Zaslal: po září 03 2018, 5:32 Předmět: Vyk. zosik s vysokou vystupnou impedanciou
Dobre rano..
Mam iba taku otazku..
doma sa mi vala pat kusov repro 8ohm 4W tesla ARE..
V ARB 1/91 som nasiel schemu 20W na 15 ohm zataz..zdroj nesym 60V suciastky nase tesla konec KD607/17
Tak ma napadlo čo by sa stalo keby som ich zapojil všetky do serie čiže 40 ohm a pripojil na tento zosik..
Ako by sa spraval..hralo by to bez problemov ? nerozkmitalo by sa to alebo niečo ine ?
celkovo ma zaujima čo sa stane so zosilovačmi s malou zatažou..
alebo keby som to napojil na TDA 2005..(to by som zlepil rychlejsie).
Založen: Jan 19, 2005 Příspěvky: 3467 Bydliště: Haná / N.J.
Zaslal: po září 03 2018, 5:52 Předmět:
Vztah pro výkon říká, že je nepřímo úměrný zatěžujícímu odporu (impedanci). Takže se 40R sice hrát bude, ale poměrně dost potichu.
TDA2005 je zrovna "celkem odolný" šváb a pokud je zapojený jako stereo, pak umí budit až impedanci s nejnižší hodnotou 2R.
Pokud jej zapojíš do Bridge, umí 3,2R. Takže 2005 a 4ks repro paralelně by při dobrém chlazení utáhnout měl.
Jinak by zesilovač při dobrém návrhu neměl trpět nestabilitou ani při připojení vyšší zatěžovací impedance (co zpravidla vadí je nižší skrze dovolený proud koncových zesilovačů).
Hlavní je dát si pozor na "sfázování" repro, aby ti repráky nechodily proti sobě..
presne takejto odpovede som sa bal.ze daj paralelne atd..to viem..mne islo o tu seriu..vykon klesne viem...ani o to mi nejde..o TDA mam modre AR kde je podrobne rozpisany poznam..mala impedancia pretazenie ok viem..
ale vdaka.skola volá
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 33717 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: po září 03 2018, 12:50 Předmět:
Nejspíš chce ty repráky mít na vícero místech dál od sebe - a sériový zapojení by mu ušetřilo jeden drát, kterej bude muset natahat. Jinou příčinu takovýho požadavku si nedokážu představit. Jistě, profík tohle vyřeší 100V rozvodem a snižovacíma tráfkama u každýho repráku, ale tenhle problém jsme jako kluci při "ozvučování" různýho blbnutí třeba při modelařině řešili taky. Výsledek byl ten, že se muselo jít do sérioparalelních kombinací, čistá série spíš jen šuškala než aby bylo něco slyšet. Prostě aby fungoval třeba 8 ohmovej zesík na 4 místech, musela na každým místě poslechu bejt kombinace taková, aby dávala 1Ω - spolu se součtem odporu spojovacího vedení a svorek jsme se většinou dostávali těsně do okolí 8Ω stejnosměrnýho odporu celý smyčky a jakž-takž z toho bylo něco slyšet. Repráky jsme dávali bez bedny jen do ozvučný desky z dřevotřísky a spojovali vzadu drátem, celek se opřel o stěnu a fungoval jako starej předsocialistickej reprák školního rozhlasu - většina lidí si asi vzpomene na velkou čtvercovou hnědě dýhovanou desku asi tak 60x60cm u stropu třídy, s kulatou dírou cca 12cm ve středu ... Taky to nemělo bednu, akustickýmu zkratu brání právě ten větší rozměr desky.
U našeho polítavýho tazatele bych předpokládal nemlich ten samej problém - neboli jak vyřešit ozvučení na větším počtu míst/na větší ploše a nekrást při tom... _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Založen: Feb 02, 2005 Příspěvky: 9923 Bydliště: Luhačovice
Zaslal: po září 03 2018, 14:39 Předmět:
To ušetření jednoho drátu je sporný - i při sériovým pokládání přece musíš na trasu přikládat i ten "zpětnej", co vede z konce celý tý série.
Takhle to bylo přece v autobusech, ale ne kvůli ušetření drátu samotnýho. Kvůli tomu, že všechny byly čtyřohmové a sérioparalelně by to možná vyšlo i dražší, než přímo konstruovaný zesilovač s výstupem 12-16-20-24 ohmů.
Takže tou sérií neušetříš vlastně vůbec nic, jen si přiděláš problémy.
Při přerušení jednoho repráku to bohužel celý chcípne /jako v těch autobusech/, je velký problém s dostatečným výstupním napětím u "obyčejných nízkoohmových zesilovačů" do velkýho výslednýho odporu.
I ti největší primitivové to za našich časů řešili tak, že k zesilovači dali jeden trafák 4Ω/100V/50W PT50 a táhli pak 100V linku takřka libovolně, stovky metrů daleko. Odebírali si z potřebnej výkon z linky malými 6VA trafáčky u každého reproduktoru.
Vysvětluj ale tohle někomu, kdo našel na půdě pět repráků a usmyslel si, že do série.
Jestli to mermomocně chceš provozovat sériově, potřebuješ prostě zesilovač, kterej odevzdá na výstupu aspoň 32-33V ef a nezkreslených.
Takový zesilovač, co není zapojenej můstkově, už potřebuje napájecí napětí hodně nad 100V bez buzení, to s běžnými levnými prostředky dohromady nesplácáš.
Při nižším napájecím napětí by to mohly být např. můstkově zapojené dvě TDA7293V, nebo i klidnější LM3886T, ty odevzdají výstupní napětí v můstku, zatížené impedancí 40Ω i víc, než 35V ef.
Myslím, že destičky pro můstkový zapojení těchto IO či podobných, možná i celý hotový moduly či stavebnice na ebay budou.
Tam je kdejaká pičovina, tak proč ne tohle.
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 33717 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: po září 03 2018, 15:17 Předmět:
sinclair napsal(a):
To ušetření jednoho drátu je sporný - i při sériovým pokládání přece musíš na trasu přikládat i ten "zpětnej", co vede z konce celý tý série.
...
Ne vždycky - když to máš "do kruhu", kde oba konce jsou vlastně sousední. Já jsem se setkal s podobným požadavkem na ozvučení celýho baráku a to dokonce ve stereu, že si to z jednoho centrálního stanoviště bude majitel řídit a v jednotlivejch cimrách si bude jen měnit hlasitost. Po předběžným spočítání výkonovýho grafu, kolik by tam potřeboval wattáž a imprdelanci došel k názoru, že to se mu rozhodně nevyplatí investovat a radši přistoupil na mnou navrhovaný řešení, kdy po celým baráku měl natahaný stíněný dvojlinky a v cimrách výstupní zásuvku 2x CINCH, na kterou napojil lokální malej zešilovač s příslušnýma bedničkama podle výběru. Nejvíc jásal nad možností si místo vstupu zesilovače v každý místnosti připojit jeho výstup LINE a mít třeba v rozvodu zvuk z TV v obejváku, když nechtěl přijít aspoň o děj filmu nebo souvislost v zápase, když musel z obejváku odejít. Aby se mu nehádaly vstupy s výstupama ošetřily relátka a byl klid, náklady byly ve finále asi poloviční i když musel některý věci (hlavně zesilovače a bedny) kupovat v několika exemplářích - ale zase si je vybral "dýzajnově" podle cimer, takže nakonec byl i docela rád, že jeho původní myšlenka nevyšla jak si představoval. On právě myslel, že to udělá jak s veřejným rozhlasem - 100V rozvod, jenomže nedomyslel ty potřebný trafa k tomu ... _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
nic nejdem robit..bola to iba teoreticka otazka na priklade..100v rozvod poznam..to s reprakmi potahanymi okolo izby som kedysi mal..hore dookola vysky dole basy bedne viac zosikov kable mi nerobili problem..
Ak som vas tym vytocil tak sory proste nuda no
Založen: Feb 02, 2005 Příspěvky: 9923 Bydliště: Luhačovice
Zaslal: po září 03 2018, 17:42 Předmět:
Možná bych to dneska při akutní potřebě série, či vyššího výstupního napětí do velké impedance řešil prachjednoduchým, malým vzestupným autotráfkem.
Většina dnešních výkonových švábů si nechá /mírně RC kompenzovanou/ velkou indukčnost na výstupu v pohodě líbit a zůstávají stabilní. LM3886 pak zcela určitě.
Kdybych byl jó línej, tak si skočím na půdu. Pro ten větší model přepínacího autotrafa z dřevěných skříněk RPD, zapojenýho opačně.
A mám to hotový, bez práce a s výstupním výsledkem 30V. Nějaký výkon to přenese taky - původně byl příkon skříňky cca 0,3W omezenej jen odporama 2x150R v přívodní růžici RPD, od střešníku k zásuvce.
A ještě bych si mohl volbou vhodný odbočky vybrat převod.
Pokud není požadavek na galvanické oddělení od výstupu zesilovače a symetrii výstupu, je autotráfko EI20 s nějakých 200 závitů použitého drátu nejjednodušší. Už jsem takhle řešil autotráfka do výhybky, pro 16R driver střeďáku do 4R výhybky.
Jirka Krampera to naprosto běžně používal i pro velký výkony středových horen a nikdo si na zkreslení železem nestěžuje
Ale tak letadlo, no Pičusy tohoto typu máme rádi, přímo je milujem.
Aby ste si nemysleli ze si z vas utahujem..tu je moj mikro zosik ..DPA220 poznate hadam vsetci..snazil som sa ho natlacit do puzdra 6F22 ..zial 1cm z neho vycnieva...potreboval som chladic tak teplotny tranzistor som cvakol ostal tam..
je to fakt funkcne.. robene po vrstvach a bez lupy.. pred par rokmi
neviem ci niekto spravil mensi
pacilo sa mi na nom ze dokazal hrat uz pri troch voltoch ..neviem uz si nespominam..dokonca to hralo aj s jednou polovicou napajania
tak..a nakladajte mi zase fakt to nemyslim v zlom
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2, 3Další
Strana 1 z 3
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.