Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Výpočet odporového drátu
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6361
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: pá březen 04 2011, 20:28    Předmět: Citovat

Korektně spočítat to nejde, přiblížení tímto způsobem:
Od el. příkonu musíš odečít výkon daný zářením, pak výkon způsobený kondukcí přes dráty, dále kondukcí přes materiál okolo spirály, pokud to bude v proudícím vzduchu, tak ještě odečíst konvekcí odvedenou část výkonu...
Tyto výkony ti dají jistou energii (v bodě kdy ten rozdíl výkonů a příkonu bude nulový) ve spirále. Ta se pak společně s tepelnou kapacitou danného materiálu spirály použije k výpočtu teploty.
Aby jsi byl korektní, tak je vhodné započíst i tepelnou vodivost všech materiálů, které se uplatńují v přenosu tepla.

Přeji hezké počty, bude to hezkých pár nelineárních diferenciálních rovnic jinak než numericky neřešitelných...


Naposledy upravil Cust dne pá březen 04 2011, 20:35, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Eleman



Založen: Feb 21, 2011
Příspěvky: 3503
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

PříspěvekZaslal: pá březen 04 2011, 20:33    Předmět: Citovat

Naprosto přesně a srozumitelně vysvětleno Wink
Přeji příjemné řešení nelineárních diferenciálních rovnic vyššších řádů Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sheepard



Založen: Feb 06, 2012
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: po únor 06 2012, 15:56    Předmět: Citovat

Připojím se k tomuto tématu, neboť máme doma lehký problém s ovcema a vodou. Ano, je to lehce zoufalý, takže jsem se tu radši i zaregistroval, bo jsem tu nenalezl odpověď srozumitelnout elektro-laikovi.. Smile

Takže, problém je takový, že venku je přes noc v pohodě -20°C a voda, kterou dáváme ovcím do gumových kýblů během pár hodin zmrne (né, že by se objevila krusta, ale vznikne z toho trochu větší "kostka").. Takže já jakožto nějvětší inovátor rodiny usoudil, že než abych tam musel 4x denně chodit a měnit vodu, tak radši něco zbastlím.

Moje idea je taková, že vezmu odporový drát délky 4metrů a omotám s ním ocelový kyblík zanořený v izolantu (polystyren, guma, apod) a takto docílím alespoň toho, že ta voda nezmrzne (je jedno, jestli voda ve výsledku bude mít 1°C nebo 20°C).. Vnější teplota bývá okolo těch -15°C. K upotřebení tu mám starší adapter od notebooku (16V 3,36A) a moje otázka je, jaký drát a jaký průřez použít.. Jsem v tomhle naprosto totální lama, takže prosím (a děkuji) polopaticky.. Smile

Velice děkuju za případnou rychlou odpověď. Smile

p.s.: Googlil jsem hodně, pročetl hodně a stále jsem z toho marnej.. Nepotřebuju žádný super přesný výpočty, jde jen o to, aby ta voda nebyla tuhého charakteru.. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6361
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: po únor 06 2012, 16:11    Předmět: Citovat

Máš adapter 16 V a dává max 3,36 A.
Začal bych s tím, že vemu drát, který má odpor 4,5 Ohm a namotám ho kolem kyblu. Připojím na adaptér a budu sledovat, jak se to chová. Dej vědět jak to dopadlo, pokud to bude neoptimální, jistě ti tu někdo poradí...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po únor 06 2012, 18:59    Předmět: Citovat

Na to ale budete potřebovat dost drátu. Izolovaný seženete běžně asi jen měď. Přitom 10m Cu lanka o průřezu 0,75 mm^2 má odpor asi 0,23 ohmů, takže byste ho na 4,5 ohmu potřeboval asi 200m. O mnoho tenší drát zase bude příliš zahřívat izolaci s následným poškozením. Holý drát nemůžete použít na kovový kýbl.

Možná by byl schůdnější přímý ohřev vody ponorným topením.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
wlezley



Založen: Mar 05, 2006
Příspěvky: 672
Bydliště: Strachotín

PříspěvekZaslal: po únor 06 2012, 20:45    Předmět: Citovat

Běžně se to prodává, cena není zrovna lidová ale pro inspiraci: http://www.driml-napajecky.cz/?p=zbozi&id=3877 Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Vogon



Založen: May 14, 2009
Příspěvky: 1618
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po únor 06 2012, 20:55    Předmět: Citovat

Abych zvedl teplotu v akva 50l o tři stupně, z 20 na 23 topím trvale asi 38W. A to mám kovové topné těleso přímo ponořené do vody.
K tomu abys zvedl teplotu z -20 na 0 budeš asi potřebovat více výkonu než těch 50W co máš k dispozici.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
helios



Založen: Aug 08, 2007
Příspěvky: 2914
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

PříspěvekZaslal: po únor 06 2012, 21:06    Předmět: Citovat

Ja by som použil na skúšku náhradnú žiarovku 21W z auta (brzdy, smerovky), napájanú tým zdrojom z notebooku. Do zeme urobíš jamku, do nej vložíš žiarovku, nad ňu dáš plechový kýbel s vodou. Či bude výkon 21W stačiť neviem, ale za pokus to stojí. Silnejšia (reflektorka 55W nehalogén) žiarovka by bola lepšia, ale tvoj zdroj by ju neutiahol, možno tak väčšia nabíjačka auto-aku, ak takú máš poruke.
_________________
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sheepard



Založen: Feb 06, 2012
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: po únor 06 2012, 22:36    Předmět: Citovat

wlezley napsal(a):
Běžně se to prodává, cena není zrovna lidová ale pro inspiraci: http://www.driml-napajecky.cz/?p=zbozi&id=3877 Wink

Jojo, cena není vůbec lidová.. Smile Co se týče toho výkonu, tak já sám jsem samozřejmě trochu skeptický, jestli to těch 50W utáhne, ale za pokus nic nedám.. co se týče toho uchycení a přenosu tepla, tak s tím zatím laboruju.. Je fakt, že kovovej kýbl a drát bez izolace je blbej nápad, takže doma hledám nějákej kabel s bužírkou, která by nějáký to teplo vydržet mohla..

Ona uplně největší překážka nějákých nebezpečnějších experimentů je to, že ovčín se na noc zavírá, má normální dřevěnou střechu, podlážka (dá-li se to tak nazvat) je 10cm sena, takže nějáký nápady s žárovkou jsou docela nebezpečný. Každopádně díky za rady, já to zeítra nebo pozítří vylaboruju a uvidím.

Pokud tu je někdo, kdo by si chtěl pořizovat ovce nebo podobný zvířata, tak doporučuju myslet nejdřív na zařízení a pak až na stavbu ovčína. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vogon



Založen: May 14, 2009
Příspěvky: 1618
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po únor 06 2012, 22:49    Předmět: Citovat

Možná bys měl opustit metodu odporového drátu a zkusit raději třeba něco jako tohle. Pokud ten tranzistor přilepíš přímo na kov kýblu, bude přenos tepla daleko efektivnější, můžeš zkusit jich dát víc ať se hřeje větší plocha. Taky můžeš ten tranzistor přišroubovat třeba na chladič od procesoru nebo něco takovýho a ten ponořit přímo do vody. Tyhle chladiče jsou eloxovaný a ve vodě neoxidují.


topítko.jpg
 Komentář:
Topítko

Stáhnout
 Soubor:  topítko.jpg
 Velikost:  19.02 kB
 Staženo:  114 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mikisaurus



Založen: Apr 03, 2015
Příspěvky: 11
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá říjen 16 2015, 12:57    Předmět: Citovat

Ahoj, potřeboval bych poradit kde seženu 5m odporového dátu, který by měl celkový odpor 2 Ohmy. Tedy 0,4 ohm/m.

Mám to na vyhřívání sedaček do auta. Teplota bude hlídána termistorem a bimetalem.

Máte nějaký tip jakým drátem to vyhřívat?
Díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3491

PříspěvekZaslal: pá říjen 16 2015, 14:44    Předmět: Citovat

Sehnat drát dle tvých požadavků není problém, např.
http://www.ges.cz/cz/rd-100-1-20-GES06914167.html
ale tak se to nedělá, drát je příliš silný, tvrdý a lámal by se.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mikisaurus



Založen: Apr 03, 2015
Příspěvky: 11
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá říjen 16 2015, 15:01    Předmět: Citovat

Silný je, to je pravda. Třeba by byl z jiného materiálu a tenčí. Rozpáral jsem vyhřívané sedáky do auta, které se dají běžně koupit a napájí se z jigaretové zásuvky. Jenže ty topí málo a strašně pomalu. Byl tam drát v bužírce. Nevím z jakého matroše, ale nepřišel mi jako klasický drát. Odpor jsem na něm skoro žádný nenaměřil. Spíš jsem naměřil přechodové odpory na měřících vodičích.... Zkusil jsem ten drát zkrátit na polovinu (něco přes 2 metry) a píchnul na PC zdroj. To už topilo pěkně, ale ta izolace už byla celkem měkká.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mikisaurus



Založen: Apr 03, 2015
Příspěvky: 11
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po říjen 19 2015, 15:09    Předmět: Citovat

Nikdo neví jaký drát tam použít?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TubeGuru



Založen: Dec 21, 2011
Příspěvky: 514
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: po říjen 19 2015, 18:34    Předmět: Citovat

Zdar, nebylo by vhodnější použít něco takového?
http://www.elcar.cz/vyhrivani-sedacek/18702-csh-l2-univerzal.html
Nebo máš v úmyslu někomu upéct sedínku? Ten drát nesmí topit, není to vařič. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 4 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund