Založen: Jun 01, 2015 Příspěvky: 27 Bydliště: Prostějov
Zaslal: út červen 02 2015, 12:49 Předmět: Ultrazvuková Pračka Tesla Teson 10 L UC 003 CS1
Zdravím Vás
Potřeboval bych radu na opravu co bych měl přezkoušet zkontrolovat.
Mě se dostala do ruky zdarma nefunkční. tak jsem se do ní pustil že ji zkusím oživit opravit .Přede mnou už se v ní někdo hrabal a nejela.tak jsem si sehnal schematko. Je to model Tesla TESON10 UC 003 CS1.
Zjistil jsem špatný jeden tranzistor VT102 (SU 169). odpor R108 a R109.pak jsem vyměnil všechny diodky KY199 a pojistku 6A .Pokus jedna dopadnul špatně Naplnění vodou spuštění cca 5s to pěkně běželo z těch zářičů šli vidět pěkně bublinky takže fungovalo všech 8 + tipický zvuk čištění (UZM) a pak vylítnul jistič až na chodbě. Kontrola zase špatný tranzistor VT102 .na schema je doplňěn o diodku na C a E KY199 tak jsem vše dal podle schematka doplnil chybějící odpory na děliči a vyměnil diody,jeden vadný kondenzátor elit. ale stejně se nechce spustit navíc odešli i ty dva zdvojené tranzistory VT 103(2xSU 169)asi už byli načnuté a VT104(2xSU 169). Nemáte s tím prosím nějaké zkušenosti a v čem může být problém????
Založen: Mar 28, 2012 Příspěvky: 8050 Bydliště: Brno
Zaslal: út červen 02 2015, 13:35 Předmět:
Počkej, to chceš říct, že i když jsi měl na vstupu pojistku F4A, tak ti to vyhodilo i jistič?
Jinak jsem s tímto zařízením měl kdysi co do činění, SUčka jsem vyměnil všechny (proražené), ale jak to dopadlo, to nevím dodnes- ten nešťastník si donesl jen desku. _________________ Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Založen: Jun 01, 2015 Příspěvky: 27 Bydliště: Prostějov
Zaslal: út červen 02 2015, 14:10 Předmět:
Ano pojistky zustaly po vyhození jističe v pořádku . řekl bych že došlo k přepětí nebo zkrat něco z toho. přece jenom je tam napětí kolem 1000 V ve špičce.Využívá to rezonanci.Ještě mě napadlo jestli to nemůžou způsobovat ty vstupní síťové filtry. (WF 806 41)
Založen: May 06, 2007 Příspěvky: 4255 Bydliště: Zlín
Zaslal: út červen 02 2015, 16:59 Předmět:
Pokud to vyrazilo jistič a síťová pojistka to vydržela, tak máš nejspíš prohozenou fázi a nulu a něco se tam nejspíš prorazí na kostru. Síťový filtr nezpůsobí zničení tranzistorů.
Příště to zapínej přes žárovku, budeš mít menší spotřebu tranzistorů.
Založen: Jun 01, 2015 Příspěvky: 27 Bydliště: Prostějov
Zaslal: út červen 02 2015, 20:49 Předmět:
to Lukas-Peca : No fáze je určo v pořádku.OK s tou žárovkou je dobrý nápad. A mám ji vřadit seriově na vstup spotřebiče na fázi předpokládám správně? a výkon žárovky aspoň 100w?Díky za radu.
To samponek :
Jo no to by mohlo být protože když sem jezdil osciloskopem sondou(taková prasárna asi se to dělat nemá) po tranzistoru VT104 který už byl po smrti. slyšel sem takovej ten zvuk přeskakování jiskry jako u auta když přeskakuje jiskra na svíčku v některym trafu. Myslim že to trafo T2. Tak jsem ho rozebral ale není na drátech nic vidět. Jsou to takový pletený pocínovaný drátky s průhlednou izolací a to na vynutí L1 a L4 pak na L3 a na tlumivce LT1
Jinej pletenej vodič s Bílou izolací je na L2 ale taky není nic vidět.
Co myslíš?
Jo a poznatek: ty trafa jsou jádrama přišroubovaný odizolovanejma šroubama bronz potažený plastem ke kostře na držáku vedle sebe . což by eventuelně mohlo prorazit i přes to vynutí a ten plast na kterém jsou ty cívky namotány je to tak?
Skusím nafotit.
Založen: Jun 01, 2015 Příspěvky: 27 Bydliště: Prostějov
Zaslal: so červen 06 2015, 9:37 Předmět:
samponek napsal(a):
Musíš to převinout lankem s nepoškozenou izolací. Ve vychylovacích cívkách většího CRT monitoru není impregnované a dá se použít.
Už jsem se pídil z jakého materiálu je ta izolace na lanku a vypadá to na teflon . Průměr 0,8mm bílá barva CuSn a ty transparentní lanka mají průměr 1,16mm a izolace asi PVC . Mrknu se po nějakém CRTčku a když to nebude vyhovovat tak obědnám. Ale potřeboval bych vědět jakou to má mít el. pevnost. Já si myslím, že min. 1500V. Díky za tipa.
A myslíš si že výkon té žárovky na vstupu postačí 100W?(kvlůli zkratu)
A můžu vyzkoušet těch 8 zářičů jednotlivě ?Myslím tím že když jsou zapojeny paralelně rozpojím je od sebe a budu zkoušet jeden po druhém(zapnu jede vypnu přepájím přívod na další atd..) je to blbost ?? Když mají celkovou kapacitu 28nF tak se asi ta kapacita zmenší a nevím jestli se to nějak rozladí nebo by se mohli takto zničit? Nebo je to jedno a sníží se pouze celkový výkon ultrazvuku a proudy v cívkách ?
Předem díky za info.(a zkoušet to bez těch převinutejch cívek nebudu)
Založen: Jun 01, 2015 Příspěvky: 27 Bydliště: Prostějov
Zaslal: ne červen 28 2015, 7:36 Předmět:
Ahoj všem
Tak jsem provedl převinutí trafa T2 a LT1 lankem CuSn 1mm2 s teflonovou izolací vnější průměr 1,9 El pevnost 2500v teplota 205°C to odpovídá původnímu lanku. Dále jsem vyměnil elity a osadil nové tranzistory. Vše jsem pečlivě překontroloval a smontoval.
První test proběhl přes 100w žárovku zapojenou do série na vstupu fáze před pojistkou F1. Doplnil jsem vodu po značku minimum. Po zapnutí se nic nedělo změřil jsem napětí na výstupu z můstku 255 V ( bez žárovky je 345V ) Zmačknul jsem tlačítko start čištění a hele žárovka se jen nažhavila a z UZM byl slišet pěkný zvuk (bzzzz) jak má být ale nebyl zřejmě dostatečný výkon takže se hladina vody ani nehnula nechal jsem běžet 30s nic se nestalo vše OK .
Následoval pokus bez žárovky. Zapnu stroj, nic měřím napětí z můstku 345V v pořádku. Zmáčknu tlačítko start čištění a okamžitě prskla a praskla pojistka F1. Proběhla následná kontrola a trandy VT103 a VT104 se odporoučely takže teď v čem to vlastně je.
Přemýšlím jestli to napětí při zapnutí na výstupu do T2 na cívku L1 nepřekročí mez těch tranzistorů které se prorazí vyzkratují .Mám zkusit ubrat jeden závit z L1 Nebo máte ještě někdo nějaké nápady čím by to mohlo být?
Problém ještě může být v tom, že SU169 mají jednu vlastnost, nevím proč, ale nesnášejí moc velké záporné napětí mezi bází a emitorem, které z budícího trafa v tomto zapojení přes tu diodu přichází.
Dojde k jakési poloviční destrukci a mezi bází a kolektorem potom mají svod asi 2 až 4kΩ, což vede k jejich otevření a když jsou zapojené v polovičním můstku na 340V - následnému proražení obou, při kladném napětí to požere přechod BE, ale při záporném se ty esúčka nějak nabourají, při měření multimetrem jako diody se to nepozná, ale po zapojení na 340V se prorazí.
Po zapojení antiparalelní diody mezi BE problém odstraněn.
Jiným tranzistorům, třeba 2SD2625, nebo 13009 z PC zdrojů to záporné napětí nevadí a antiparalelní diody mezi BE mít nemusí.
Nevím proč, ale asi to souvisí s jinou technologií výroby, proto do zdrojů dávám 2SD2625 a 13009 a esúčka do zesilovačů, kde se to záporné napětí mezi bází a emitorem nevyskytuje.
Pro jistotu bych po výměně za 13009 ještě zvětšil kondíky 680p.
Porucha takto nabouraných esúček s tím svodem mezi bází a kolektorem se v obvodu s 12-ti volty neprojeví, ale po zapojení na 340V se prorazí, takto poloproražené mám jen jedno, vytažené z podobného zapojení, protože když se to stane, prorazí se obě a mají zkrat mezi všemi vývody a už se to zjistit nedá, co předcházelo.
Přišel jsem na to tak, že do stejného zapojení dal 13009 a fungovalo bez problémů a po osazení SU169 došlo k tomu nabourání a svodu mezi bází a kolektorem.
Založen: Jun 01, 2015 Příspěvky: 27 Bydliště: Prostějov
Zaslal: st červenec 01 2015, 22:11 Předmět:
Ahoj Myslíš zapojit ty diody takto??
Jinak zapojil jsem 13009 dvě z PC zdroje na test a přes žárovku to pěkně jede jen jsem musel kvůli chladícímu ventilátoru zapojit žárovku za F3 aby se rozběhnul naplno.
Jen ten výkon není dostatečný čistil jsem nějaké blbinky a nemá to ten výkon.
Na výstupu UZM jsem naměřil rozptyl napětí od 255V-615V a frekvenci 25kHz -38 Khz když jsem točil jádrem na T1
S 13009 bych to nechal bez antiparalelních diod a budící obvod zapojil stejně jako v PC zdroji.
Budič na UZM bych zapojil jenom s PC zdrojem, místo origo trafa tam dal které je tady a výkon bzučení reguloval trimrem na vývodu 4 TL494 a kmitočet nastavil, aby to rezonovalo s nádobou.
PC zdroj už obsahuje zpětnou vazbu koncového stupně na budícím trafu.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6Další
Strana 1 z 6
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.