Zaslal: pá březen 16 2018, 20:09 Předmět: Vnitřní odpor baterie
Zdravím,
chtěl bych se zeptat, jak zjistit maximální možný proud dodávaný primárním článkem/baterií.
Je mi jasné, že tento proud určuje vnitřní odpor baterie, ale výsledek mi nesedí se skutečností.
Z internetu jsem zjistil, že se vnitřní odpor vypočte tak, že do série s baterií zapojím zátěž, resp. rezistor a změřím napětí na zátěži a celkový protékající proud. Rozdílem elektromotorického napětí baterie a napětí na zátěži je potom úbytek napětí na vnitřním odporu. Ten se pak vydělí změřeným proudem a výsledkem je právě vnitřní odpor.
Problém je ten, že jsem toto vyzkoušel na běžném 1,5V článku a nesedí mi výpočet s měřením.
Vnitřní odpor článku mi vyšel necelý 1 ohm, max. proud článku (Rz=0, zkrat) by měl být tedy 1,5 A, ale při změření zkratového proudu článku naměřím přes 3,3 A.
Založen: Jun 14, 2003 Příspěvky: 2817 Bydliště: Blížejov
Zaslal: pá březen 16 2018, 20:14 Předmět:
On se ten vnitřní odpor poněkud mění podle stavu článku, režimu zatížení,...
Např. když vezmeme Pb baterii, při menším zatížení klesne napětí, což naznačí nějaký reálný vnitřní odpor, ale když více zatížíme až se dostaneme u dobré baterie s napětím mezi 1,8 - 1,9V na článek, začne se vnitřní odpor blížit "nule"
Založen: Feb 18, 2008 Příspěvky: 5097 Bydliště: Brno
Zaslal: pá březen 16 2018, 21:52 Předmět:
Denmer: Může to být obyčejná chyba měřicí metody. Záleží při jakém proudu jsi měřil úbytek, a jaký byl úbytek, jestli jsi měřil na baterii nebo na přívodech k držáku , jak přesně a kde byl v obvodu ampérmetr a voltmetr,...
Pokud byl měřicí proud moc malý a úbytek moc malý, tak roste vliv chyby měření na výpočet.
Například proud do zkratu taky pravděpodobně nebyl do zkratu, ale do ampérmetru (i když skutečný zkrat by tvůj rozpor ještě zvětšil).
Je dobře, že se zajímáš o podstatu věcí a nejsi ignorant, což mnohé dráždí natolik, že mají potřebu sem vkládat úplně zbytečné příspěvky o svém zatrpklém životě a světovém názoru, který je každému u zadnice. Ale možná se pletu - třeba ti předchozí příspěvek uvedený jev objasnil.
Ono také záleží na tom čím se to měří. Změř si vnitřní odpor multimetru kterým to měříš a přívodních drátů a možná zjistíš, že se to blíží hodnotě toho zatěžovacího odporu a zatěžuješ baterii mnohem větším odporem než si myslíš.
Asi to ani nebude jeden jednoduchy odpor, ale asi bude zlozeny z viacerych... Cast bude suvisiet s elektrochemickou reakciou, cast s odporom elektrod a vnutornych kontaktov a isto sa tam najdu aj dalsie fyzikalne vplyvy.
On se ten vnitřní odpor poněkud mění podle stavu článku, režimu zatížení,...
Např. když vezmeme Pb baterii, při menším zatížení klesne napětí, což naznačí nějaký reálný vnitřní odpor, ale když více zatížíme až se dostaneme u dobré baterie s napětím mezi 1,8 - 1,9V na článek, začne se vnitřní odpor blížit "nule"
Jestliže se tedy vnitřní odpor takto mění, nelze tedy maximální proud jednoznačně určit? Nebo bych ho měl určit pro konkrétní zátěž, kterou hodlám na baterii připojit?
BOBOBO napsal(a):
Zkus nám vysvětlit , k čemu tento bod potřebuješ . Nebo je to otázka pro hospodu ? V životě jsem to nezjišťoval a jsem přesvědčen , že nebudu ....
Dík za nedocenitelnou radu ...... ale když je nutné to vědět - chci zjistit, zda bude 12V alkalická baterie schopna dodávat potřebný proud do obvodu
PavelFF: Ve skutečnosti mi úbytek vyšel pouhých 37 mV při proudu 37,2 mA. Koukám, že existuje tolik vlivů, které mají dopad na konečný výsledek, že nemám možnost se ke skutečné hodnotě dopracovat
Co se týče odporu multimetru a vodičů, asi by nebylo od věci si je zjistit, ale jak píšeš, příčina chyby to nebude, protože skutečný proud by byl ještě větší.
Existuje tedy nějaká spolehlivá metoda na změření vnitřního odporu baterie?
Dík za nedocenitelnou radu ...... ale když je nutné to vědět - chci zjistit, zda bude 12V alkalická baterie schopna dodávat potřebný proud do obvodu
Tohle nema s vnitrnim odporem mnoho spolecneho, podivej se jaky maximalni vybijeci proud povoluje vyrobce tve baterie a podle toho se zarid s tvym tajnym obvodem.
Mereni vnitrniho odporu se hodi maximalne tak na zjistovani v jakem stavu je dany akumulator. Pokud ma i po nabiti velky vnitrni odpor je na vyhozeni.
Tak pokud je mi známo, vnitřní odpor článku není konstanta. Mění se též s úrovní vyčerpání pracovních hmot článku, je závislý na teplotě atd. U výše zmíněného olověného akumulátoru, pak přichází v úvahu též i pohyb elektrolytu mezi deskami, vyvolaný změnou jeho teploty a hustoty při vyšším odběru proudu (elektrolyt začíná v článku cirkulovat jako voda v konvici na sporáku).
Znalost vnitřního odporu článku je též důležitá při sestavování baterií pro spotřebiče s vyšším odběrem proudu, typicky pro modeláře.
Proto bych zájem tazatele nezesměšňoval.
...Nebo bych ho měl určit pro konkrétní zátěž, kterou hodlám na baterii připojit?...
Přesně tak. Když článek zatížíš požadovaným proudem zátěže, změříš napětí na článku a vynásobíš počtem článků, vyjde ti napětí, které tato baterie bude při zatížení mít. Pak bude na řadě zvážení, zda je toto napětí ještě vyhovující pro funkci obvodu.
Pokud je ovšem požadovaný proud závislý na napájecím napětí (odporová zátěž, motor...) je třeba vyhodnotit, co je pro daný účel důležitější dodržet.
Promiňte termite256. Asi jsem špatně pochopil tuto odpověď jednoho předcházejícího příspěvku:
„Zkus nám vysvětlit , k čemu tento bod potřebuješ . Nebo je to otázka pro hospodu ? V životě jsem to nezjišťoval a jsem přesvědčen , že nebudu ....“
Kdybys napsal treba ze chces napajet 2m led pasku z 9V baterie, dostal bys konkretni odpoved, ale kdyz chces napajet imaginarni obvod z imaginarni baterie, tak se nediv ze dostavas jen obecne odpovedi, kristalovou kouli nikdo nevlastni.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.