Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Ovládánjí stroje oprava - stykače 110V nebo 24V?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  

Ovládání mašiny řešit následovně:
Překuchat ovládání na 24V
73%
 73%  [ 17 ]
Ponechat stávající ovládnání 110V
26%
 26%  [ 6 ]
Celkem hlasů : 23

Autor Zpráva
JDo



Založen: Sep 17, 2013
Příspěvky: 32

PříspěvekZaslal: pá leden 30 2015, 20:14    Předmět: Ovládánjí stroje oprava - stykače 110V nebo 24V? Citovat

Ahoj pánové,

Co si myslíte o přestavění ovládacího obvodu stroje ze 110V na 24V? Já bych to asi rád realizoval na 24V.

Upraveno 31.1.2015 8:46: Nejedná se o komerční opravu.

Bude něco více trpět? Opalovat se kontakty ovládacích spínačů/pomocných kontaktů stykačů, když poteče cca 5x vyšší proud? Vodiče jsou dostatečné. Kdyby měl stykač 5W, poteče při 24V ustálený proud 200mA. Co spolehlivost sepnutí při nízkém napětí?

Proč se ptám? :

byl jsem požádán abych zprovoznil kombinovaný stolařský stroj pila/fréza, který léta stál. Nyní byl odkoupen a majitel jej zkoušel uvést do provozu což se nepovedlo.

Elektrika není nikterak složitá, dva stykače zapojené s několika spínači tak, aby vždy jela pouze pila nebo pouze fréza (sepnut pouze jeden stykač). Do toho tři tepelná relé - jedno pila, dvě ostatní pro dvoje otáčky frézy 1500 a 3000ot.

Ovládání stykačů je původně 110V. To celé je napájeno 3F TN-C, takže na 110V je tam trafo 400/110 63VA. (63VA - výkon až až)

A v tom trafu je zakopán pes.

PO PRVNÍM ZAPNUTÍ STROJE TRAFO VYHOŘELO. Nebyl jsem u toho, ale zdá se, že k tomu nebyla jiná příčina, než právě načaté trafo (vlhkost, mezizáviťák, škodná?) - jinak vše zapojeno správně majitelem.


Nebudu teď spekulovat o předimenzování trafa (na dva stykače 63VA je dost, myslím), ale:

1) Trafo 400/110 jsem nyní schopen sehnat pouze nové za cca 800Kč a to s tím rizikem, že budou časem muset jít i stykače, které mimochodem nejsou taky tak snadno k sehnání jako například 24V - dalších minimálně 1000Kč.

= Takže minimálně 800Kč s nejistým výsledkem u stykačů. Takže možná 1800Kč

2) Pokud bych to překuchal na 24V, bude se vždy daleko lépe shánět náhradní trafo (jistě, to se tak často neničí, zvlášť když je dobře jištěno, ale kdyby přece...) Dá se sehnat jeté 400/24V za pár šušňů, ale ani nové není až tak drahé a jsou jich všude mraky. TZN ušetřím a za ty prachy rovnou koupím stykače nové (potřebuju 3x NO s pomocnými 1NO + 1NC), které taky budou o fous levnější než stykače na 110V.

Řekněme, že zde dám 900Kč a mám trafo starší, ale jak víno, plus dva excelentní stykače.

CO VY NA TO?


Naposledy upravil JDo dne so leden 31 2015, 8:46, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jodr



Založen: Jan 20, 2008
Příspěvky: 1378
Bydliště: na vejminku

PříspěvekZaslal: pá leden 30 2015, 20:20    Předmět: Citovat

24V. Mas moje pozehnani.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Soemtron



Založen: Jun 23, 2013
Příspěvky: 1085
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: pá leden 30 2015, 20:38    Předmět: Citovat

24 V a máš i napětí pro případné osvětlení stroje.
_________________
Exclamation Sháním SM ELKA 21A, 6521, OKU101...
Koupím obrazovku Toshiba LR30477
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5174
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: pá leden 30 2015, 21:38    Předmět: Citovat

Není co řešit. 24V jediná správná volba.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JDo



Založen: Sep 17, 2013
Příspěvky: 32

PříspěvekZaslal: so leden 31 2015, 7:57    Předmět: Citovat

Děkuji za odpověi, klidně pokračujte Wink

Protože všechny odpovědi byly zatím pro 24V variantu, ale v anketě je pár hlasů pro ponechání 110, prosil bych ty hlasující, kteří pro 110V hlasovali, aby alespoň krátce napsali důvod.

Nebo se ještě ptám, má ta anketa vůbec nějaký smysl?

Díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JDo



Založen: Sep 17, 2013
Příspěvky: 32

PříspěvekZaslal: so leden 31 2015, 8:37    Předmět: Citovat

Děkuji,

chtěl bych, aby to bylo podle normy (přiznám se, že je neznám, nedostanu se k nim, protože ČNI), něco jsem ale už vyčetl, třeba to, že ovládání má být galvanicky odděleno, že už se nesmí používat vyšších napětí pro ovládání...

Ale zde není rozhodující právní stránka, udělám to tak, aby to fungovalo, jak má a jak se od toho čeká, to není problém a v tomto vlákně více méně řeším pouze spolehlivost obou variant. (Ačkoliv pro jiné čtenáře je nebo může být i právní pohled důležitý a zajímavý.)

Je to proto, že se nejedná o komerční opravu, nebude existovat žádný doklad, neexistuje žádný návod; schema mám jen to, které jsem nakreslil. Stroj je v rodině, tím spíš si dám záležet na tom, aby alespoň po el. stránce šlapal jak má. Je velmi pravděpodobné, že stroj už nikdy nebude provozován ve "fabrice".

Pokud to neopravím, majitel namontuje dva vypínače "tahem zapni".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15560
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: so leden 31 2015, 9:42    Předmět: Citovat

Oprav to náhradou toho, co se pokazilo. Jiné varianty vymýšlej jen, když to bude pro tebe. Nebo budeš mít od majitele papír s potvrzením o zodpovědnosti za změnu ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17936
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so leden 31 2015, 11:17    Předmět: Citovat

A čeho se bojíte u 24V pokud se použije schválený trafo místo toho původního? Já jen že mě před asi 5 lety s 24V AC zařízením v Tróji vyhodili, že zkušebna netřeba a shodu si mám napsat sám.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
badoch



Založen: Feb 23, 2005
Příspěvky: 593
Bydliště: SM

PříspěvekZaslal: so leden 31 2015, 12:35    Předmět: Citovat

Překopat dle libosti,
nakreslit dokumentaci
zajít za revizákem který dělá prac. stroje)
nechat vystavit revizi.

Nebo servisovat tak jak to je. 1, nikdy nezaručíš kdo kde kdy bude na tom stroji dělat. 2, a zrovna je to takový blbý (z hlediska úrazovosti) stroj.

Já bych do toho nešel, a překopávka všeho bude určitě cenově daleko někde jinde jak jen nové trafo.

Pokud to neopravím, majitel namontuje dva vypínače "tahem zapni".
Jeho stroj, jeho ruky, jeho věc, ale tím pádem ať mne do toho netahá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
badoch



Založen: Feb 23, 2005
Příspěvky: 593
Bydliště: SM

PříspěvekZaslal: so leden 31 2015, 14:30    Předmět: Citovat

Však o to přeci jde, on nebude dělat konstrukční (mechanické) změny.
Takže zkontroluje krytí, vypínače, ochrana před dotykem ,centrál stop a já nevím co ještě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
badoch



Založen: Feb 23, 2005
Příspěvky: 593
Bydliště: SM

PříspěvekZaslal: so leden 31 2015, 16:14    Předmět: Citovat

Tak zrovna ten centrál stop je zařízení kterým se odstavuje zařízení v případě nějaké nastalé abnormality. Ono je to celkem dost velká věda. Třídy vypnutí atd....co vypnout ano, co se naopak vypnout nesmí atd...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kbulda



Založen: Oct 23, 2007
Příspěvky: 1531
Bydliště: u Mělníku

PříspěvekZaslal: so leden 31 2015, 21:06    Předmět: Citovat

Další důvod je, že trafo a dva 25 A stykače za 900,- Kč určitě nekoupíš. Stykače 110 V AC má skoro každý velkoobchod elektro běžně skladem a cena je srovnatelná se stykači na 24 V AC.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JDo



Založen: Sep 17, 2013
Příspěvky: 32

PříspěvekZaslal: so leden 31 2015, 23:05    Předmět: Citovat

Za 900 je to samozřejmě s jetým trafem, každopádně jedno mám doma, takže je to spíš jen cena stykačů. A cena stykačů na 110V mi přijde vyšší. I když jen nepatrně. Možná jen špatný kšeft.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
palmalsport



Založen: Dec 21, 2012
Příspěvky: 545
Bydliště: HK

PříspěvekZaslal: po únor 02 2015, 12:13    Předmět: Citovat

TO : JDo

Osobně u tohoto druhu práce, používám na řídící obvody, napětí 24V DC. Důvodů je několik, ale na prvním místě je spolehlivost stykačů.
Jinak k té tvojí činnosti, je to dle stávající legislativy, postaveno tak, že pokud podstatnou měrou provedeš úpravy odlišné od původního zapojení od výrobce, provádíš činnost jakožto výrobce nového stroje, se všemi právními důsledky.
To znamená, analýzu rizik, z tohoto protokolu vyjde uřčení pro zapojení bezpečnostních částí řídících obvodů, a další úpravy s tím související, například, zapojení obvodu nouzového zastavení,(nouzového vypnutí).
Takže vše dle zákona 22/97 Sb.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32063
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po únor 02 2015, 13:00    Předmět: Citovat

Každopádně - POKUD SE DODRŽÍ PŮVODNÍ PRINCIP ZAPOJENÍ, to znamená funkční schéma všech spínačů a stykačů, NEZMĚNÍ SE IZOLAČNÍ STAV a pouze se změní OVLÁDACÍ NAPĚTÍ z původních 110V na 24V (nahradí se původní trafo dávající 110V jiným SE STEJNOU BEZPEČNOSTNÍ TŘÍDOU, ale s výstupem 24V a stejným způsobem se nahradí všecky ovládací elektromagnety), nemělo by ani z revizního hlediska dojít ke zhoršení bezpečnostní situace u stroje - naopak, vzhledem k použití BEZPEČNÝHO napětí by se bezpečnost stroje měla zvýšit!!!!
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund