Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Spínaný zdroj kaput - oprava
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
p4ul



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: po červenec 01 2013, 23:42    Předmět: Spínaný zdroj kaput - oprava Citovat

Zdravím, pokouším se opravit spínaný zdroj v měřiči spotřeby. Vyrábí z 230V napětí pro 5V a 3.3V stabilizátory. Problém je ten, že za trafem není žádné napětí a přístroj se po strčení do zásuvky jeví jako vypnutý.

Pokusil jsem se vytvořit schéma podle DPS. Viz. příloha. Doufám, že tam nebude chyba. Kdyby se něco nezdálo, napište a já to ověřím.

Moje rychlé ad-hoc měření na trafu bez osciloskopu dopadlo tak, že nějaká frekvence spínání tam je (213,6KHz), ale nevím jestli jsem měřil správně, protože jsem tam naměřil střídavé napětí jednou 54 V podruhé 538 V a pak 599 V. Jestli si to dobře pamatuju, tak za usměrňovacíma diodama bylo 323 V. Tranzistor v DPS měl v testu diod (BC: 0,508 V, CE: 0,915 V a BE: 0,539 V). Jak vypadá trafo uvnitř netuším.

Poradíte jak dál postupovat? Co změřit, otestovat, jaké jsou nejčastější poruchy zdrojů, jak je zjistit apod. Zatím dík. Doufám, že to zvládnu.



schema.jpg
 Komentář:
Schéma

Stáhnout
 Soubor:  schema.jpg
 Velikost:  123.61 kB
 Staženo:  2168 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34035
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út červenec 02 2013, 7:20    Předmět: Citovat

Zmeraj elyty a odpory.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal110



Založen: Jun 25, 2013
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: út červenec 02 2013, 16:28    Předmět: Citovat

p4ul napsal(a):
Zdravím, pokouším se opravit spínaný zdroj v měřiči spotřeby. Vyrábí z 230V napětí pro 5V a 3.3V stabilizátory. Problém je ten, že za trafem není žádné napětí a přístroj se po strčení do zásuvky jeví jako vypnutý.

Pokusil jsem se vytvořit schéma podle DPS. Viz. příloha. Doufám, že tam nebude chyba. Kdyby se něco nezdálo, napište a já to ověřím.

Moje rychlé ad-hoc měření na trafu bez osciloskopu dopadlo tak, že nějaká frekvence spínání tam je (213,6KHz), ale nevím jestli jsem měřil správně, protože jsem tam naměřil střídavé napětí jednou 54 V podruhé 538 V a pak 599 V. Jestli si to dobře pamatuju, tak za usměrňovacíma diodama bylo 323 V. Tranzistor v DPS měl v testu diod (BC: 0,508 V, CE: 0,915 V a BE: 0,539 V). Jak vypadá trafo uvnitř netuším.

Poradíte jak dál postupovat? Co změřit, otestovat, jaké jsou nejčastější poruchy zdrojů, jak je zjistit apod. Zatím dík. Doufám, že to zvládnu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9794
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: út červenec 02 2013, 17:57    Předmět: Citovat

Hele, ten plošňák podle fotky je dost prasácky udělanej na to, aby se tam dalo měřit..
Změřil bych napětí na tranzistoru proti mínusu na všech vývodech. Ten měnič je podobný měniči z jedné kalkulačky, co živil displej, akorát tady funguje sestupně..
Střídavý napětí ze zpětnovazebního vinutí se používá na udržení oscilace, usměrněný napětí přes zenerku přivírá tranzistor, aby výstup byl přibližně stejný.. Problémem je též vysokofrekvenční rušení, který digitální měřák dost oblbne (když šáhneš hrotem na kolektor oscilujícího trandu).
ohmicky, či diodovým testem bych přezkoušel odpor v emitoru a ty předřadný - dost často bývají pojistkový.
Ten odpor R2 se mi zdá příliš nízké hodnoty.. Ten bude (podle mě) v kiloohmech, přeměř ho taky. Pak ten elyt u toho usměrňovače pro zpětnou vazbu. Přeměř tu zenerku. A pak můžeš přeměřit výstupní diodu.. Trafo asi nezměříš na záviťáky..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p4ul



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: út červenec 02 2013, 21:19    Předmět: Citovat

Tak jsem to proměřil. Všechno bylo měřeno na DPS, součástky jsem nevypájel. U R2 měřák ukazoval MOhmy. Měřák kapacit nezměřil kapacitory 470 uF. Na desce jich je víc a u žádného nezobrazil hodnotu. Jen u těch menších (22 uF) - asi to neumí. Diody jsem měřil na diodový test, nekteré měly v opačném směru napětí, některé nekonečno.

Co se mi stalo:

1. Při vytáhnutém obvodu ze zásuvky jsem se dotkl kapacitoru (který je nabitý přes 300V) a ten se do mě vybil. Trochu mě to vzpružilo Shocked

2. Při měření napětí na tranzistoru v zapojeném obvodu do zásuvky jsem zkratl nechtěně (už jsem starý člověk a klepou se mi ruce) CB nebo EC vývody. Vyšlehla jiskra a vyhodilo to jistič. Proud byl asi dost velký, takže to trochu očoudilo desku kolem usměrňovače a tranzistoru Sad

Tak snad to k něčemu bude...



schema-mereni.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  schema-mereni.jpg
 Velikost:  148.91 kB
 Staženo:  866 krát


coudik.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  coudik.jpg
 Velikost:  52.18 kB
 Staženo:  274 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: st červenec 03 2013, 1:57    Předmět: Citovat

Á jéj Shocked
1) Ty hodnoty byly změřený až po tom kouřovým efektu, nebo ještě před ním? Jestli před ním, pak jsou výsledky měření k prdu, teď to může vypadat úplně jinak
2) Součástky se měřej pokud možno mimo desku, odpory vem čert, trafo taky, ale ten zbytek, hlavně polovodiče...
3) To, čemu se říká kapacitor, je ideální kondenzátor, kterej neexistuje. To, co existuje, se jmenuje kondenzátor
4) Pro začátek bych vyměnil všechny elyty (elektrolytický kondenzátory), změřil bych, jestli jsou naživu odpory R10 a R20, tranzistor, diody (z desky alespoň jednou nožičkou vyjmutý) v obou směrech, a to i zenerku. Jestli to stejně nepůjde, 5V/2A trafo (1117 prej snesou na vstupu jen 7V), dar přítele Grätze, 3 keramický a 3 elektrolytický kondy, 3.3V a 5V stabilizátory (třeba ty 1117, jestli jsou dobrý)

_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34035
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st červenec 03 2013, 7:38    Předmět: Citovat

Pokial to nie je vyslovene nutne, tak v zdrojoch meram len vo vypnutom stave.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p4ul



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: st červenec 10 2013, 22:39    Předmět: Citovat

Tak jsem vymenil všechny součástky (kromě D11, C3, C7, R3, T1). D10 jsem odstranil, aby se při případném pokusu nezničila sekundární část. Náhradu za T1 jsem dal ST13007. Identifikoval jsem některé hodnoty diod a rezistorů, tak jsem je doplnil do schématu.

Po výměně jsem to strčil do zásuvky a výsledek už tentokrát není vyhozený jistič, ale jen menší záblesk - shořel R2 Cry



schema-mereni_1.1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  schema-mereni_1.1.jpg
 Velikost:  122.55 kB
 Staženo:  619 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12096
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st červenec 10 2013, 23:01    Předmět: Citovat

p4ul napsal(a):
Po výměně jsem to strčil do zásuvky a výsledek už tentokrát není vyhozený jistič, ale jen menší záblesk - shořel R2 Cry

R2 asi nebude 1KΩ, to by na něm při zapnutí bylo skoro 300V a 300mA(90W), to nemůže snést !

podívej se na něj pořádně !
hádám, že by mohl mít tak asi 100KΩ, spíš ale ještě víc . . . možná 1MΩ
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p4ul



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: st červenec 10 2013, 23:17    Předmět: Citovat

Je to tak. Dal jsem 1 kOhm. A jak jsem právě zjistil, původně tam byl 1MOhm. Proto shořel. A zase všechno znovu Sad


R2-urceni.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  R2-urceni.jpg
 Velikost:  31.5 kB
 Staženo:  125 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17909
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st červenec 10 2013, 23:21    Předmět: Citovat

Já když se šťourám ve zdrojích, tak mám na vstupu z 230V "oddělovací" , pak autotrafo, za ním v sérii žárovku 230/40W. Pak dost eliminuješ různý kouře, blesky a odprahnutý polovodiče. A hlavně Ti nedá fáze přes hubu a dá se ve zdroji měřit oscílem. Můžes pozvolna najet a svit žárovky hned řekne, jestli je zdroj seklej, zda kmitá a pod. V nouzi to jde i bez autotrafa jen se žárovkou.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p4ul



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: čt červenec 11 2013, 20:24    Předmět: Citovat

Celeron: díky za radu. Ani jedno sice nevlastním, ale je to dobrý nápad. Oddělovací zajistí, že mě nekopne fáze, autotrafem můžu regulovat napájení a žárovka signalizuje zkrat nebo vysoký odběr.

První úspěch: spojil jsem dva 470 kOhm rezistory a dal je na místo vyhořelého R2. Po zapnutí jsem změřil napětí na kondenzátoru C2, které bylo 318V a napětí na výstupu na kondenzátoru C1, které bylo 0 V. Zatím to nefunguje, ale plus je, že nic nevyhořelo Smile A ještě jedna věc. Všiml jsem si, že kondenzátor C2 se po vypnutí začne rychle vybíjet. A když ho změřím, tak už má jen mV. Předtím byl i po vypnutí pořád nabitý na 300V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stepus



Založen: May 12, 2012
Příspěvky: 17

PříspěvekZaslal: ne červenec 14 2013, 12:35    Předmět: Citovat

pokud se vybíjí rychlej znamená to že už ten zdroj nejspíše pracuje, a nebo si tam něco zapojil špatně co ten kondík vybíjí, zkoušel si teď jestli už za tím trafem něco leze ven ? chtělo by to změřit jestli to kmitá, nejlepší by bylo osciloskopem jestli máš přístup, jinak docela hazarduješ Very Happy taky sem už párkrát dostal ránu od nabitého kondu na sítové napětí, Very Happy potom sem si už na to dal pozor a pro takovéhle testy používám 2 trafa, jedno mám v regulovatelném zdroji tak beru střídavé 12V a potom mám druhý zvonkový trafo a těch 12V dám na sekundár a na primáru mam cca 200V což pro rozběh zdroje stačí, na zátěž už né ale jak někdo psal nahoře, nic ti nebouchne jenom uvidíš jak se začne kouřit tak stihneš vypnout a ještě to přežije Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p4ul



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: út červenec 16 2013, 20:38    Předmět: Citovat

Opět jsem se dostal k měření a zjistil nové skutečnosti. Mezi vývody trafa 1-3 jsem naměřil 1,1 MOhm. Je to měřeno v obvodu bez vypájení. Vypadá to na spálené trafíčko a takové už neseženu Sad


schema-mereni_1.3.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  schema-mereni_1.3.jpg
 Velikost:  45.08 kB
 Staženo:  744 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4249
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: út červenec 16 2013, 20:52    Předmět: Citovat

mohlo by tam fungovat tráfko ze st-by zdroje z PC.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund