Založen: Jun 05, 2005 Příspěvky: 12449 Bydliště: Ostrava
Zaslal: út srpen 09 2016, 20:15 Předmět:
fantomas napsal(a):
když zapnu zesilovač, okamžitě je slyšet velice slabý brum - ten by mi ještě nevadil a předpokládám, že pochází ze zdroje anodového napětí.
Nikoliv, je to brum, indukovaný ze síťového trafa do výstupáku + nějaký ten brum, indukovaný z kabeláže do kabeláže.
fantomas napsal(a):
Po pár vteřinách dojde k nažhavení elektronek a brum zesílí - takže to ovlivňuje žhavení ne? tento brum se dál už nemění - zapojené/odpojené vstupy a ani na potenciometry to nereaguje
To bych zdaleka netvrdil... _________________ Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Chtělo by to zjistit, kde to brumí. Jestli to nereaguje na poťáky, tak to není v předzesilovači, ale v koncovém stupni. Takže bych uzemnil G1 EL84, ideálně přímo na studený konec C12 a zjistil, co se děje. Pokud to i tak bude brumit, je to nedostatečnou filtrací zdroje. Pokud ne, lze se posouvat vždy o elektronku dozadu. Vliv žhavení lze otestovat napájením z externího ss zdroje, případně jeho krátkodobým odpojením, katody mají tepelnou setrvačnost.
To, že se po nažhavení zvýší brum, nemusí mít s pronikáním brumu ze žhavení vůbec souvislost. Po nažhavení teprve začnou elektronky fungovat, téct jimi proud. Takže začnou reagovat na to, co jim jde do vstupu i napájení. Do té doby jsou jako vyplé.
Taky je dobré vědět, o jaký brum se jedná. Je to 50Hz (magnetická vazba z trafa, žhavení), 100Hz (nedostatečná filtrace) nebo něco jiného. Někdy třeba prskají usměrňovací diody nezablokované kapacitou. Zmizí brum po vypnutí napájení, odpojení přívodu k anodovému usměrňovači, žhavení....
Založen: Jun 05, 2005 Příspěvky: 12449 Bydliště: Ostrava
Zaslal: čt srpen 11 2016, 8:20 Předmět:
xsc napsal(a):
Taky je dobré vědět, o jaký brum se jedná. Je to 50Hz (magnetická vazba z trafa, žhavení), 100Hz (nedostatečná filtrace) nebo něco jiného. ...
Mno, ona magnetická vazba se síťovým trafem dost často vygeneruje dominantních 150Hz a ne 50.... _________________ Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Ahoj,
takže jsem vyzkoušel toto:
- odpojení žhavení za provozu - brumí to dál
- zapojení odbrumovacího trimru - nepomohlo
- uzemnění G1 el84 na C1(-) - brum po nažhavení ještě zasílil
Ahoj,
potřeboval bych poradit jak správně zapojit žhavení, abych se zbavil brumu..
a potom
citace:
Ahoj,
takže jsem vyzkoušel toto:
- odpojení žhavení za provozu - brumí to dál
Takže ve žhavení to nehledej.
Doporučuji celé zapojení diagnostikovat po jednotlivých stupních, začít od konce (EL84).
citace:
- uzemnění G1 el84 na C1(-) - brum po nažhavení ještě zasílil
C1 je podle schematu vazební kondenzátor, ujednoť si označení.
Pokud brum přetrvává i po spojení g1 EL84 se zemí, je na vině usměrnění a filtrace anodového napětí.
Pokud mu to brumí s pouhou EL84 (zkratovanou g1), pak to těžko může být problém žhavení (nepřímožhavená katoda). To by se pak nemohly používat např. PL82, kde střídavý potenciál žhavení proti katodě byl značný.
Nejspíš je "bota" v té kabeláži, chybějící zemní spoj...
Založen: Jun 05, 2005 Příspěvky: 12449 Bydliště: Ostrava
Zaslal: ne srpen 14 2016, 13:23 Předmět:
Já už se v jeho chaotických pokusech ztrácím, kdy měl co kam zapojeno. Kdyby to píchnul na externí DC stab. zdroje, bylo by jasno za pár minut. _________________ Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Fantomasi, pokus se zprovoznit tuto část schematu, ta bručet nesmí:
p.s. Součástky každého stupně by měly zaujímat co nejmenší plochu, spoje součástek v mřížkových obvodech co nejkratší, nejlépe stíněné, jinak tvoří "anténu" a jsou zdrojem brumu.
Ještě můžeš zkusit odšroubovat síťový transformátor a měnit jeho polohu a natočení. Ale to má smysl jen, pokud to bručí hned po zapnutí, před nažhavením elektronky.
Ptát se, jest-li to dělá zdroj, je stejné, jako se ptát, jest-li je v něm vadná součástka. Takže to musíš zjistit sám, nejlépe měřením.
p.s. Ještě dodám - pokud to bručí s nenažhavenou elektronkou, tzn. s trvale odpojeným žhavením, pak to bručení způsobuje pouze magnetická vazba transformátorů.
Co se týče magnetické vazby TR, posouval jsem výstupáky tak, aby byly co nejdál a v ose. Brum (před nažhavením) jsem tím trochu zredukoval, takže to teď brumí úplně minimálně. Ale jen do doby, než se elky nažhaví.
Chtěl bych upravit zdroj. Máte někdo nějako radu? Přidal bych tam rezistor, abych vytvořil C-R-C filtr i pro el84.
Taky bych ten nový zdroj neosazoval na stejné místo, ale až k zadní stěně bedny - za síťový TR.
Co si o tom myslíte?
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku Předchozí1, 2, 3
Strana 3 z 3
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.