Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Klávesnice USB s podporou PS2
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15560
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá duben 12 2013, 11:51    Předmět: Citovat

Asi by bylo dobré tomu dát nějaký smysl. Pokud někdo tvrdí, že PS2 klávesnice komunikuje oboustranně, tak by to chtělo nějaký odkaz, ať se např. já (a to rád) poučím, protože by se mi to hodilo. U USB klávesnice by to bylo ještě lepší.
Zatím jsem našel jen obrázek, stačí jen napsat po kterých drátech to jede do té PS2 klávesnice. Na tu USB klávesnici by se mi hodily právě ty indikace, klávesnice nemusí být připojena, ale šlo by udělat něco s LEDkama.



key.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  key.jpg
 Velikost:  91.08 kB
 Staženo:  87 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15560
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá duben 12 2013, 11:54    Předmět: Citovat

A ještě by se mi hodil i prográmek na zapínání LEDek na klávesnici. Mám dojem, že kdysi na AT klávesnici to šlo, ale nejsem si fakt jistej jestli to nebylo něco jiného.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Panda38



Založen: Nov 21, 2012
Příspěvky: 717
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot

PříspěvekZaslal: pá duben 12 2013, 11:55    Předmět: Citovat

Komunikační protokol PS/2 je popsaný např. tady. Komunikace je řízená hodinami a jsou to signály s otevřeným kolektorem: http://www.computer-engineering.org/ps2protocol/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Panda38



Založen: Nov 21, 2012
Příspěvky: 717
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot

PříspěvekZaslal: pá duben 12 2013, 11:56    Předmět: Citovat

p32 napsal(a):
A ještě by se mi hodil i prográmek na zapínání LEDek na klávesnici. Mám dojem, že kdysi na AT klávesnici to šlo, ale nejsem si fakt jistej jestli to nebylo něco jiného.
Podle toho v čem - Windows, BIOS, porty?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
hrmil



Založen: Jul 24, 2008
Příspěvky: 191

PříspěvekZaslal: pá duben 12 2013, 12:58    Předmět: Citovat

Ahojte.Z predchodzích odpovedí som stále nepochopil načo by bola obojsmerná komunikácia dobrá pre klávesnicu PS/2.
Vie to niekto ?.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1313
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: pá duben 12 2013, 13:15    Předmět: Citovat

Např. pro nastavení prodlevy a rychlosti autorepeatu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34046
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá duben 12 2013, 13:20    Předmět: Citovat

A na ovladanie tych LED, staci si to precitat poriadne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1313
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: pá duben 12 2013, 13:53    Předmět: Citovat

Komunikace hostitel -> zařízení se dá považovat i za jistou primitivní formu řízení toku. Počítač přizemní CLK = klávesnice má zakázano vysílat.

Čistě jednosměrný přenos znamená i to, že musí být strana hostitele připravena k příjmu prakticky "nepřetržitě" (s rizikem ztráty některých datagramů, pokud toto nelze dodržet).

Tohle je sice pro myš, ale v češtině a pro ilustraci to stačí:
http://elektronika.kvalitne.cz/ATMEL/necoteorie/tutorial/PS2/PS2_mouse.html


Naposledy upravil judeware dne pá duben 12 2013, 22:27, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15560
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá duben 12 2013, 14:09    Předmět: Citovat

judeware napsal(a):
Čistě jednosměrný přenos znamená i to, že musí být strana počítače připravena k příjmu prakticky "nepřetržitě" (s rizikem ztráty některých datagramů, pokud toto nelze dodržet).

A proč nepřetržitě ? Od toho jsou už dávno vymyšlena přerušení, takže to zvládaly i osmibitové počítače. Ano, určité vysoké rozlišení myši nemusí být starým PC pobráno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15560
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá duben 12 2013, 14:12    Předmět: Citovat

Panda38 napsal(a):
p32 napsal(a):
A ještě by se mi hodil i prográmek na zapínání LEDek na klávesnici. Mám dojem, že kdysi na AT klávesnici to šlo, ale nejsem si fakt jistej jestli to nebylo něco jiného.
Podle toho v čem - Windows, BIOS, porty?

Celkem je to jedno. Něco, co se dá prostě vyzkoušet pod woknama bez zaseknutí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
The_P



Založen: Oct 17, 2006
Příspěvky: 51

PříspěvekZaslal: pá duben 12 2013, 14:27    Předmět: Citovat

Pokud Ti nevadi VBS, tak stam staci vytvorit maly skript:
kód:

set wshshell = CreateObject("WScript.Shell")
wshshell.sendkeys "{SCROLLLOCK}"

Spustenim se zapne/vypne scroll lock. Jinak na zkousku to jde delat napr pres 'Klavesnici na obrazovce', tam vypnuti/zapnuti scroll locku meni stav i na HW klavesnici.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15560
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá duben 12 2013, 17:03    Předmět: Citovat

Tak s tou klávesnicí na obrazovce to je dobré. To mě fakt nedošlo, že by to tak šlo. Ale měl jsem dotaz a spíše ho formuluji jinak. 3 LED tam jsou normálně, ale nelze toho dát trochu víc ? Tzn. spíše přes nějakou adresu a zadáním hodnoty a ne přes proměnné s nějakým názvem (jestli mi rozumíš).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1313
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: pá duben 12 2013, 23:05    Předmět: Citovat

Svůj poslední příspěvek jsem upravil:
citace:
...znamená i to, že musí být strana hostitele připravena k příjmu prakticky "nepřetržitě"...

aby nedošlo k mylné interpretaci. Šlo o zdůvodnění, k čemu se (mimo jiné) hodí obousměrná komunikace na PS/2. A o to taky v diskusi šlo.

Po úpravě je ta věta pravdivá na 100%, páč řadič 8042 v PeCe (nebo jeho obdoba - součást čipsetů PC286/386 a výš) skutečně čte data z portu pořád dokola (krom spec. stavů). Teprve po přijmutí znaku (XT), nebo zaplnění svého bufferu (AT a výš), aktivuje tento IRQ1 a dožaduje se obsluhy! Nedočká-li se, data se přepíší novými (XT). Možnost pozastavit přísun dalších dat u obousměrné komunikace se tak logicky nabízí jako zajímavá vlastnost. Exclamation

Samotná klávesnice žádný výstup INT nemá. Takže v aplikaci s MCU se periodické sledování stavu PS/2 rozhraní programem přímo předpokládá a o žádném HW přerušení nemůže být řeč. Leda spojit CLK portu též s vyhrazeným vývodem INT na MCU, což ale znamená přerušení iks krát během sériového přenosu PS/2 -> MCU a to není totéž jako v PC.
Podobný trik se využíval např. v C428. Výstup přijímače DO tam vedl na bitový port IR a zároveň na INT.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15560
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá duben 12 2013, 23:21    Předmět: Citovat

No, já si myslím, že to tak asi nějak bude, ale podle mě klávesnice je tak podružná záležitost, že si ji PC kontroluje jen přes to přerušení v OS.

Teď jsem se díval na nastavení, tak klávesnice má IRQ 01 a myš měla IRQ 12 a grafika IRQ 16. Ano, ovládače klávesnice jsou pro 8042.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: so duben 13 2013, 14:24    Předmět: Citovat

p32 napsal(a):
MetalGod napsal(a):
Kdyby byla komunikace jen jednosměrná, jak by se daly softwarově řídit stavy NumLocku, ScrollLocku a CapsLocku, včetně jejich LED?

To je asi to, co se z PC na klávesnici určitě neřídí. Prostě se to změní softwarově jen v OS toho PC či NB. Zatím jediné co vidím, tak je indikace LED.
Určitě musí být oboustranná komunikace u USB klávesnice (PC a USB modul), kde je možnost kdykoliv odpojit a připojit. U PS2 klávesnice, kterou připojím až po nastartovaném PC, se nedá dělat nic, ani ovládat LEDky. Má někdo na klávesnici víc LEDek jak tři ?
No tak ono to chce nejdřív pokročilejší OS. Pak si ji můžeš připojit kdykoliv. Mám starou Benq I-100P do PS/2, stejně tak jsem zkoušel i ještě starší Chicony (model neznám, je žlutá jak zuby nutrie a tlačítka jsou jak od psacího stroje), ani tam není problém.


SV_A0052.mp4.zip
 Komentář:
Tohle je narychlo ubastlený běhající světýlko

Stáhnout
 Soubor:  SV_A0052.mp4.zip
 Velikost:  114.76 kB
 Staženo:  70 krát


_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund