Zaslal: st červen 20 2018, 15:58 Předmět: Ozónový generátor víceméně ze šuplíkových zásob.
K čemu ozón? Ozón ničí bakterie, viry, roztoče, je možné použít jej pro vyčištění místností i vzduchotechniky v autě apod.
Když jsem se před časem rozhodl postavit ozónový generátor, má kritéria byla aby zapojení bylo jednoduché, levné a doma proveditelné.
Nabízely se mi dvě varianty:
1/ Na ebay koupit VN zdroj + keramické desky s elektrodami za cca 25$, toto vestavět do nějaké skříňky, přidat větrák a hotovo.
2/ Trochu si pohrát a „zabastlit“.
Rozhodl jsem se pro variantu číslo 2, neb kdo si hraje nezlobí. 😊
Začal jsem tedy hledat na internetu a v různých časopisech schéma zapojení. Vyzkoušel jsem různá zapojení a metodou pokus – omyl jsem se dopracoval k níže předkládanému řešení. Nezvolil jsem zapojení s VN transformátorem z barevné televize či CRT monitoru ale jako zdroj VN jsem použil 12V indukční cívku z auta.
Zařízení se skládá ze tří částí. VN generátor, časovač a zvyšující měnič (Step – Up modul) obr.2. Tento DC měnič napětí do 35V XL6009E1 je ke koupi na Aukru apod. za 40 – 50Kč. Koupí tohoto měniče jsem se sice trochu zpronevěřil původní myšlence, ale ruku na srdce, kdo doma vyrobí měnič stejných vlastností za 50Kč?
Zapojení VN generátoru a časovače je natolik jednoduché, že jsem nevytvářel vlastní desku s plošnými spoji, ale postavil jej na desce univerzální. Na jednu destičku 7x3cm se mi vešel jak generátor (bez výkonového tranzistoru, tento je přišroubován přes izolační podložku ke dnu kovové skříňky) tak i časovač.
Celý generátor jsem vestavěl do skříňky od vadného výrobníku mlhy pro diskotéky.
A/ Generátor VN + „jiskřiště“.
Zapojení je skutečně jednoduché viz obr. 1 . Jedná se o upravené zapojení ze stránek dle (1).
[img]url=https://postimages.org/][/url][/img] OBR.1.
VN tranzistor je „vytěžen“ ze starého CRT monitoru a lze použít jakýkoliv podobný nebo použít odpovídající unipolární tranzistor. Svorky A1 a A2 slouží k připojení kontaktů relé časovače. Pokud tento nevyžadujeme, svorky jednoduše propojíme.
Mezi svorky B1 a B2 je zapojen zvyšující měnič, viz obr.2.
[img] Obr.2.
Je možné svorky propojit a zaexperimentovat s cívkami na 6, popř. 8V. Toto jsem však nezkoušel.
K výrobě „jiskřiště“ budeme potřebovat skleněnou trubičku s uzavřeným dnem. Já jsem použil skleněnou! lékovku od živočišného uhlí o ⌀16mm a délce 135mm. Pozor! Dnes je živočišné uhlí v lékovce z plastu a tudíž je potřeba vyhledávat ve starých zásobách. Použitelná by byla i skleněná zkumavka. Z VN vodiče z auta (přívod od rozdělovače ke svíčce) odstraníme zhruba v 5.cm izolaci a živé drátky přehneme přes izolaci vodiče. Připravíme si 130mm pruh alobalu a tento namotáme kolem VN vodiče tak a v takové tloušťce abychom jej ještě mohli zasunout do skleněné lékovky. Otáčením a pohybováním vodiče v lékovce se snažíme dosáhnout co nejlepšího přilnutí alobalu k vnitřku lékovky. Výsledek by měl být asi takovýto, viz obr.3.
[img][/img] Obr.3.
Jako držák můžeme použít úchytky pro plastové trubky ⌀18mm. Pro vymezení mezery v úchytce jsem použil silikonovou bužírku. Lékovku i s bužírkou do svorky nasuneme nikoliv namáčkneme neboť hrozí prasknutí skleněné lékovky. Jak by řekl Luďek Sobota: „To dá přeci rozum do hrsti“.
Poté navineme na celou lékovku běžný CU drát bez izolace o průřezu 1,5mm2 s 5.mm mezerami mezi závity. Dbáme na dobré utažení drátu kolem lékovky aby nám nevznikaly mezery které by nám snižovaly účinnost zařízení. S výhodou použijeme montážní otvory v úchytkách pro fixaci drátu, viz obr.4. Jeden konec drátu spojíme s mínus pólem a v případě že použijeme plechovou skříňku také k této přizemníme.
[img]
[/img] Obr.4.
B/ Časovač
Jako časovač 5 – 30min. (obr.5) jsem použil zapojení Andy Collinsona (2) kde jsem pozměnil hodnoty rezistorů R1 až R6. Tato hodnota je závislá na kvalitě použitého typu kondenzátoru C3 (33uF/16V). Tento kondenzátor musí být kvalitní – TANTALOVÝ ! Hodnotu rezistorů je třeba odzkoušet s konkrétním kondenzátorem, popřípadě upravit hodnoty. Také časovač 555 musí být ve verzi CMOS, tedy 7555.
Poznámka: k měření napětí na kondenzátoru C3 nelze použít běžné multimetry s malým vnitřním odporem jelikož neúměrně zatíží obvod a kondenzátor se přes rezistory R1 až R6 nenabije! Pro případné sledování nabíjení C3 je nutno použít kvalitní multimetr, v mém případě Metra M1T 380.
[img][/img] Obr.5.
Uvedení do provozu.
Zapojení jsou natolik jednoduchá, že musí pracovat na první zapojení.
Nejprve nastavíme Generátor s propojenými svorkami B1 a B2, tedy bez měniče. Trimry se snažíme „vyladit“ co největší účinnost. Také můžeme zkusit mírně pozměnit hodnotu C1. Zde Pozor! Zařízení již vyvíjí ozón a tudíž bychom měli pracovat rychle a zbytečně dlouho jedovatý ozón nedýchat! Poté připojíme měnič a pomocí jeho trimru zvyšujeme napájecí napětí pro cívku (co nám strach a rozum dovolí). Měříme v bodě B2. Mé zařízení běží na 29V.
Celé zařízení je napájeno pulzním zdrojem - adaptérem 12V/4A .
Pro snažší použití v automobilu je na zadním panelu vyvedena Jack zásuvka pro napájení z palubní sítě auta.
Důležité upozornění:
Zařízení generuje nebezpečné vysoké napětí a proto pracujte velmi opatrně!!!
Ozón je velmi agresivní plyn který dráždí a poškozuje oči, hrdlo a dýchací systém v již velmi nízkých koncentracích 1 ppm (0,0001% objemových nebo 2 mg / m³).
Ozón má velmi charakteristický zápach, to znamená, že plyn dobře ucítíte, než dosáhne nebezpečných koncentrací.
NIKDY nepoužívejte generátor v uzavřeném prostoru společně s rostlinami a živými zvířaty (včetně sebe, vašeho domácího mazlíčka, tchýně ...)
Po aplikaci neobývejte místnost dvě hodiny, nebo ji řádně vyvětrejte!
Přístroj staví a provozuje každý na své vlastní nebezpečí a nenesu za jakékoliv škody způsobené tímto přístrojem žádnou odpovědnost!
Předpokládám, že tento web nečtou a konstrukce z něj nesestavují lidé kteří suší kočky v mikrovlnné troubě!
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 33715 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: st červen 20 2018, 16:13 Předmět:
Vn ionizátor s pouhým Delonovým násobičem napětí ze síťovejch 230V vyšel už před léty v KTE Magazínu - stačilo příslušně zapojit tuším 14 shodnejch stupňů s diodou 1N4007 a svitkovým kondíkem 22nF ... _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Založen: Jul 21, 2006 Příspěvky: 25741 Bydliště: skoro Brno
Zaslal: st červen 20 2018, 16:40 Předmět:
Sakra, to si pamatuju...
Přesunuto. _________________ Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?]
Založen: Feb 04, 2010 Příspěvky: 775 Bydliště: Karlovy Vary
Zaslal: st červen 20 2018, 18:11 Předmět:
Yay, tohle sem stavěl jako malej, když sem se probíral tátovo starými AR. Důležitá tam je ta druhá strana, nebo nějaké pokračování tohoto článku v jiném čísle, /už se nepamatuji/, že se to nesmí dávat ke zdi /sbírá to částice prach/ a ostrost té jehly ovlivňuje kladný a záporný ionts, tedy aby vás pak nebolela tykev a neměli jste z toho blbou náladu.
OT> pro ty co mne znaj: dneska jsem dorazil do ES, ale ted jdu asi do pelechu, neb Jet-lag. ..at to nemusim psát každýmu zvlášť. _________________ píďa
Ahoj. Podobný ozonátor vyšel v nějaké malé knížce věnované akvaristice - v nějakým vedlejším vláknu o "čínském ozonátoru" jsem o tom psal:
Byla to skleněná trubice, která byla z venčí omotaná hladkým plechem a uvnitř byl stočený prodírkovaný plech. Otřepy z dírek měly bejt u skla. Tam se to napájelo přes navinutý transfomátorek z 220V na (asi) 3000V. Vinutí takovýho tráfka v domácích podmínkách je dost opruz. Proto jsem dodal, že to lze živit triakovým stmívačem, který napájí zapalovací cívku z auta přes vhodný kondenzátor. Nebo adaptovanou elektronikou ze startéru sodíkových výbojek. V případě použití triakovýho stmívače, nebo diako-tyristorového obvodu (v zahraničí známé jako "Crow-bar") je potřeba upozornit, že zapalovací cívka je autotransformátor a vše okolo ní je galvanicky spojené ze sítí.
O něco účinnější zdroj iontů je tzv. Lifter (to elektrostatické vznášedlo). A dokonce i zdrojem ozónu.
Naposledy upravil Artaban001 dne st červen 20 2018, 19:08, celkově upraveno 1 krát.
Založen: Mar 30, 2012 Příspěvky: 3583 Bydliště: Havířov
Zaslal: st červen 20 2018, 18:59 Předmět:
No já nevím, ale když rozpojíš svorky A1, A2, Q2 bude asi zavřený, takže Q1 se otevře, na cívce bude trvale napětí a poroste proud. Q1 to nedá, protože na tolik proudu není buzený, napětí se objeví na něm a prorazí se. Pokud Ti to funguje, pak zřejmě ten zvyšující měnič má nadproudovou ochranu, jinak už to muselo dávno shořet.
Generátor záporných iontů - ta "cukřenka s dobrou náladou":
Je prokazatelný, že ostrý hrot napájený zdrojem vysokého napětí, co má proti zemi potenciál, nebo-li je uzemněn, či galvanicky spojen ze sítí, je zdrojem iontového vánku - proudu nabitých částic, které jsou nabité podle polarity potenciálu na hrotu. Tyto částiče se šíří postupně do okolí, nabaluje se na ně ruzné nečistoty a shluky prachu a poté se usadí na nejbližší zdi, která je pro tyto vysokonapěťově nabité částice "skorovodič". Vlastně prochází proud mezi hrotem a zemí. Proto je podle mě blbost zdroj záporných iontů, který je napájen měničem z 12V trafa z dvojitou izolací, pokud se tento měnič "studeným koncem" aspoň nespojí se zemí.
Založen: Feb 04, 2010 Příspěvky: 775 Bydliště: Karlovy Vary
Zaslal: st červen 20 2018, 19:24 Předmět:
jojo, přesně tak, já pod tím měl na knihovničce připojenej hliníkovej plech asi 20" na 10". A fungovalo to. Akorád se na zdi usazoval ten prach /ale šel setřít/ aby mamka nevychylovala /bylo mi asi 10y/. _________________ píďa
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 33715 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: st červen 20 2018, 20:45 Předmět:
ok1hga napsal(a):
EKKAR napsal(a):
Vn ionizátor s pouhým Delonovým násobičem napětí ze síťovejch 230V vyšel už před léty v KTE Magazínu
. . . jsi moc mladej Karle, podobné zařízení bylo uveřejněno již v AR79/3/103-104
Vláďo, na tu cukřenku se pamatuju, ale vyšla v době, kdy já ještě AR pravidelně neodebíral. Našel jsem ji až když jsem se dostal ke starým ročníkům AR na CD, kdežto ten ionizátor z KTE mám přímo postavenej a občas ho použiju v kutlochu, když tam mám moc nahuleno z kalafuny ... _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2, 3, 4Další
Strana 1 z 4
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.