Zaslal: ne únor 08 2015, 13:16 Předmět: FM přijímač na VKV
Čau. Chci se pokusit o stavbu jednoduchého přijímače pro pásmo VKV. Představoval bych si to takhle: Tranzistor v zapojení se společným emitorem a můstkovou stabilizací pracovního bodu bude mít na bázi připojenou anténu a bude zesilovat signál z antény. Na odpor v emitoru navážu oscilátor kmitající na stejném kmitočtu jaký má vysílač. A na kolektoru tranzistoru bych měl obdržet NF signál. Než se do toho pustím. Chtěl bych se zeptat mohlo by to takto fungovat?
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 32853 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: ne únor 08 2015, 14:25 Předmět:
Nebylo by jednodušší pokusit se spáchat nějakou "klabalovinu", tzn. použít buď samotnej obvod TAA/MAA661 jen s VKV laděným obvodem na vstupu jako vf zesilovač s demodulací FM na boku "S" křivky - anebo zkusit spáchat aperiodickej vf předzesilovací stupeň a za něj šoupnout superregenerační zapojení, schopný demodulovat FM samo o sobě? _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Já myslím,že ti to fungovat nebude,pokud máš namysli příjem FM modulace.
Po nějakém "směšování" sice dostaneš nějaký výst.signál,ale musel by být fm demodulován. Pokud chceš získat použitelný signál,použij TDA 7000 nebo lépe "7088" ( je pod různými označeními) , který má v sobě oscilátor,směšovač,mf zesilovač na nízkém kmitočtu atd. Je prakticky v každém malinkém tinťonském rádijku ,používám občas ty destičky jako modul do starých rádií,když si kamarád přeje,aby to také slušně hrálo.
S jedním aperiod.předzesil stupňem třeba něhaký BFR to hraje na kus drátu na Vysočině tak 15-20 fm stanic. Event.nějaký superreakční příjímač,ale je to problematické na ladění,vazbu s anténou,vyzařování atd.,jako kluk jsem všeliké zkoušel,tak na jednu dvě stanice v Brně to stačilo,ale rušilo to televizi.
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 32853 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: ne únor 08 2015, 15:08 Předmět:
On ten synchrodyn UMÍ demodulovat FM, první elektronkový FM "detektory" = demodulátory na jiným principu nepracovaly... Využívá se v něm toho, že se na pracovním odporu směšovacího stupně mění úbytek napětí podle toho, jestli je a jak velkej je na něm zázněj vzniklej směšováním přijímaný frekvence měnící se v rytmu zvukový modulace a stabilní frekvence místního oscilátoru. Místní oscilátor se naladí pokud možno těsně na "nosnou" nebo spíš v praxi pár desítek Hz "vedle" - a pak už se pásmovou nebo aspoň dolní propustí nastavenou na odřezání všeho, co je mimo akustický kmitočty "vybere" zvukovej modulační signál... Nemá to žádnou mezifrekvenci (tu ty TDA7700 a pod MAJÍ - je sice nízká, kolem 100kHz, ale JE TAM!), ale "zrcadlovej" příjem synchrodynu hrozí jen při rozladění o šířku akustickýho pásma "na druhou stranu" od nosný. Jeho ladění je proto ještě přesnější, než u těch "nízkomezifrekvenčních" přijímačů s IO. _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Jednotranzistorový přijímač FM chodí jedině "superreakční" který ale funguje úplně na jiným principu. To raději postav něco s TDA7088
A pokud jsi spíš na programování, tak si postav něco s RDA5807
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 32853 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: ne únor 08 2015, 16:47 Předmět:
Artaban - ten 1 tranzistor je asi myšlenej jako předzesilovač = aperiodickej neladěnej vstup, jen určenej k zvýšení úrovně vstupního signálu a zároveň k omezení zpětnýho vyzařování do antény. Stejný se dávaly k superreakci, aby tolik nevyzařovala ven.
Milan - on mu to někdo zadával? Já nabyl dojmu, že si chce postavit něco, co se bude relativně snadno dát naladit a co mu bude schopný realizovat příjem v pásmu FM rádia! A bohužel, u FM platí že čím jednodušší zapojení, tím je složitější nastavení. Umíš si představit, že bys na FM stavěl reflexní zapojení? _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
No pokud se nemýlím, tak Superpavel v úvodním příspěvku popsal klasický směšovaš bez vstupního předzesilovače. Klasicky se používají 3-tranzistorový (1 tranzistor je oscilátor, jeden je předzesilovač a poslední je směšovač). Potom se u přenosných rádií používaly verze s kmitajícím směšovačem - kdy směšovací tranzistor tvořil zrovna i oscilátor. Takže v FM části byly tranzistory jen 2.. Každopádně pouhým směšováním FM-in a OSC nikdy nedosáhne kvalitního přijmu FM. Tohle se používá pouze pro příjem telegrafie, nebo SSB. "Hybridama" jsou různý SDR přijímače, kdy se o demodulaci stará procesor. Zde je mezifrekvence jen desítky KHz.
Kdesi jsem na internetu našel schéma 1 tranzistorovýho přijímače FM:
tranzistor sloužil jako kmitající směšovač. Výstup z něj vedl přímo na poměrový detektor (dvě VF tráfka a dvě diody) a z něj pak na výstup na zesilovač. Takže citlivost a selektivita dost na hovno.
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 32853 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: ne únor 08 2015, 18:14 Předmět:
milous2 napsal(a):
V AR,ale kdysi,vyšlo něco na VKV s KF 521 a cívka na pcb.Už si vzpomínáte?
Byly 2 varianty - jedna s GF506, druhá s KF521, pořádně nefungovala ani jedna... To už fakt líp hrál Klabalův "FM - kňoural" poskládanej z kapacitního trimru, cívečky namotaný na vypálenou skleněnou pojistku a integrovanýho mf zesilovače-demodulátoru MAA661, to všecko napájený přes dva odporový trimry z tužkovýho monočlánku.
Zajímavý bylo, že pravděpodobně kvalitnější technologií vyráběnej "původní typ" TAA661 od Philips-Valvo takhle zneužít prakticky nešel, zatímco v případě tesláckýho MAA661 za určitejch podmínek takhle hrál snad každej kus. Údajně to měla způsobovat nějaká vazba na čipu, která byla v MAA661 kvůli zjednodušení výroby (= možnosti používat míň kvalitní výrobní technologii) a kterou TAA661 nemá... _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 19880 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: ne únor 08 2015, 18:37 Předmět:
Synchrodyn není primárně určený pro příjem FM. Třeba by ji přesto nějak dokázal demodulovat, odhaduji ale, že z toho poleze zvuk jak z vocoderu, co přes něj zpívá třeba Cher.
Jestli chceš, aby to byl skutečně FM přijímač, musí umět tu frekvenční modulaci zpracovat pokud možno bezchybně.
Založen: Jun 29, 2011 Příspěvky: 799 Bydliště: u Kolína
Zaslal: ne únor 08 2015, 18:53 Předmět:
To zapojení s MAA 661 hrálo jen s určitým napětím. Na čerstvý tužkový 1,5V to nechtělo chodit. S TAA 6.. jsem neměl možnost odzkoušet. Dnes jsou "vybitých" monočlánků plné krabice v kdejaké prodejně a tak by nouze o napájení nebyla snad do konce vysílání v těchto pásmech ?
Jen si neodpustím poznámku otom,že hrajou snad jen jedno a to samé a dokola.
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 32853 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: ne únor 08 2015, 19:03 Předmět:
Tak skladbu programu nemá cenu řešit... já stejně poslouchám jen Radiožurnál - kvůli zprávám a Zelený vlně (to převážně v autě), ostatní RÁÁÁDYJA ignoruju.
Bejváváválo tady na východě Čech poměrně solidní regionální Rádio OK 93,3 - už není, na jeho frekvenci se vysílá středočeská komerce Blaník.
Stejně tak bejvávávála z Litic šířená Metuje, načež ji taky sežrala finančně silnější konkurence a učunila z ní takzvaný "fájnrádyjo".
Ne jinak dopadlo i přímo mně za bukem šířený HIT rádio (z Andrlova chlumu)...
Takže doma jen ČRo 1 a na cestách autorádio přepnutý na AUX, krmený z mp3 přehrávače a se zapnutou funkcí TA a AF na předladěným právě Radiožurnálu... _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.