Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

LM4610

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
husaka



Založen: Dec 27, 2006
Příspěvky: 9
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: pá březen 14 2014, 18:57    Předmět: LM4610 Citovat

Má někdo zkušenosti s tímto obvodem a to zejména o jeho vlivu na zvuk? Zajímalo by mě i srovnání s ne příliš lichotivě hodnoceným LM1036.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19579
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá březen 14 2014, 20:13    Předmět: Citovat

Na to se snad ani nemusíš ptát: vnitřní zapojení obou švábů jsou prakticky identická, jen 4610 má vyvedené emitory tranzistorů na výstupu, což umožňuje uměle rozšířit stereobázi (3D-National Sound tomu říkají, od obvyklého WideStereo se to liší jen tím, že volbou součástek lze omezit rozšíření pro hloubky).
Pokud jde o ostatní vlastnosti, jsou stejné, používají se i stejné hodnoty součástek okolo obou obvodů.
Lze tedy s úspěchem předpokládat, že mají stejné výhody i pracovní podmínky, na které je třeba dát pozor. Pak vyhoví oba obvody v elektronice pro domácnost v pohodě i náročnějším, pokud to nezkazí špatný koncový zesilovač a špatná kvalita či nevhodná úroveň zdrojového signálu.
Jinak (a hodně zjednodušeně) řečeno - nedával bych ho do zesilovače o maximálním trvalém výkonu přes 30W na kanál, spíše vyhoví ve slabších zesilovačích. Příliš výkonný konec musí mít totiž velké zesílení, čili zesiluje i šum korekčního obvodu. Když se nevyužívá alespoň polovina maximální přípustné úrovně a hlasitost je seškrcená v LMkách, ten šum začne být už rušivější tím víc, čím menší hlasitost je nastavená.
Pár korekčních zesilovačů s LM1036 jsem stavěl, většinou k zesilovačům 2x10 až 2x25W na takové to domácí žvýkání, a žádná stížnost.
Celkem slušně to hrálo i s LM3886N, ale při pokojové hlasitosti už byl šum nepřeslechnutelný, tak se to vyřešilo přepínačem "venku / doma", zapojeným mezi korekčák a koncák. Na "doma" se prostě snížila úroveň na vstupu koncáku o 12dB, o tolik se samozřejmě muselo přidat v korekčáku, o tolik se také zlepšil odstup signál/šum.

Na tento obvod si nejčastěji stěžují ti, kdo od něj chtějí něco, k čemu není navržený, nejčastěji provoz s výstupní úrovní 40dB pod jmenovitou nebo naopak výstupní úroveň jmenovitou, ale současně korekce vytočené na maximum. To skutečně s elektronickými potenciometry v tak širokém rozsahu ukočírovat nejde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
husaka



Založen: Dec 27, 2006
Příspěvky: 9
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: pá březen 14 2014, 20:27    Předmět: Citovat

Děkuji, to jsem potřeboval slyšet, i když jsem se takové odpovědi podvědomě obával. Srovnat datasheety mě nenapadlo a nikde jsem o něm nic nenašel. Potřebuju jenom fyziologickou regulaci hlasitosti k modulu od Krause s LM4702 a STD03N(P) 150W. Používám Moskala v samostatné krabičce, ale ten má malý vstupní odpor a chtěl bych něco jiného na pevno. Můžete poradit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19579
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá březen 14 2014, 21:20    Předmět: Citovat

No já používám potenciometr s odbočkou ve stejném zapojení, jako u tohoto zesilovače. Když potřebuji vypnout fyziologii, připojím v místě x místo výstupu děliče na odbočku potenciometru odpor 1k8 proti zemi, aby skok zdánlivé hlasitosti nebyl příliš velký.
Samozřejmě s jinou hodnotou potenciometru se musí přímo úměrně upravit hodnoty odporů a nepřímo úměrně kapacity kondenzátorů.
Když za tím máš něco s malým vstupním odporem, poslouží mezi běžcem potenciometru a vstupem dalšího stupně emitorový sledovač jako impedanční převodník.
Také neškodí pohrát si s úrovní, aby při pokojové hlasitosti byl potenciometr vytočený nanejvýše do třetiny dráhy, odtud při zvyšování hlasitosti účinek korekce klesá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
husaka



Založen: Dec 27, 2006
Příspěvky: 9
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: pá březen 14 2014, 22:09    Předmět: Citovat

Poměrně jednoduché a elegantní řešení. Akorát sehnat tento typ potenciometru je téměř nemožné. Před ten můj Moskalův regulátor jsem dal pro jistotu buffer, abych nepřetěžoval zdroj signálu. Celé je to ale vzhledem k přepínači dost rozměrná konstrukce a proto ji mám v samostatné krabičce pro vícero využití. Jinak funguje bezvadně. Při běžném poslechu v panelákovém pokoji je zatlumení asi 50dB, což se už bez fyziologie neobejde. Tak že bych potřeboval poradit něco sehnatelného k nastíněnému použití, nebo jiné řešení. Přes třetinu dráhy potenciometru doma sotva půjdu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19579
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá březen 14 2014, 23:55    Předmět: Citovat

Zaručovaný souběh a navrch odbočka na dráze 50k/Y: co víc ještě potřebuješ?
Odpory dáš přibližně dvojnásobné proti schématu, kondíky poloviční kapacity.
Podobně můžeš použít TP289 1M/Y, k němu patří odpory 40x větší a kondíky 40x menší, než ve schématu.
Odchylku hodnoty 10% sotva rozeznáš, ale neškodí si ty součástky spárovat, aby v obou kanálech měly na stejných pozicích pokud možno stejné hodnoty, vzájemná odchylka odporu nebo kapacity 5% mezi kanály ale ani tak není poznat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
husaka



Založen: Dec 27, 2006
Příspěvky: 9
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: so březen 15 2014, 10:17    Předmět: Citovat

Zatím děkuji, informace vyčerpávající. Jdu to vyzkoušet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund