Zaslal: po březen 24 2014, 18:07 Předmět: Bezpečnost průtokáče.
Dobrý den přeji, rád bych se dozvěděl, jestli je elektrický průtokový ohřívač životu nebezpečný, nebo ne. Jde mi konkrétně o použití ve sprše. Co by se stalo, kdyby se v důsledku třeba zavzdušnění při provozu přepálila spirála. Jaký vliv by to mělo na sprchovanou osobu? Nedošlo by k úrazu el. proudem? Díky.
Založen: May 21, 2008 Příspěvky: 1433 Bydliště: near Liberec (JO70MT)
Zaslal: po březen 24 2014, 18:24 Předmět:
Nedávno jsme v práci diskutovali podobný problém. Kolega si pořídil průtokový ohřívač 21 kW (slabší mu sprchu neohřál) a během roku mu zeslábnul proud vody a plastové těleso průtokáče bylo velmi horké. Ukázalo se, že má v kapilárách obrovské usazeniny vodního kamene. Po změření tvrdosti vody se v návodu k průtokáči dozvěděl, že pro danou tvrdost je už nevhodný. Jeho průtokový ohřívač má topný systém spouštěný při poklesu výstupního tlaku z ohřívače oproti tlaku vstupnímu. Při zastavení vody se ohřev vůbec nerozběhne.
Především je třeba vědět, že odporové vinutí je přímo ponořené do vody, takže odběratelem protéká jistý proud, který je ale tak malý, že neškodný. "Izolantem" je zde dostatečně dlouhý a tenký vodní sloupec s dostatečným odporem. Při přerušení topné spirály se tedy z hlediska odběratele vody nic nezmění.
Novější průtokáče mají navíc ochranu proti zavzdušnění. _________________ Nebojte se skloňovat (i cizí slova).
Založen: Feb 08, 2005 Příspěvky: 8100 Bydliště: rovina u Kolína
Zaslal: po březen 24 2014, 18:40 Předmět:
Fakt je otevřená spirála přímo ve vodě? to jsem netušil. Já myslel, že jsme to dělali naposledy my na vojně, když jsme ohřívali vodu na kafe 20W odporem ponořeným přímo do hrnku. Doufám, že u toho průtokáče jsou alespoň uzeměný nějaký výstupní trubky. To by pak ale opravdu fíčko lítalo, ne? A což teprve, kdybych průtokáč chtěl propláchnout kyselinou solnou _________________ ..to bude jen ňákej odpůrek
Kdysi jsem se po tom pídil a narazil jsem na nějakou normu, která říká, že předpokládaný odpor vody směrem k uživateli je vyšší než (asi?) 20kΩ. Tu hodnotu si už přesně nepamatuji, ale tak nějak to bude. _________________ Nebojte se skloňovat (i cizí slova).
Už jsem to tu kdesi řešil. Keramická komůrka, ve který je "pružinka", kterou prochází přímo proud ze sítě. protože je pružinka ponořená celá v "jedné vodě" a myslím si, že výstupní trubky jsou uzemněny, tak únik proudu mimo průtokáč nehrozí - z elektrochemickou korozi spirálky díky unikajícím proudům si ale zase jistej nejsem
Založen: Feb 25, 2008 Příspěvky: 18893 Bydliště: Rychnovsko
Zaslal: po březen 24 2014, 20:40 Předmět:
Však se i prodávají mezikusy nad kropáč , kde teče voda přes neizolovanou spirálu a ani u nás se zatím nic nestalo . Takže se při přerušení tělesa v průtokáči uživateli nic nestane .
Založen: Nov 18, 2009 Příspěvky: 1676 Bydliště: Blansko
Zaslal: út březen 25 2014, 8:43 Předmět:
Taky jsem docela zíral u tchána, který měl rozebraný průtokáč na stole. Spirála přímo ve vodě. Když to bude pořádně uzeměný, asi to nikoho nezabije ale co řekne fíčko? Vždyť musí vypadávat. Odpor vody může být hodně proměnný a s teplotou určitě klesá.
Založen: Nov 18, 2009 Příspěvky: 1676 Bydliště: Blansko
Zaslal: út březen 25 2014, 13:32 Předmět:
Běžný průtokáč bývá jednofáz.
Ale jen tak cvičně jsem změřil odpor vodovodní vody u nás - elektrody cca 1cm², 1 cm od sebe dalo 10MΩ, to je dost, tolik jsem nečekal. S teplotou se odpor moc nezměnil. Co by to udělalo s rezatou vodou, která občas z kohoutku teče, nevím, ale v běžných podmínkách to asi vyhoví i fíčku.
Založen: Apr 02, 2011 Příspěvky: 18477 Bydliště: Nový Bydžov
Zaslal: út březen 25 2014, 17:50 Předmět:
Jestě nikdy jsem neviděl jednofázovej průtokáč s spirálou ve vodě. 3,5KW je u nich maximum a na to není problém udělat přenos tepla přes izolaci. U těch 3 fázů už je to problém, každá fáze má 6-8KW a to se ve velikosti jakou mají průtokáče už přes izolaci nedá přenýst a tak to jde přímo do vody.
Mimo jiný, taky čerpadla do vrtů mají zcela běžně vinutí přímo ve vodě jen s PVC izolací drátu. No a taky jsem viděl zvlhčovač, kde šel do vody přímo trojfáz a vařila se tím voda a podle proudu elektrodou se regulovala hladina.
Jirka
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2, 3Další
Strana 1 z 3
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.