Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Hlídání délku kyvu u kyvadla
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 14, 15, 16  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6108
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: so září 15 2012, 19:47    Předmět: Citovat

Díky. Takže mě od napájení toho strojku 3 V odrazuješ...
Půjdu tedy cestou b) tj. vazba z 2s výstupu strojku přes kond na druhou půlku té 4528, která by jinak zůstala nevyužitá. Rozkmit sice na výstupu strojku je 1,5 V, což by pro buzení děličky 4017 stačilo, ale nechci do ní pouštět nevytvarované/neošetřené pulsy.

P.S. Při přípravě napájení toho hodinového strojku mi odběr krokového motorku vrásky dělat nemusí, protože už tam není Smile Mimochodem, měl 240 Ω. Chtěl jsem jeho magnetický obvod použít jako akční člen na ovlivňování toho kyvadla, ale praktická zkouška ukázala, že je to slabota. Mnohem lepších výsledků jsem dosáhl použitím 100mH/155Ω tlumivky na feritové čince do DPS (Fastron 11P) doplněné pólovými nástavci z ocel. plechu. S dosaženou ovládací silou jsem spokojen, ale bohužel se mi při laborování podařilo přerušit vývod z vnitřního konce vinutí, takže půjdu v pondělí koupit novou Sad

P.P.S. použití hodinového strojku řízeného DCF je pro moje účely zcela nevhodné, protože každá několikasekundová korekce po výpadku příjmu by - díky tomu dělicímu poměru 27:20 znamenala ztrátu synchronizace kyvadla a jeho opětovné zasynchronizování na jiný než 27. kyv, čili nevratnou chybu až 0,74 s. Těch výpadků je u mne docela dost - meteostanici, co mám doma, to trvá někdy při špatném počasí nad Německem i den, než si srovná změnu zimní/letní čas. Takto vzniklé chyby by se během celého týdne sčítaly, protože hodiny by měly snahu se chytat nejbližšího pulsu ve směru jejich vlastní odchylky rychlosti chodu (nikoli absolutně nejbližšího pulsu).
A kromě toho bych takový strojek musel koupit, zatímco ten obyč quarzový jsem vytáhl ze šuplíku prakticky nepoužitý Very Happy a jeho přesnost mi úplně stačí - jak jsem psal, stejně musím ty hodiny po nátahu (1x týdně) zkorigovat ručně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9794
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so září 15 2012, 20:57    Předmět: Citovat

Jakýsi autohodiny PRIM měly napíjení přes odpor a paralelně ke strojku byla červená LED. Ledka jen lehce svítila v absolutní tmě, takže jí moc velký proud netekl. Tuším, že odpor byl 10K, né li více..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19578
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so září 15 2012, 21:37    Předmět: Citovat

Přesně tak jsem to s tou LEDkou myslel.

A, pokud jde o ty hodiny řízené z DCF, tak jedny mám, proto vím, o čem tu píšu: jsou to vlastně obyčejné quartzky s krokovým motorem, přijímač s dekodérem jen každou minutu dolaďuje oscilátor a při nesouhlasu větším, než půl minuty za den, hradluje přebytečné impulsy případně o půlnoci zrychlí 32x a protočí hodiny vpřed (to dělá při napětí baterie pod 1,35V, protože ten krystal při takovém poklesu napájecího napětí zrychlí až o minutu denně).
Jak často jsou tyto hodiny synchronizované, už jsem tu popisoval dřív. A nejde to bez motoru - dekódovaná časová informace z přijímače DCF77 se totiž porovnává s mechanickou polohou ručiček.
Je možné, že těch principů se používá víc, ale tento v praxi naprosto vyhovuje.


Naposledy upravil Hill dne so září 15 2012, 21:42, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6108
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: so září 15 2012, 21:40    Předmět: Citovat

Vzhledem k tomu, že odběr samotné elektroniky bude v jednotkách µA, a průměrný odběr akčního členu (elektromagnetu) bude 50 µA (20mA/50ms puls každých 20 s), tak bych do krmení LEDzenerky byl ochoten investovat tak max. 10 µA. Vytáhl jsem z pytlíku rok nové žluté LEDky a hned ta první má napětí 1,58 V/4µA a 1,61 V/8µA. A evidentně při tom svítí Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6108
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: čt září 20 2012, 14:46    Předmět: Citovat

Tak jsem nakonec udělal napájení stabilizované žlutou pidi-LEDkou 1,8 mm (1,65 V, krmená 7 µA), a celý budíkový obvod posadil o 0,49 V nahoru pomocí 1N4148 (čili navazující CMOS logika dostane úrovně 0,5 / 2,15 V). Všechny potřebné součástky (LED, odpor, diodu, tantal 47µ, dolaďovací kond i ellyt 1m5 pro 3V napájení) se mi podařilo přibastlit na tišťáček budíku zvíci 16x32 mm, takže v krabičce strojku zbývá po vykuchání koleček spousta místa na děličku 10, tvarovače pulsů a budič elektromagnetu Very Happy

Že jsem detailista, tak jsem budíkový oscilátor vyladil tak, že čítač hlásí při pokojové teplotě periodu 2,000 000 1 s ± 0,000 000 1 s. Teď jen zkontrolovat, jak moc kecá, ale to při dostupných prostředcích potrvá několik dní...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6108
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: po říjen 01 2012, 20:42    Předmět: Citovat

Tak hlásím dosažené pokroky.
Na fotkách je synchronizátor nabastlený na bastldesce do krabičky od quarzového hodinového strojku, a kyvadlo s elektromagnetem (jako ochr. diodu jsem tam dal LEDku - při skončení impulsu to na mne přátelsky mrkne).
Trochu mi trvalo najít nějakou rozumnou mechanickou konfiguraci akčního členu... Bude chtít ještě trochu vyladit, ale první publikovatelné výsledky z dnešní jízdy jsou:
odběr 60 µA - předpokládaná doba života baterek 3 roky
(každých 20 s tzn. každých 27 kyvů synchronizační puls dlouhý 50 ms)
první dvě hodiny šly hodiny v toleranci ±0,1s celkové odchylky
pak se během 1 h zpozdily o 0,5 s a zavěsily se do synchronizace
pak šly 6 h synchronně s časovátkem, s aktuální celkovou odchylkou 0,55 ±0,1 s.
a pak jsem do hodin při focení šťouchl, čímž jsem pokus ukončil Mad



takt-lr.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  takt-lr.jpg
 Velikost:  144.77 kB
 Staženo:  39 krát


kyvadlo-lr.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  kyvadlo-lr.jpg
 Velikost:  289.28 kB
 Staženo:  57 krát



Naposledy upravil tomasjedno dne po říjen 01 2012, 21:16, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po říjen 01 2012, 21:15    Předmět: Citovat

hezký. vypadají ty hodiny s LEDkou, asi jako bys na Monu Lisu přimaloval piercing Twisted Evil
ale pozitivní je, že se to dá zase sundat!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6108
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: po říjen 01 2012, 21:17    Předmět: Citovat

Aby to vypadalo víc retro, nechal jsem holé měděné vinutí Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: po říjen 01 2012, 21:38    Předmět: Citovat

Gratuluji.
Já jsem se to rozhodl postavit podle tohohle schéma z AR 8/84. Obvod hodin mám ze starých spínaček, na výstup hodlám napojit nějaký výkonový tranzistor a budit jím cívku. Obvod už je v kupě, ale zasekl jsem se na MKO C3,R7 a C4, R8 a správně nastavené časové konstantě. Ta původně navržená 0,2us se mi zdála dost krátká, ale nedaří se mi jí zatím bohužel nějak rozumně prodloužit. Sad



A.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  A.jpg
 Velikost:  42.67 kB
 Staženo:  43 krát



Naposledy upravil jova1 dne po říjen 01 2012, 21:51, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6108
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: po říjen 01 2012, 21:50    Předmět: Citovat

Jak na to koukám, tak půlka toho obvodu je o udělání jednoho 1s výstupu ze dvou 2s. To bych se na to vykašlal a budil každý druhý kyv tím 2s výstupem - jak ukazuje moje konstrukce, je rozumně zvládnutelné i synchronizování každého 27. kyvu. S každým 2. kyvem to bude brnkačka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: po říjen 01 2012, 22:01    Předmět: Citovat

Obvod už je hotový, jenom laboruji s těmi MKO. Koukal jsem že ty máš puls 50ms, to je hodnota ke které jsem se zhruba také teoreticky dopočítal / při dráze kyvadla 20cm to bude 1cm u magnetu, možná dám ještě kratší. Bohužel, spočítat na to ty MKO se mi nedaří.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6108
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: po říjen 01 2012, 22:12    Předmět: Citovat

jova1 napsal(a):
... 50ms... při dráze kyvadla 20cm to bude 1cm u magnetu...

ne, bude to 1,5 cm (π/2)
U mne to dělá 3 mm.

jova1 napsal(a):
...Bohužel, spočítat na to ty MKO se mi nedaří.
Vychází ti, že bys potřeboval dát tam kondíky 100 µF, co?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: po říjen 01 2012, 22:24    Předmět: Citovat

tomasjedno napsal(a):

ne, bude to 1,5 cm (π/2)?

Question Tomu výpočtu nějak nerozumím, ale ono to bude jedno. 1 nebo 1,5cm je moc. Chce to spíš k těm 5mm.

tomasjedno napsal(a):

Vychází ti, že bys potřeboval dát tam kondíky 100 µF, co?

K něčemu takovému jsem se blížil. Zatím jsem to jenom odhadoval podle blikání led. Budu na to muset vytáhnout osciloskop a změřit to pořádně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6108
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: po říjen 01 2012, 23:35    Předmět: Citovat

jova1 napsal(a):
...Tomu výpočtu nějak nerozumím...

Co myslíš, je rychlost pohybu kyvadla po celé dráze konstantní, anebo se řídí funkcí cosinus?

jova1 napsal(a):
...Zatím jsem to jenom odhadoval podle blikání led. Budu na to muset vytáhnout osciloskop a změřit to pořádně.
Generovat 50ms pulsy TTL logikou není nejšťastnější. Pomocí CMOS 4528 to uděláš elegantněji a ještě ušetříš ty 2 diodky a odpor na konci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pepik9



Založen: Aug 31, 2010
Příspěvky: 2422

PříspěvekZaslal: út říjen 02 2012, 7:33    Předmět: Citovat

Taky by šlo za to kyvadlo schovat servomotor, kterej by ho posunoval nahoru nebo dolů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 14, 15, 16  Další
Strana 8 z 16

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund