Zaslal: út listopad 08 2016, 23:54 Předmět: Seriove nabijeni batertii
potřebuju nabijet Arduino Mega z baterie vstupni napeti ma byt 5-12V
mam doma hromadu nabijecich 16340 (poovina 18650) baterii, 2x 3,7v/700mA je presne to co potrebuju, dam 2 baterky do serie a Mega mi funguje, potud vsechno OK.
Rad bych je ale nejak inteligentne nabijel bez toho, abych musel tu krabicku porad rozebirat a vyndavat baterky. proste nabijecku na dve seriove zapojene LIION.
hledam v tom zbytecne neco sloziteho nebo staci jednoduse vzit schema na beznou Lion nabijecku a upravit tak, aby bylo na vystupu cca 8,2V?
okolo nabijeni baterii existuje mraky fám a blábolů a po přectení pulky internetu jsem uz zcela zmaten, vkladam tak duveru ve zdejsi zkusenost davu
resp tekto, krom toho ze vyhorim, urcite muj dum vyleti do povetri a pulka mesta nebude mit mesic teplou vodu, jsem se dozvedel, ze se baterky nesmi zapojovat ani do serie ani paralerne a taky jsem nasel tohle schema, ktere vyse uvedene popira. je to dostatecne, nebo by to nekdo nejak vylepsil, upravil, zjednodusil nebo udelal uplne jinak?
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 32853 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: st listopad 09 2016, 1:00 Předmět:
Schamann napsal(a):
...
Rad bych je ale nejak inteligentne nabijel bez toho, abych musel tu krabicku porad rozebirat a vyndavat baterky. proste nabijecku na dve seriove zapojene LIION.
...
resp tekto, krom toho ze vyhorim, urcite muj dum vyleti do povetri a pulka mesta nebude mit mesic teplou vodu, jsem se dozvedel, ze se baterky nesmi zapojovat ani do serie ani paralerne...
Jedno z řešení je v jednom z nepříliš starejch čísel AR-PE - musel bych pohledat ve kterým, ale autor tam používá akupack z Li-Ion článků v počtu tuším 4ks nebo 5ks, který má spojený do série - a ke každýmu článku má extra připojenej nabíjecí obvod, který při nabíjení napájí samostatným vinutím zdrojovýho transformátorku. Celej ten bázmek byl i vyfocenej na obálce. Tak dostává v podstatě všechny nabíjecí obvody vůči sobě plovoucí. Tobě by tak stačil jednoduchej transformátorek s dvojitým sekundárním vinutím, kterej by při nabíjení napájel dva nabíjecí obvody s balancérama - vlastně v principu bys nabíjel ze symetrickýho zdroje každej článek jednou větví. Při odběru proudu do Hádrujýna bys pak využíval jen krajní vývody celýho zapojení = články zapojený v sérii... _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Na e-bay najdeš spoustu hotových modulů které řeší balancer + ochranu proti přebití a ochranu proti nízkému napětí několika sériově zapojených li-on. Kupodivu jsem nenašel nebo špatně hledal obvod který by toto vše řešil včetně nabíjení, taky by se mi to hodilo.
Otázka je proč chceš tu Megu z baterie napájet přes její linear stabilizátor který ti značnou část energie bez užitku protopí. Jinak dle: https://www.arduino.cc/en/Main/ArduinoBoardMega2560
je vstupní napětí u té megy 7-12V, mezní 6-20V. Ale samotný použitý ATmega2560 funguje od 1,8V. Spíš bych tedy pořešil periferie na 3,3V a napájení z jednoho li-on článku (nebo několika paralelně) napájení třeba přes nějaký step down měnič třeba něco jako:
http://www.ebay.com/itm/5X-LM2596s-DC-DC-Buck-Converter-Power-Supply-Step-Down-Module-Voltage-Regulator-/162034869001?hash=item25ba07e309:g:RhcAAOSwiylXC1ke
Jako ze kdyz pouzije na nabijeni stabilizovany adapter, pujde plny proud do zkratu?
Ja resil nedavno podobny problem s tusim peti bateriemi v serii.
Nakonec jsem koupil 5 malych cinskych adapteru 5V/2A po 20,-/ks a pripojil k nim takove nabijeci moduly na usb za stejnou cenu. Ted si nepamatuju co tam byl za obvod, ale je toho na ebay plno. Doplnil jsem to obvodem na hlidani stavu baterii ktery v pripade problemu vypne. Na typ si momentalne nevzpominam, tusim neco od Analogu.
Založen: Nov 28, 2006 Příspěvky: 12261 Bydliště: Česká Třebová
Zaslal: st listopad 09 2016, 14:18 Předmět:
termit256 napsal(a):
Jako ze kdyz pouzije na nabijeni stabilizovany adapter, pujde plny proud do zkratu?
na tohle nabíjení se nesmí použít stabilizovaný adaptér !!!
je potřeba mít stabilizovaný proud, který odpovída asi polovičce kapacity článků a ten výkonový prvek ho musí snést (vyzářit do prostoru teplo)
během nabíjení je to studené a po nabití článků se začnou výkonové prvky zahřívat . . .
Pokud pouzijes bezny spinany zdroj ktery ma napeti stabilizovane treba na 9V, budes ho muset pretizit tak aby napeti kleslo na tech 8,4V. Jak se na to bude tvarit zdroj si domyslis. Uplny zkrat to tedy nebude, mas pravdu.
Je to takove kostrbate reseni, ale je nejlevnejsi a nejrychlejsi, zajistuje presne definovane nabijeni jednotlivych clanku a jejich ochranu pri nestandartnich stavech.
Založen: Mar 30, 2012 Příspěvky: 3573 Bydliště: Havířov
Zaslal: st listopad 09 2016, 22:59 Předmět:
termit256 napsal(a):
Pokud pouzijes bezny spinany zdroj ktery ma napeti stabilizovane treba na 9V, budes ho muset pretizit tak aby napeti kleslo na tech 8,4V. Jak se na to bude tvarit zdroj si domyslis. Uplny zkrat to tedy nebude, mas pravdu.
Pokud použiješ takovýto zdroj, nastane problém ihned po připojení, i když trandy budou ještě zavřené, protože napětí baterie bude ještě nižší, než těch 8.4V. Ovšem takto může nabíjet baterky jen nějaké prase, tak proč tento extrém vlastně řešíme?
Diky za vyjadreni...
nabijet kazdy clenek zvlast me taky napadlo. Zivim z totho jeste GPRS modem 4.4V tak mi prijde lepsi to napeti 5V z arduina srazit diodou nez zvysovat.
Vydrz jsem nijak neresil, to na co to potrebuju mi to bohate staci 30 minut, na ty 2 baterky to vydrzi pres 4 hodiny.
Ano Arduino ma kritickych 6V proto jsem nijak slozite nepremejslel a dal jsem tam 2x 3,7V a vedel jsem ze je to v pohode. tech 5V je jeden z vystupu ktere pouzivam jako napajeni prave pro ten GSM modem, to se omlouvam za mystifikaci.
asi pouziju nakonec tohle:
http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/20002190C.pdf
je to primo vyrobeny pro nabijeni 2S lipo / liion a ma to kolem sebe celkem 5 soucastek, kdyz nepotrebuju videt stav tak jen 3.
myslim, ze je to presne to co jsem cely dva dny hledal. Farnel to ma za 40,-
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.