Tak to si nameral peknu blbost. Mam 20W usporku v stolnej lampe s minimalnym vetranim a ked sa jej dotknem, tak sa nepopalim.
Nevím jak ty, ale já koukám na svět přes 4 oči a víc očí víc vidí .
Napřed jsem to měřil levným digitálním teploměrem s rozsahem do 80°C. Když jsem viděl, že začíná ukazovat přes 90° a pořád to leze nahoru, raději jsem jej sundal a začal měřit multimetrem, no a ten po nějaké chvíli vylezl na 124°C.
Teplota byla na trubici a úsporka svítila už cca 2 hodiny.
Samozřejmě, že přesnost měření teploty je dle výrobce ±(0.75%+3), ale stejně to znamená, že tam bylo mezi 120-130°C.
Kdo nevěří, ať to zkusí .
Založen: Jan 13, 2007 Příspěvky: 15735 Bydliště: Olomouc
Zaslal: st duben 10 2013, 8:15 Předmět:
Tak jsem to zkusil, světlo s 9W točenými úsporkami jsem nechal svítit 10 minut (nebo 2 hodiny, to je snad stejné). Po 3 minutách nahoře vlažné, ale nedalo se to stisknout, šlo z toho horko. Po 10 minutách bych si při delším dotyku (2-3 s) už spálil prsty. Takže tipuji, že teplota byla větší jak 70°C.
Tak jsem schválně znovu provedl měření teploty a výsledek dopadl stejně, viz. fotky.
Hodně je důležité, kde je čidlo umístěno. Stačí kousíček uhnout z trubice a teplota okamžitě padá pod 100°C. Při doteku se mi na chvilku objevilo i 126, ale vyfotil jsem "jen" 124°C.
Jedná se o stojací lampu s výškou cca 160cm s otvorem stínidla přímo z vrchu.
Celkový pohled na právě zapnutý multimetr s čidlem, umístění čidla a naměřená hodnota:
Jestli se naindukuje nebo ne nevím, ale pokud jsem s čidlem uhnul jen o 1-2mm z doteku trubice, teplota začala padat až pod 80°C - evidentně začala měřit teplotu okolního vzduchu.
Na googlu jsem se dozvěděl, že klasická 40W žárovka má 140°C při možnosti ochlazování volně proudícím vzduchem. Standardně umístěná má 250°C a při zhruba 50% zakrytí povrchu baňky tepelně izolujícím materiálem dochází za stejných podmínek k nárůstu teploty až na 320°C.
Což nepovažuji za moc vysoké teploty vzhledem k tomu, že wolframová spirála má okolo 2800°C.
Ahoj,
abych nemusel zakládat nové tema, mám dotaz na výběr multimetru v částce 600-1000,-kč
Mám starý krám asi za 100,-kč a při měření dobíjení a napětí aku háže dost velké nesmysly, proto bych potřeboval automobilový multimetr, stáčí základní měřící veličny + teplotu popř. otáčky motoru. (proud 10 či 20A)
Poradíte?
přemýšlel jsem o UNI-T UT107 .Hledám přesný v dané cenové hladině. Díky
A jak je na tom s přesností měření? viděl jsem nějaké multimetry s funkcí RLC(to by mělo být na měření součástek?)
Jde mi o měření veličin na autě, motorce, proměřování.
nebo
UNI-T UT108
http://www.tipa.eu/cz/multimetr-uni-t-ut108/d-116168/
Založen: May 10, 2004 Příspěvky: 4513 Bydliště: Košice
Zaslal: ne duben 14 2013, 15:11 Předmět:
Neviem mne ten kram za 5E na meranie veci v aute staci, navyse sa nemusim bat to hodit do kufra z naradim, a zeby som nameral nieco ine neviem je tam vsade jednosmerne napatie. Inak objednal som si UT203 kliestovy ampermeter na DC prud, meria napetie a odpor akurat cena je troska inde, i ked v cine za 30E maju.
Ten UT203 jsem si objednal asi před dvěma měsíci,nic moc ten klešťák na stejnosměrný proud. Čísla tam skáčou podle počasí asi. Co jsem se bavil s kolegy co ho mají tak ho taky moc nechválili.
Myslím, že většina bastlířů nepotřebuje vědět, zda v síti je právě 231,145V, nebo snad dokonce o 37mV více. Ani že tranzistorem teď protéká proud 45,189 mA, při napětí zdroje 12,816V, přičemž poslední dva řády otravně na displeji problikávají. Přesnost měření bývá jedním z parametrů kvality každého měřícího přístroje. Avšak, jestliže mají diskrétní součástky tolerance třeba 10 až 20%, (polovodiče i více), měřidlo od výroby již nikdy nebylo ověřeno (zkalibrováno), nejsou při měření zohledňovány vlastnosti měřících kabelů, jejich koncovek, ani vlastní spotřeba a úbytek napětí na přístroji při měření, snad není v třeba šílet, kolem přesnosti?
Na většinu měření pak postačí přístroj třídy přesnosti 1,5 nebo třeba i 2,5 pod podmínkou, že měřidlo bude spolehlivé a stabilní. Vůbec se proto neostýchám vzít do ruky třeba stařičký analogový avomet, nebo místo digitálu, zapnout elektronkový voltmetr a potrápit si mozek přepočtem dílků, na změřenou veličinu.
Jiná situace je jistě u technika, který se baví třeba výrobou a seřizováním měřících přístrojů a přípravků...
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.