Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

EOG (Elektrookulograf) a měření REM
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Alex005



Založen: Sep 22, 2010
Příspěvky: 63

PříspěvekZaslal: po listopad 22 2010, 22:32    Předmět: EOG (Elektrookulograf) a měření REM Citovat

Zdravím,

řeším jednu konstrukci EOG a chtěl bych se optal zkušenějších zda-li někdy neřešili něco podobného. Rád bych pomocí jednoduchého EOG snímal pohyby očí při spánku a detekoval tak REM a Non-REM stavy. Vše by mělo tak jak je na schématu fungovat. Princip je následující:

Dvě elektrody jsou na vnějších stranách u očí. Zesilovač AD620AN s diferenciálními vstupy je nastavený rezistorem 50Ohm na 1000x zesílení. Jelikož pohyby očí a kontrakce svalů vyvolávají napětí od 1mV do 3mV, po konečném zesílení na 1V až 3V ženu hodnoty do Atmelu přes analogově-digitální comparátor. Ze schématu jsem vymazal tlačítka a ostatní hlouposti. Trápí mě ale pár otázek:

1) Na netu jsem moc schémat nenašel. Toto jednoduché schéma je prý OK, ale ze začátku je dost nestabilní po připojení elektrod. Nemá někdo zkušenosti jak vymazat ze signálu rušivé vlivy těla? Nějaké pásmové propusti či co? Co by jste doporučili?

2) Elektrody, které se doporučují jsou na jedno použití. Jelikož bych je přidělal do spící masky, radši bych použil nějaké jinačí, které bych nemusel mazat gelem a tak. Napadlo mě vzít malý faston a vykoupat jej ve stříbřicí lázni. Co by jste doporučili? Jaký materiál zvolit pro pasivní elektrody?

Dodal bych ještě, že nechci snímat kam se právě dívám a tak. Jen pohyby očí, čímž se vše dost ulehčuje. Atmel pak vše v kódu vyhodnotí.

Díky,
Alex



EOGscheme2.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  EOGscheme2.png
 Velikost:  22.42 kB
 Staženo:  99 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6359
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: út listopad 23 2010, 9:34    Předmět: Citovat

Zdravím, elektrody použij stejné jako na EEG, něco i zde na fóru bylo napsané (tlačítko hledat).
Vstupní zesilovač bych udělal několikastupňový. Na vstupu JFET operák (není tak citlivý na rušení). Při konstrukci pozor na to aby vodiče s vysokou úrovní signálu nešli v blízkosti vstupních vodičů. Vstupní vodiče - kroucená dvoulinka.
Pro oční artefakty v EEG ti asi bude stačit šířka přenášeného pásma 1 - 100 Hz. Tedy potřeba udělat dolní propust někde se zlomem okolo 100 - 500 Hz a vše stejnosměrně oddělit (horní propust okolo 0,5 Hz). Pro kvalitní vyhodnocení budeš potřebovat dobrý styk (časově stálý) s pokožkou. Tedy hlavně nějaký kvalitní gel, který ti do rána nevyschne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Alex005



Založen: Sep 22, 2010
Příspěvky: 63

PříspěvekZaslal: út listopad 23 2010, 11:14    Předmět: Citovat

Zdravím,

příspěvky s EEG jsem již pročítal, ale moc mě neuspokojili odpovědi. Nerozumím přesně oněm propustím. Zesilovač AD620AN by měl vše zesílit tak jak je třeba. Patrně ale výsledné zesílení bude ovlivněno tlukotem srdce, množstvím světla dopadající na oko či náladou.

Nějaký návrh schéma?

Jinak k těm elektrodám. Rád bych se vyhnul gelům. Jednorázové elektrody pro EEG by asi fungovaly výborně ... ale nestačila by u mého typu jen třeba nastříbřené destičky? Či z nerezu?

Jaký kabel by jste doporučili jako vedení signálu u elektrod?

Díky,
Alex
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6359
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: út listopad 23 2010, 11:42    Předmět: Citovat

Alex005 napsal(a):
příspěvky s EEG jsem již pročítal, ale moc mě neuspokojili odpovědi. Nerozumím přesně oněm propustím. Zesilovač AD620AN by měl vše zesílit tak jak je třeba. Patrně ale výsledné zesílení bude ovlivněno tlukotem srdce, množstvím světla dopadající na oko či náladou.
Propusti tam být musí, jinak ti to nebude (uspokojivě) fungovat. Zesílení nebude ovlivněno tlikotem srdce,... to se bude jen do signálu přimíchávat - jde to ovlivnit (eliminovat) vhodnou polohou elektrod a volbou filtrů/propustí.
Alex005 napsal(a):
Nějaký návrh schéma?
Za tebe to asi nikdo vyvíjet nebude, prostě postavíš přístrojový zesilovač (třeba i ten monolitický, který zmiňuješ) a přidáš k tomu vhodné filtry, musíš holt experimentovat.
Alex005 napsal(a):
Jinak k těm elektrodám. Rád bych se vyhnul gelům. Jednorázové elektrody pro EEG by asi fungovaly výborně ... ale nestačila by u mého typu jen třeba nastříbřené destičky? Či z nerezu?
Začal bych s nerezem a uvidíš jaké budou výsledky - experiment bude potřeba.

Alex005 napsal(a):
Jaký kabel by jste doporučili jako vedení signálu u elektrod?
Zační se smotanýma drátkama do copánku a podle výsledku můžeš experimentovat (třeba koax).

Alex005 napsal(a):
DíkyAlex
Není zač Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6359
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: út listopad 23 2010, 11:45    Předmět: Citovat

PS: Používej napájení z baterii, ať máme možnost se dovědět, jak ti to funguje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: út listopad 23 2010, 16:05    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):

Alex005 napsal(a):
Jinak k těm elektrodám. Rád bych se vyhnul gelům. Jednorázové elektrody pro EEG by asi fungovaly výborně ... ale nestačila by u mého typu jen třeba nastříbřené destičky? Či z nerezu?
Začal bych s nerezem a uvidíš jaké budou výsledky - experiment bude potřeba.


Použij nějaký piercing. Very Happy

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Alex005



Založen: Sep 22, 2010
Příspěvky: 63

PříspěvekZaslal: út listopad 23 2010, 16:43    Předmět: Citovat

Ahoj,

moc právě nerozumím těm propustem a hlavně neznám součástky a jejich názvy. EEG schémata jsou samé trojúhelníky, ale toto je EOG - čili není třeba zas tak moc citlivé součástky a různé propusti.

Zde je stránka ze které jsem čerpal.

http://community.curuxa.org/en/Electrooculograph

Je tam i video jak to funguje (kdyby to někoho zajímalo). Zítra mi přijde ten AD620AN tak budu experimentovat.

PS: Napájet to budu 5 volty z USB počítače. Deska je sice asi 5 let stará, ale zatím mě ještě nikdy nezabila.

Díky
Alex
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: út listopad 23 2010, 17:29    Předmět: Citovat

Pokud ten počítač bude napájený z baterek, je těch 5V bezpečných. Jinak je to potenciální elektrické křeslo...
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
bastliar



Založen: Dec 28, 2009
Příspěvky: 1776

PříspěvekZaslal: út listopad 23 2010, 17:49    Předmět: Citovat

Idea A čo tak nejaký pozlátený kontakt.
Question Predpokladám, dal by sa uvedený obvod využiť aj ku snímaniu napr kontrakcii svalov, zodpovedných za sťahovanie prstov na ruke.
Ako elektrody by som použil dve polovičky vzniknuté z pozlateneho cinchu, zo zvätšením radiusu. Elektródy umiestnené z vnútornej strany predlaktia.
Ide mi len o zopnutie tranzistora po kontrakcii svalu.



riadiace systémy A.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  riadiace systémy A.jpg
 Velikost:  65.96 kB
 Staženo:  71 krát


riadiace systémy B.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  riadiace systémy B.jpg
 Velikost:  154.24 kB
 Staženo:  66 krát


riadiace systémy C.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  riadiace systémy C.jpg
 Velikost:  112.84 kB
 Staženo:  92 krát



Naposledy upravil bastliar dne st listopad 24 2010, 15:35, celkově upraveno 7 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6359
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: út listopad 23 2010, 20:41    Předmět: Citovat

Alex005 napsal(a):
moc právě nerozumím těm propustem a hlavně neznám součástky a jejich názvy. EEG schémata jsou samé trojúhelníky, ale toto je EOG - čili není třeba zas tak moc citlivé součástky a různé propusti.
Ty jsi dobrý trojúhelník Smile Zkus se na pár dní podívat na to co to je operační zesilovač, přístrojový zesilovač a co to je dolní/horní propust. Bez toho se dál nehneš.
PS: Ten tvůj obvod je přístrojový zesilovač, který se skládá ze tří trojúhelníků (operačních zesilovačů - konkrétně 3x OP07).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
alles



Založen: Jun 21, 2005
Příspěvky: 481
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: st listopad 24 2010, 20:10    Předmět: Citovat

z hlediska bezpečnosti a možného rušení, mě přijde nutné napájet zařízení z plovoucího zdroje, který nemá nic společného se sítí (počítač není ani plovoucí ani oddělený), prostě použij k napájení BATERKY a zařízení galvanicky odděl od počítače.
další problém by mohlo být stejnosměrné napětí vznikající na elektrodách, soustava hlava- nějaký gel či což - kov by mohla fungovat jako malá baterka proto se hodí ta dolní propust jak píše Cust, která odstraní ss. složku
trochu problém by mohla být i všudypřítomná nabručená síťová padesátka, nevím kolik se jí dá naměřit mezi očima... doporučoval bych přístrojový zesilovač nainstalovat někam na ty "brýle", podstatně to sníží rušení, na výstupu PZ už to rušení nevadí protože signál má dostatečnou úroveň a výstup má malou impedanci

jak budeš ty pohyby logovat? Smím se zeptat co tě vlastně přivedlo ke stavbě? Tohle je docela zajímavý obor, ale moc lidí ho tu neřeší..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Alex005



Založen: Sep 22, 2010
Příspěvky: 63

PříspěvekZaslal: st listopad 24 2010, 21:33    Předmět: Citovat

Ahoj,

tak jsem postavěl to co je vidět na prvním příspěvku. Zarazilo mě, že když se elektrody (pozlacené očko) ničeho nedotýká, tak z AD620AN leze něco kolem 1 voltu! Když jsem očka dal k očím, tak byl výstup dost nestabilní, často bez reakce na oční pohyby.

... zkoumal jsem tedy a problém je v elektrodách! Jenže co udělat, abych nemusel používat gel či neustále měnil elektrody? => řešení je postavit si aktivní elektrody... narazil jsem na tyto stránky:
http://bioera.net/bw/ae/active_prototype2.html

Je zde popis na stavbu aktivní elektrody u kterých se nemusí připravovat pokožka a mazat gel. Navíc jsou to elektrody pro EEG a u mého případu budou jistě stačit.

Měl bych ale ještě dotaz! Ten AD620AN má diferenciální vstupy ... jestli tomu dobře rozumím, tak vezme oba signály, odečte je a pak zesílí? Jestli ano, tak je to možná u mého případu zbytečný. Rád bych pouze detekoval REM a Non-REM stavy a nemusím vědět kam se oko kouká. Nešlo by třeba zvolit jinačí zesilovač (precizní s minimálním šumem a tak), který by byl napojený jen na jednu elektrodu na jedné straně oka? V případě, že by oko začalo kmitat (REM stav), tak bych přeci proti zemi měl naměřit kolísání signálu ... ?

BTW nestačilo by na ten AD620AN zapojit tedy jednu elektrodu na jednu stranu oka a na druhý vstup dát zem?

Díky,
Alex
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: st listopad 24 2010, 22:08    Předmět: Citovat

alles napsal(a):
...Smím se zeptat co tě vlastně přivedlo ke stavbě? ...

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=39625&start=0
Asi kucí zjistili, že jim to bez toho nemaká Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Alex005



Založen: Sep 22, 2010
Příspěvky: 63

PříspěvekZaslal: st listopad 24 2010, 22:24    Předmět: Citovat

To frantajetel11: držme se diskuze. BTW detekce pomocí IR funguje. Nejsem ale moc spokojený s výsledky. EOG bude jistě v tomto směru kvalitnější.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
alles



Založen: Jun 21, 2005
Příspěvky: 481
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: st listopad 24 2010, 22:46    Předmět: Citovat

co se týče způsobu snímání, zůstal bych u AD620, pro začátečníka v operačních zesilovačích je to zjednodušení možností chyb na maximum.
ta "aktivní" věc mi nepřijde v ničem lepší.... AD 620 je stejne aktivní

Přístrojový zesilovač tedy zesiluje rozdíl napětí na jeho vstupech.
Zároveň ale potlačuje shodné vstupní signály (rozdíl stejných vstupních signálů je 0), což je fajn - shodné signály jsou pro nás rušením (snažíme se sejmout rozdíl napětí vzniklý na svalu)

ten 1 volt na výstupu je dost zvláštní, v tomhle zapojení není využita noha 5 což mi nějak hapruje, bylo by fajn napájet to symetricky(třeba +/- 3V - 4x AA baterie) a vývod 5 zapojit na střed napájení
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 1 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.31 sekund