Založen: Oct 11, 2008 Příspěvky: 6392 Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha
Zaslal: ne listopad 11 2012, 22:45 Předmět:
jova1 napsal(a):
...Už jste někdo vymyslel to napojení na DCF?
Co je na tom k vymýšlení? Prostě to zkus, pokud je tam rozumný příjem. Stroj se s krátkodobými fluktuacemi nejspíš vyrovná. Nejhorší, co se pak může stát, je to, že při delších výpadcích hodiny o 1 s ujedou.
Já se tím zabývat nebudu, protože kvůli mému kmitu 40/27 s by to bylo obtížnější, a protože to u mne postrádá smysl. Jednou týdně musím ty hodiny natáhnout, a poté zkorigovat čas (kyvadlo se sice při nátahu kýve dál, ale stroj stojí na místě), takže přesnost krystalového normálu bohatě stačí.
takových řešení ti po dvou pivech na*****ju kýbl... piezoelektricky natáčený kolík, magnetostrikční tyč, torzní tepelně natáčená aerodynamická brzda...
Založen: Oct 11, 2008 Příspěvky: 6392 Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha
Zaslal: po listopad 26 2012, 22:07 Předmět:
Tak závěrečná zkouška prototypu se už blíží.
Původní záměr byl 1 synchronizační puls za 20 sekund, tj. na každých 27 kyvů, přičemž synchronizační elektromagnet měl být uprostřed dráhy kyvadla.
Toto umístění se ale ukázalo pro krátké (58 ms) pulsy nevhodné - a při excentrickém umístění z toho rázem byl jeden synchronizační puls za 40 sekund. Každý druhý 20s puls byl naprázdno - kyvadlo bylo v tu chvíli na druhé straně.
Po mechanickém vyladění stroje toto stačilo pro šířku pásma synchronizace cca 1 minuta/týden. Nejlepších výsledků jsem dosáhl s elektromagnetem udělaným z krokového motorku budíkového strojku, ze kterého jsem použil i obvod generující 2s pulsy.
Pásmo synchronizace 1 min/týden by možná mohlo stačit, ale protože se v tom nechci za půl roku, až se oteplí, vrtat znova, rozhodl jsem se zvýšit počet synchronizačních pulsů na 3 za 40 sekund a současně zrušit neaktivní impulsy. Konkrétně tedy impulsy na 0., 16. a 38. kyv z 54, tj. v časech 0 s, 11,852 s a 28,148 s. Znamenalo to přidat děličku dvěma na 2s clock a dva časovače po 0,148 s (což se mi podařilo s přesností na ± 0,5 ms).
Provoz na baterky - lithiová 3V tužková baterie by to měla při odběru 68 µA uživit 2-2,5 roku.
Očekávaná šířka pásma synchronizace 3 minuty/týden (z toho cca 3/4 urychlováním hodin a 1/4 jejich zpomalováním), týdenní odchylka -0,3 s (zpoždění krystalových hodin). Během nátahu (1x týdně) kyvadlo nevypadne ze synchronizace, ale ručičky nejdou a je třeba je pak popostrčit.
No a teď už jenom to znovu potvrdit závěrečným měřením.
Založen: Oct 18, 2007 Příspěvky: 102 Bydliště: Opava
Zaslal: ne prosinec 02 2012, 23:49 Předmět:
tomasjedno napsal(a):
JanikPetr napsal(a):
Příjemně mne překvapilo,že jsi nezapomněl a uvedeš výsledky celkového vyhodnocení.Velice mne zajímá
dosažená týdenní odchylka mechanických kyvadlových hodin s funkční synchronizací.
Upřímně řečeno, není mi jasné, co si od těch výsledků slibuješ.
Výsledky vyhodnocení mne zajímaly v době kdy jsi laboroval z vlastním synchronizátorem.Pokud se nyní
hodiny tvale udrží v synchronizaci,je mi jasné,že přebírají přesnost časového normálu synchronizátoru.
V tvém případě max.zpoždění 0,3 s/týden.Před měřením vlastní stroj bez synchronizace seřizuješ na chod
rychlejší o 2 s/den.Pokud jsou hodiny v takto perfektním mech.stavu s odchylkou řádově v sekundách za
den,tak bych jako hodinář s nimi nic nedělal ze dvou důvodů.
Dosažená přesnost je srovnatelná s dříve vyráběnými velice přesnými hodinami zvanými "Regulátory" ,
což byly hodiny jen s jedním závažím bez bití a vyvedenou sekundouvou ručičkou na ciferníku,Měly pre-
cizní mechanické zpracování včetně teplotní a barometrické kompenzace kyvadla.Většinou byly umístěné
ve výloze dílny hodináře a sloužily jako časový etalon v dobách kdy, rozhlas ještě nevysílal časové údaje.
Druhý důvod je,že kyvadlové hodiny je nutno jednou za týden natahovat. V momentu natahování sice
kyvadlo bude synchronně kývat,ale jelikož při natahování nepůsobí na krokové kolo popudná síla,nebude
se přez převody pohybovat ani minutová ručička a bude ji třeba po několika nátazích postrčit dle časového signálu.Tím se celý efekt týdenního přesného synchronního chodu ztrácí.Jsou i hodinové systémy,které mají přídavné závaží,nebo péro,které zajišťuje přez spojkový mechanizmus stálou popudnou sílu krokového kola i při natahování stroje.Jako námět laborování a měření je uvedená synchro-
nizace chodu hodin zajímavá pro hodináře i elektroniky.
V posledním příspěvku uvádíš,že nejlepších výsledku bylo dosaženo s elektromagnetem krokového motorku budíkového strojku.Jak byla cívka s polovými nástavci orientována proti šroubu osy kyvydla?
Rovněž uvádíš,že po úpravě počtu synchron.pulzů bude očekávaná šířka pásma synchronizace
3 minuty/týden (z toho cca 3/4 urychlováním hodin a 1/4 jejich zpomalováním).Jak tomu rozumět?
PS: I když vlastním celkem kvalitní čítač,tak pro kontrolu počtu kyvů kyvadla hodin a počtu pulsů časové
ho normálu s výhodou používám dva digitální krokoměry.Pulsy z optické závory kyvadla,nebo snímacího
mikrofonu jsou přiváděny na kontakty uvnitř krokoměru.Určitá nevýhoda je jen 5 místný displej krokoměru.Při nejčastějším počtu kyvů hodin okolo 80 kyvů za min.to stačí čítat po dobu více jak 20 hod.
Zda se krokoměr po naplnění automaticky nuluje a čítá znovu nemám s přesností na jeden puls ověřeno.
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.