Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Impedance výstupních transformátorků

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
accord1990



Založen: Jan 16, 2013
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: st leden 16 2013, 11:57    Předmět: Impedance výstupních transformátorků Citovat

Dobrý den/Ahoj,
potřebuji do jednoduchého zapojení s elektronkou výstupní transformátorek s impedancí na primáru minimálně 2kOhm, ve schématu je použito trafo 230/9V ale to použít nechci. Našel jsem doma neznámý výstupák s naměřenou indukčností na primáru 3.7H, po přepočtu z toho vychází 2.32kOhm@100Hz. Můj výpočet: (2*3.14*100)*3.7.
Je můj výpočet správný a mohu trafo použít?
Pro jakou frekvenci se určuje impedance u výstupních transformátorů? (zásadní otázka)
Děkuji Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
accord1990



Založen: Jan 16, 2013
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: st leden 16 2013, 12:10    Předmět: Citovat

tak už jsem asi pochopil že se to určuje doporučeným pracovním napětím elektronky a proudem anody, takže by mělo platit Z=U/I, je tomu tak že?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: st leden 16 2013, 13:55    Předmět: Citovat

Pokud se zatěžovací impedance, třeba Rz = 4 Ω, má na primární straně jevit jako Rp = 2 kΩ, potřebuješ hlavně převodový poměr závitů p=√(Rp/Rz), tedy asi 22:1. To trafko 230V/9V na to dost pasuje. Když máš u toho výstupáku primární indukčnost 3,7 H, změř si taká sekundární indukčnost Ls, a ta by měla zhruba být Ls = Lp/22² = 7,6 mH, aby byl použitelný bez nějakého zhoršení vlastností.

Ta primární impedance, jakou si vypočítal pro 100 Hz, ta by mohla znamenat, že kdyby byl vnitřní odpor elektronky 2,32 kΩ, na 100 Hz by začínal pokles zesílení koncového stupně o 3 dB, a to by dál padalo směrem k nižším frekvencím.

Pracoví bod elektronky, to jsou stejnosměrné hodnoty, s nimi si pro střídavé veličiny moc nepomůžeš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: st leden 16 2013, 20:54    Předmět: Citovat

Ještě taková drobnost. Neznám Tvé zapojení,ale psal jsi zapojení s elektronkou,takže předpokládám jednočiný konec.Tam trafo použít nemůžeš,protože musíš nějak kompenzovat stejnosměrné sycení a to je buďto vzduchovou mezerou nebo kompenzačním vinutím. No jestli chceš přeskládat plechy toho tarafa,tak prosím,ale tím se ti rozhodí i ta naměřená indukčnost.
_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
zdenoeddie



Založen: Oct 31, 2007
Příspěvky: 2494
Bydliště: uz len Presov :)

PříspěvekZaslal: st leden 16 2013, 22:24    Předmět: Citovat

Urcite sa niekto najde, kto ma doma zvysne vystpaciky ci uz z TV alebo radia, a minimalne za postovne Ti posle. Ak by si bol z SR tak by som Ti poslal aj ja.
Sietak neni vhodny na to, jedine na nejake pokusy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18692
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt leden 17 2013, 6:59    Předmět: Citovat

Sám jsi napsal , že jsi našel výstupák . Pokud ho nemáš na něco specielně určený , tak jsi ho již mohl použít . Pro to , zda neshoří ten primár anodovým proudem si spočítej to co jsi počítal v druhém příspěvku . Myslím , že jsi tu eorii nepochopil správně . Zde vstupují do hry dva stavy . Bez střídavého buzení je úbytek na vinutí daný jeho ss odporem a klidovým proudem elky . Nenapsal jsi , jak je trafo velké , ale tak do 2W by se nic dít nemělo . A potom je zde jeho funkce v oblasti střídavých proudů , kde dochází k transformaci dle známých zákonů , ale zde zesložitělých , jelikož se nejedná o transformaci jednoho , ale celého spektra kmitočtů . Ani profíci si nespočítají trafo a to je hned nej , dochází k úpravám a až pak se dá mluvit o slušném trafu . Jen tak si porovnej kolik zde vzniklo 50tek , 70tek , 130tek zesilovačů a pro mnoho uživatelů zde jsou trafa "nepoužitelná" . Síťová trafa běžně vinu , ale výstupák jsem vinul jen jednou podle nějakého staršího amára , tak z 50-sátých či 60-sátých let . Používal jsem jinak trafa ze starých radií . Nyní k jaru rozbourám zase jednoho stereodirigenta .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
accord1990



Založen: Jan 16, 2013
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: čt leden 17 2013, 8:38    Předmět: Citovat

Děkuji vám za reakce, pomohlo mi to trochu pochopit. Jde o toto schéma: http://www.jerrycb.wz.cz/schemata/nfzs20.htm Včera jsem to postavil s jetou ECC85 Smile a zmíněným výstupákem, kde jsem ještě před něj dal ochranný odpor 25kOhm, napájení bylo řešeno přes oddělovací trafo 230:230, ze kterého jsem potřebné napětí a proud získal pomocí kapacitní reaktance 220nF kondíku, přes můstek a základní CRC filtr se zmíněným 25kOhm odporem a 2x50uF elektrolyty jsem získal něco okolo 235V v zátěži a přes 250-260V bez zátěže (měřeno za můstkem). Na výstupní trafo (3.7H primár, 25mH sekundár, 4ohm repro) to moc zesilovalo výšky tak jsem zkusil 230/12 a to hrálo o dost lépe. Při odpojeném vstupu to šlo do strašného zákmitu s tím že se zvedalo napětí na zdroji, asi to bylo tím, že jsem použil 1M resistor mezi G1 a zemí, má být totiž max 680k. Ale hrálo to obstojně, byl jsem překvapený co dokáže taková mrňavá VF elektronka a tak malé proudy.
Mým cílem je se to naučit, ozkoušet a potom se pustit do stereo s PCL82 které jsem si pro ten účel zakoupil, tak sháním 2x nějaká trafíčka právě pro ECL/PCL82/86. Kdybyste někdo měl pár 9WN676 03 nebo 9WN676 04 (jeden 04.2 mám) nebo 9WN676 13 nebo něco z řady "PN" 4800-5600oHm ... hodí se mi taky několik novalových patic.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: čt leden 17 2013, 11:20    Předmět: Citovat

Jo patice by se hodily http://patice.eshop-zdarma.cz/index.php?category_id=21
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt leden 17 2013, 11:35    Předmět: Citovat

accord1990 napsal(a):
Děkuji vám za reakce, pomohlo mi to trochu pochopit...
Myslím, že se pro vás nezdůraznilo jedno podstatné - to, jakou impedanci se bude výstupní trafo představovat pro koncovou elektronku, NENÍ primárně určeno indukčností (ani činným odporem) jeho vinutí. Impedance je dána zátěží a převodem transformátoru:

impedance_na_vstupu = impedance_na_výstupu x převod_na_druhou

Ideální transformátor má indukčnost blížící se nekonečnu a protože ta je připojena paralelně k zátěži, tak se nijak neprojeví. Reálný transformátor má indukčnost konečnou a její impedance klesá s kmitočtem. A tak se stane, že při poklesu frekvence pod určitou hranici se tato impedance (paralelně připojená k zátěži) natolik zmenší, že se výrazně sníží celková hodnota paralelní kombinace zátěže a této impedance. A protože se koncová pentoda jeví jako proudový zdroj, tak se i sníží výsledné zesílení na nízkých kmitočtech.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TubeGuru



Založen: Dec 21, 2011
Příspěvky: 514
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: čt leden 17 2013, 12:49    Předmět: Citovat

Dobrý den, vše podstatné je v příspěvcích Bernarda a mtajovského. Dovoluji si doplnit, že převod u těchto výstupáků se dá dostatečně přesně změřit i síťovým napětím (230V/50Hz), které se připojí na primár výstupáku a změří se napětí na sekundáru. Měření těch indukčností a činných odporů vinutí v tomto případě (u hotového trafa) moc užitečné není.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
accord1990



Založen: Jan 16, 2013
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: st leden 23 2013, 15:47    Předmět: Citovat

Podělím se o moie snad finální schéma NF zesilovače s VF triodou ECC85. Všechno jsem si přepočítal (snad správně) a hraje jako ďas! Na to domácí poslouchání tak akorát možná i do paneláku Smile Viz příloha. Jestli naleznete chybu prosím pište


schema.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  schema.jpg
 Velikost:  104.2 kB
 Staženo:  252 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18692
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt leden 24 2013, 6:35    Předmět: Citovat

Ještě nám ďasy změř ss napětí na katodových odporech .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
accord1990



Založen: Jan 16, 2013
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: čt leden 24 2013, 8:24    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
Ještě nám ďasy změř ss napětí na katodových odporech .

pár dní zpět jsem měřil, myslím že v klidovém stavu a pohybovalo se napětí pod 1V u první části, u konce to myslím je horší tam nemám odpor 230R ale 220R protože jiný nemám, na nákresu je vypočtená hodnota, pořád je to v toleranci si myslím Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund