Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Přehřívání autorádia kvůli výměně repro?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Autorádia
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
G13xX
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá srpen 31 2007, 21:46    Předmět: Citovat

Zdravim

Dneska jsem namontoval blaupunkta i na druhou stranu dveří,zapojil to přesně stejně jako repro na druhých dveřích.Teď by měly být kanály stejně zatížené,ale situace je stejná - při vyšší hlasitosti opět chrčení.Zatím jsem se nedostal k dalšímu testování (vyzkouším nejspíš zítra).Chci ještě vyzkoušet balance mezi těma blaupunktama a pokavaď to teď budou dělat oba,je situace jasná,že to způsobují ty reproduktory.Jinak jsem změřil odpor původního reproduktoru a výsledek je 3,6 ohm.Za další jsem zkoušel znovu jak moc nahlas to můžu nechat hrát bez výpadků.Maximum co můžu ještě hrát jsou cca 2/3 maxima.Jak to dám víc než na 2/3 maxima,začnou výpadky zvuku a chrčení.

Hill - chtěl bych se zeptat,jestli je možné ten zkrat proměřit přímo z konektoru rádia.Měl bych naměřit okolo 4ohm a když naměřím méně je jasné,že je někde zkrat.Samozřejmě bych každý z nich proměřil ještě na kostru.Snad by to tak šlo udělat bez demontáže?Nechce se mi to pořád rozhazovat - ale asi nakonec stejně nic jiného nezbude Smile

ZdenekHQ - No topí to hezky,to se musí nechat.Provozní teplota těch švábů při největším výkonu je 85st?Takže by to takhle topit mělo i normálně?Je mi divný,že s původními repry se to neprojevilo.Také je možné,že jsem je nedával tak nahlas protože se to už nedalo poslouchat a tak se přehřívání neprojevilo.Těžko říct,to si už nevybavuju))Ale jak jsem už psal výš,tak když nechám hrát jen blaupunkta,tak se to projeví,když všechny ostatní bez něj,hraje to sice přeřvaně,ale nic nevypadává.Vypadá to na chybu v jedné větvi.Zítra budu zkoušet balance,tak uvidím.

PTAZZ - Přesně tohle mě už taky napadlo.Jen bych v případě studeňáků nechápal,proč by se to tak hřálo.To by spíš jenom vypadával zvuk,ale třeba se pletu.Určitě to chci překontrolovat,ale jakým způsobem z těch x spojů rozeznat kterej z nich je studeňák?(((


Dík za rady.Potřebuju se nějak dobret ke zdárnému konci.
Návrat nahoru
G13xX
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá srpen 31 2007, 21:57    Předmět: Ještě bych se chtěl zeptat Citovat

Co by se stalo,když bych místo normálního reproduktoru zapojil 4ohm subwoofer řekněme 300w?Nepřehříval by se koncovej zesilovač rádia stejně jako to dělá teď mě?Přeci jen 100w repro jsou 100w repro.Smile Zajímá mě to jen teoereticky,samozřejmě nic takového v plánu nemám. Co by tedy dělal 300w subwoofer zapojenej místo kalsického repro?
Návrat nahoru
G13xX
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá srpen 31 2007, 22:21    Předmět: Citovat

PTAZZ napsal(a):
Hill napsal(a):
Jinak studeňáky mají za následek obvykle ztichnutí některého repráku, ale ne topení švába. Rozhodně ale není na škodu zkontrolovat i ty.

Tak sem to nemyslel myslel sem to tak že když má nějakejch 70°C tak se nic neděje,paač na neudržení ruky stačí 50°C.
Tak jak my vysvětlíš že když to začalo chrčet a zahejbal sem drátama tak to přestalo,taky je mi to teda divný,ale je to tak. Sad Byl sem u toho Smile


PTAZZ - už mi to taky došlo Smile .Myslíš tím,že při vyšším vybuzení je teplota okolo 70 st normální.To znamená,že se to takhle hodně hřeje normálně a za za výpadky nemůže tepelná ochrana,ale studeňák kterej se projeví při vyšším odběru proudu))Na studeňáky se chci zaměřit při dalším kroku.Taky se mi to zdá dost pravděpodobné.
Návrat nahoru
PTAZZ



Založen: Feb 15, 2007
Příspěvky: 308
Bydliště: Velvary

PříspěvekZaslal: pá srpen 31 2007, 23:08    Předmět: Citovat

Asi sem to blbě popsal,ale takle sem to myslel. Wink
Teplota si myslim že je v poho,nevim kolik to má dimenzovanou teplotu,ale tohle si myslim že nic neni.
Zkus se kouknout do nějakýho datasheetu,jestli víš co tam máš za švába.
Mno,ale jak o tom přemejšlim,tak je možná možný že se mi ty dráty taky někde spojili,já sem potom jenom sáhnul a přestalo to,takže sem na to ani moc nekoukal a v té spleti drátů ani nezpozoroval,tak že to nevylučuju.
Jinak ten woofer klidně zkus,protože,když už ho ten zes. nebude mít čim krmit tak prostě skončí na určitý hranici,ale nic by se stát nemělo.
Taky když sem něměl udělanej primitivní zesilovač na signál z PC tak sem to pral rovnou ze zvukovky do repro o průměru asi 20 cm,tam šlo jenom o to že čim větší repro tak to bylo líp slyšet.
Horší by to bylo obráceně, 100w zesilovač a repro o růměru třeba 10cm a to ještě třeba od čongů,to si myslim že by ta membrána nerozdejchala a možná ještě něco jinýho. Very Happy

_________________
Kdysi jsem byl strašně namyšlený, ale teď?! Teď už nemám chybu Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19600
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so září 01 2007, 7:37    Předmět: Citovat

G13xX mimo jiné napsal(a):
Zdravim ...
....
Hill - chtěl bych se zeptat,jestli je možné ten zkrat proměřit přímo z konektoru rádia.Měl bych naměřit okolo 4ohm a když naměřím méně je jasné,že je někde zkrat.Samozřejmě bych každý z nich proměřil ještě na kostru.Snad by to tak šlo udělat bez demontáže?Nechce se mi to pořád rozhazovat - ale asi nakonec stejně nic jiného nezbude Smile ....

Kdybys měl zkrat přímo na vedení k jednomu reproduktoru, hrál by výrazně slaběji. Tím míním zkrat v konektoru B svisle.
Při zkratu kteréhokoliv fousu na kostru chrčí při jakékoli hlasitosti a v rádiích, využívajících diagnostiku konců, za chvíli vypne. Ostatně v této řadě se diagnostický výstup používá - hlídá rozkmit na výstupu. V případě, že bys vytočil hlasitost tak, že špičky budou ořezané (buď na úrovni nuly nebo napájecího napětí), procesor o 2dB ubere hlasitost. Když to nepřestane, ubere o další 2dB. A tak dále. Teprve, když to dlouho nezjistí, zase opatrně přidá. Jenže to je eliminace zkreslení při plném výkonu.
U tebe to vypadá právě na zkrat v konektoru B, ale vodorovně: prostě zkrat výstupu zesilovače jednoho kanálu na výstup zesilovače druhého kanálu. Ten zkrat má daleko menší odpor, než 4 ohmy, takže mu stačí nepatrný rozdíl napětí a tečou jím velké vyrovnávací proudy.

A, pokud jde o reproduktor: dej si tam třeba 300W reprák, to je jedno, to je jen jeden z údajů výkonu, který musí reproduktor přežít nebo při něm mít ještě definované zkreslení.
Ten zesilovač do něj stejně víc, než těch svých 20W, nenatlačí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: ne září 02 2007, 13:00    Předmět: Citovat

Tak nevím proč tam cpeš repro s takovým výkonem,když při této impedanci a napájecím napětí/pokud nemáš měnič na vyšší napětí/z toho moc nedostaneš.
Možná je to blbost,ale nerezonuje Ti tam nějaký plast kolem těch repráků,protže tyto budou asi líp hrát hloubky než ty původní a tím se tam může něco rozechvívat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
G13xX
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne září 02 2007, 13:48    Předmět: Citovat

Takže dneska jsem vyzkoušel váhu mezi levým/pravým blaupunktem.Když jsem nechal hrát kanál s tím blaupunktem kterej způsoboval ty výpadky,tak to chrčelo stejně jako předtím.Když jsem to pustil jen na ten nově namontovanej blaupunkt,tak to při nejvyšší hlasitosti chrčelo,měl jsem pocit,že vylitne membrána,ale k výpadkům nedocházelo.
Teď je tedy jasný,že za výpadky může jeden kanál.Buď je tam nějaký zkrat,nebo někde nějaký studeňák.Vymontoval jsem rádio,kouknul na spoje a žádný studeňáky nenašel.Všechno vypadá OK.Přesto jsem přepájel všechny vývody koncáků.Tak uvidím jestli se něco změní - zatím jsem neměl čas to odzkoušet.
Pokud to bude dělat dál i s přepájenými spoji v rádiu,vyzkouším prohodit v konektoru rádia levý/pravý kanál.Pak by se závada měla projevovat na druhé straně kde to nedělalo - pokavaď je problém v rádiu.Pokavaď to po prohození bude dělat pořád jen ta strana kde to dělalo,bude to opravdu někde ve větvi k reproduktoru.

Chci se zeptat jestli se může stát něco reproduktoru když do něj pouštim plnej výkon z rádia (cca 25w,reprák je na 100w).Ono při max vybuzení to vypadá jako by se měl reprák rozpadnout a hezky to chrčí a membrána kmitá jako blázen kvůli přebuzení zesilovače.Není to pro reprák nějak nebezpečný?
Návrat nahoru
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: ne září 02 2007, 13:53    Předmět: Citovat

Jestli je tech 100W jmenovitej prikon a ne nejakej spickovej, tak tech 25W sinus je pro nej jako prd Wink ...obecne se doporucuje zatezovat repro na 75% jmenovityho prikonu-mluvim o bezpecnem nedestruktivnim provozu

BTW prohodit kanaly jsi mel hnedka, nez si vytahoval radio...jsem myslel ze jsi to zkousel
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
G13xX
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne září 02 2007, 14:50    Předmět: Citovat

pajosek2 napsal(a):
Tak nevím proč tam cpeš repro s takovým výkonem,když při této impedanci a napájecím napětí/pokud nemáš měnič na vyžší napětí/z toho moc nedostaneš.
Možná je to blbost,ale nerezonuje Ti tam nějaký plast kolem těch repráků,protže tyto budou asi líp hrát hloubky než ty původní a tím se tam může něco rozechvívat.


Já je koupil nové za hezkou cenu i se zárukou,tak proč ne?Asi je to zbytečný,taková watáž,ale chtěl jsem mít rezervu-protože co když bych se někdy v budoucnu rozhodnul namontovat zesík?Zatím nad ním neuvažuju,basuje to opravdu krásně a skvěle to hraje do 2/3 maxima.S původními repro se to nedá absolutně srovnávat,obzvlášť po vytlumení dveří.Ty repro mají citlivost 92db a tak by neměl být problém je zapojit přímo k rádiu.Zesík možná pořídím,ale když už,tak někdy na jaře.V zimě se s tím dělat nehodlám a potřebuju aby to alespoň teď nějak slušně hrálo Smile
Jinak to co to dělá,nejsou rezonance,ale vyloženě výpadky jako když bych snížil totálně napětí.Jen se to najednou ztlumí a jemně v tom praská,co hraje za song není poznat.Jinak ten jeden reprák shodí všechny a pak chrčí ve všech - ne jenom v tom jednom.Proto jsem měl podezření na přehřívání rádia.Displej svítí normálně,tak přívodem to nebude.Navíc to dělá jen repro na levém kanálu (přední).Repro jsem proměřil a všechno OK - 4ohm.Zkrat jsem nikde nenaměřil.Budu postupovat dál jak jsem psal výše abych zjistil v čem je chyba - jestli ve větvi k repro nebo v rádiu.


stepa napsal(a):
Jestli je tech 100W jmenovitej prikon a ne nejakej spickovej, tak tech 25W sinus je pro nej jako prd Wink ...obecne se doporucuje zatezovat repro na 75% jmenovityho prikonu-mluvim o bezpecnem nedestruktivnim provozu

BTW prohodit kanaly jsi mel hnedka, nez si vytahoval radio...jsem myslel ze jsi to zkousel


Těch 100w by měl bejt RMS pokud výrobce nekecá Smile .Tak alespoň se už nemusím strachovat že se podělá reprák.Ono to při přebuzení na víc než 80 procent nehraje už moc dobře a je zvuk zkreslenej a membrána lítá jak blázen - tak proto jsem se bál.

No jinak já jsem ty kanály zatím nepřehazoval,protože na každym kanálu bylo jiný repro.Jak jsem tam namontoval obě repro stejný mohl jsem to vzájemné prohození vyzkoušet,ale měl jsem spíš podezření ne nějakej studeňák v rádiu,tak jsem první přepájel koncový tranzistory.Jako další věc budu zkoušet prohození kanálů - pokud jsem to přepájením neopravil - zatím nevím)))


Jinak ty repro jsem nafotil.Tady

http://strawberry156.rajce.idnes.cz/reproduktory_Blaupunkt_Vc172/
Návrat nahoru
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: ne září 02 2007, 15:03    Předmět: Citovat

Ty woe ty ses technik jako pr*se Very Happy ...co mi je potom, jak vypada krabice a reprak ze predu? Mas vyfotit, jak je velkej magnet, konstrukce kose a co je na magnetu napsano.

BTW kdyz zjistujes zavadu neceho, tak se zacina od toho nejjednodussiho! A to je prave to prohozeni kanalu...priste uz to budes snad vedet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
PTAZZ



Založen: Feb 15, 2007
Příspěvky: 308
Bydliště: Velvary

PříspěvekZaslal: ne září 02 2007, 18:18    Předmět: Citovat

Taky sem si řikal že sou hezký,ale to podstatný tam nafocený chybí. Very Happy
_________________
Kdysi jsem byl strašně namyšlený, ale teď?! Teď už nemám chybu Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
G13xX
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne září 02 2007, 18:29    Předmět: Citovat

Já to fotil jen pro sebe když bych chtěl někdy něco dohledat.Focený to bylo před montáží.Teď jsou už ve dveřích,ale minimálně jeden budu stejně ještě vyndavat,tak ho nafotim.Zezadu je plastovej kryt.Pod ním je magnet cca 10cm v průměru.Průměr těch repro je 165mm.Žádné jiné údaje jsem na zadní straně nenašel.Všechno ostatní je buď na krabici nebo v manuálu k nim.Bližší info o nich je TADY.

http://www.blaupunkt.cz/reproduktory/rada-Velocity/Vc-172.html
Návrat nahoru
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4253
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: ne září 02 2007, 18:55    Předmět: Citovat

a co to zkusit opačně vyndat rádio dát si ho na stůl nějaké repro 4 ohmy a udělat si jasno jestli je to rádiem, nebo reprákem
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lada1



Založen: Sep 15, 2007
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: so září 15 2007, 21:13    Předmět: Citovat

G13xX zkus to vypadávání (odpojování) konců při puštěném motoru !
Mám ten samý problém . Při montáži repra i autorádia a následném testování jsem byl tímto problémem velmi zaskočen. Téměř jsem byl rozhodnut dat autorádio do opravy ale známej mi řek ať si zkontroluji přívody napětí případně je vyměním za silnější , protože v tom bývá nejčastější problém. Tak mě napadlo pustit motor jestli se k rádiu náhodou nedostane vyšší napětí , a ono to funguje .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rudis



Založen: Apr 28, 2005
Příspěvky: 101

PříspěvekZaslal: ne září 16 2007, 6:50    Předmět: Citovat

no já myslím , že se tady řeší nějaký "divný" věci .
to : G13xX - koukni se pořádně na šítek u rádia - tam bude napsáno
velkými písmeny HI POWER 4x 30W output atd ..... a potom na pojistku , v tom lepším případě tam bude 10A.
Myslím , že stačí jdenoduché počty a musí být jasno ! Nesmíš dát moc na "hru " čísel kdy se udávají nějaký čísla , která si občas někdo vycucá z prstu , něco jako " velké kousky ovoce v jogurtu " , nebo přenosný rádio na kterém je 1200W , i takový renomovaný výrobce jako je Blapunkt si musí přilepšit , jinak by neprodal ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Autorádia Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund