Zaslal: st prosinec 03 2014, 22:35 Předmět: Invertor pro VFD (vakuový fluorescenční displej)
Dobrý den,
v přístroji s VFD se spálil tranzistor Q12 ovládající primární vinutí napájení VFD. Pokoušel jsem se ho nahradit novým bipolárním NPN tranzistorem, ale při jeho naletování má celý obvod vysoký odběr proudu - tranzistor zjevně zůstává natrvalo sepnutý. Všechny prvky primárního obvodu se zdají být dle zběžného měření příručním handmetrem v pořádku. Jen mě překvapil velmi nízký stejnosměrný odpor všech vinutí, který je prakticky neměřitelný (zkrat). Když Q12 není osazen, mezi jeho bází a emitorem jsou 4V, napájecí napětí je 7,5 V. Měl byste někdo doporučení, jak tento invertor oživit, co by mohlo být ještě špatně? Sekundární obvod na vf transformátorku FYC-1 není zakreslen.
Ahoj. U většiny "věcí s VFD displejem s měničem" je napájecí zdroj samokmitající měnič. Pracovní vinutí v kolektoru, budící vinutí v bázi. Z jednoho usměrněnýho výstupu se přes zenerku otevírá regulační tranzistor, který přivírá bázi tranzistoru měniče. U vinutí je důležitý směr vinutí - přehození vývodu jedné z cívek (budící, pracovní) způsobí nefunkčnost.
Ano, jedná se o meteostanici Evolve Crystal. Zkusil jsem toho člověka se stejným problémem kontaktovat, uvidíme.
4V byly na bázi jen když tam ten tranzistor nebyl. Jakmile ho tam naletuji, otevře se, začne přes něj a vinutí transformátoru téci velký proud a stáhne mi to napěťový zdroj přes proudovou ochranu.
Funkci invertoru zhruba chápu, ale nemám s nimi praktické zkušenosti a nevím, v čem by mohl být problém. Napadlo mě, jestli vinutí transformátoru není někde zkratované a proto nevykazuje tak nízký stejnosměrný odpor. Divné by však bylo, že tak nízký odpor je u úplně všech vinutí. Neměl byste někdo tip, kde by mohl být problém? Nebo jak by se měl v obvodu vypínat tranzistor Q12? Asi nějak přes tranzistor Q13 a ten zase asi přes RC člen a vinutí transformátoru. To ale nějak nefunguje a nenapadá mě, jak vystopovat příčinu.
Založen: Feb 25, 2008 Příspěvky: 18893 Bydliště: Rychnovsko
Zaslal: so prosinec 06 2014, 10:39 Předmět:
Vzhledem k napí má trafo po pár závitech-proto malý ssodpor . Ale stačí jeden mezizávitový zkrat a je hotovo . Průtokem vyššího proudu trafem vede k ještě rychlejší likvidaci minimálně "primárního" vinutí .
Ten měnič by Ti měl "živit" žhavení (ve tmě několik tenkých červených vláken za provozu), pak anodový napětí (nejčastěji 30V) a pak popř další pomocný. Z jednoho těch pomocných se odvozuje napětí pro řízení toho měniče. Zkusil bych pomocí odsávačky odsát spojení mezi sekundární stranou a nechal bych jen zapojený žhavení a vinutí, ze kterýho se řídí měnič - zpětnovazební a řídící samozřejmě nechat připojený. Pokud i v tomhle případě bude nadproud, je buď kaput trafo, nebo máš nevhodný tranzistor. Neškodilo by použití osciloskopu. Poznáš, zda to kmitá někde vysoko (záviťák, zkrat na výlezu), nebo vůbec (něco ze zpětnou vazbou, pracovní vinutí..)
Na trafu jsem zkoušel odstranit vrchní izolaci. Vinutí nevykazovala známky opálení, ale bylo to jen na povrchu. Je pravdou, že pravděpodobně vinutím procházel poměrně vysoký proud, který by obzvlášť uvnitř transformátorku (kam jsem nedohlédl) mohl vytvářet vyšší teplotu, která by mohla způsobit zkrat vinutí. Sám jsem ale nic takového ještě neviděl.
Na výstupu transformátorku je jedno vinutí spojeno přímo s buzením displeje (evidentně střídavým proudem) a pak je zde ještě jedno vinutí, které je po vzoru schémat od Artaban001 přes diodu přivedeno na kladný pól kondenzátoru. Přímo odtud ale na displej nevede a spíš jako by bylo nějaké pomocné napětí. Tato vinutí mohu zkusit odpojit, ale moc si od toho neslibuji.
Co se týče tranzistoru, zkoušel jsem na tuto pozici tři různé typy, výsledek byl stejný. Experimentovat příliš bohužel nejde ani s osciloskopem, protože při zapojení napájení spadne napájecí napětí kvůli omezení proudu, jak je tento tranzistor trvale sepnut.
Založen: Jan 17, 2003 Příspěvky: 26 Bydliště: Soukromý byt
Zaslal: po duben 27 2015, 20:03 Předmět:
Previnul jsem kompletne cele trafko. Celkem 5 vinuti. Zhavici vinuti 2 vodice paralelne. Zkusil jsem nekolik klasickych tranzistoru (BC639, MJE13009...). Zadny posun k lepsimu. Behem par sekund se tranzistor rozzhavi, odber 800mA. Po 3s jsem to vypnul. Asi nezbude, nez vyfoukavat jednotlive soucastky ven a poradne promerit. Ovsem velmi silne by mne zajimalo, co tam bylo puvodne za tranzistor.
Dodržel jsi směry vinutí? - pokud jsi to převíjel celý, mohl jsi zpětnovazebnímu vinutí trochu přidat a pak by to chodilo s každám tranzistorem. To schéma v čele tohoto vlákna se mi nějak nezdá.
Jinak v podobných aplikacích chodí dobře trandy SS8050 (jakmile v něčem jsou a likviduje se to, tyhle tranzistory odeberu. Jsou sice drátový, ale na pouzdře mají jen "S8050)
http://electronics.se-ed.com/magic/s8050.pdf
Založen: Jan 17, 2003 Příspěvky: 26 Bydliště: Soukromý byt
Zaslal: po duben 27 2015, 22:46 Předmět:
Ano, kazdou vrstvu jsem si peclive rozkreslil. Smer, pocet zavitu, prumer i delku odmotaneho dratu z kazde vrstvy. Dat vice zavitu mne nenapadlo. Abych mohl vyjmout jadro, musel jsem trafo varit cca 45 minut v hrnci na plynovem sporaku. Pak teprve se stalo lepidlo, kterym bylo jadro zalito, vlacnym a slo rozebrat. Nastesti neprasklo ani se nerozdrobilo, takze muzete varit. Pri navijeni mi praskla kostricka v miste dvou vyvodu. Tu jsem slepil lepidlem. Trafo je velmi male a dost spatne se naviji, zvlast pokud mate trosku hrubsi prsty. Pokusil jsem se take rozkreslit schema. U SMD kolikrat ani neni videt, kam ten spoj zaleza pod soucastky, takze jsem musel propipat merakem. Cislovani soucastek nesedi. Nechal jsem to tak, jak to Eagle seradil. Misto trafa jsem zakreslil jednotliva vinuti z knihovny Eaglu pomoci civek a vyvody oznacil pismenky na obrazku trafa. Chtel jsem mit jen trosku prehled o zapojeni soucastek. Jen pro doplneni bych uvedl, ze u teto meteostanice, kterou mi znamy donesl na opravu byl spaleny i napajeci adapter. Zatim jsem ho nerozebiral, takze nevim, jestli je tam prepalena tepelna pojistka na trafu, nebo je tam jeste nejake jine jisteni.
Tady je to moje schematko. Zakreslil jsem do schematu koncovy NPN tranzistor, ale skutecne si nejsem na sto procent jisty, co tam puvodne bylo. Kdybyste meli jakekoliv napady, tak je samozrejme uvitam.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.