Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Návrh/výpočet filtrační tlumivky PI článku síťového zdroje

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Petr_70



Založen: Oct 21, 2009
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: st říjen 21 2009, 10:17    Předmět: Návrh/výpočet filtrační tlumivky PI článku síťového zdroje Citovat

Dobrý den,
Prosím vás, můžete mi poradit vhodný postup návrhu/výpočtu tlumivky PI článku vyhlazovacího filtru síťového zdroje?
Zajímá mne především výpočet (volba) indukčnosti L tlumivky v součinnosti s filtračními kondenzátory a výpočet (volba) rozměrů jádra a především velikost vzduchové mezery při známém max. odebíraném proudu zdroje s ohledem na možnost přesycení jádra...

Potřeboval bych to ke konstrukci zdroje Lampového zesilovače, ale hodilo by se mi to i k úpravám stávajících zdrojů různých audio zažízení.



btw: není bez zajímavosti, že o těchto vyhlazovacích filtrech se v odborné literatuře a na webu zmiňuje často, ale nikde jsem nenalezl nějaký smysluplný, pro praktické použití použitelný postup návrhu...

Děkuji všem za pomoc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: st říjen 21 2009, 11:52    Předmět: Citovat

Takhle se to učí horníci: http://www.elearn.vsb.cz/archivcd/FEI/EL/Brandstetter_Elektronika_text.pdf
V kapitole 4 snad najdeš něco, co se bude hodit.

Když už víš L a maximum I, vypočítáš energii 1/2.L.I², jakou musí "unést" magnetické pole. V tabulkách trafoplechů si najdeš sympatické jádro a jeho parametr L.I²max. Pokud poloviční hodnota tu tvoji energii "neunese", to co přesahuje musí jít do vzduchové mezery. Do ní se vejde energie 1/2.B.H.V, tedy 1/2.(B²/µ°).S.δ, a z toho vypočítáš tu vzduchovou mezeru.
Teď se změnila indukční konstanta jádra, musíš tedy nanovo přepočítat počet závitů. Když se tam vejdou s rezervou, můžeš se poohlédnout po menším jádře, když nevejdou, tak musíš po větším.

Asi to není nejrychlejší a nejpřesnější postup, ale zdá se mi ilustrativní. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Petr_70



Založen: Oct 21, 2009
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: st říjen 21 2009, 15:36    Předmět: Citovat

Děkuji moc za kvalitní a smysluplnou odpověď...
Ta odkazovaná skripta jsou dost dobrá - líbí se mi ta přehlednost zpracování - určitě si z toho něco vezmu!

Vzpomínám si že podobný postup výpočtu jsem už kdysi dělal. Jednalo se o návrh výstupní tlumivky spínaného zdroje 25khz. Měl jsem na to právě nomogramy LI² feritových jader Pramet Šumperk a výpočet byl obdobný postupu, který jsi mi napsal. Problém je, že už si z toho skoro nic nepamatuju - zkusím pohledat materiály.

Nicméně pokud někdo má rychlejší postup, budu rád když ho tady "nastíní"...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st říjen 21 2009, 22:51    Předmět: Citovat

Díval jsem se do těch skript, tam je ale výpočet pro LC fitr. Vy chcete CLC fitr. Naskenoval jsem něco k návrhu CLC filtru. Výpočet konstrukce tlumivky je v pořádku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mc-vlada



Založen: Jun 24, 2009
Příspěvky: 330
Bydliště: Brandýs nad Labem

PříspěvekZaslal: čt říjen 22 2009, 11:05    Předmět: Citovat

Needávno jsem se zabýval podobným problémem, hlavně mě zajímalo jak to "funguje a proč" a našel jsem odpověď u jednoho diskutujícího na stránkách radiohistoria.sk, který mi poslal oskenovaný článek z knihy Měření a výpočty v amatérské radiotechnice, autor Kamil Donát, vydalo Naše vojsko 1961. Článek je na http://uloz.to/2868389/zdroj.rar
Na upozornění jsem článek přesunul na zdejší upload\teorie\zdroj výpočet.rar


Naposledy upravil mc-vlada dne pá říjen 23 2009, 6:40, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zdenoeddie



Založen: Oct 31, 2007
Příspěvky: 2494
Bydliště: uz len Presov :)

PříspěvekZaslal: čt říjen 22 2009, 13:07    Předmět: Citovat

mc-vlada napsal(a):
Needávno jsem se zabýval podobným problémem, hlavně mě zajímalo jak to "funguje a proč" a našel jsem odpověď u jednoho diskutujícího na stránkách radiohistoria.sk, který mi poslal oskenovaný článek z knihy Měření a výpočty v amatérské radiotechnice. Článek je na http://uloz.to/2868389/zdroj.rar

velmi dobre napsane, zisla by sa cela kniha, pripadne cely sken tejto kapitoly
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
mc-vlada



Založen: Jun 24, 2009
Příspěvky: 330
Bydliště: Brandýs nad Labem

PříspěvekZaslal: čt říjen 22 2009, 13:29    Předmět: Citovat

Mě pro mé účely tato část stačí a autorovi scanu jsem za to velice vděčný, neboť uvedl i knihu a autora ze které pochází a již po x-té opakuji, nejjednodužší je navštívit knihovnu. Uvažuji i o vypůjčení této knihy, ale je pouze v pořadí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Petr_70



Založen: Oct 21, 2009
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: čt říjen 22 2009, 15:49    Předmět: Citovat

mtajovsky: děkuji také, moc dobře napsané... mohl byste prosím uvést o jakou knihu se jedná?

Sken článku z knihy "Měření a výpočty v amatérské radiotechnice" mi bohužel nejde z uloz-to stáhnout (hláška: překročen max. počet volných slotů).
Nebylo by možné do dát třeba sem do uploadu, nebo někde?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: čt říjen 22 2009, 19:10    Předmět: Citovat

Já mám mnohokrát ověřeno,že nejjednodužší a hlavně do podrobností odvozené jsou výpočty ve starých knihách.Při troše štěstí je najdeš v antiqariátech nebo na aukru.Já si je chráním jak oko v hlavě. V nových knížkách najdeš prd a když,tak je to na úrovni integrálů a to jsem zrovna chyběl ve škole. Smile
_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt říjen 22 2009, 19:32    Předmět: Citovat

Petr_70 << omlouvám se, uvést zdroj jsem zapomněl. Takže:
P.Dodek - J.Trajtel: "Polovodičové usmerňovače a stabilizátory napatia"
nakladatelsví ALFA, n.p., Bratislava, prosinec 1970.

Je to starší, ale pořád velmi užitečná knížka. Je tam i výpočet a tabulky transformátorů, výpočet vícefázových usměrňovačů, nomogramy pro návrh filtrů a podobně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mc-vlada



Založen: Jun 24, 2009
Příspěvky: 330
Bydliště: Brandýs nad Labem

PříspěvekZaslal: pá říjen 23 2009, 6:08    Předmět: Citovat

Petr_70 napsal(a):
mtajovsky: děkuji také, moc dobře napsané... mohl byste prosím uvést o jakou knihu se jedná?

Sken článku z knihy "Měření a výpočty v amatérské radiotechnice" mi bohužel nejde z uloz-to stáhnout (hláška: překročen max. počet volných slotů).
Nebylo by možné do dát třeba sem do uploadu, nebo někde?


Stačí trpělivost, prostě byly obsazeny free linky, chce to stahovat ráno nebo pozdě večer, nicméně je to na upload\teorie\zdroj výpočet.rar
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mc-vlada



Založen: Jun 24, 2009
Příspěvky: 330
Bydliště: Brandýs nad Labem

PříspěvekZaslal: pá říjen 23 2009, 6:25    Předmět: Citovat

pajosek2 napsal(a):
Já mám mnohokrát ověřeno,že nejjednodužší a hlavně do podrobností odvozené jsou výpočty ve starých knihách.Při troše štěstí je najdeš v antiqariátech nebo na aukru.Já si je chráním jak oko v hlavě. V nových knížkách najdeš prd a když,tak je to na úrovni integrálů a to jsem zrovna chyběl ve škole. Smile


Jednoznačný 100% souhlas co se obsahu starých knih týče, jednoduché a snadno pochopitelné vysvětlení, některé tituly také koupím na aukru, ale pouze prodává-li je někdo normální, pak se dají bez poštovného pořídit od 50 do 100 Kč. (třeba Kottek III. + Doplňky magnetofonů a ještě jedna kniha o opravách televizí za 55,- + poštovné, nebo na pražské radioburze Kottek IV. za 120,-) Od zlodějů a překupníků nekupuji. A pak jsou staré kvalitní knihy, které mají už jen jmenovaní překupníci a je jedno, zda působí na aukru, nebo se jedná o nějaký bazar či známý antikvariát a ti nevědí, co si za to říct. Jelikož netoužím po originále ale po obsahu, navštívím knihovnu a tam mi za 30,- Kč vypůjčí knihu ze kterékoli i technické knihovny v republice a tu si pro svou potřebu skopíruji. Skuste třeba porovnat kvalitativní obsah knihy "Lampárna" s knihou "Věrný zvuk" či "Jakostní nízkofrekvenční zesilovače".... (při troše snahy jsou všechny na netu)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Peedros



Založen: Apr 07, 2009
Příspěvky: 355
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: pá listopad 09 2012, 23:05    Předmět: Citovat

Ahoj,
nechci zakládat nové téma, chtěl bych poprosit, zda někdo nemá nějaké věci k návrhu C L C filtru, především pro stanovení velikosti součástek při daném zvlnění.

Díky,
P.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út listopad 13 2012, 18:23    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Peedros



Založen: Apr 07, 2009
Příspěvky: 355
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: út listopad 13 2012, 22:41    Předmět: Citovat

Díky moc, koukal jsem na to. Našel jsem starou knihu od Slavíčka, kde je to taky probrané, vzorce se prakticky neliší, jen v tom vašem skenu je to lépe vysvětlené. Navrhuji zdroj k 6P14P, zhruba 300V/60mA na kanál. Uvažoval jsem,že bych zapojil gratzův můstek, za to RC člen 100 Ohm 220uF, 10H/100mA a dále 330uF. Z toho bych vedl vývod pro koncový stupeň a pro předzesilovač s 6N2P ještě dvě kaskády RC filtru. Zvlnění teoreticky vypadá dobře dle výpočtu, otázka je jak se to bude chovat v reálu a jestli ta tlumivka nebude přetěžována. Budu to muset zkusit odsimulovat v počítači a zkusit to splácat pokusně v reálu. Když jsem si hrál se zdrojem pro sluch. zesilovač s 6N6P, zjistil jsem,že diody mi způsobovaly docela velké rušení. Otázka je, jak je odrušit, v praxi mi pomohlo ke každé diodě dát 20nF C paralelně,ale asi to není zrovna dobrý nápad, akorát to posouvá f zákmitů do jiného pásma
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund