Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Elektrický ohradník
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32085
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út únor 01 2011, 12:58    Předmět: Citovat

_luky_ napsal(a):
MartinSimak:
....Tento jsem koupil od jednoho člověka, který se tím pokoušel bránit proti nájezdům divokých prasat. Výsledek - prasata si takového ohradníku nevšimla a plynule pokračovala dál. Podotýkám, že při puštění na minimální výkon jsem šel při nechtěném dotyku do kolen.

Pokud se tedy chceš bránit proti nájezdům prasat, vyrob si pevnou dřevěnou ohradu. Elektrika nic neřeší. A domácí výroba takové věci už vůbec ne, protože neseženeš materiál.....

Bohužel, ani dřevěný plot chrochtavou nezastaví - pokud navětří pašu, která jí šmakuje (například mladé mléčné obilí, mrkev, řípu nebo brambory), půjde doslova přes mrtvoly a dřevěný plot rozbije, podryje a vyvrátí. Jediné řešení, které zastaví černou, je buď myslivec s kulovnicí ráže 7x64R nebo kozlicí ráže 12 naládovanou S-ballem respektive Brennekem, popřípadě pasivní plot schopný zastavit rozjeté osobní auto - tedy 6/4 ocelové trubky zabetonované minimálně 0,5m do země a prostor mezi nimi vyplněný poctivě posvařovanou mříží minimálně z "osmičky" Roxoru. Vše slabší je černé k smíchu.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mirec58



Založen: Feb 14, 2011
Příspěvky: 1

PříspěvekZaslal: po únor 14 2011, 9:08    Předmět: Citovat

Zdravím všechny výrobce elektrických ohradníků.

Martin Šimak a všichni ostatni,koukni na tenhle odkaz:

http://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace_soubor_verejne.php?file_id=18938

splňuje dost tvých požadavků,hlavně co se týká výkonu.Sám ho stavím,jsem ve stadiu rozpracovanosti.A rád uvítám postřehy někoho,kdo již je o něco dál a už mu funguje aspoň zkušebně na stole Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2797
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: so únor 19 2011, 19:46    Předmět: Citovat

Rád bych se podíval na návrh nebo vývoj, ale hlásí mě to, že soubor je poškozen a není možné jej opravit.
Je to nějak závislé na nejnovější verzi nějakého SW nebo je chybička jinde?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4497
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: so únor 19 2011, 21:15    Předmět: Citovat

Chyba bude nejspíš u tebe. Já to otevřu ve Foxit Reader bez problémů.
_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
feliz_navidad



Založen: Oct 15, 2009
Příspěvky: 737

PříspěvekZaslal: út březen 01 2011, 8:38    Předmět: Citovat

Zajímalo by mě, kde se v ohradníku z bakalářské práce má vzít těch 11J, když je VN trafo buzené z kondenzátoru 2u2 nabitého na 400V... Nerušit, přemýšlím
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3491

PříspěvekZaslal: út březen 01 2011, 11:46    Předmět: Citovat

To si asi pan bakalář nějak neuvědomil. Též se mi nezdá jeho měření, že proud do primáru změřil 128A, mi to vychází výpočtem na 40A.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4511
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: út březen 01 2011, 21:03    Předmět: Citovat

feliz_navidad napsal(a):
Zajímalo by mě, kde se v ohradníku z bakalářské práce má vzít těch 11J, když je VN trafo buzené z kondenzátoru 2u2 nabitého na 400V... Nerušit, přemýšlím


No on tam ma ešte jeden kondik C CN na fotke vidno taky bieli ... asi 70u 400V
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
feliz_navidad



Založen: Oct 15, 2009
Příspěvky: 737

PříspěvekZaslal: út březen 01 2011, 21:09    Předmět: Citovat

Máš pravdu, toho jsem si ve schématu nevšiml. Jenže ani s ním to nedá 11J...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hanger



Založen: Oct 01, 2010
Příspěvky: 110
Bydliště: Karlovarsko

PříspěvekZaslal: so květen 21 2011, 15:45    Předmět: Citovat

Dobrý den,
potřebuji vyrobit elektrický ohradník pro kastrované ovce na délku max. 100m. Přečetl jsem celé tohle vlákno, ale nějak zvlášť moudrý z toho nejsem..Padly zde názory, že cívka z auta je na ovce málo, ale to bylo k délce v řádech kilometrů. Tak si říkám, že 50-100m by zvládnout mohla. Uvažuji zde zmíněné zapojení od Danyka, ale mám pár nejasností:
1.) Nejsem si jistý, jestli 10kV z cívky je dostatečně vysoké napětí na to, aby na ovci vůbec přeskočila jiskra. Máte s tím někdo zkušenosti? (když jsem tu četl, že se někomu ovce chodily o ohradník drbat, docela jsem se zamyslel.. Confused )
2.) Bude maximální výkon (energie) na ovce stačit? Max. výkon myslím největší nastavená doba sepnutí tranzistoru těsně před přesycením jádra.
No a jestli je cívka na ovce celkově nepoužitelná, doporučíte mi nějaké jiné zapojení? Mám k dispozici buď zapalovací cívku z auta nebo IHVT, speciální trafo bych kvůli vysoké ceně použít nechtěl.
Děkuji za odpovědi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Venda



Založen: Mar 22, 2006
Příspěvky: 431
Bydliště: Na soutoku Labe a Orlice

PříspěvekZaslal: st květen 25 2011, 10:18    Předmět: Citovat

Indučka je na ovce fakt slabá, sice dává kolem 15-20kV, ale slabý proud. Na origoš trafu je kolem 10kV, ale proudově je to úplně někde jinde, takže to pak utáhne i víc než km ohradu (to co mám já), ale je drahý, takže pokud nechceš investovat do trafa, koukni po něčem i třeba použitým, hodně lidí chovy ruší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pospisjak



Založen: Apr 10, 2009
Příspěvky: 214
Bydliště: Blanensko

PříspěvekZaslal: po leden 09 2012, 20:39    Předmět: Citovat

Dostal jsem taky za úkol ohradník pro ovce + koně, aku 12V, do 250 m obvodu. Dost často čtu, že indukčka je slabá proudově, měkká.
Napadlo mě což takhle použít dvě nebo i víc indukček paralelně a dostat tak tvrdší zdroj a tím i více Joulů. Zatím jsem u nikoho takovýto pokus nepozoroval. Je s tím spojená nějaká komplikace, rezonance, apod?
Dál se doma válí MOT, ale to je dost kanón, to velké svařované jádro zmagnetizovat - nevím, jak by to dopadlo s účinností takovéhoto zdroje na aku.
Taky nějaké to VN trafo z TV nebo PC není problém sehnat, ale nevím, jak je to s tvrdostí a taky s adaptací pro 12V napájení
Rolling Eyes
Ta indukčka mi přijde nejjednodušší, je pro 12 V určená, snadno levně dostupná. Snad by několik indukček Pb autobaterka aspoň pár dní utáhla, nebo ne?
Jen co na to odborníci?? Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 9006
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: po leden 09 2012, 23:04    Předmět: Citovat

S ohradníkama nemám zkušenosti, ale podle mě, když se zajistí, že vedení bude bez svodů, bude mít dobrou izolaci, tak postačí i slabší zdroj. Samozřejmě bych ale na výstupu VN nabíjel kondík, ať to má nějakou energii. Ideální by asi bylo po celé délce vedení rovnoměrně dát další kondíky, ať se omezí vliv indukčnosti vedení. Otázka je, jestli to pak ale nebude moc silný Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: út leden 10 2012, 6:42    Předmět: Citovat

Také VN trafo z TV má na výstupe vn diódu. Indukčná je bez. Nechová sa to inak? Nepomohla by aj indukčnej z auta dióda?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pospisjak



Založen: Apr 10, 2009
Příspěvky: 214
Bydliště: Blanensko

PříspěvekZaslal: út leden 10 2012, 11:35    Předmět: Citovat

Forbidden: Akumulovat energii do kondenzátoru na sekundáru by nějak šlo, ale ohradník by fungoval tak, že by dal první ránu silnější, naopak další rány by byly slabé, protože by kondenzátor působil, jako filtrační.
Obávám se, že v praxi bude obtížnější zajistit dokonalou izolaci bez svodů přez trávu a izolátory. Svody potom způsobí postupné vybíjení kondenzátoru a efekt je opačný. Na ohradníku je potom trvalé vysoké SS napětí ( při použití diody, podle procesora a kondu).

Lepší cesta bude asi: Když akumulovat energii, tak na primáru a do ohradníku pouštět krátké pulzy místo trvalého VN které ohřívá trávu.
Existuje snad nějaký VN polovodičový spínač pro spínání VN přímo do ohradníku? V té bakalářce, ani jinde jsem zatím žádné kondy ani tranzistory v sekundáru neviděl.
Zatím bych se spíš přikláněl ke zvýšení počtu indukčních cívek.
Nevím, jakou má taková cívka účinnost, resp. jaká bude spotřeba takového zdroje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pospisjak



Založen: Apr 10, 2009
Příspěvky: 214
Bydliště: Blanensko

PříspěvekZaslal: čt leden 12 2012, 18:49    Předmět: Citovat

Tak jsem zjišťoval dál věci kolem zapalovacích cívek a na tomto skvělém webu p. Čech píše: Běžné soustavy disponují energií zhruba 40-70 mJ (jde o energii jiskry).
To je ovšem velice málo, tovární zdroje pro ovce začínají na 5 J síťové a 1,4 J bateriové. Vychází to na 100 indukčních cívek Smile

V autě další zvyšování energie jiskry způsobuje nežádoucí opalování elektrod. Otázkou je, nakolik je možné cívku přetížit a využít vyšší sycení jádra. Frekvence výbojů bude o 3-4 řády nižší, než v autě, tak by to snad nemuselo vadit.
Pátral jsem dál: http://www.paja-trb.unas.cz/elektronika/konstrukce/ohradnik/ohradnik_deutch.pdf a pokud se pro změnu pan němec nespletl ve výpočtu, má E=400 mJ. Používá 12V cívku a zdůrazňuje typ z elektronického zapalování (blíže v článku na Škoda techwebu). Dále je vidět, kdy dojde k nasycení jádra (70 mA odběr = 400 mJ ; 150mA - 450mJ).

No, tři cívky, to už zní daleko lépe! Předpokládám, že pravda bude někde uprostřed...
Měly by být všechny cívky stejné? Myslím, že nemusí, ale asi by měly mít stejné jmenovité napětí primáru (resp. sycení jádra) a hlavně souhlasný "směr" vinutí, aby nedávaly opačnou polaritu na sek...
Nevím, jak ten směr zjistit... Nejjistější by bylo sehnat tři shodné.
Nic lepšího mě zatím nenapadá, neboje možné např. IHVT provozovat v impulzním režimu? Asi ne, pokud to má násobič. Dá se spínat levně 15 kV z kondenzátoru?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
Strana 8 z 10

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund