Již několik let mám k předřadníku z úsporky EcoLite 23W poloprovozně připojenu lineární zářivku Tesla 18W, kterou jsem kdysi vyřadil, protože často v lampě ani nechtěla "naběhnout", jen na mě přátelsky pomrkávala. Konce už měla dlouhodobým provozem začernalé, proto neposoudím, zda ztmavly ještě více. Ale funguje to bez blikání, startuje ihned. A protože zářivka, po několika letech provozu, již v lampě s klasickou tlumivkou zlobila a použitý předřadník je z vyřazené úsporky pochybné kvality, jejich další životnost neřeším. Se stejným výsledkem jsem zkoušel i předřadníky z vyřazených úsporek Philips Ecotone 20W Economy, made in PRC.
Dospěl jsem však k názoru, než osazovat do svítidel k lineárním zářivkám předřadníky z vyřazených úsporek, lepší a zejména bezpečnější, je použít originální elektronické předřadníky k těmto zářivkám určené...
Založen: Dec 20, 2006 Příspěvky: 2838 Bydliště: Poličské krystalinikum
Zaslal: ne červen 17 2012, 9:54 Předmět:
To je pravda, ale nesmí se použít ty nejlacinější zářivkové předřadníky, které jsou zapojeny stejně jako předřadník v úsporce - oboje je totiž stejně nebezpečné, nespolehlivé,...
Duvsan: pokud nejsi omezen prostorem jako jsem byl omezen já u té 11W zářivky, tak si radši kup pořádný předřadník pro lineární trubici. V opačném případě není nic jednoduššího než vzít měřák a změřit buď příkon předřadníku, nebo ampérmetrem změřit proud trubicí a podle toho doladit tlumivku. _________________ http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!
Proud trubicí, ani napětí na trubici, bych neměřil: jedná se totiž o kmitočty v řádu desítek kHz, na což běžné multimetry, voltmetry a ampármetry nejsou kalibrovány (cejchovány). Navíc nemáte jistotu, zda se jedná o klasický sinusový průběh, nezkreslený různými impulzy, nebo harmonickými kmitočty. Výsledky takového měření pak za nic nestojí. Když měřit, tak jedině na straně sítě a počítat s přiměřenou účinností (výkonovou ztrátou) předřadníku.
Založen: Dec 20, 2006 Příspěvky: 2838 Bydliště: Poličské krystalinikum
Zaslal: ne červen 17 2012, 11:17 Předmět:
Klasický digitální multimetr je na tohle nepoužitelný, o tom není pochyb. Nejlepší (nejdostupnější) je podle mě proudové trafo + osciloskop a "vyhodnocení" graficky. _________________ http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!
Pro AmarokCZ:
Pane, nic ve zlém, reagoval jsem jen na Vaši větu "není nic jednoduššího než vzít měřák a změřit buď příkon předřadníku, nebo ampérmetrem změřit proud trubicí a podle toho doladit tlumivku"z Vašeho předchozího příspěvku. Sice jsem nepochopil, jak a jakou tlumivku chcete dolaďovat, ale má těžkopádnost je zajisté jen mým problémem.
Samozřejmě, osciloskop, proudové trafo a grafické vyhodnocení ke stanovení skutečného výkonu by bylo teoreticky možné. Jen to proudové trafo, jakožto měřící prvek (měřidlo), by patrně muselo být dimenzováno a kalibrováno na měřený kmitočet, kterým předřadník napájí zářivku. Nechci nikoho na elektrobastlírně podceňovat, ale nevím kolik uživatelů elektrobastlírny má oba tyto přístroje k dispozici, kolik z nich by pak následně bylo schopno takové měření na zářivce provést a výsledky svého měření s dostatečnou přesností zpracovat, nebo nějak vyhodnotit. Myslím, že ani s osciloskopem a proudovým trafem to není tak jednoduchá záležitost. Máte již desetileté zkušenosti z provozu kompaktní zářivky 11W, připojené k předřadníku z úsporky 15W. Nechcete se tohoto, pro Vás jistě tak jednoduchého měření ujmout, popsat zapojení, průběh měření a zveřejnit v tomto vlákně výsledky? Odpadly by tak jistě mnohé nejasnosti kolem provozu lineárních zářivek, napájených předřadníky z vyřazených úsporek.
Založen: Dec 20, 2006 Příspěvky: 2838 Bydliště: Poličské krystalinikum
Zaslal: ne červen 17 2012, 15:33 Předmět:
Je sice pravda, že jsem zapomněl dodat, že ten ampérmetr musí být schopný měřit efektivní hodnotu a ještě na velké frekvenci, ale tak nějak jsem očekával, že je to samozřejmost.
Co se týče dolaďování, tak by šlo o změnu indukčnosti tlumivky (změna vzduchové mezery pokud se nejedná o vzduchovou tlumivku) v předřadníku, případně přidání další (pokud by ta stávající byla moc malá).
Nepatřím mezi lidi, co to zbytečně přehánějí s přesností, takže mám ubastlené proudové trafo, které je dostatečně přesné když se ctí rozsah použitelnosti. "Kalibroval" jsem to na proudovém bočníku a tvar i amplituda byla shodná v rámci tloušťky stopy osciloskopu, tudíž bych řekl, že si to může změřit kdokoliv komu se chce. _________________ http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!
Pro AmarokCZ:
Dík za Vaši odpověď, ze které však vyplývá:
1./ Přirozeně předpokládáte určitou odbornost a přístrojové vybavení návštěvníků elektrobastlírny - nic proti tomu.
2./ Podle Vás, výkonové parametry elektronického předřadníku úsporky lze "doladit" pouhou změnou vzduchové mezery tlumivky, přímo v předřadníku, případně přidáním další tlumivky. Promiňte, ale nepředpokládal jsem, že někdo bude něco přidávat, nebo měnit parametry jakéhokoliv elektronického prvku v zařízení tohoto druhu, zejména pokud je známo, že se výrobce snaží zapojení co nejvíce zlevnit a elektroniku proto často ošidí.
3./ máte ubastleno a zkalibrováno proudové trafo, nicméně neuvádíte na jaký kmitočet jste si ho navrhnul, ubastlil, zkalibroval a s jakou přesností s ním pak "měříte" proudy, třeba o kmitočtu někde kolem 30 kHz a na rozdíl od Vás si už vůbec nemyslím, že si Vaším trafem může něco měřit kdokoliv, komu se chce.
4./ chybí však to nejdůležitější: zmínka, jaký výkon jste svou navrženou metodou, tedy osciloskopem, svým proudovým trafem a grafickým vyhodnocením změřil a o kolik jste musel změnit parametry tlumivky, aby Vám kompaktní zářivka 11W svítila 10 let, při napájení z předřadníku 15W. Anebo jste to vůbec neřešil a spokojil se s tím, že "vono to ňák funguje?"
Založen: Dec 20, 2006 Příspěvky: 2838 Bydliště: Poličské krystalinikum
Zaslal: ne červen 17 2012, 21:43 Předmět:
1) Přirozeně můžu předpokládat i neznalost a nevybavenost, ale není to farmaceutické fórum, tak předpokládám to druhé.
2) Nevím zda-li jsme se pochopili, ale nemám na mysli předělávku "čehokoliv" na "cokoliv", ale třeba z 15W na těch 11W, tudíž tak aby to tomu předřadníku nemohlo uškodit.
3) S tolerancí +-5% vůči bočníku se vejdu frekvenčně od 5kHz do více než 100kHz (na víc nemám výkonový generátor). Jinak myslím, že trochu podceňujete schopnosti členů EB.
4) To jsem psal výše: 15W předřadník čistě náhodou padnul přesně na 11W zářivku. Spotřeba podle wattmetru je 13W (předřadník samotný bere něco mezi 2W a 3W) a proud trubicí kolem 150mA.
Podobným způsobem jsem zkusmo přizpůsoboval novější 20W předřadník na stejnou 11W zářivku a tam jsem musel přidat další sériovou tlumivku (myslím, že to bylo něco kolem 25mH). _________________ http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!
Pro AmarokCZ:
Nechci nikoho podceňovat. Jen jsem si vzpoměl, jak jsem před časem sám zjišťoval výkon trubice Tesla 18W v tomto zapojení, protože se mi subjektívně zdálo, že trubice svítí poněkud méně. Nakonec jsem změřil příkon na vstupu do předřadníku, odečetl 2W na ztráty v předřadníku a dostal jsem se na úroveň asi 15W. Po výměně předřadníku Philips 20W za EcoLite 23W, jsem se dostal o necelé 2W výše a už jsem to nechal. Abych bez znalostí a schématu zapojení rozebíral feritové jádro tlumivky a experimentoval takto s výkonem předřadníku, sestaveném na tišťáku, přeplácaném diskrétními součástkami a připojeném k síti, nebo k tlumivce na tišťáku připojoval další tlumivku - tak to mě ani nenapadlo. Stejně tak jsem si nedovolil do tohoto zařízení pod proudem sahat multimetrem, nebo osciloskopem - abych tyto přístroje nepoškodil. Co se Vašeho měřícího trafa týče, vycházel jsem z toho, že konstrukce magnetického obvodu transformátoru a transformace střídavého proudu, je do značné míry závislá na kmitočtu. Proto jsem nevěřil, že budete mít proudové trafo, vhodné pro měření intenzity střídavého proudu, o kmitočtu kolem 30 kHz (v závislosti od konstrukce předřadníku). Jestli jsem se v tomto případě mýlil, promiňte.
V tomhle případě snad ne, keramika nedělá dobrotu při vyšší teplotě, ale u té lineární zářivky nebude ten kondík tolik tepelně namáhaný, jako by byl v patici kompaktní zářivky.
Co máš na mysli tou vyšší teplotou?
Většinou to bývá u těch levnějších úsporek,jestli se nepletu.
Ten svitek,je dobrý typ.
Elektronických předřadníků pro zářivky je více typů. Podle fotografie by to snad mohl být předřadník digitálně ovládaný, používaný většinou v rozsáhlejších osvětlovacích systémech, tuším řízení DALI? Ten pak nelze ovládat potenciometrem ani změnou napětí 0-10V. Zkuste se podívat na štítek, zda tam nenajdete slovo DALI...
Obávám se, že Vám nepomůžu - tento předřadník neznám. Měl by být v (plechovém) krytu a na něm by měl být natištěn výrobní štítek s parametry.
Někdy tyto elektronické předřadniky zlobí, když (můžete ještě zkusit):
1) zda některá z trubic nemá na některém z konců přepáleno vlákno (žhavení), nebo nemá v patici špatný kontakt
2) zda některý z drátových propojů mezi trubicemi a předřadníkem není přerušen, nebo vytržen z pérové svorky.
Pak již snad jen provozní elektrikář...
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.