Založen: May 19, 2012 Příspěvky: 1051 Bydliště: Bratislava
Zaslal: st leden 24 2018, 12:02 Předmět: Subwoofer Pure Accoustic
Ahojte, nachomietol sa mi tento subacik, ma zrejme odtoto koncak ... pre mna no problem opravit. Ten reprak, taky som teda este nevidel, ta blana, ta blana ... myslim zaves, to je pastva pre oci ale je to nejaka Cina aj koncak bude made in cina
Ale moja otazka znie, ci by sa polepsilo na bassse, kebyze ho zvnutra niecim vytlmim, je tam len zhora nelepena tenka vrstva vatelinu. V praci mam take cierne jak sa to vola molitany tak s tym by som ho cely vytlmil. Lebo aj bedna bez vytlmemia ma taky nahovno bass.
Diky za radu.
Naposledy upravil yesper26 dne st leden 24 2018, 12:51, celkově upraveno 2 krát.
Založen: Feb 02, 2005 Příspěvky: 9923 Bydliště: Luhačovice
Zaslal: st leden 24 2018, 13:08 Předmět:
Běžný molitan se na tlumení vůbec nehodí.
Mnohem účinnější je třeba zmuchlaná bublinková fólie.
I ten vatelín sám je mnohem účinnější, než třeba 5 cm molitanu.
Kdysi dávno jsem se pokusil 3 cm hustým molitanem vytlumit reprosloupy s 6xARO669 a ani hovno, bučelo to na asi 200Hz dál.
Zmuchlanou, silnější polyetylénovou fólii /tehdy obecně zvanou igelit/ mi někdy v půlce 80. roků poradil ve Valmezu Roman Štěrba.
Myslím, že i některé bratislavské bedny byly takto tlumené, dřevěné 2p a 3p bedny RS z Elektroniky to měly uvnitř docela určitě.
Bylo to účinnější, než kdyby byla bedna celá narvaná molitanem...
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 32853 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: st leden 24 2018, 13:18 Předmět:
Mně se jednou povedlo sehnat z mlíkáren pásy polyetylénu určený na svařování pytlíků na mlíko - byl to asi 25cm širokej pás na roli. Když se vzaly opravdu ostrý nůžky a ten pás se ze strany nastříhal jako třepení na vánoční stromek na asi 1cm proužky (práce pro vraha), tak tenhle našmikanej a následně pomuchlanej igelit taky docela dobře fungoval jako tlumicí matroš ...
Jinak v případě nedostatku naprosto všeho osvědčenýho jsem jednou vyzkoušel radu odkudsi z dřevní historie hi-fi - do bedny jsem nacpal starej polorozpadlej pletenej svetr od bábinky, kterej štrikovala snad na vařečkách nebo na čem - ta pletenina byla tlustá málem jak sloní kůže. Moc jsem nedoufal, ale tlumilo to výborně - teda do doby, než se dovnitř do bedny nějakým mně neznámým otvorem dostali moli a ti červi v zápalu nenažranosti udělali díry i do membrány repráku, takže se poměrně rychle víceméně rozpadla na kousky - asi jim mrchám chutnala víc než ten svetr ... _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Založen: Feb 02, 2005 Příspěvky: 9923 Bydliště: Luhačovice
Zaslal: st leden 24 2018, 13:40 Předmět:
Ale kde.
I basreflexy se tlumí, jde o tlumení stojatého vlnění, co vzniká v každé kastli.
Akorát se tlumicí materiál nesmí dostat do blízkosti BR díry či kanálu.
Pro basový bedny obecně, jsou skvělé dobře udělané kmitací panely.
Jen s tou 20mm hobrou je dneska trochu oser, ale sehnat se dá.
Kedysi dávno som kúpil materiál na zateplenie včelých úľov. Bola to plsť hrúbky asi 3 cm rozmeru asi 50x50 cm a bolo to prešívané riedkym stehom. Vytlmil som s tým trojpásmovky....zvuk sa oveľa zlepšil. Vo včelárskych potrebách by niečo podobné ešte mohli mať.
naftalínové vajce pomôže
...na to ma predavač vtedy upozornil, preventívne som po montáži vystriekal vnútro Biolitom..Pred asi dvomi rokmi som menil reprák...v bedni bol kľud.
Založen: Nov 26, 2006 Příspěvky: 1165 Bydliště: Praha
Zaslal: st leden 24 2018, 18:59 Předmět:
Rozdělil bych to na dvě roviny - teoretickou a praktickou.
Teoreticky dobře postavená (kvalitní tuhá konstrukce s výztuhami a patřičně silnými stěnami) a správně použitá (nízké strmé dělení) subwooferová bassreflexová ozvučnice tlumení nepotřebuje. Ne z důvodu, že by bylo třeba tlumit tu zvukovou vlnu uvnitř, což je stejně málo účinné. Maximálně se tlumením dolaďuje chování bassreflexu coby rezonátoru, respektive celkové chování ozvučnice jako celku pokud je někdo pečlivka a chce se s tím nimrat.
Prakticky to u nedokonalých konstrukcí vliv má, avšak z poněkud jiných důvodů. Spousta konstrukcí má nedostatečnou tuhost jak stěn, tak konstrukce jako celku nebo se dělí vysoko (a ve spotřebce navíc často málo strmě), protože bedny na které subwoofer navazuje nejdou dostatečně nízko, natož s nějakou rozumnou účinností. Tak vznikají různé jevy "navíc", které by rozhodně vznikat neměly a proto se proti nim bojuje i trochu jiným způsobem.
Třeba celoplošné vylepení stěn nějakým silným a houževnatým materiálem dokáže docela dobře omezit následky nedostatečné tuhosti - tedy rezonance materiálu. Nejlepších výsledků se dá dosáhnout pomocí různých materiálů na tlumení do auta, ale ty nejsou zrovna levné, jako levnější náhražka dobře poslouží různé zbytky silných zátěžových koberců. Podmínka je přilepit to opravdu poctivě a celoplošně, nestačí že to na té stěně jenom drží a nespadne to, pak je to k ničemu. Také to částečně tlumí i odrazy v bedně, ale to se týká až vyšších frekvencí takže to z hlediska subwooferu můžeme téměř zanedbat. Není to kouzlo, které vyřeší to co konstruktér nevychytal, ale pomůže to.
Další problém vzniká tím vyšším a případně málo strmým dělením. V okamžiku, kdy se u méně seriozní spotřebky dělí kupříkladu úplně klidně někde na 150Hz a jen 12dB/oct je možné všechno. Je pak třeba počítat mnohem více s nevhodným fázovým sčítáním přímých a nepřímých (odražených) vln, různými rezonancemi a podobně. To se dá také částešně omezit tlumením celého objemu bedny vhodným materiálem, jen to pak více či méně (dle provedení) ovlivňuje účinnost bassreflexu. Nějaký naskládaný igelit uvnitř bedny je ale na těchto frekvencích úplně k ničemu (obecně ho odevšud vyhazuju, to vymyslela fakt hlava). Na vyšších frekvencích tak jak psal Ekkar v podobě jakési drtě (tj. v podstatě drobná mnohabuněčná struktura) to fungovat může, ale i v tomto ohledu je mnoho lepších materiálů. Opět - jsou na to různé specializované materiály, ale tady se budeme bavit asi opět o náhražkách. Odpadá nám jinak výborná vlna a některé druhy plstí kvůli molům (jinak na kila za pár kaček koupené svetry z bazaru jsou na tlumení parádní). Do bassreflexu se dá buď vatelín (který moc nemusím kvůli jeho nízké účinnosti a značné spotřebě) a nebo lépe různé izolační materiály na bázi vlny. Ne skelná vata! Vhodné jsou ty s větší gramáží a i tak bych je raději zavřel do nějakého přiměřeně prodyšného plátěného pytle aby se z toho neuvolňovaly skrze bassreflexový nátrubek vlákna do prostoru.
Kmitací panely mohou být také zajímavé, ale to se týká spíš nových konstrukcí.
Molitan bych na tlumení všeobecně nezatracoval, ale na toto konkrétní nasazení opravdu vhodný není.
Toť všeobecná informace, jestli to pomůže tobě Yespere nevím, tvůj konkrétní kousek jsem v rukách neměl, neslyšel jsem ho ani neměřil tak je laborace na tobě.
Založen: Jan 17, 2018 Příspěvky: 437 Bydliště: Trenčín
Zaslal: čt leden 25 2018, 10:06 Předmět:
Tady to bude pravděpodobně zase jen o tom, že se použil nevhodný reprák do nevhodné ozvučnice s nevhodným naladěním bassreflexu. Tlumení pak pomůže jen tomu, že se omezí účinnost nátrubku (bavíme se pořád o subwooferu, ne o klasické vícepásmové soustavě). Že subwoofer bez tlumení musí znít zásadně špatně pochopitelně není pravda.
V zásadě musí být tlumení prodyšné. Molitan má uzavřené póry, tudíž se jako tlumení dovnitř bedny moc nehodí. Víceméně jen zbytečně ubírá objem. Jak psal Thales, proti rezonancím stěn je ideální nějaký bitumen s hliníkovou fólií, na tlumení vniřku pak různý vatelíny a speciální rouna.
Sinclair: ARO669 nebude mít tendence k hučení pouze u OB, nebo v abnormálně velké uzavřence (vysoký VAS, FS a Qes). Do ničeho jinýho se ten reprák prakticky nehodí, když opomenu užití jako střeďáku...
Založen: Feb 02, 2005 Příspěvky: 9923 Bydliště: Luhačovice
Zaslal: čt leden 25 2018, 13:01 Předmět:
Rovnou předesílám, že se nechci a nemíním s nikým přít - a už vůbec ne kvůli nějakému zfušovanému subwooferu ze sběrného dvora.
Když už, tak o principiální věci, nebo třeba vyvrácení bludů o tom, že molitan má uzavřený póry.
No jistě, že má.
Jenom s dobře uzavřenými póry by molitan mohl fungovat jako dobře průzvučný na mikrofonech, nebo v tloušťce i 10-15mm na mřížích reprosoustav. Jasně.
Založen: Jan 17, 2018 Příspěvky: 437 Bydliště: Trenčín
Zaslal: čt leden 25 2018, 14:43 Předmět:
Pokud myslíš klasický pěnopolyuretan, tak ten zpravidla má. Nebavím se o spešl materiálech jako basotect, bulpren a spol. A přít se nebudu, ani ten molitan nikomu doporučovat, protože pak lidi prostě vezmou první houbu, co jim přijde pod ruku a nacpou to do bedny.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.