Založen: Feb 27, 2007 Příspěvky: 301 Bydliště: Malý Rím SR
Zaslal: ne září 02 2018, 18:37 Předmět: Prepínanie viacerých relé.
Ahoj všetkým.Prosím o radu.Potreboval by som prepínať jedným tlačítkom po sebe postupne viacero relé.Relé sú miniatúrne v púzdre DIL14 ako bežný integráč.Podla mna sú asi polarizované pretože zopnú iba po pripojení správnej polarity na cievku.Opačne nefungujú.Napájanie 5V a odber pri zopnutom stave 18mA.Zatažitelnost kontaktov O,5A.Max počet relé je 10ks.Malo by to fungovať tak že po stlačení tlačidla by sa zoplo relé č:1,po znovu stlačení by sa relé č:1 odpojilo a zoplo by relé č:2.A tak až od prvého po posledné.Pri poslednom relé by sa malo začať všetko od rele č:1 znovu.Alebo možno spetne?Hladal som niečo na internete ale našiel som iba LM3914 alebo 15.Tak ma napadlo že by som to zapojil ako sa zapájajú ledky pri indikátoroch s tým to obvodom ale neviem ako to spraviť aby to išlo po stlačení tlačítka tak ako potrebujem.Neviete mi prosím niekto poradiť alebo nebola by nejaká schéma?
Ďakujem _________________ A co schema?Ale kdepak schema,to on nemá!
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 32853 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: ne září 02 2018, 18:53 Předmět:
Hledej CD4017 alias Johnsonův čítač. Na vstup jen tlačítko s ošetřením proti zákmitům, zbytek najdeš v datasheetu. _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Založen: Aug 10, 2007 Příspěvky: 681 Bydliště: 3 km od Humenného
Zaslal: ne září 02 2018, 18:55 Předmět:
Šlo by to urobiť mikroporcesorom, alebo číslicovými obvodmi. Ako zdroj impulzov by potom slúžil RS-klopný obvod, tieto impulzy by šli na vstup nejakého čítača, a výstup čítača by sa pripojil na dekóder BCD na 1 z 10...MH7400, MH7490 alebo 93? a MH7442. Isto ti poriadia aj niečo novšie.
Ta relé pravděpodobně polarizovaná nejsou, zřejmě mají paralelně k cívce
diodu proti napěťovým špičkám při rozpínání , takže s nesprávnou polaritou
fungovat nemohou.
Některá relé jsou bistabilní, pro sepnutí jim stačí impuls a pak drží v příslušné poloze, takže po přivedení "stejného napětí" už nesepnou, protože kotva sepnutá zůstala.
Jak to uz psal EKKAR, neco je tady .
V tvem pripade neni nutna "resetovaci" propojka, po desatem rele se s dalsim stiskem sepne opet prvni.
Maximalne se resetovaci vstup zapoji tak, aby po zapnuti celeho zarizeni pritahlo prave prvni rele.
Založen: Mar 30, 2012 Příspěvky: 3573 Bydliště: Havířov
Zaslal: po září 03 2018, 15:05 Předmět:
Nebo to postavit celé z relátek, když už. Nevím teď z hlavy, kolik by musely mít přepínacích kontaktů. Myslím, že by navíc přibyly jen tři relátka, možná čtyři..
Založen: Feb 02, 2005 Příspěvky: 9923 Bydliště: Luhačovice
Zaslal: po září 03 2018, 17:26 Předmět:
Pokud jsou ta relé přímo na 5V, pak bude nejlevnější TTL logika a 10 těch nejlevnějších NPN spínacích tranzistorů, co jsou ke koupi /asi 2N3904 či tak něco/. Asi by to nejlíp uměl ten MH74164, či ještě "delší" by to šlo myslím s MH74150.
Ty jsi me uplne zazdil .
Odkaz na schema jsem sem daval ja. A to co je tam 4x si udelas jeste 6x
I na ostatni vystupy 10, 1, 5, 6, 9, 11.
A hlavne tam nedavej tu resetovaci vratnou spojku.
Založen: Feb 27, 2007 Příspěvky: 301 Bydliště: Malý Rím SR
Zaslal: po září 03 2018, 18:16 Předmět:
Sorry ospravedlnujem sa.Takže ten resetovací prepoj 10-15 musí preč a zapojit identicky dalšie výstupy ano? _________________ A co schema?Ale kdepak schema,to on nemá!
Presne tak, propojka z vystupu na R vstup zajisti vynulovani citace a sepnuti vystupu OUT0.
S kazdym stiskem (a dobre provedenym osetrenim pripadnych zakmitu na tlacitku) se citac posune o jedno dal.
Kdybys chtel treba funkce ZAP 1, KLID, ZAP 2, KLID atd. tak bys pouzil kazdy druhy vystup.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.