
Nejen, že nebyly běžné, nebyly vůbec. Barevně se v Evropě začalo vysílat až v roce 1967.


Ve Francii se s barvou začalo dřív než v roce 1967 kdy bylo zahéjeno v PALu v Německu. Frantíci jeli v SECAMU už někdy kolem roku 1962/63. Pokud mě paměť neklame.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19591
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá březen 13 2020, 7:33    Předmět: Citovat

Opět tě paměť neklame.
Jen by se slušelo dodat, že šlo o jiný SECAM, než jsme ho znali my: používal jedinou nosnou pro obě barvové složky, takže synchronizace přepínače SECAM nyla možná jen podle synchronizačních impulsů barvy v půlsnímkovém zatemňovacím intervalu, jindy ne. Od té doby vzniklo několik verzí SECAMu, většinou se neprosadily, protože zase o tolik lepší nebyly, až se nakonec ujala (ať už z jakéhokoli důvodu) verze SECAM IIIb se dvěma různými barvonosnými, jejichž správné střídání mohly některé dekodéry uhlídat během celé výšky obrazu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7461

PříspěvekZaslal: pá březen 13 2020, 8:40    Předmět: Citovat

lumca napsal(a):
Ve Francii se s barvou začalo dřív než v roce 1967 kdy bylo zahéjeno v PALu v Německu. Frantíci jeli v SECAMU už někdy kolem roku 1962/63. Pokud mě paměť neklame.
To je spíš otázka, jestli pokusné vysílání taky počítat. Protože pak jsme u nás začínali 1969-1970 a ne 1973 a Rusáci dokonce v roce 1960, jenže to k pokusům používali na evropskou normu modifikovanou NTSC. Pravidelné vysílání ve Francii (ve finální verzi Secamu) spustili až 1967, stejně jako Němci a Angličani. A koneckonců Rusové taky, ti si to nadělili k 50. výročí VŘSR Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7461

PříspěvekZaslal: pá březen 13 2020, 8:46    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Opět tě paměť neklame.
Jen by se slušelo dodat, že šlo o jiný SECAM, než jsme ho znali my: používal jedinou nosnou pro obě barvové složky, takže synchronizace přepínače SECAM nyla možná jen podle synchronizačních impulsů barvy v půlsnímkovém zatemňovacím intervalu, jindy ne. Od té doby vzniklo několik verzí SECAMu, většinou se neprosadily, protože zase o tolik lepší nebyly, až se nakonec ujala (ať už z jakéhokoli důvodu) verze SECAM IIIb se dvěma různými barvonosnými, jejichž správné střídání mohly některé dekodéry uhlídat během celé výšky obrazu.
Dokonce první verze Secamu používaly stejnou modulaci jako PAL a NTSC, jen vysílaly vždy jednu složku ob řádek. Kdyby u toho zůstali, dalo se to bez problémů stříhat....
To hlídání barevné synchronizace jen z průběhu v řádkových zatemňovacích impulzech vymyslel pro Secam Walter Bruch, tvůrce PALu. Francouzi na to nepřišli a my jsme hloupě zůstali u jejich původního návrhu až do Color 416, byť už IO v Color 110 to uměly.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
radioelectrum



Založen: Nov 11, 2011
Příspěvky: 2130
Bydliště: Oslavany

PříspěvekZaslal: pá březen 13 2020, 13:13    Předmět: Citovat

přikládám pár fotek REKORDu. Loni před vánocemi jsem ho rozchodil.


P1490549.jpg
 Komentář:
 Velikost:  168.21 kB
 Zobrazeno:  46 krát

P1490549.jpg



P1490648.jpg
 Komentář:
 Velikost:  170.68 kB
 Zobrazeno:  39 krát

P1490648.jpg



P1490653.jpg
 Komentář:
 Velikost:  108.96 kB
 Zobrazeno:  35 krát

P1490653.jpg



P1490646.jpg
 Komentář:
 Velikost:  145.59 kB
 Zobrazeno:  46 krát

P1490646.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19591
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá březen 13 2020, 15:02    Předmět: Citovat

xsc napsal(a):
Dokonce první verze Secamu používaly stejnou modulaci jako PAL a NTSC, jen vysílaly vždy jednu složku ob řádek. Kdyby u toho zůstali, dalo se to bez problémů stříhat....
To hlídání barevné synchronizace jen z průběhu v řádkových zatemňovacích impulzech vymyslel pro Secam Walter Bruch, tvůrce PALu. Francouzi na to nepřišli a my jsme hloupě zůstali u jejich původního návrhu až do Color 416, byť už IO v Color 110 to uměly.

U té fázové modulace jediného vektoru byl problém se souběhem fáze po zpoždění o řádek, technologie přesně opakovatelné výroby řádkového zpožďovacího vedení ještě tak daleko nebyla. Přitom stačilo změnit druh modulace z fázové na frekvenční, překopat dekocér na FM a najednou přestaly vadit i větší tolerance doby průchodu signálu vedením. Mimoto frekvenční modulace byla také daleko méně citlivá na případné odrazy signálu, například nějakou nehomogenitou nebo nepřizpůsobením měničů. Minimálně to omezilo vliv zkreslení diferenciální fází. A pak už se optimalizovala nf pre- a deemfáze, vf preemfáze i deemfáze (cloche a anticloche) a další.
Smutně úsměvný je příběh o tom, ja odborníci od Thomsonů vystartovali po FESE v Darmstadtu (to byl takový německý VÚZORT, se kterým spolupracovaly firmy, jako BOSCH, Telefunken, Loewe a řada dalších). Že Němci, konkrétně přímo FESE, koketovali už pár let i se Secamem, to už tu kdosi napsal. Ale, že už v roce 1969 vyráběli transkodér PAL-SECAM, který prodávali přes železnou oponu a do jižní Asie, kde byl Secam povinný, o tom ještě řeč nebyla. Ani o tom, jak odborníci ve FESE dokázali Francouzům, že veškeré patentové přihlášky na řešení jejich převodníku jsou starší, než patent Thomson. Francouze rozpálilo to, že německý převodník byl menší, jednodušší - a stál sotva polovinu ceny Thomsona. Historici soudí, že za to ale odborníci z CTF či od Thonsonů ani nemohli, ve Francii byla vždycky cesta od vynálezu k vyhlášení patentu tak dlouhá, že si zatím nechal stejný princip patentovat někdo v jiné zemi. Nepoučili se ani z vynálezu gramofonu, který Francouzské Akademii nestál ani za přečtení, dokud si Edison nenechal patentovat fonograf. Pak už bylo na protesty taky pozdě...
Nicméně Francouzi (v šedesátých letech zastoupení de Gaullem) se začali moc kamarádit s Rusy, sjednotili si s nimi SECAM v představě, že bude dominantním systémem na světě. Na západě i ti odborníci, kteří se spíše klonili k SECAMu, konvertovali k víře v cokoli, jen ne SECAM (i kdyby byl dvakrát lepší, než PAL). Na truc Brežněvům i deGaullům pak PAL převzaly všechny evropské země na západ od železné opony, jen Frantíci se drželi SECAMu.
Hodně zajímavého o tom pohledu ze západní strany je tady.. Překládat to celé nejde, je to materiál mimořádně rozsáhlý, a přitom stále nedokončený. Ale nějakou tu zajímavost odtud sem občas přeložím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7461

PříspěvekZaslal: pá březen 13 2020, 15:14    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
U té fázové modulace jediného vektoru byl problém se souběhem fáze po zpoždění o řádek, technologie přesně opakovatelné výroby řádkového zpožďovacího vedení ještě tak daleko nebyla.
Nemyslím si, že to byla tak zásadní vada. Protože se přenášela vždy jen jedna složka, fázová chyba se projevila jako pokles amplitudy složky. Ta další prošla stejnou fázovou chybou, takže v dalším řádku se změnila zas ta druhá. Určitě to působilo žaluzie podobné jako u PALu S, ale to se dalo kompenzovat něčím jako hue u NTSC. Bohužel to vyvíjeli moc dlouho a pak už se nemohli vrátit zpět. V roce 1967, kdy se Secam nakonec oficiálně zaváděl, už s tou přesností zpožďovací linky problém nebyl, ale to už se "dooptimalizovali" k IIIb.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lumca



Založen: May 05, 2012
Příspěvky: 542

PříspěvekZaslal: pá březen 13 2020, 16:26    Předmět: Citovat

Pánové Hill a xsc, děkuji za upřesnění.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá březen 13 2020, 16:38    Předmět: Citovat

Nějaký plecháče Very Happy


ruske odpory.jpg
 Komentář:
 Velikost:  83.27 kB
 Zobrazeno:  25 krát

ruske odpory.jpg



vsecko je to taiwan.jpg
 Komentář:
 Velikost:  122.67 kB
 Zobrazeno:  25 krát

vsecko je to taiwan.jpg



cosi 01.jpg
 Komentář:
 Velikost:  100.85 kB
 Zobrazeno:  25 krát

cosi 01.jpg



cosi 02.jpg
 Komentář:
 Velikost:  63.33 kB
 Zobrazeno:  21 krát

cosi 02.jpg



cosi 03.jpg
 Komentář:
 Velikost:  69.03 kB
 Zobrazeno:  30 krát

cosi 03.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Historie a vzpomínky na doby dávno minulé Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 17, 18, 19  Další
Strana 8 z 19

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund