Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Rušení PIC vibračním bubnem
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: st duben 13 2016, 9:00    Předmět: Citovat

paulie2907 napsal(a):
...Kabeláž která vede do konektorů sťíňěná není je to páskový spoj z kabelů vedle sebe, rozvedených do různých částí zařízení...


Když už není možný použít stíněnej kablík (aspoň na vstupy), tak to jde udělat tak, že u toho plochýho kabelu dáš vždycky žíly okolo vstupních na zem. Takže např.: ZEM / vstup1 / ZEM / vstup2 / ZEM atd... A pak celej ten placatej nesmysl zakroutíš. Stíňák je ale stíňák.
P.S. Ty elyty se tam dávaj proto, aby aspoň částečně požraly bordel, kterej se ti může naindukovat na přívodních kabelech.

paulie2907 napsal(a):
Vstupy nastavit na PullUp pustit na ně napětí i když nejsou připojené ?

Přesně tak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jiriS



Založen: Jan 14, 2014
Příspěvky: 610
Bydliště: Ašsko

PříspěvekZaslal: st duben 13 2016, 18:38    Předmět: Citovat

Já používám programové nastavení pull-up mikrokontroléru (nastavení portů, najde se v datasheetu), ale lze i HW.
Zdroj může být trvdý a kvalitní, ale obecně smyslem je potlačit rušení co nejblíže u zdroje rušení.
Pokud se osvědčilo snížení hodnoty rezistorů na tlačítku znamená, že se Ti rušení šířilo nějakou vazbou, ať už kapacitní (velkou roli hraje často návrh plošného spoje) nebo indukcí (nevhodné vedení kabelů - vstupních, napájecích, rozmístění součástek apod.).
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
paulie2907



Založen: Feb 09, 2016
Příspěvky: 28

PříspěvekZaslal: čt duben 14 2016, 16:39    Předmět: Citovat

Tak se to stále ruší, občas při sepnutí relé dojde k restartu celého mikrokontroléru. Pull up a pull down rezistory nastaveny z 10K na 470R.

Na odstínění těch kabelů., vzhledem k tomu, že natahovat znova skoro 20 drátů a letovat je na konektory je obtížné - pomohl by nějaký ferit u mé elektroniky ? Elektronika je zakrytá odstíněným plechem.

Ferit myslím jako ten co bývá třeba u vrtaček a podobně.


Zbytečná citace celého předchozího příspěvku vymazána.Viz PRAVIDLA, odst.4e) a 4f)
Hill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7843
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt duben 14 2016, 16:59    Předmět: Citovat

Předpokládám že ze zdroje je napájen procesor i relé? Nešlo by natáhnou napájecí kabely zvlášť?
_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
paulie2907



Založen: Feb 09, 2016
Příspěvky: 28

PříspěvekZaslal: čt duben 14 2016, 17:46    Předmět: Citovat

Bohužel mám i možnost použít Solid State Relay (SSR) ale tím bych si moc nepomohl, protože se nenaučím tenhle problém vyřešit.

Relé je spínáno mikrokontrolérem na větvi 5V s společnou GND s relé, relé je ovládáno tranzistorem, filtr s diodami je přímo u relé i na desce (viz schéma), jediné co mě ještě nadá, je že ovládáací vodič, vede pár centimetrů od potenciometru na vibrační buben, jestli opravdu, nebudu muset ho odstínit, proto se taky ptám na ten ferit.


Zbytečná citace celého předchozího příspěvku vymazána.Viz PRAVIDLA, odst.4e) a 4f)
Hill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3382
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: čt duben 14 2016, 18:06    Předmět: Citovat

Nestálo by za pokus nahradit cívku relé adekvátním odporem? Pak bys viděl, jestli je příčina rušení ta indukčnost a nebo filtrace v některé části zdroje ve spojení s návrhem DPS.

Zkoušel jsi přidat na napájení PICe (přímo mezi vývody IC) přidat nějaký ten elyt alespoň 100u?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jiriS



Založen: Jan 14, 2014
Příspěvky: 610
Bydliště: Ašsko

PříspěvekZaslal: čt duben 14 2016, 18:10    Předmět: Citovat

Ty ellyty jsi doplnil? (Popřípadě doplnit cívku do větve s relé.)
Nezmínil jsem ještě, že je vhodnější tlačítka zapojit tak, že spínají vstupy mcu na GND (se zaputými či vnějšími pull-up rezistory).
Vzhledem k tomu, že se mcu resetuje, máš správně blokovaný vstup resetu?
Co indukované špičky z kontaktů relé? Nedíval jsem se teď na schema, tak nevím, co to vlastně spíná, mohou to způsobovat i nevhodně vedené vodiče.
Jirka
Edit: PICy moc neznám, v režimu MCLR slouží jako RESET (aktivní při úrovni L) - Ty jej nemáš ošetřený, programově nevím, jestli je přepnutý do režimu vstupu. Taky zkontroluj i nastavení detektoru napájecího napětí (Brown-out detector).
Teďjsem se taky pokusil podívat na plošný spoj.
Nedá se v něm nějak moc dobře vyznat, popis mi tak nějak nesedí se schematem, takže najít cokoliv je detektivka.
Ale co jsem si všiml, jsou tenké vodiče jak GND, tak obou kladných větví. Navíc dlouhé a kroucené a točené etc., prostě to nejhorší, co při návrhu můžeš udělat. Na mne to působí, že Tvůj návrh je už při sestavování schematu chybný (viz výhrady výše), tak využití prostředků mcu je nevhodné (taktéž).
A při návrhu plošného spoje jsi vyrobil k zařízení, produkující mj. silné rušení i důkladnou anténu a rozvod toho rušení.


Naposledy upravil jiriS dne čt duben 14 2016, 19:00, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
paulie2907



Založen: Feb 09, 2016
Příspěvky: 28

PříspěvekZaslal: čt duben 14 2016, 18:39    Předmět: Citovat

jiriS napsal(a):
Ty ellyty jsi doplnil? (Popřípadě doplnit cívku do větve s relé.)
Nezmínil jsem ještě, že je vhodnější tlačítka zapojit tak, že spínají vstupy mcu na GND (se zaputými či vnějšími pull-up rezistory).
Vzhledem k tomu, že se mcu resetuje, máš správně blokovaný vstup resetu?
Co indukované špičky z kontaktů relé? Nedíval jsem se teď na schema, tak nevím, co to vlastně spíná, mohou to způsobovat i nevhodně vedené vodiče.
Jirka


Elity jsem zkoušel předtím a neosvědčili se, dávál jsem je na 7805 místo 100nF. Cívku můžu zkusit zapojit. Spávně blokovaný reset ? No mám tam pul-down rezistor 470R, nic víc.
Resetuje se a občas přeskočí i některou podmínku např čekání na tlačítko, hýbe to vzduchovými válci a občas přeskočí krok při vypínání toho relé. A při zapínání se stroj občas jen "cukne" a restartuje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6638
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt duben 14 2016, 19:03    Předmět: Citovat

Elektrolyt jsi ale neměl dávat místo 100nF keramiky, měl jsi ho přidat paralelně, keramika je důležitá, elektrolyt má vyšší indukčnost a ESR, špatně filtruje vyšší kmitočty. Potřebuješ vzít pořádný osciloskop a vysledovat, kudy ti jde rušení do MCU. Musím říct, že návrh DPS se mi vůbec nelíbí. Proč, když už rozléváš měď, neuděláš tu rozlitou měď jako zem? Zásadně bys neměl digitální zemí nechávat téct žádné proudy od výkonových obvodů. Dnešní MCU snesou hodně, tzn. když to zlobí, chyba v návrhu je významná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jiriS



Založen: Jan 14, 2014
Příspěvky: 610
Bydliště: Ašsko

PříspěvekZaslal: čt duben 14 2016, 19:05    Předmět: Citovat

Doplnil jsem příspěvek výše.
Ellyty ne namísto 100n, ale doplnit!!!
A dostatečné blokování 24V větve, ale mám obavu, že i to bude málo- plšný spoj není navržen dobře.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
paulie2907



Založen: Feb 09, 2016
Příspěvky: 28

PříspěvekZaslal: čt duben 14 2016, 22:30    Předmět: Citovat

Na co si mám dávat při návrzích pozor ? Jinak nevím jak v eagle propojit měď s polygonem :/. Rád si přiučím, žádný učený z nebe nespadl Smile

Zkusím vyfiltrovat kondíkem a dám vědět jak to dopadlo. Jinak děkuji za objasnění elektrolit/keramika Wink


Zbytečná citace celého předchozího příspěvku vymazána.Viz PRAVIDLA, odst.4e) a 4f)
Hill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7843
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt duben 14 2016, 22:52    Předmět: Citovat

Hele, teď se dívám, jak máš zapojený ten stabilizátor- máš jej vůbec uzemněný? Je lepší k uzemění použít vývod 2., zvlášť když k němu máš navázané ty blokovací kondenzátory.

A vůbec, to ti namaloval autorouter?
Kdybys třeba prohodil mezi sebou ty pojistky, tak si kus cesty ušetříš. K tomu třeba R1- nebylo by logičtější jej mít nějak takhle?
A to platí pro spoustu dalších součástek.
Máš to kreslené jako oboustrannou desku, ale vrstvu TOP využíváš jen v případně nejvyšší nutnosti Sad



DPS.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  DPS.jpg
 Velikost:  65.89 kB
 Staženo:  63 krát


_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
paulie2907



Založen: Feb 09, 2016
Příspěvky: 28

PříspěvekZaslal: pá duben 15 2016, 5:59    Předmět: Citovat

Vrstvu TOP používám jako propoje, vždy pak dělám jen tu spodní. Máš pravdu koukám na to a je uzemněný viz schéma. na X2 konektor vede napájení, mám pocit, že pis 5-6 jedno je GND druhé +24V

Zbytečná citace celého předchozího příspěvku vymazána. Používej konečně tlačítko nad a pod vláknem!
Hill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4511
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: pá duben 15 2016, 6:37    Předmět: Citovat

Ja tam sice ziadne tlacitka na scheme nevidim, ale ak nepotrebujes nejake extra rychle snimanie tych vstupov pridaj paralelne k tej 5v1 zenerke kondik 47- 100n, odpory na vstupoch by som zvetsil na 10k. A ten odpor paralelne by som tiez dal aspon na 10k predpokladam ze do vstupov pustas 12v. Rozhodne ked je moznost blokuj vstupy RC clenom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
paulie2907



Založen: Feb 09, 2016
Příspěvky: 28

PříspěvekZaslal: pá duben 15 2016, 7:18    Předmět: Citovat

Myslí ke všem 5V1 na vstupech ? Pouštím tam 24V.

Zbytečná citace celého předchozího příspěvku vymazána. Používej konečně tlačítko nad a pod vláknem!
Hill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund