Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pulzní regulátor - pochopení schéma
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Victronix



Založen: Nov 23, 2007
Příspěvky: 920
Bydliště: Vážany

PříspěvekZaslal: út prosinec 06 2016, 20:40    Předmět: Citovat

V tom případě má Šampon pravdu.
Pro výpočet sériového zapojení diody a odporu jsem našel
toto.

Šamponku mohl bys doplnit výpočet celé soustavy i s tím kondenzátorem?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9900
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: út prosinec 06 2016, 20:49    Předmět: Citovat

Šampónek:
Dioda paralelně k indukčnosti prodlužuje jeji demagnetizační dobu. Zánikem magnetizmu vzniká v cívce proud, který drží stejný směr. Dioda se otevře a cívku šlusne. proud jakoby magnetizmus udržuje, než se vybije do vnitřního ohmickýho odporu. Dělám se stykači, které při svém provozu běžně spínají několik tisíc V a proud až 20A. Jejich ovládací cívky mají tak velkou masu, že přemostěním vývodů diodou i viditelně zpomaluje odpad kontaktů. Přechodový oblouk se pak musí dýl magneticky vyfukovat a tím trpí zhášecí komory a kontakty. Proto se používá v sérii s touto diodou zenerova dioda, která "ořeže" jen přepětí a zánik magnetizmu se zrychlí (pamatuj, že indukčnost se "brání změně" - je jako setrvačník).
Dioda paralelně k motoru je u akuvrtačky běžně. Aby se ale dal reverzovat chod, je na vlezu do reverzačního přepínače chodu. Na vlastní chod motoru nemá vliv, ale rychlý pulsy vyhlazuje (podobně, jako ta jen dioda na elektromagnetu stykače kurví kontakty) a tranzistor regulátoru se tolik nezahřívá - bez diody mi málem zhořel. U měniče je to něco jinýho - tam je "vyhlazovací dioda " nežádoucí, protože magnetizmus - nosič energie - se musí rychle měnit. A aby se odstranily přepěťové špice, tak se musí odvádět diodou na kondenzátor, který se "v mezerách mezi kmity" vybije odporem. To je ten Tvůj obvod.


Naposledy upravil Artaban001 dne út prosinec 06 2016, 20:55, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3405

PříspěvekZaslal: út prosinec 06 2016, 20:53    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
V případě doběhu motorku bez napájení kotvy se její zkratování (přes tu diodu) projeví jako brzdnej impuls. Motorek se tak bude otáčet o maličko pomalejc a bude líp reagovat na případnou regulaci změnou střídy.

Naopak, zkratovaný motor zpomaluje méně, než když se mu dovolí na svorkách naindukovat nějaké napětí. Viz. slow a fast decay mód při řízení motoru můstkovým budičem. Slow decay mód je právě zkratovaný motor - proud zaniká pomalu. Při fast decay módu se motor připojí opačnou diagonálou můstku na napájení - proud zaniká rychle. To samé při spínání relé, když se překlene přímo diodou, odpadává pomaleji, než když se překlene transilem/zenerkou nebo se nepřeklene ničím a jako zenerka se použije samotný spínací MOSFET.

Edit: Artaban mě předběhl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9900
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: út prosinec 06 2016, 21:00    Předmět: Citovat

A ještě takový dodatek: "turbo brzda" u akuvrtaček se dělá zvláštním kontaktem na tý kostce regulátoru. Uvolněním tlačítky se odpojí napájení a svorky motoru se natvrdo vyzkratují. A uhlíky trpí. (odskoušejte si to z vyjmutou baterií - v klidu jde sklíčidlem motat těžce a po stisknutí tlačítka lehce, protože se motor odskratoval)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Victronix



Založen: Nov 23, 2007
Příspěvky: 920
Bydliště: Vážany

PříspěvekZaslal: út prosinec 06 2016, 21:27    Předmět: Citovat

Když dám na svorky motoru vhodný odpor, působí jako brzda. To už znám dávno ze školy. Napětí naindukované v motoru se na odporu mění v teplo. To je jasný. Když zkratuji svorky motoru, tak při volném otáčení rukou klade větší odpor.
A když dám na svorky nulovou diodu, tak mezi pulsy PWM dochází k maření zbytkové energie ve vinutí a působí proti směru otáčení?
Když dám nulovou diodu na relé / stykač, prodlouží se doba odpadu kotvy. Je to tedy tak, že kotva drží déle, ale elektromagnet má opačně póly? To by znamenalo, že kdyby nebyla kotva ze železa, ale z permanentního magnetu, odpadla by naopak rychleji.
Fakt se omlouvám za takový začátečnický dotazy i když je mi 40. Do teď jsem s cívkama moc nedělal. Rezistory mám celkem zmáklý, kondenzátor chápu taky celkem, ale ty cívky ještě neumím moc uchopit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9900
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: út prosinec 06 2016, 21:51    Předmět: Citovat

No chtěl jsem to původně víc rozepsat, ale zjednoduším to:
pro pochopení ber motor jako tlumivku. Pokud na tlumívku připojíš napětí, začne se "nabíjet" magnetickým polem, takže na ní narůstá proud. Až je nabitá, funguje jen jako klasický odpor o pár ohmech. (To vinutí má několik desítek závitů měděnýho drátu určité tloušťky a délky)
Pokud napětí odpojíš bez nulové diody, začne magnetický pole zanikat. V cívce vzniká elektrická energie, která se musí někde vymlátit. V případě holého vypnutí se vybije na oblouku (jiskra při odpojení), nebo ve formě přepětí a probití polovodičového spínače.
Pokud dáš ale k cívce antiparalelní diodu - při průchodu stejnosměrnýho elektrického proudu cívkou je na ní napětí zdroje, ale je nepropustná. Při odpojení napájení se cívka stává zdrojem (proud se snaží jít dál stejným směrem) dioda se otevře a prostě se pro cívku stává zkratem. Protože má cívka jen pár ohmu, proud tam nějakou chvíli cirkuluje, než se "spálí" na vnitřním odporu cívky. A Ty pomocí toho regulátoru jen doplňuješ úbytek tý cirkulace.
Pokud bys použil vybíjecí RCD obvod, budeš jen přečerpávat magnetickou energii do ztrátovýho odporu, ale cívku budeš plně "nabíjet" a "vybíjet" - Budeš napájet ten odpor.
Tohle jsou děje, které se na motoru projevují při dostatečně vysoké frekvenci pulsů. Akuvrtačka má kolem 2KHz.

Jinak běžící DC motor vyrábí elektrické DC napětí (elektromotorické), které působí proti DC napětí napájecímu. Rozdíl těchto napětí vyvolává určitý proud kotvou, který motor udržuje v chodu - mění se na energii mechanickou. Za předpokladu, že se napájecí napětí nemění , elektomotorické napětí se mění v závislosti na mechanické zátěži. V určitých případech může být stejné, nebo i vyšší - kdy motor vrací energii do zdroje (rekuperace) - to jsou případy, kdy na motor působí vnější mechanické energie - Motor je z vnějšku roztáčen. Tohle ale nulová dioda neřeší.


Naposledy upravil Artaban001 dne út prosinec 06 2016, 22:22, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Victronix



Založen: Nov 23, 2007
Příspěvky: 920
Bydliště: Vážany

PříspěvekZaslal: út prosinec 06 2016, 22:18    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):
Pokud rychle zapínáš a vypínáš proud do i běžícího rotoru, tak setrvačnou energii proudu musíš buď vybít odporem, nebo ji podržet nulovou diodou. Díky nulové diodě "dobíjíš aktuální magnetizmus", díky odporu musíš magnetizmus obnovovat, ...... U motorku v akuvrtačkách jde cca o 2KHz odhadem.

Díky, jde mi o tyto frekvence. Dobíjí se aktuální magnetismus - to znamená, že je sestupná hrana točivého momentu v mezerách PWM regulace delší?
PWM ¯¯¯|___|¯¯¯
Točivý moment ¯¯¯\___|¯¯¯
Může mi ještě někdo zkorigovat ten můj předchozí příspěvek?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9900
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: út prosinec 06 2016, 22:29    Předmět: Citovat

odpověděl jsi dříve, než jsem stihl poslat upravený příspěvek. Z něho by jsi to měl pochopit. Ustálený proud jdoucí skrz motor v běhu má indukční charakter. U velkých motorů tahá jiskry - to je projev té celkové samoindukčnosti, kterou tu řešíme. Rychlý změny proudu ovlivňuje tato samoindukčnost, pomalý projevy proudů mechanická setrvačnost rotoru + poháněného zařízení. Víc nevím, co bych k tomu napsal..
tady k tomu máš "matematiku":
http://www.spsemoh.cz/vyuka/zel/menice.htm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Victronix



Založen: Nov 23, 2007
Příspěvky: 920
Bydliště: Vážany

PříspěvekZaslal: út prosinec 06 2016, 23:45    Předmět: Citovat

Super.
Takže po odpojení napětí zaniká magnetické pole, tj. klesá k nule a tím udržuje v cívce stejný směr proudu (na svorkách je opačná polarita). Dioda udržuje napětí na hodnotě UF, prochází proud a ten klesá tak, jak se vybíjí cívka.
A když je frekvence PWM nízká, ve zbytku mezery zase opačně dochází k buzení napětí o stejné polaritě jako je zdroj a přes diodu v tranzistoru dochází k rekuperaci - brzdění motoru.
Ideální by tedy bylo, kdyby se nastavila maximální hodnota času TOFF na hodnotu, kdy dojde k poklesu souhlasného proudu na nulu.
f=1/TOFF_max.

No a teď praxe. Jakou frekvenci nastavit. Snad by to šlo vysledovat na osciloskopu. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3748

PříspěvekZaslal: st prosinec 07 2016, 10:00    Předmět: Citovat

Z praxe frekvenci co největší, kterou dané zapojení regulátoru umožňuje.

Při použití PWM třídy D zesilovače jako regulátoru se spínacím kmitočtem 400kHz už nejsou potřeba žádné snubbery ( chová se to už "jako" stejnosměrný proud )
Indukčnost motoru je velká vůči spínacímu kmitočtu.
Takový regulátor ( D zesilovač ) se chová jako reverzní spínaný měnič napětí se zpětnou vazbou.
Umožňuje rekuperaci, brždění i změnu směru otáčení motoru, je zpětnovazební,má ochranu nadproudu a také velkou účinnost.
Snubbery žerou výkon.



prubech napeti pri PWM regulaci U=100V, f=360kHz.jpg
 Komentář:
 Velikost:  2.43 kB
 Zobrazeno:  356 krát

prubech napeti pri PWM regulaci U=100V, f=360kHz.jpg




Naposledy upravil samponek dne st prosinec 07 2016, 10:17, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9900
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st prosinec 07 2016, 10:13    Předmět: Citovat

Šampónku, nemotej sem svůj zesilovač třídy D. Děláš mu z toho akorát hokej. Stejně ho stavět nebude. Pro něho je podstatný, že má k tomu motoru použít diodu, jinak mu odejde ten spínací FET. Snubber může dát paralelně k tranzistoru pro klid duše, ale u motoru není potřeba. Veškerý podklady k pochopení významu té diody tu již má, takže může studovat. Snubber- RCD člen k "požírání" nežádoucích přepětí .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Victronix



Založen: Nov 23, 2007
Příspěvky: 920
Bydliště: Vážany

PříspěvekZaslal: st prosinec 07 2016, 16:02    Předmět: Citovat

samponek napsal(a):
Z praxe frekvenci co největší, kterou dané zapojení regulátoru umožňuje...

Ano. A to je právě nejlepší co nejpomalejší.
Přechodové jevy tranzistory ohřívají nejvíc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3748

PříspěvekZaslal: st prosinec 07 2016, 16:07    Předmět: Citovat

Když má Mosfet správné řízení ( IO driver ) tak do 600kHz a 150V ne, ale vždycky je něco za něco.


IR2110 + 2x IRF644 U=140V f=550kHz.jpg
 Komentář:
 Velikost:  2.19 kB
 Zobrazeno:  363 krát

IR2110 + 2x IRF644 U=140V f=550kHz.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st prosinec 07 2016, 18:24    Předmět: Citovat

Victronix napsal(a):
Ideální by tedy bylo, kdyby se nastavila maximální hodnota času TOFF na hodnotu, kdy dojde k poklesu souhlasného proudu na nulu.
f=1/TOFF_max.

No a teď praxe. Jakou frekvenci nastavit. Snad by to šlo vysledovat na osciloskopu. Smile
Něco jsem k tomu napsal již dříve.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
zmizik



Založen: Mar 11, 2015
Příspěvky: 19

PříspěvekZaslal: pá prosinec 09 2016, 7:06    Předmět: Citovat

Ahoj, dík za odpovědi.
Nakonec sem byl kousek od GME, tak mne napadlo zkusit se přeptat na nějakou stavebnici. Koupil a složil sem to, co posílám v odkaze.
Má to ale dva detaily:
1) Při polovičním výkonu se motor točí ale divně bručí. Ale uhlíky nejiskří. Vadí to nebo lze s tím neco dělat?
2) Funguje cca do 20-21 V, pak už se to nerozběhne. Já potřebuji cca 24-28V. Napadlo mne vyměnit R2 za něco kolem 1k5. Neodpálím omylem něco?

No a při nulové poloze ten motor malinko bzučí, vyřešil bych to potenciometrem s vypínačem

https://goo.gl/photos/V6kEfewMHbAuECs3A
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund