Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Toroidni transformator - uprava
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
baltazarek



Založen: Dec 01, 2015
Příspěvky: 22

PříspěvekZaslal: út prosinec 01 2015, 22:26    Předmět: Citovat

Myslel jsem samozrejme stejny pocet zavitu, jenom jsem se spatne vyjadril. Impregnovane vinuti neni, dnes jsem zkousel kousek odmotat, abych zjistil kolik je zhruba napeti na jeden zavit. Zkusim ten trafomot, oni tam previjeji transformatory, tak by snad mohli nejaky kousek prodat. Ty motory pobezi casto, je to na CNC frezku. Jinak jak je to prosim s tim ubytkem napeti ? Zkousel jsem si cvicne spocitat ten usmernovac a pri 32V stridavych, ubytku 1V na usmernovacim mustku, odberu 8A a filtracni kapacite 13600uF mi vychazi zvlneni temer 5V. Tech 8A je ale hrube predimenzovane, realne bude proud do 5A.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17964
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út prosinec 01 2015, 22:39    Předmět: Citovat

CNC jako frézka či router? To mě zajímá, dáš nějaký info co děláš? Pro mě není až tak problém kovařina ale motory a řízení, i když jsem elektrikář, stále tak nějak "bádám". Smile
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
baltazarek



Založen: Dec 01, 2015
Příspěvky: 22

PříspěvekZaslal: út prosinec 01 2015, 22:47    Předmět: Citovat

Je to frezka na hlinik. Ocel obrabet nehodlam. Soucasna hmotnost cca 250kg ale jeste to trochu nabude. Az mi to pojede tak si spoustu dilu udelam znovu. Tet je to takova nouzovka.


2015-05-26 12.35.34b.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  2015-05-26 12.35.34b.jpg
 Velikost:  261.46 kB
 Staženo:  62 krát



Naposledy upravil baltazarek dne út prosinec 01 2015, 22:49, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3181

PříspěvekZaslal: út prosinec 01 2015, 22:48    Předmět: Citovat

Délku neřeš, natoč tři nebo čtyři vinutí se stejnýma závitama, spoj paralelně, zbytek se prosákne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: út prosinec 01 2015, 23:09    Předmět: Citovat

Ten můstek má v kat-listu úbytek v propustném směru "per leg", tedy na každý úsek toho mostu. Úseky jsou v sérii vždy 2, tak raději uvažuj 2 V.
Zvlnění je zhruba závislé na tom, kolik milifarad kapacity máš na každý odebíraný ampér, a sice Uzvl=7/C/1A. Pro 13,6 mF a 8 A to dělá
Uzvl = 8A·7/13,6mF = 4,1 V ; reálně plus-mínus autobus, ale aspoň vidíš, jak to spolu souvisí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
feliz_navidad



Založen: Oct 15, 2009
Příspěvky: 737

PříspěvekZaslal: út prosinec 01 2015, 23:28    Předmět: Citovat

Ještě než budeš trafo převíjet - máš změřeno, kolik skutečně budou motory brát? Při poslední aplikaci s krokovýma motorama jsem taky dimenzoval zdroj na max. proudy motorů (cca 4A/motor) a ve finále byl max. odběr kolem 1,5A.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út prosinec 01 2015, 23:39    Předmět: Citovat

baltazarek napsal(a):
Co kdyz nebudou mit vinuti uplne stejnou delku ? Pak by to delalo problemy ne ?
Při zátěži se výkon nerozdělí mezi jednotlivá vinutí rovnoměrně. Ale stejně bude to trafo trochu naddimenzované, že? Nic kritického bych v tom neviděl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5034
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st prosinec 02 2015, 0:31    Předmět: Citovat

misocko napsal(a):
previnut to samozrejme mozes
co sa tyka toho prudu, asi by som podla prierezu jadra vypocital vykon trafa a z toho urcil ci da tych 8A pri pozadovanom napeti
skusat to podla priemeru drotu - no neviem, dava sa myslim od 2 do 4 A na mm2 (ak sa nemylim)
Je to naopak. Počítat výkon podle průřezu jádra je v tomto případě nesmysl. Ani se z průřezu jádra nic takového spočítat nedá.
Trafo už má primár namotaný, takže sycení je dané a nemůže se měnit. Výkon je v tomto případě naopak daný právě průřezem vodičů - a nejen sekundáru. Když budou slabé vodiče, bude výkon menší než když budou silnější. A přitom jádro bude totožné. Z čehož plyne, že průřez jádra o výkonu nerozhoduje.

A trafo snese docela velké přetížení, pokud tak nepojede trvale. Sám píšeš , že vlastně ne 8A ale spíš 5A. Takže to můžeš namotat podle předchozích rad 3 až 4 krát z toho, co máš doma a netřeba shánět tlustý drát. Ale klidně můžeš. Proud 2A jsi vypočítal pomocí proudové hustoty sekundáru 2,5A/mm2 , ale klidně bys mohl zvolit třeba 3,2A/mm2 (protože vnější vinutí bude dobře chlazeno) a rázem ti stačí jen 3 vodiče místo 4. Ale zase bude trafo o malinko měkčí.

Tvrdost trafa se dá jen hrubě odhadnout podle výkonu nebo to musíš změřit. Pochopitelně, čím tlustší vodiče(nebo víc paralelních), tím líp.

Pro jistotu změř i průměr primáru, jestli v tom není nějaký háček. Mám tady jedno trafo, které má několik sek. vinutí a průměr primáru je mnohem slabší, než by odpovídalo současným odběrům ze všech sekundárů.

A ještě si uvědom, že napájecí síť kolísá v určitém rozsahu, třeba o 5%, podle místa odběru a denní doby. Takže výstupní napětí se nedá stanovit úplně přesně. Z toho důvodu je tvá snaha o maximum cca 45V v pořádku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
baltazarek



Založen: Dec 01, 2015
Příspěvky: 22

PříspěvekZaslal: st prosinec 02 2015, 7:09    Předmět: Citovat

Dekuji za potvrzeni mich odhadu. Jeste zmerim prumer primaru. Ty motory nebudou mit velky odber, ale chvi mit rezervu i do budoucna pro pripadne napajeni dalsi osy. Pokud sezenu drat 2mm tak to snim navimu. Pokud nesezenu navinu to tim starym. Mam vinout vsechna vinuti soucasne a nebo treba jenom 2 a potom zase 2 ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: st prosinec 02 2015, 8:16    Předmět: Citovat

baltazarek napsal(a):
.... v grafu 3 je pro cely mustek.
pre každú diódu Smile

a pri 8A (stredných) špičky môžu byť aj 40+A.

Najlepšie je vinúť súčasne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
baltazarek



Založen: Dec 01, 2015
Příspěvky: 22

PříspěvekZaslal: st prosinec 02 2015, 17:55    Předmět: Citovat

Tak jsem dnes koupil drat, ale nemeli 2mm, tak jsem musel vzit 2.1mm.
Zitra to zkusim navinout. Zase tak tlusty neni, tech 70 zavitu se podle me da zvladnout. Co myslite, jak moc to pri navijeni utahovat ? Jeste jsem zvazoval udelat si na konci nekolik odbocek (napriklad 3), treba kazde 2 zavity, coz bude temer po 1 voltu. Jak nejlepe delat odbocky ? Normalne drat ukoncit a pripajet pak novy kus vinuti s tim ye obe vinuti omotam jeste nejakym vodicem, a nebo normalne ohnout ven a zase zpet, potom ten lak oskrabat a pripajet tam drat ? Diky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4045

PříspěvekZaslal: st prosinec 02 2015, 18:02    Předmět: Citovat

Utahuj co nejvíc, v ruce to stejně moc nepůjde. Odbočky nedělej, to při tomhle počtu závitů nemá cenu a při Ø 2mm by se to dělalo špatně. Namotej víc a později odmotáš. Pokud je chceš mermomocí dělat, tak vyhni drát ven a zkruť do očka a pokračuj. Nepřerušuj. Menší Ø by stačil. Tlustý to je, jen počkej až to začneš dělat!
_________________
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
baltazarek



Založen: Dec 01, 2015
Příspěvky: 22

PříspěvekZaslal: st prosinec 02 2015, 19:13    Předmět: Citovat

Ja prave porad nevim kolik udelat to finalni napeti. Na jake napeti to tedy navinout. Pokud bude ubytek na mustku kolem 2V a ja chci 45V tak mi to vychazi 33.23V na sekundaru. Pokud bude kolisani napeti v siti az 5% tak budu stale temer 3V pod 50V coz je podle me pro kartu bezpecna hodnota. Kdyz zacinate vinuti tak prvni zavit prekrizite tim druhy aby se neodmotaval ? Nebude tam moc velky hrb ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4045

PříspěvekZaslal: st prosinec 02 2015, 19:17    Předmět: Citovat

První závit se obtáhne kalounem, který se přitáhne dalšími závity a po několika se kaloun dotáhne. Podobně na konci. Nevím jak to lépe napsat. Bylo by třeba, aby ti to někdo ukázal.
_________________
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).


Naposledy upravil serviceman dne st prosinec 02 2015, 19:22, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17964
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st prosinec 02 2015, 19:21    Předmět: Citovat

baltazarek napsal(a):
Je to frezka na hlinik. Ocel obrabet nehodlam. Soucasna hmotnost cca 250kg ale jeste to trochu nabude. Az mi to pojede tak si spoustu dilu udelam znovu. Tet je to takova nouzovka.


Pěkný "kolejnice" a kovařina Shocked Tak to už není router na modelářskou překližku. Smile Tohle ti železo v malý tříšce určitě veme.
Na Z-ku máš stejný vedení jako na X a Y? Všechny osy máš na kuličkových šroubech, (na trapézy to moc nevypadá)?
Co ty krokáče? kolik maji Nm? Experti na CNC fóru již tvrdí, že tohle už chce serva. Ale ta cena...

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 2 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund