Založen: Oct 30, 2010 Příspěvky: 6732 Bydliště: Praha
Zaslal: út březen 31 2015, 16:13 Předmět:
Klasické životu nebezpečné provedení ála Číňan. Doporučuji někam hodně rychle a daleko zahodit, podívej se na izolační mezeru mezi primárem a sekundárem Zvýšení napětí by se dosáhlo výměnou zenerky v sérii s optočlenem, případně přidáním diody do série s původní zenerkou, podle potřeby schottky nebo obyč. Ale opravdu doporučuji tento zdroj nepoužívat, nelze ho považovat za galvanicky oddělený.
Založen: Nov 05, 2005 Příspěvky: 634 Bydliště: Liberec
Zaslal: út březen 31 2015, 16:18 Předmět:
No a ten "bezpečnostní" kondenzátor - vedle optronu, to je taky lahůdka. Zajímavé je, že tam mají přímo jen přes odpor připojené napětí na optron, nikde žádná reference, je to divný. Existuje optron s nějakou referencí ?
Založen: Dec 24, 2008 Příspěvky: 2379 Bydliště: Zlínsko
Zaslal: út březen 31 2015, 16:32 Předmět:
Do série s optronem je ta zenerka, co je mechanicky mezi ním a hranou desky + paralelně k jeho diodě je R4. Nějak to funguje, ale blbě (pak plave napětí mezi 4,7 a 5V). Pro opravdový zdroj je lepší reference s něčím jako LM431 - ta by už měla to napětí držet bez závislosti na teplotě ani zatížení. To, že je to z bezpečnostního hlediska prasečina psát snad nemusím - to už tady bylo napsané vícekrát.
Chlapi díky. Už tu mám 6ks a všecko je to nízko, pokud to půjde takto jednoduše bude to OK. Zkusím tu zenerku vyměnit nebo jí pomoct kombinací obyč. nebo schotky diody.
Bezpečnost naštěstí řešit nemusím. Bude to měnič z 90V na 5V pro ekolo, na výstup přidávám transil s pojistkou, takže by se nemělo nic stát. Bylo mě líto to srážet na odporech a za 25kč - no nekup to.
To napětí při změně zátěže lítá jen o 0,1V, ale kusově je to jednou 4,7V a jindy až 5,2V. Stabilita být extra nemusí , bude to napájet logiku Arduina a pak pro AD převody tam mám TL431.
Založen: Dec 24, 2008 Příspěvky: 2379 Bydliště: Zlínsko
Zaslal: út březen 31 2015, 18:50 Předmět:
Jestli musí být tedy všechny zdroje s napětím přesně 5V, tak ty zenerky bude asi potřeba trochu přebrat - třeba BZX55 mají u řady "C" tolerance Vz cca ±6% (což vypadá na tento případ) zatímco u řady "B" ±2% (což je už lepší) - prostě to úplně přesné součástky nejsou.
No když už tam bude ochrana transilem. Budu řešit něco podobného. Zařízení v plechové skřínce která bude uzemněná se budou připojovat napájecí adaptery 12V ale různých výrobců. Jak to ochránit proti výše adaptéru na fotu? Napadá mne dvě pojistky (+ a GND) a 2 x Transil proti PE. Použít jen jeden mezi + a GND na svorkách by asi proti průrazu nic nechránil. Nebo vás napadá něco jiného?
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.