Založen: Nov 28, 2006 Příspěvky: 12261 Bydliště: Česká Třebová
Zaslal: čt květen 09 2013, 11:51 Předmět:
Fredy00 napsal(a):
Ono je spíš problém v tom, že mi nikdy na škole nevysvětlili, co vlastně která součástka dělá - jo, uvědomuju si, že kodnenzátor v sobě uchovává elektrický náboj, ale co to má společnýho s nějakejma oscilacema, to z toho nevyvodím.
. . . když vysvětloval učitel cívku(indukčnost), byl jsi hulit za školou ?
Založen: Nov 21, 2012 Příspěvky: 721 Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Zaslal: čt květen 09 2013, 11:54 Předmět:
LC oscilace = přelévání energie mezi cívkou a kondenzátorem. Např. kondenzátor je zpočátku nabitý (jako baterka), pouští proud do cívky, tím se vybíjí a klesá na něm napětí. Cívka se nabíjí tak, že si vytváří magnetické pole. Po přelití energie do cívky se začne magnetické pole cívky hroutit. Tím jak protíná závity, indukuje se na cívce napětí (=jako dynamo) a to zas zpětně nabíjí kondenzátor, až se všechna energie přelije zas do kondenzátoru. A tak dokola, ale protože to nejsou ideální součástky (mají ztráty), tak energie klesá pokud se zvenku nedoplňuje (=údaj o jakosti LC obvodu). Doba těchto kmitů závisí na velikosti L a C, čím větší jejich indukčnost/kapacita, tím déle trvá přelití a tím jsou pomalejší kmity.
Tak ze školy si pamatuju, že při nabíjení kondíku nejdřív roste proud, a až proud klesne na nulu, bude plné napětí. (plná výchylka měřáku).
Dále si pamatuju že u cívky je to jinak.
Taky vím, že cívky (pokud nenmají společné magnetické pole) se spojuje na stejných principech jako rezistory, zatímco u kondíků je to obráceněn.
Rezistor a samostatná cívka po spojení a dalším kouskem se sériově sčítá, paralesní spojení udělá hodnotu menší, než je nejmenší toho svazku. U kondíků obrácené.
Ale to je tak vše... doufám, že je to dobře.
PS: a to nežádoucí "kmitání" je vlastně o čem? Jaká je jeho pointa? Jistě, měl sem se optat, ale měl sem jistou část života vsugerováno, že ptát se je drzost, tak to holt uteklo.
Založen: Oct 11, 2008 Příspěvky: 6266 Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha
Zaslal: čt květen 09 2013, 12:48 Předmět:
Nežádoucí kmitání vznikne ze žádoucího kmitání tím, že ti začne vadit.
A jeho pointa je v tom, že z něj uděláš zpátky žádoucí kmitání pomocí kouzelné věty "it's not a bug, it's a feature".
Založen: Dec 13, 2011 Příspěvky: 8004 Bydliště: Earth
Zaslal: čt květen 09 2013, 12:54 Předmět:
Yarda1 napsal(a):
Můj mladší syn se pokoušel z gymplu studovat na FEL ČVUT (naštěstí pro něj i pro elektriku toho včas nechal), ptal se mne, proč u jednoho tranzistoru jsou písmena CBE a u jiného SGD.
Gymnázium je mor, byl jsem tam 8 let! Ale na FEL / FEKT by mělo jít studovat, pokud člověk od mala bastlí. Jo, musel jsem se teda doučit metodu smyčkových proudů a uzlových napětí, kterou ostatní asi znali z průmyslovky. V pohodě.
Nejen gymnázium, ale i to současné rozdělení na bakalářskou a magisterskou část. V té bakalářské části se asi snaží natlačit do hlavy studentům z gymplu, aby až budou Bc uměli tak na úrovni průmky. Nám lili do hlavy ze začátku teorii, hlavně matyku a fyziku, odborné předměty až potom.
A pro Fredyho - asi nemá cenu, aby ses tu ptal, zkus požádat nějakého chápavějšího spolužáka co si rád přivydělá, ať ti to vysvětlí tak abys to pochopil.
Ještě k tomu gymnáziu: Když syn byl v páté třídě, jejich třídní jim radila, že kdo může, ať jde na gymnázium, protože ve druhém stupni té ZŠ nejsou pedagózi na úrovni. _________________ Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Naposledy upravil Yarda1 dne čt květen 09 2013, 13:21, celkově upraveno 2 krát.
Tak ze školy si pamatuju, že při nabíjení kondíku nejdřív roste proud, a až proud klesne na nulu, bude plné napětí. (plná výchylka měřáku).
Tak to aby jsi si tu školu zopakoval od začátku.
Po připojení kondenzátoru ke zdroji napětí teče obvodem maximální proud(velikost omezena vnitřním odporem zdroje a odporem vodičů), napětí na kondu je nulové, postupně se zvyšuje napětí (náboj) na kondu a proud klesá k nule.
Založen: Jan 12, 2009 Příspěvky: 7148 Bydliště: Plzeňsko
Zaslal: čt květen 09 2013, 14:13 Předmět:
Hydrawerk napsal(a):
takže si museli nějak vystačit s 2kOhm sluchátky...
Máme takové ty piezoreproduktorky co se dávají do hraček, přáníček s melodií a podobných blbostí. viz.: GES
Jejich impedance je značná. _________________ Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Nežádoucí kmity člověk může slyšet na vlastní uši, třeba na taneční zábavě, když si kapela nastaví příliš velkou hlasitost mikrofonu a soustava se rozpíská. Řekněme, že účinkem zpěvu by mikrofon dával do zesilovače napětí 10 mV, zesilovač do reprobeden 50 V, zesílení A je tedy Ur/Um = 50/0,01 = 5000. V reálném případe jde do mikrofonu nejen zvuk ze zpěvákova hrdla, ale i část toho z reproduktoru. Ta část se označí β, a napětí mikrofonu Um se potom skládá ze dvou složek, zpěvu a zpětné vazby: Um = Uzp+Uzv = Uzp + β·Ur = Ur/A. A teď jen to vhodně seřadit:
Ur/A - β·Ur = Uzp
Ur = Uzp·A / (1 - β·A) ;
I průměrný student si jistě uvědomí, že když součin β·A bude mít hodnotu 1, jmenovatel klesne na nulu, a v tom případě bude na reproboxech nějaký signál Ur, i když zpěvák zmlkne a napětí Uzp bude nulové. Soustava zesilovače se změnila na oscilátor a už si vystačí sama. Sice nezpívá, ale píská.
Založen: May 30, 2006 Příspěvky: 6558 Bydliště: Seč
Zaslal: čt květen 09 2013, 14:59 Předmět:
Uááááá!!!
Ehm. Vysvětli mi, co si představuješ pod pojmy bipolární a unipolární tranzistor. _________________ Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Založen: Dec 24, 2008 Příspěvky: 2379 Bydliště: Zlínsko
Zaslal: čt květen 09 2013, 15:48 Předmět:
Už jsem těchto vláken sledoval hodně a také jsem chtěl už často něčím pomoct (ale po pročtení reakcí jsem se na to vybodl), ale vypadá to, že je to marné...
Proboha, vždyť tyto věci by se měly dát pochopit i z normálních učebnic pro obor elektra z 1. ročníku, 5 měsíců se každý den učit o základech, dalších 5 měcíců o pasivních součástkách - chce to jen trochu snahy.
MetalGod napsal(a):
Uááááá!!!
Ehm. Vysvětli mi, co si představuješ pod pojmy bipolární a unipolární tranzistor.
Teď si představ, že na něho někdy vytáhne IGBT tranzistor s vývodama kolektor - gate - emitor... to bude teprve maras .
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.