Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

sekací robot - upřesnění diagramu
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
komiktom



Založen: Jun 22, 2014
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: pá květen 13 2016, 13:55    Předmět: sekací robot - upřesnění diagramu Citovat

Dobrý den,

může mi někdo prosím překreslit (možno i za úplatu) el. diagram pro auto. sekačku?
Jsem laik, logický obvod nevypadá složitě, takže bych ho měl zvládnout, ale jaksi neorientuji se v něm dobře a chybí mi v něm relé resp. foto neodpovídá nákresu.

vše je tady:
kód:
http://spt06.chez-alice.fr/01/lawnmower.htm


děkuji předem
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jimmi2



Založen: Jan 04, 2010
Příspěvky: 1180
Bydliště: Praha, Teplice

PříspěvekZaslal: pá květen 13 2016, 14:44    Předmět: Citovat

komiktom napsal(a):
...el. diagram...
Máš na mysli schéma zapojení.....?

Relé je tam zjevně toto:
http://cz.mouser.com/ProductDetail/Panasonic-Industrial-Devices/JW2SN-DC24V/?qs=HLLy2pIPwuu05BG9NIWxwg%3D%3D
http://www.mouser.com/ds/2/316/jw-catalog-461998.pdf

A překreslovat na tom asi není co.....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka525



Založen: May 22, 2013
Příspěvky: 325
Bydliště: Psáry JN79GW

PříspěvekZaslal: pá květen 13 2016, 18:17    Předmět: Citovat

Obávám se, že to schéma asi není úplné. a navíc je kreslené tak, že mě funkce není úplně jasná. Na fotkách na konci příspěvku je tam těch součástek víc a je tam dokonce i nějaké arduino. Myslím, že by bylo jednodušší. kdybys dal zadání a navrhla se pro to nová deska. Ono provedení toho tišťáku má také dost daleko k dokonalosti.
A když nad tím tak přemýšlím, jestli se ti nechce do letování desek, tak by se to nechalo poskládat z hotových modulů pro arduino. Odhadem by stačila releová deska a deska pro připojení čidel a máš vystaráno.

_________________
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
komiktom



Založen: Jun 22, 2014
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: so květen 14 2016, 11:41    Předmět: Citovat

ano jde mi o schéma zapojení.
Chci zachovat jednoduchost jak píše autor tj. jen pár relé atd.... žádné arduino!

S tištěnými spoji nemám žádné zkušenosti, říkal jsme si, že koupím desku s pájecími body, pospájím prvky s motorky a mělo by to šlapat.

Mělo by to fungovat asi tak, že automatická sekačka seká - narazí na překážku (sepne se spínač) - sekačka změní směr (viz video na autorových stránkách. Má tam i jeho novější verzi právě s arduinem, ale to je pro mne příliš složité.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dj_rizek



Založen: Apr 07, 2005
Příspěvky: 711
Bydliště: blízko Třeboně

PříspěvekZaslal: so květen 14 2016, 17:46    Předmět: Citovat

To schéma fungovat bude jesli jsem ho pochopil dobře,po zapnutí napájení se sekačka rozjede jedním směrem a při nárazu do překážky se začnou točit obráceně motory pouze na jedné straně a sekačka se tím pádem začne otáčet atd. Spoždění druhé strany je díky těm kondenzátorům které do vybití udrží relátko seplé.

Nicméně vzhledem k tomu že finální verze má víc kondíků musel autor zapojení poopravit k jeho spokojenosti aby se to neklepalo někde zaseklý v rohu.

S Arduinem by to mohlo bejt "inteligentnější"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
komiktom



Založen: Jun 22, 2014
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: so květen 14 2016, 18:41    Předmět: Citovat

Tak už je mi to o něco jasnější, já si říkal proč tam ty kondenzátory jsou.

Ještě se zeptám:
- není mi jasná tato část (že by vypínač celého zařízení?)


- a tipuji, že toto bude uzemnění (je to nějak divně namalovaný)
a je nutné to uzemnit nebo to mohu nechat prostě nezapojené?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9794
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so květen 14 2016, 19:02    Předmět: Citovat

To schéma je hodně nepřehledný, ale bude asi funkční. Ty značky zemnění ber jako tady znak pro "kostru". Je to kvůli přehlednosti schématu. Vše s tou značkou je spolu spojeno - GND (Groud - země).
Pokud jsem to dobře pochopil, tak po nárazu do překážky (ty spínače vlevo) se jedno relé sepne a rozepne po uvolnění spínače, a druhý zůstává seplý díky náboji v kondenzátorech delší dobu. Tudíž jeden z těch pohonných motorů je ještě chvíli v reverzovaným stavu, zatím co ten druhý po opuštění překážky změní znovu směr otáčení.
Ty obdélníčky jsou konektory.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jirka525



Založen: May 22, 2013
Příspěvky: 325
Bydliště: Psáry JN79GW

PříspěvekZaslal: so květen 14 2016, 19:03    Předmět: Citovat

Posílám ti to nejjednodušší, co mě napadlo. Sekačka se rozjede okamžitě po zapnutí hlavního vypínače a sama se nezastaví. Zastaví se pouze vypnutím hl. vypínače. Po najetí na překážku se jedna strana reverzuje dokud je bourací kontakt sepnutý + cca 10s.
Já bych to ovšem sám takhle neřešil. V každém případě bych použil MCU. Nejde jen o to že se to nechá navrhnou inteligentněji. Hlavní přínos je v tom, že na MCU se nechá dále stavět. V tomto zapojení, když budeš chtít udělat nějakou malou úpravu, to bude znamenat vyhodit stávající desku a udělat novou třeba i trošku inteligentnější.



sekacka0001.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  sekacka0001.pdf
 Velikost:  275.37 kB
 Staženo:  84 krát


_________________
Jirka


Naposledy upravil Jirka525 dne so květen 14 2016, 19:20, celkově upraveno 3 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jimmi2



Založen: Jan 04, 2010
Příspěvky: 1180
Bydliště: Praha, Teplice

PříspěvekZaslal: so květen 14 2016, 19:04    Předmět: Citovat

Obrázky se mi nezobrazují, ale jak bys chtěl uzemnit sekačku.....? Wink
To je jenom společná kostra nebo tak.

Podle mě i arduino je na dostačující automatiku málo. Buď jednoduchý princip s víceméně náhodným popojížděním, anebo by tam musel být GPS modul a sofistikovaný program s velkou pamětí projeté trasy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka525



Založen: May 22, 2013
Příspěvky: 325
Bydliště: Psáry JN79GW

PříspěvekZaslal: so květen 14 2016, 19:32    Předmět: Citovat

Teoreticky z rohu vyjede, prakticky asi nikoli. Jde o to, že obdélníková sekačka se v pravoúhlém rohu asi neotočí. Lepší tvar pro tento případ by byl ovál. Úplně nejlepší by asi bylo, kdyby uměla couvnout, pootočit a pokračovat. Ale už takhle jednoduchou úlohu bych nechtěl bez MCU dělat.
_________________
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dj_rizek



Založen: Apr 07, 2005
Příspěvky: 711
Bydliště: blízko Třeboně

PříspěvekZaslal: so květen 14 2016, 19:45    Předmět: Citovat

Ale i jednoduchá logika by bez Arduina šla,nebylo by to zas tak složitý,jinak k arduinu je i GPS modul ale to už by byla jiná liga.Já bych to arduino kromě jednoduchý logiky použil třeba i jako pwm pro ovládaní pojezdu aby se to při nárazu zbytečně nehrabalo právě v rohu.
Tak nebo tak je to stejně o odlaďování za ostrého provozu.
Hlavně by mě zajímalo kde splašit 4 stejný motory kromě koupě funglovek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34041
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so květen 14 2016, 20:01    Předmět: Citovat

Prvy roboticky vysavac od iRobot fungoval prave tak jednoducho - pri naraze na prekazku cuvol, otocil sa o nahodny uhol (myslim, ze vzdy doprava) a zase sa rozbehol. Ale ked sa do niecoho zamotal a nevedel sa dostat von (napr. do kablov), tak zastavil a pipal. Zapinalo sa to volbou velkosti izby (small, medium, large) - to nastavilo casovac na vypnutie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
komiktom



Založen: Jun 22, 2014
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: ne květen 15 2016, 18:33    Předmět: Citovat

Děkuji Jirko525 - zkusím i toto zapojení.. chvilku mi to bude trvat než to všechno sestavím, každopádně dám vědět, jak to všechno šlape, protože vím, jak je feedback důležitý.
Souhlasím, že se to prostě pak musí odladit v praxi, taky jsem myslel na kulaté rohy, i že bych přidal nějaké překážky na travnatou plochu, sekací robot se mi bude hodit, protože mám cca 800m2 rovné trávníkové plochy.

Zastávám názor, že v jednoduchosti je síla a přidáváním vychytávek se může poruchovost zvyšovat geometrickou řadou.
Akorát jediný upgrade, který plánuji je dobíjení přes solární články, při předběžném propočtu a hmotnosti by to mohlo fungovat -čas ukáže.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dj_rizek



Založen: Apr 07, 2005
Příspěvky: 711
Bydliště: blízko Třeboně

PříspěvekZaslal: ne květen 15 2016, 20:45    Předmět: Citovat

Tak na 800m tam rovnou dej akumulátor z auta(možná i dva), tohle je schopný tak posekat malinkou předzahrádku.
Jak dlouho si myslíš že to bez inteligence bude sekat?
Solární článek dobrý ale ten to bude nabíjet tejden.
Spočítej si jen kolik proudu to sežere na 800m a to bez zmatkování který to stejně bude dělat (10x to bude sekat stejnou lajnu a podobně)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
komiktom



Založen: Jun 22, 2014
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: po květen 16 2016, 13:32    Předmět: Citovat

chci na sekačku sestavit solární panel (12V/150W rozměrově by to mělo být OK) s regulátorem (ten koupím). Tipuji, že baterie 12V/7Ah se nabije za max 3. hodiny, počítám také s postupným dobíjením... baterku z auta tam nemůžu dát, protože je moc těžká.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund