Založen: Jan 12, 2009 Příspěvky: 7148 Bydliště: Plzeňsko
Zaslal: so duben 09 2016, 20:42 Předmět:
A jak je na tom se selektivitou a dalšími parametry, co má slušné rádio mít ? _________________ Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Založen: Jan 12, 2009 Příspěvky: 7148 Bydliště: Plzeňsko
Zaslal: ne duben 10 2016, 18:36 Předmět:
Mně by jako odpověď stačil i osobní názor. _________________ Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Já jsem sice koncem osmdesátek taky zkoušel stavět tu "VKV krystalku", ale nechodilo mi to. Kamarádi se pokoušeli stavět tuner s cívkami na plošňáku, ale nechodilo to ani jednomu.
Bylo to někdy kolem roku 86-87, to jsem byl zrovna ve třeťáku na učňáku (že by rým ? ), o AM,FM vysílání a TV jsme se sice zrovna učili, ale kromě "multimetru" tuším PU120 a stabilizovaného zdroje
jsme neměli jiné přístrojové vybavení a navíc vsedmnácti letech jsme měli k tomu všemu trochu jiný přístup než dnes.
Pak jsem na "Soutěži technické tvořivosti mládeže" v Uherském Hradišti (r. 87?) i stavěl s ostatními soutěžícími stereo tuner, který byl na tehdejší dobu velmi pěkně zpracovaný jak elektronicky, tak mechanicky.
Byl rozdělený na několik klasických částí - oplechovanou vstupní jednotku, mf zesilovač se stereodekodérem, napájecí zdroj a ovládání se stupnicí. Sponzorem a dodavatelem všech elektronických a mechanických dílů byla firma Mesit.
Vstupní jednotka měla na vstupu varikapem laděnou pásmovou propust, pak KF907 (předzesílení + AVC),pak další přelaďované propusti, symetrický směšovač s 2x MA3005 (zapojené podobně jako S042P), oscilátor byl s KF525.
Jelikož se v té době přijímaly obě normy - OIRT i CCIR, jednotka měla přeladění 64 až 104 MHZ (nevím proč to nebylo až do 108, asi by se už dal blbě nastavit souběh).
Mf zesilovač byl za 1x MA3005 a za dvěma keramickými filtry 230kHz osazen CA3089 (docela kvalitní brouk, měl opradu velké zesílení, při oživování mi musel konstruktér pomoci dodatečným plechovým stíněním přes "záda" toho brouka.
Stereodekodér byl východoněmecký A290D, pak na každém audio kanále RC dolní propust s 2x KC509 pro odfiltrování 19kHz.
Napájecí zdroj byl osazen 2x MAA723, z toho jedna posílená o KU611 napájela tuším 14 volty všechny moduly a druhá sloužila jako stabilizátor ladicího napětí.
Ta měla na řídicí vstup přivedené korekční napětí pro AFC, které generoval CA3089 v MF zesilovači.
Ladění bylo takovým pseudo-multiotáčkovým potenciometrem - byl to nějaký divný potenciometr s vestavěnou převodovkou asi 1:2 v celoplastovém pouzdře, stupnice byla "analogová" jako pásek 24 LED řízených 2x A277D.
Citlivost a selektivita byla (dle mých měřítek) perfektní - dalo se s ním u nás v Liberci se čtyřprvkovou Yaginou na rotátoru na střeše paneláku poslouchat Bayern 3 a když byly v létě mimořádné podmínky šíření, tak
jsem párkrát "ulovil" i vysílání z Finska, Ruska (Leningrad), Rakouska a Maďarska. Jo - to byly doby.
Dneska už je celý přijímač rozebraný na jednotlivé (stále funkční) moduly. Používal bych ho klidně i dnes, ale jelikož momentálně poslouchám stanice spíš na horním konci - nad 104 MHZ,
s tímto přijímačem to nejde (viz výše zmíněný ladicí rozsah 64 - 104 MHZ). Říkal jsem si, že bych se mohl pokusit přeladit vstupní jednotku o ty 4 MHz výš, ale moc se mi do toho nechce (i když s dnešním přístrojovým
vybavením by to neměl být větší problém. Později jsem objevil v nějakém AR myslím z roku 78 nebo tak nějak zapojení vstupní jednotky a MF zesilovače, ze kterého výše popisovaný tuner tak z 90% vycházel.
Pokud by měl někdo zájem, můžu to nafotit a vložit do tohoto vlákna.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 19880 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: po červen 27 2016, 12:12 Předmět:
Máš k dispozici přeladění daleko větší, než potřebuješ, protože je už ti na nic pásmo OIRT, a vlastně i cokoli až do 87,5 MHz.
Čili by stačilo zmenšit indukčnosti v tuneru, aby tento potřeboval pro stejnou frekvenci nižší ladicí napětí. A dostavit souběh a přemalovat stupnici.
Jen ty Bavory a Rakušáky už na dálku nechytíš. Ještě tak ten Schafberg (Löbau) a pár lokálních staniček, to v Liberci jde samo...
Tunery se dělaly jen do 104 MHz až do přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století, do víc to ostatně nemělo cenu, nebylo tu nad 104 MHz co poslouchat. Tehdy se totiž v Evropě ten 4 MHz široký kousek teprve uvolnil pro rozhlas a mohlo se v něm začít vysílat i v NDR, aniž by se to s někým navzájem rušilo.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku Předchozí1, 2, 3, 4
Strana 4 z 4
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.